Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Dzīvokļa iegāde

 
Reitings 211
Reģ: 12.11.2017
Labdien!
Man ir 26 gadi, ir izglītība un labi apmaksāts darbs (uz rokas vidēji 1,5 k). Pēdējo gadu nomoka jautājums par dzīvokļa iegādi, daudz par to esmu domājis, daudz runāts arī ar kolēģiem. Ir arī iekrāta normāla summa. Noteikti jautāsiet - par ko, tad es satraucos? Un kāpēc man jau nav dzīvoklis?
Atbildes ir divas:
1. Kad biju ļoti jauns, kā ģimene visi dzīvojām savā dzīvoklī, bet viņš bija ieķīlāts. Tā nu apstākļi sagrozijās (vecāki izšķīrās, bija arī kaut kādas veselības problēmas utt), beigās uzauga parāds un dzīvokli izsolē pārdeva. Tātad rezumē - daļēji man ir mazliet bail, ka vēsture neatkārtojās.
2. Pasaulē situācija ir ļoti nestabila, dzīvokļiem summas ir kosmiskas un arī Euribor likmes visu laiku aug.
Ko jūs manā vietā darītu? Turpinātu īrēt dzīvokli un maksāt īres naudu 250 e (šobrīd tik maksāju). Principā pirms kara, es jau par 90% biju nolēmis dzīvokli pirkt un caur Altumu ņemt kredītu, bet tas karš un naturālais cenu kāpums man mazliet lika padomāt.
09.02.2023 14:38 |
 
10 gadi
Reitings 179
Reģ: 29.01.2009
SimplyMoona @ 12.02.2024 19:00
Vēl pievienošu: man ir anuitātes atmaksas grafiks. Ar manu esošo līgumu es maksāju % no kredīta atlikuma. Ja man kredīta atlikums ir, teiksim, 40 000 eiro, tad katru mēnesi to kredīta % man rēķina no tiem 40 000 eiro. Bet, ja man pēkšņi uzrodas lieki 10 000 eiro, es tos varu iemaksāt, un banka rēķinās nākamos maksājumu % jau no atlikušajiem 30 000 eiro. Savā ziņā laba motivācija krāt, nestiept garumā un ātrāk atdot kredītu.

Man tieši šādi paši nosacījumi, nemainās gan ilgums kredīta nomaksai,bet mēneša maksājums.
Un vajag pirkt, nevajag baidīties. Pats jau esi izrēķinājās,cik esi samaksājis īrei, redz, tik jau būtu nomaksāts kredīts.
Ja jutīsi,ka viss ir slikti, īpašumu varēsi jebkurā laikā pārdot, bet no īres dzīvokļa arī tak palūgtu aiziet,ja nevarētu samaksāt.
13.02.2024 13:56 |
 
Reitings 13
Reģ: 31.01.2023
Vēl pievienošu: man ir anuitātes atmaksas grafiks. Ar manu esošo līgumu es maksāju % no kredīta atlikuma. Ja man kredīta atlikums ir, teiksim, 40 000 eiro, tad katru mēnesi to kredīta % man rēķina no tiem 40 000 eiro. Bet, ja man pēkšņi uzrodas lieki 10 000 eiro, es tos varu iemaksāt, un banka rēķinās nākamos maksājumu % jau no atlikušajiem 30 000 eiro. Savā ziņā laba motivācija krāt, nestiept garumā un ātrāk atdot kredītu.
12.02.2024 19:00 |
 
Reitings 13
Reģ: 31.01.2023
Pirms 5 gadiem arī bija tādas pašas pārdomas (un vecums), kā tev. Apsvēru visus par un pret un toreiz secināju: man jebkurā gadījumā ir nepieciešama dzīvesvieta, vai es īrēju, vai ņemu kredītu, vai dzīvoju viesnīcā, bet par to man kādam ir jāmaksā. Un tad ir jautājums: maksāt saimniekam, viesnīcai, vai bankai? Tikai vienā no šiem gadījumiem ir iespēja, ka dzīvoklis paliek man. Pārējos gadījumos es vienkārši kādam atdodu naudu.
Īpašumu cenas gadu gaitā baigi nesamazinās, pēc pāris gadiem negribas atskatīties pagātnē un kost sev pirkstos, ka esošo īpašumu varēju iegādāties, piemēram, par 5000 eiro lētāk un jau būt vismaz nedaudz, bet kaut cik atmaksājusi kredītu.
Jā, Euribor tagad pamatīgi sit pa kabatu, bet, pavērojot sludinājumus ss.com, novēroju, ka dažus īpašumus var iegādāties par daudz maz sakarīgu cenu (iespējams, tāpēc, ka Euribor dēļ cilvēki neskrien tik ātri pirkt īpašumus, līdz ar to šo to var atrast par normālāku cenu).
Vēl viens arguments - nezinu, kādā jomā tu strādā, bet cerams, ka alga nestāvēs uz vietas. Kad pirms 5 gadiem ņēmu kredītu, mana alga bija par ~600 eiro mazāka. Protams, cenas visam ir pieaugušas, bet tad, kad Euribor kritīs, arī hipotekārais maksājums vairs neliksies tik traks.
Pirms 5 gadiem Euribor bija negatīvs, līdz ar to mēnesī maksāju 196 eiro bankai. Tagad maksāju 296 eiro, t.i. - Euribor dēļ tie ir plus 100 eiro, bet kaut kad Euribor kritīs.
Ja ņem kredītu un kredītlīguma nosacījumi to atļauj, tad, iespējams, izmaksāsi kredītu daudz ātrāk un nevajadzēs atdot tos visus trakos %, manā gadījumā viņi rēķina % no kredīta atlikuma.
12.02.2024 18:48 |
 
Reitings 306
Reģ: 31.12.2022
shark36 @ 10.02.2023 20:39
Ja kāds cer,ka jaunajos projektos cenas kritīs,tad man viņu ir jāapbēdina,tā nebūs! Vecajos graustos,šobrīd cenas ir kosmosā,es noteikti neņemtu kredītu,lai pirktu dzivokli vecajā mājā un 20.gadus maksātu. Lai uzceltu māju no labiem būvmateriāliem ir vajadzīgs normāls piķis,pagaidiet,kad Ukrainā beigsies karš,tad visiem būvmateriāliem cenas būs kosmosā,jo viss tiks vests uz turieni,arī darba rokas.

Daudzas vecās mājas ir uzceltas 100x kvalitatīvāk, kā daži jaunie projekti. Ir kvalitatīvi jaunie projekti un ir tādi, ar kuriem salīdzinot vecās mājas ir 100x labāks ieguldījums. Zinu jaunos projektus, kur jau pēc 2 gadiem viss pelē, dzirdi, kā kaimiņš nošķaudas utt.
Un, ja Tu domā, ka šobrīd visus jaunos projektus ceļ ar kvalitatīviem materiāliem un darbaspēku, Tu ļoti maldies. Tiek taupīts uz visu, jo tas ir bizness. Īpaši kovida laikā celtajiem projektiem, jo cenas materiāliem strauji pieauga, bet dzīvokļi jau bija izpārdoti, balstoties uz iepriekšējām cenām.
10.02.2023 21:11 |
 
10 gadi
Reitings 237
Reģ: 29.01.2009
Ja kāds cer,ka jaunajos projektos cenas kritīs,tad man viņu ir jāapbēdina,tā nebūs! Vecajos graustos,šobrīd cenas ir kosmosā,es noteikti neņemtu kredītu,lai pirktu dzivokli vecajā mājā un 20.gadus maksātu. Lai uzceltu māju no labiem būvmateriāliem ir vajadzīgs normāls piķis,pagaidiet,kad Ukrainā beigsies karš,tad visiem būvmateriāliem cenas būs kosmosā,jo viss tiks vests uz turieni,arī darba rokas.
10.02.2023 20:39 |
 
Reitings 306
Reģ: 31.12.2022
KlaberLeng @ 10.02.2023 16:13

Banku ekspertiem es īsti neuzticos, jo viņi tomēr lobē banku intereses. Neesmu no viņiem nekad dzirdējis vārdus - "tagad neko nepērkat", "labāk krāj zeķē" utt. Viņi vienmēr ir teikuši, lai savu naudu turi bankā utt. Bet entās bankas jau aizgājušas pa burbuli.
Ja par sevi - es neteiktu, ka neesmu gatavs likmju kāpumam. Es vienkārši esmu tāds cilvēks, kas tik viegli negrib padoties/pieņemt to, ka citi diktē pasaules dārdzību. Jebšu, cilvēku grupa izlemj, ka likmes tiek paaugstinātas, un tā arī notiek, un visi laimīgi maksā.
Tāpēc arī pauzēju, domāju, štukoju, ko labāk darīt.

Nu, šeit Tev nepiekritīšu par šeit un tagad. Pēdējā gada laikā cenas ir ļoti strauji augušas, pat teiktu, ka šābrīža tirgum neadekvāti, ja atceramies 2008.gada krīzi, tad pēc krīzes varēja par stipri zemāku cenu iegādāties īpašumus- gan izsolēs, gan tāpat sludinājumos un ļoti daudzi cieta tieši tādēļ, ka pirms burbuļa plīšanas nopirka dārgus īpašumus. Paskaties, kādas cenas rajonā, kur domā pirkt, ir citiem līdzvērtīgiem īpašumiem, tad sapratīsi, vai Tev piedāvātā cena ir ok, vai nav. Ja ir izdevīgs darījums, ņem ciet, ja par dārgu, labāk nogaidi.
Ja nevēlies, lai bankas diktē, cik maksāsi %, tad sakrāj visu summu un tad pērc :)) jo EURIBOR Tu nekādi neietekmēsi.
10.02.2023 19:51 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
KlaberLeng @ 10.02.2023 16:06
Paldies par atbildēm.
Primāri, man noteikti ir izdevīga summa jāsarunā ar dzīvokļa īpašnieku. Nav ar viņu īsti paveicies, jo ir itkā biznesmenis un zin, cik un kas maksā. Ja būtu kāds "cilvēks parastais", tad ietu vieglāk.
Cik nu arī skatos, tad īpašumiem cenas nekrīt, tā ka, jāņem ir tagad vai nekad.
Pats šodien parēķināju, ka īrē 2,5 gados esmu jau kādus 6k samaksājis. Nav maza summa.

Vari vispirms nospraust, kas ir maksimālā summa, kuru tu būtu gatavs maksāt un ar šo summu jau apjautājies bankai. Nenāktu par sliktu bankai pateikt arī cik veca ir māja, kādā stāvoklī, kāds ir dzīvoklis. Bieži vien vecām mājām un neremontētiem dzīvokļiem būs sliktāki noteikumi, lielāki % un pirmā iemaksa.
10.02.2023 16:56 |
 
Reitings 211
Reģ: 12.11.2017
LilyLady @ 09.02.2023 21:42
Tikai dēļ pašreizējā Eiribor neņemt kredītu ir nepareiza domāšana. Kā teica kāds banku eksperts - ja neesi gatavs potenciālam Eiribor kāpumam, tad neesi gatavs kredītam kā tādam, jo šī likme visu to gadu laikā, cik ilgi tiks atmaksāts kredīts, var mainīties ne reizi vien.
Es uzskatu - ja ir labs dīls īpašumam, kurš der un patīk, ja ir sakrāta nauda pirmajai iemaksai, ja kredītmaksājums nav ievērojami lielāks par īres maksu, tad - uz priekšu!

Banku ekspertiem es īsti neuzticos, jo viņi tomēr lobē banku intereses. Neesmu no viņiem nekad dzirdējis vārdus - "tagad neko nepērkat", "labāk krāj zeķē" utt. Viņi vienmēr ir teikuši, lai savu naudu turi bankā utt. Bet entās bankas jau aizgājušas pa burbuli.
Ja par sevi - es neteiktu, ka neesmu gatavs likmju kāpumam. Es vienkārši esmu tāds cilvēks, kas tik viegli negrib padoties/pieņemt to, ka citi diktē pasaules dārdzību. Jebšu, cilvēku grupa izlemj, ka likmes tiek paaugstinātas, un tā arī notiek, un visi laimīgi maksā.
Tāpēc arī pauzēju, domāju, štukoju, ko labāk darīt.
10.02.2023 16:13 |
 
Reitings 211
Reģ: 12.11.2017
Paldies par atbildēm.
Primāri, man noteikti ir izdevīga summa jāsarunā ar dzīvokļa īpašnieku. Nav ar viņu īsti paveicies, jo ir itkā biznesmenis un zin, cik un kas maksā. Ja būtu kāds "cilvēks parastais", tad ietu vieglāk.
Cik nu arī skatos, tad īpašumiem cenas nekrīt, tā ka, jāņem ir tagad vai nekad.
Pats šodien parēķināju, ka īrē 2,5 gados esmu jau kādus 6k samaksājis. Nav maza summa.
10.02.2023 16:06 |
 
Reitings 738
Reģ: 03.11.2022
Ja vien hipo kredītu neizvēlas ar nolikto atslēgu principu, tad pie iespējamā īpašuma atņemšanas, personai tik un tā ir jāatmaksā bankai parāds, kas tiek samazināts uz izsolē saņemtās naudiņas rēķina. Tādēļ nebūs gluži tā-ja atņem, tad vnk uzskatīt, ka esi līdz šim “it kā” īrējis…
10.02.2023 00:45 |
 
Reitings 416
Reģ: 29.01.2023
Tiesi tā ja banka prasa 2% gada tad šobrīd bija Eiribor ir pāri 4%
Un viņa vēl augs un līdz ar to arī mēneša maksa augs, jo viņa tuvākajos gados nekritīsies
09.02.2023 22:49 |
 
Patīk
Reitings 14431
Reģ: 09.12.2015
Tikai dēļ pašreizējā Eiribor neņemt kredītu ir nepareiza domāšana. Kā teica kāds banku eksperts - ja neesi gatavs potenciālam Eiribor kāpumam, tad neesi gatavs kredītam kā tādam, jo šī likme visu to gadu laikā, cik ilgi tiks atmaksāts kredīts, var mainīties ne reizi vien.
Es uzskatu - ja ir labs dīls īpašumam, kurš der un patīk, ja ir sakrāta nauda pirmajai iemaksai, ja kredītmaksājums nav ievērojami lielāks par īres maksu, tad - uz priekšu!
09.02.2023 21:42 |
 
Reitings 306
Reģ: 31.12.2022
BellaCiao @ 09.02.2023 14:55
Īrēt, vai pēc laika atņem banka, rezultāts taču ir viens un tas pats, atdota nauda svešam cilvēkam, vai bankai.
Pērkot ir daudz lielāka iespēja, ka dzīvoklis paliks tavs, nekā to atņems.
Protams, tieši šobrīd cenas ir neadekvāti augstas, varbūt ir vērts kādu gadu pagaidīt un pavērot situāciju.

Tā nu gan nav. Ja atņems banka, tad būsi visos melnajos reģistros un nākotnē paņemt kredītu vai līzingu, būs stipri problemātiski…
09.02.2023 19:40 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
Reya @ 09.02.2023 17:15
Šobrīd arī skatījāmies un zvanījāmies ļoti daudz bankām.
Domājam par māju vai dzīvokli , BET šobrīd nav īstais laiks kaut ko ņemt jo ir bankas procents gada 2% un europas bankas likme 4%
Principa paņemsi 80,000 jāatdod 160,000 , visu vari reizināt ar divi ja kaut ko ņemsi
Šodien vēl runājam ar bankas pārstāvjiem

Bankas % ļoti atšķiras atkarībā no dzīvokļa atrašanās vietas un stāvokļa, tā kā tas nav tik viennozīmīgi. Autoram tāpat būtu vērts parunāt ar savu banku par konkrēto īpašumu un tad visu sarēķināt.
09.02.2023 19:30 |
 
Reitings 211
Reģ: 12.11.2017
Reya @ 09.02.2023 17:15
Šobrīd arī skatījāmies un zvanījāmies ļoti daudz bankām.
Domājam par māju vai dzīvokli , BET šobrīd nav īstais laiks kaut ko ņemt jo ir bankas procents gada 2% un europas bankas likme 4%
Principa paņemsi 80,000 jāatdod 160,000 , visu vari reizināt ar divi ja kaut ko ņemsi
Šodien vēl runājam ar bankas pārstāvjiem

Par šo painteresēšos, jo par to pieaugumu līdz galam nav skaidrs.
Lasu, ka vieniem pieaug par 20, citam par 100 eiro.
09.02.2023 18:40 |
 
Reitings 416
Reģ: 29.01.2023
Šobrīd arī skatījāmies un zvanījāmies ļoti daudz bankām.
Domājam par māju vai dzīvokli , BET šobrīd nav īstais laiks kaut ko ņemt jo ir bankas procents gada 2% un europas bankas likme 4%
Principa paņemsi 80,000 jāatdod 160,000 , visu vari reizināt ar divi ja kaut ko ņemsi
Šodien vēl runājam ar bankas pārstāvjiem
09.02.2023 17:15 |
 
Reitings 3339
Reģ: 23.01.2022
mazaaduuda @ 09.02.2023 15:19

Iesaku aiziet uz savu banku (vai vēl kādu, ja prognozes neapmierina) uz konsultāciju par kredītu. Vispār saprast ko vari atļauties un ko nē. Un tad likt kopā ar savām šī brīža iespējām un vēlmēm.

Es gan teiktu, ka ar savu banku NOTEIKTI nevajag aprobežoties. Mums labākie noteikumi bija tieši ne mūsu bankā :)
Kā es darītu tavā gadījumā - sazinātos ar bankām, noskaidrotu ko man vispār dod. Tad izveidotu savu vēlmju sarakstu un sāktu skatīties sludinājumus un tikai tad, ja dzīvoklī būtu 90% no tā ko esmu ielikusi sarakstā, ietu skatīties. Izklausās, ka tev nav diži kur steigties. Līdz ar to, lēnām papēti un kas zin, varbūt atrodas īstais :)
Kas attiecas uz ieķīlāšanu. Bankas visu laiku ir teikušas un tagad joprojām - ja jūti, ka kaut kas nav ok, ej un runā. Viņi jau nav ieinteresēti tev to dzīvokli noņemt. Bankai tukšs dzīvoklis, kuru jāliek uz izsoli, ir baigā skabarga. Sliktākajā gadījumā - pati ieliksi uz pārdošanu un atmaksāsi parādu. Un kas zin, varbūt vēl aizej plusos prom.
09.02.2023 16:08 |
 
Patīk
Reitings 1744
Reģ: 24.05.2019
KlaberLeng @ 09.02.2023 15:29
2021. Gada septembrī biju aizpildījis pieteikumu SEB bankā ar Altumu. Tobrīd dzīvokļa īpašnieks bija gatavs pārdot dzīvokli par 43k. Bet dzīvoklis ir ar ļoti pieticīgu remontu un māja nav renovēta, tātad dzīvoklim dos mazu vērtējumu.
Pieteikumu biju pildijis par 40k ar mēneša maksājumu 210 e. Tobrīd sanāca, ka man būtu jāmaksā 17 gadi.
Īrēju dzīvokli reģionā, nav Rīga.
Dzīvoklis 2 ist, 50 kvadrāti.

Tad tev atkal jāiziet šīm sarunām cauri un jāizdomā, vai tas ir labs dīls. Neviens diemžēl nav pareģis un nevar pateikt, kā būs nākamgad.
Par bailēm dzīvokli zaudēt - ir maksātnespējas apdrošināšana, kādu gadu tā maksās kredītu tavā vietā, ja pats nevarēsi. Mums ir liels kredīts uz māju un mēs paņēmām šo apdrošināšanu.
Bet ja padomā reāli, ja kredīta mēnešmaksājums būs zem 300 eur, tas nekas nepaceļams nav, pat ja ar finansēm neies spīdoši. Vienmēr var arī kādu "spilvenu" turēt krājkontā.
09.02.2023 16:06 |
 
Reitings 180
Reģ: 01.03.2022
Un par maksātspēju domāju, ka var dažādas versijas apsvērt. Gan bezdarba, slimības vai nāves apdrošināšanas, gan arī “nolikto atslēgu” opciju.
09.02.2023 15:37 |
 
Reitings 180
Reģ: 01.03.2022
Arī šobrīd svārstāmies, bet laikam tomēr slieksinies uz pirkšanu. Jā, šobrīd likmes kāpj un kāps, bet kopumā mums veidojas paceļama summa un principā tas pats, kas īre, bet šajā gadījumā maksātu kredītu par savu īpašumu. Turklāt NĪ krasi kāpj cenas un neesmu pārliecināta, ka vēl pēc gada varēsim ko tik labu atļauties vairs.
Tagad ir pāris labi varianti un arī caur Altumu plānojam.
09.02.2023 15:35 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits