Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Ko darīt pēc 12.klases - studēt vai nē?

 
Reitings 890
Reģ: 25.11.2022
Saprotu, ka studijas ir noteikti “pareizā” izvēle, bet mani nepārņem sajūta, ka tas nav domāts man, jo knapi “izlauzu” vidusskolas posmu, ja 10.klasē biju teicamniece (9-10 balles visos priekšmetos, tad 12.klasē jau noslīdēju ar domu, lai tik ir sekmīgs, jo gluži vienkārši vairs nejutu jēgu tam visam), protams, ir cilvēki, kuri spēj saņemties, ja apgūst, ko sev interesējošu un mainās, bet es baidos par to, ja nu ar mani tā nebūs, un tukši kaut ko censties atkal “nolauzt” arī nevēlos. Ja studētu, tad neklātienē, arī summa ļoti satrauc, kas ir jāmaksā par studijām, protams, palīdzēs ģimene, bet lielākā daļa, tomēr uz maniem pleciem, kas ir pašsaprotami. Interesē uzņēmējdarbība. Ir ideja uzņēmumam, bet noteikti trūkst zināšanu, kas, ko un kā, bet nezinu vai augstskola ir tas, kur vēlos to apgūt, varbūt tie ir kursi, varbūt vienkārši ir jāsāk strādāt un kā būs, tā būs, tad jāskatās, varbūt uznāk entuziasms studēt man, ne tikai vecākiem.😁Gribētu dzirdēt Jūsu viedokli, vai esat studējuši, kā vērtējat to utml., kādi ieteikumi, viss kas Jums ir sakāms par šo tēmu.
16.05.2023 16:29 |
 
Reitings 2160
Reģ: 10.04.2022
Ieteiktu uzreiz iet studēt. Jo vēlāk atliksi, jo grutāk bus pielauzt sevi.
Ja es atgrieztos laikā kad tikko beidzu skolu uzšautu sev un pateiktu ka fiksi uz augstskolu. Nobumbulēju 3 gadus, un tikai šogad iestājos. Un tas ir mans sliktàkais lēmums, jo tagad piemēram man bija ļoti laba iespēja tikt valsts iestādē kur mani nepaņēma dēļ tā ka nav augstākās izglītības.
16.05.2023 16:32 |
 
Reitings 1741
Reģ: 01.02.2023
Noteikti studēt. Uzreiz pēc skolas vai vēlāk tas cits jautājums. Ja nav īsti saprašanas ko īsti gribas, varbūt ir vērts gadu kaut ko pastrādāt, drusku arī iekrāt studiju maksai pirmajam gadam ( tagad ir ļoti elastīgi maksājumu grafiki augstskolām.
Uzreiz būs vieglāk tieši mācību ziņā, ir izveidojies kaut kāds mācīšanās ritms. Ātrāk arī viss pielec. Atceros kā man uzņēmējdarbības studijās neklātienē kursabiedrenes mocījās ar augstāko matemātiku - ja gadus padsmit ar to nav strādāts, tad ir grūtāk. Neklātienē arī pašam viss ir jāmācās daudz vairāk, jo kontaktstundas ir mazāk. Pluss- var apvienot ar strādāšanu. Klātienē - būs daudzi tukšie "logi", kad lekciju nav, bet strādāt īsti arī nevar.
Mana pieredze - sāku studēt klātienē jomu ko ne visai pārzināju, un man ieteica mācīties, jo bija moderni. 2 gadus nolauzu un izstājos. Pastrādāju dažus gadus un iestājos neklātienē koledžas programmā, kas patīk un padodas. Pabeidzu un tad vēl viena neklātiene, līdz bakalauram.
16.05.2023 16:40 |
 
10 gadiPatīk
Reitings 3729
Reģ: 31.10.2010
Man šķiet, ka ja cilvēks vispār mācās vidusskolā, tad nākamais loģiskais solis ir universitāte. Un ja tu negribi studēt universitātē, tad pēc 9. klases ir jāiet mācīties kāda profesija. Citādi, ja pabeidz vidusskolu un tālāk nestudē, tad paliec ar pliku vidējo un bez profesijas. Tie trīs gadi tad sanāk bezmaz pa tukšo.
16.05.2023 16:41 |
 
Reitings 1741
Reģ: 01.02.2023
Minelūše @ 16.05.2023 16:41
Man šķiet, ka ja cilvēks vispār mācās vidusskolā, tad nākamais loģiskais solis ir universitāte. Un ja tu negribi studēt universitātē, tad pēc 9. klases ir jāiet mācīties kāda profesija. Citādi, ja pabeidz vidusskolu un tālāk nestudē, tad paliec ar pliku vidējo un bez profesijas. Tie trīs gadi tad sanāk bezmaz pa tukšo.

o, jā. Vienīgie, kuriem būtu jāiet vidusskolā man šķiet ir tie kuri grib kļūt par ārstiem. Ja varētu padsmit gadus atgriezt atpakaļ, arī mācītos tehnikumā, tagad nožēloju. Tajā laikā tas nebija moderni, mazāk kā trešdaļa tikai aizgāja uz tehnikumu, pārējie palika vidusskolā.
16.05.2023 16:46 |
 
Reitings 37
Reģ: 08.07.2014
Iesaku izpētīt 1,5 gadu laikā iegūstamās profesijas, ko piedāvā tehnikumi. Pati pēc vidusskolas nebiju gatava vēl universitātes dzīvei, tāpēc aizgāju uz tehnikumu un ieguvu profesiju interesējošajā jomā. Pēc tehnikuma aizgāju tomēr arī studēt. Bija vieglāk studijās un paralēli jau varēju strādāt tajā nozarē.
16.05.2023 16:49 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
Piekrītu tam, ko saka Thesame.
Nepiekritīšu tām, kas saka, ka obligāti jāiet uzreiz studēt. Manā draugu lokā ir cilvēki, kas uzreiz iestājās augstskolā, jo tā ir pieņemts, bet nemaz īsti nezināja kādu profesiju vēlas. Rezultātā pirmajā/otrajā kursā saprata, ka studiju programma nemaz nepatīk, izstājās un sanāca izmest naudu par studiju maksu.
Studēt ir forši, bet dārgas maksasa studijas ir vērts izvēlēties tikai, ja ir pārliecība par to, ko vēlies.
16.05.2023 16:54 |
 
Reitings 686
Reģ: 23.03.2020
Ja jau biji teicamniece,tad iespējams,ka varētu tikt budžetā, vēl jau eksāmenu rezultāti nav zināmi.
16.05.2023 17:34 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
pradacandy @ 16.05.2023 17:34
Ja jau biji teicamniece,tad iespējams,ka varētu tikt budžetā, vēl jau eksāmenu rezultāti nav zināmi.

Tas gan, zināšanas jau Tev ir, ja tiec budžetā tad var arī uzreiz “lēkt iekšā” augstskolā un vismaz neiztērēsi lieku naudiņu.
16.05.2023 17:37 |
 
Reitings 752
Reģ: 03.01.2023
Nestudē, kamēr droši nezini, ko.
Ļoti daudzi cilvēki nosit gadus no savas dzīves, studējot nezin ko, jo vienkārši ''obligāti jāstudē''. Bet ieteiktu tajā 12. klasē tomēr sekmes galīgi nenolaist, lai vēlāk, kad jau iepazīsi darba tirgu, jaunu interešu un iespēju dēļ varēsi studēt ja gribēsi, kas dažādās jomās dod vairāk iespēju (bet arī daudzās citās grāds vispār nav vajadzīgs).
Es ieteiktu - pēc vidusskolas pastrādā. Redzēsi, kādus darbus vari dabūt, ko patīk/nepatīk darīt. Un tad jau izdomāsi vai tev vajag studēt vai nevajag. Kursus ar darbu parasti var apvienot.
Ir ideja uzņēmumam

Ja gribi savu uzņēmumu, tad bez darba pieredzes mēģināt to atvērt visu maksimāli sarežģīs.
16.05.2023 18:16 |
 
Reitings 112
Reģ: 15.05.2023
ja es varētu pagriezt atbakaļ laiku, noteikti nebūtu gājusi studēt uzreiz pēc augstskolas. manuprāt, to var darīt tikai tad, ja skaidri zini, ko gribi mācīties. ja iet mācīties tikai tāpēc, ka vajag mācīties, nekas labs tur nebūs.
ja zini jomu, kurā gribi strādāt, ej strādā un tad sapratīsi, ko vēl vajag piemācīties klāt. ja vispār nesaproti, ko gribi darīt - ceļo!
tie - vēlāk būs grūtāk ir BS. man tēvs 2 augstāko 50 gados ieguva, jo bija nolēmis nomainīt darbu
16.05.2023 19:12 |
 
Reitings 254
Reģ: 10.01.2023
Ja zini, ka vispār kādreiz gribēsi studēt, un ir vismaz nojausma par vēlamo virzienu, tad iesaku iet to darīt uzreiz, neko negaidot. Pēc tam būs daudz grūtāk, teorētiskās zināšanas aizmirstas ātri, kaut vai matemātika, pēc gadiem 2 - 3 jau daudz kas izkritīs no galvas, bet augstskolā viss tiek mācīts uz iepriekš vidusskolā iegūtajiem pamatiem.
Ja nav īsti vēlme studēt, un zini, ka visticamāk arī nebūs, tad vērtīgāk ir konkrētajā jomā izmācīties kādus ilglaicīgākus, padziļinātus kursus, nevis tur 2 dienu vai nedēļas garumā, kam nav nekādas jēgas.
16.05.2023 19:38 |
 
Reitings 890
Reģ: 25.11.2022
pradacandy @ 16.05.2023 17:34
Ja jau biji teicamniece,tad iespējams,ka varētu tikt budžetā, vēl jau eksāmenu rezultāti nav zināmi.

Es sliecos uz neklātieni, jo nedzīvoju Rīgā un negribas izdegt kā lielai daļai klātienes studentu, kuri studē un strādā vienlaicīgi. Labprāt strādātu darba dienā un studētu sestdienā.
16.05.2023 22:26 |
 
Reitings 2504
Reģ: 05.12.2021
Es tev jau ka pieaudzis cilvēks, teikšu pilnīgi atklāti. Ej studēt tikai un vienīgi tad, ja zini ko. Neej tāpēc, ka tā vajadzētu būt un tā pieņemts. Mana lielākā kļūda bija aiziet Uz universitāti, jo tā pieņemts, nezinot ko psti vēlos. Studiju kredītu maksāju vēl tagad xbet jēgas nekādas. Strādāju pilnīgi nesaistīta darbā un studijas arī riebās. Pazīstu vairākus cilvēkus, kas aizgāja uz tehnikumu, gan arī pastrādāja un tad saprata, ka grib mācīties. Un mūsdienās var mācīties jebkad.
16.05.2023 23:12 |
 
Reitings 46
Reģ: 30.08.2022
Pirmārt, iesaku vidusskolas eksāmenus pacensties nokārtot ar labām sekmēm. Pēc tam tas varētu noderēt, ja vēlēsies studēt budžeta vietā.
Otrkārt, piekrītu tām, kas teica, ka ja nav skaidrības vai liekas, ka ir liela demotivācija, tad labāk uzreiz nestudēt. Tā vietā pastrādā, paceļo un mēģini saprast sevi un kas tevi interesē. Bet iesaku nevilkt pārāk ilgi garumā un uzstādīt sev mērķi uzreiz kad jūties gatava.
16.05.2023 23:24 |
 
Reitings 1210
Reģ: 03.04.2022
Ja vēlies savu uzņēmumu, meklē sev mentoru. Kādu, kurš ir pats izlauzies (nevis vecāki iekārtojuši) un pats ir izveidojis uzņēmumu. Ej par palīgu, praktikantu, asistentu, kaut par velti, piemēram, 3 mēnešus sākumam. Ļoti ātri redzēsi un sapratīsi uzņēmējdarbības knifus un vai patīk vai nē. Tā es sāku savu karjeru, vispirms ejot par velti, lai mācītos. Divu gadu laikā no 19 gadus jaunas vidusskolnieces no laukiem izaugu, man jau bija stabils darbs. Protams, ne priekšniekos, bet sevi pierādīju un kļuvu par projektu vadītāju 21 gada vecumā, tikai 22 gados reāli iestājos augstskolā jo sapratu kas man vajadzīgs, lai ietu tālāk. Manuprāt 18, 19 gados zināt ko vēlies no dzīves ir retums un nav visiem jāiet augstskolās, vismaz ne uzreiz. Neko šajā vecumā par dzīvi nezini, ko nozīmē darbs, īpaši ja neesi no Rīgas - jo tur cilvēkiem ir diametrāli pretēja attieksme kā mazpilsētās. Katrai profesijai savi +/- ej uz darbojies pie profesionāļiem, ja labi strādāsi, Tevi vaļā nelaidīs un pavērsies iespējas, ko neigaidīji. True story
16.05.2023 23:25 |
 
Reitings 1210
Reģ: 03.04.2022
Vēl ko gribētu pieminēt - augstskolas LV daudzas ir ļoti zemā līmenī, ja vēlies izcelties starp citiem - iet darīt praktiski ir labākais veids. Zinu vismaz trīs citus cilvēkus, kas izsitušies savas neatlaidības, darba ētikas un pareizās attieksmes pēc, kaut gan nav neko īpašu pabeiguši, vai pabeiguši tādus kaktu kantorus kā ISMA vai Kultūras un ekonomikas augstskola - kuras es nezinu kā var vispār abas legāli pastāvēt un izdot valsts apzīmogotus diplomus..
16.05.2023 23:30 |
 
Reitings 3687
Reģ: 10.01.2023
piparcuca @ 16.05.2023 16:29
Saprotu, ka studijas ir noteikti “pareizā” izvēle, bet mani nepārņem sajūta, ka tas nav domāts man, jo knapi “izlauzu” vidusskolas posmu, ja 10.klasē biju teicamniece (9-10 balles visos priekšmetos, tad 12.klasē jau noslīdēju ar domu, lai tik ir sekmīgs, jo gluži vienkārši vairs nejutu jēgu tam visam), protams, ir cilvēki, kuri spēj saņemties, ja apgūst, ko sev interesējošu un mainās, bet es baidos par to, ja nu ar mani tā nebūs, un tukši kaut ko censties atkal “nolauzt” arī nevēlos. Ja studētu, tad neklātienē, arī summa ļoti satrauc, kas ir jāmaksā par studijām, protams, palīdzēs ģimene, bet lielākā daļa, tomēr uz maniem pleciem, kas ir pašsaprotami. Interesē uzņēmējdarbība. Ir ideja uzņēmumam, bet noteikti trūkst zināšanu, kas, ko un kā, bet nezinu vai augstskola ir tas, kur vēlos to apgūt, varbūt tie ir kursi, varbūt vienkārši ir jāsāk strādāt un kā būs, tā būs, tad jāskatās, varbūt uznāk entuziasms studēt man, ne tikai vecākiem.?Gribētu dzirdēt Jūsu viedokli, vai esat studējuši, kā vērtējat to utml., kādi ieteikumi, viss kas Jums ir sakāms par šo tēmu.
pēc vidusskolas beigšanas man vējš bija galvā 😀 nesaprotu kāda ir tā sajūta, ka jau no mazotnes zini, kas vēlies kļūt.
Iesaku mācīties uzreiz- kaut pa vakariem, jo ja kādu laiku izlaiž- ir grūti. Vismaz man tā bija ar maģistru.
16.05.2023 23:38 |
 
Reitings 772
Reģ: 23.08.2016
Ja ir kaut mazākā nojausma par studiju virzienu (kaut vai uzņēmējdarbība), tad iesaku studijas neatlikt, un vēlams studēt klātienē. Pēc pauzes ir ļoti grūti atsākt studijas, vairs nebūs pieradums sēdēt un mācīties. Kā arī droši vien augstāk vērtēsi laika pavadīšanu vietā, kas tev maksā algu.
Maz zinu cilvēkus, kas vēlāk sekmīgi iegūst augstāko izglītību. Tādi ir, bet jābūt lielam krampim un apņēmībai. Kā arī var būt tā stulbā sajūta, ka visi draugu jau ir studijas pabeiguši un strādā profesijā, peļņa naudu, bet tev sākas 1. bakalaura kurss. Var jau teikt, ka tam nav nozīme, bet daudziem tas besī un liek pamest studijas.
Kā arī novērtē to, ka ģimene tevi var atbalstīt. Vai atbalstīs studijas, teiksim, 24-28 gados? Drīzāk jau būs jāsitās pašai un būs dubults grūtums.
18.05.2023 14:34 |
 
Reitings 3222
Reģ: 06.07.2022
Piekritīšu tam ko teica meitenes iepriekš, ja zini ko vēlētos darīt, ej studēt.
Bet, ja īstas skaidrības nav, nav arī jēgas izmest laiku un naudu tajā, ko visticamākais savā dzīvē nedarīsi. Mācības un augstskola vienmēr ir noderīgas un darba devēji liek priekšgalā tos, kas ir pabeiguši kādu augstāko, bet es personīgi pazīstu ļoti maz cilvēkus, kas strādā saistībā ar savu pabeigto izglītību.
Lielākā daļa, kas ir beiguši kaut kādas sabiedriskās attiecības vai kaut ko tādu, ir cilvēki, kas nav zinājuši ko viņi grib darīt. Arī es 12.klases beigās apsvēru domu iet mācīties sabiedriskās attiecības, jo nezināju ko gribu. Interesē viss un iemācīties varētu visu, bet nav ne jausmas uz ko īsti fokusēties.
18.05.2023 14:44 |
 
Reitings 752
Reģ: 03.01.2023
Manuprāt 18, 19 gados zināt ko vēlies no dzīves ir retums un nav visiem jāiet augstskolās, vismaz ne uzreiz.

Pilnīgi piekrītu. Tā kā lielākā daļa no darba izvairās, cik vien ilgi iespējams, un darba tirgu šajā vecumā nepazīst, tad arī izdara daudz dažādu muļķīgu lēmumu, izvēloties studiju jomu.
No vienas puses var biedēt ar to, ka ja nestudēs tagad uzreiz, tad neizstudēs nekad, bet tur ir arī otra puse - ja to vien dari kā mācies, tad parasti arī mācies tikai mācīšanās pēc, bez skaidriem mērķiem, kāpēc to vispār dari, vai dari to īstajā jomā, ko tieši darīsi pēc studijām utt. Vienkārši plūsti pa straumi ar citiem tādiem pašiem, kur nu tā nes.
18.05.2023 16:34 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits