Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Prakse un samaksa

 
Reitings 2573
Reģ: 14.08.2013
Sveikas!
Daudzas no jums un mums ir studentes vai izbijušās studentes.
Kā jums gājis ar prakses iespējām studiju laikā?
Kā jums šķiet, vai praktikantam būtu jāsaņem atlīdzība vai tomēr ir ok, ja prakstikantam prakses laikā nemaksā?
02.08.2018 16:28 |
 
Reitings 13628
Reģ: 29.01.2009
Man studiju ietvaros bija 4 prakses, maksāja tikai par pēdējo,jo tā bija maģistros un izgāju savā darba vietā. Varbūt privātajā sektora arī maksā, valsts pārvaldē nekas tāds nebija. Tagad gan jau daudz laika pagājis, varbūt kaut kas mainījies.
02.08.2018 16:31 |
 
Reitings 4298
Reģ: 29.01.2009
Es domāju, ka atkarīgs no jomas. Piemēram, IT jomā praktikanti nestrādās bez atlīdzības, jo ir gana daudz IT uzņēmi, kuri nodrošina apmaksātu praksi.
02.08.2018 16:32 |
 
Reitings 2573
Reģ: 14.08.2013
Es šobrīd esmu prakses meklējumos un nesokas tik labi,cik gribētos.
Daudzi uzņēmumi par praksi nemaksā vai maksā 100 euro mēnesi. Tai pat laikā man neliekas ok, ja jāstrādā ir 8h dienā, 5 dienas nedēļā par velti.
02.08.2018 16:54 |
 
10 gadi
Reitings 1839
Reģ: 09.07.2011
Šķiet, ka Latvijā reti kur par praksi maksā, bet droši vien tas arī atkarīgs no jomas. Vismaz es savā laikā biju priecīga, ja kādreiz dabūju bezmaksas kafiju. Pat par sabiedrisko transportu un pusdienām bija jāmaksā pašai.
02.08.2018 17:01 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Kad gāju 1. praksē, kas bija mēnesi ilga un neapmeksāta, pati noteicu, cik ilgi būšu, kad būšu, tikai iedodiet man darīt to un to un to. Otrajā praksē algu saņēmu tādu pašu kā štata darbinieki, bet maniem diviem mentoriem bija piemaksa par manis apmācīšanu. Tiesa, sākotnējā runa gan bija, ka pēc prakses tur arī palikšu strādāt.
02.08.2018 17:03 |
 
Autorizēts lietotājs10 gadiPatīkModerators
Reitings 10480
Reģ: 29.01.2009
Prakses laikā nesaņēmu neko. Sākumā prakse bija skolā, vēlāk izvēlējos to, ko biju noskatījos (negribēju iet tur, kur visi - skolas piedāvāto). Saraksts bija garš, bet tiktu pirmajā vietā, kur gribēju.

Tai pat laikā man neliekas ok, ja jāstrādā ir 8h dienā, 5 dienas nedēļā par velti.

NU man tā nebija. Skolā prakse bija reizi nedēļā (vai divas?), bet pēc tam tai otrā vietā kādas pāris stundas dienā un arī ne katru dienu (laikam, tas bija tik sen, ka neatceros). Pārstrādājusies nebiju.
02.08.2018 17:17 |
 
Reitings 87
Reģ: 06.06.2018
Prakses laikā maksāja simbolisku summu, tā skaitījās stipendija. Strādāju 5 dienas nedēļā 8 stundas. Tiesa gan, prakse beidzās ļoti ātri un saņēmu darbu.
02.08.2018 17:32 |
 
Reitings 1884
Reģ: 08.07.2013
Studiju ietvaros bija 3 prakses, visas salīdzinoši īsas un neapmaksātas. Trešajā praksē gan kursu sadalīja 2 daļās un otrai grupai bija cits uzņēmums, kurš kaut ko maksāja, bet diezgan minimāli.
Protams, citās nozarēs ir apmaksātas prakses, bet nozarē, kurā es studēju, izrādījās, ka pat darbavietās ir smieklīgi mazas algas, vismaz cik man sanāca pastrādāt :-|
02.08.2018 17:48 |
 
Reitings 477
Reģ: 03.09.2016
Uzskatu, ka prakse daudziem darba devējiem ir izdevība par brīvu nostrādināt, tāpēc uzskatu, ka šādas prakses nav ok. Valstī, kur dzīvoju ir uzņēmumi, kas praksē ņem pārdevējas, jap, pārdevējas!!! Un tā tie nabaga cilvēciņi pastrādā par brīvu vai par niecīgu samaksu un tad paņem nākamos. Es pati studiju laikā biju praksē uzņēmuma, kas mani nosēdināja pie telefona atbildēt klientiem, lai gan vispār nebija nekāda sakara ar manu studiju jomu un līgumu. Vienkārši gribēja bezmaksas sekretāri... Lieki piebilst, ka 4 no 5 “darbiniekiem” bija praktikanti.. Aizbēgu pēc divām nedēļām. Nestrīdos, ka ir jomas, kurās prakses būtu ok, bet tām noteikti būtu jābūt ar likumu regulētām.
02.08.2018 18:41 |
 
Reitings 84
Reģ: 26.07.2016
Viss ir ļoti atkarīgs no nozares. Ja biroja prakse prasa lielus laika ieguldījumus, lai apmācītu praktikantu,tad piekrītu,ka prakse var arī būt neapmaksāta, jo menedžeru iztērētais laiks ir ļoti dārgs - noteikti pārsniedz tos 400/500 eur mēnesī ko par praksi varētu saņemt.
Strādāt neapmaksātā praksē par sekritāri, viesnīcas administrātori, pārdevēju utt. ir vājprāts.
02.08.2018 21:04 |
 
Reitings 311
Reģ: 21.06.2018
Nesen bija raidījums pa LR1. Pēc statistikas par praksi maksā aptuveni 25% darba devēju. Tātad 75% nemaksā. Tas Latvijā.
02.08.2018 21:20 |
 
Reitings 304
Reģ: 09.01.2018
Tai pat laikā man neliekas ok, ja jāstrādā ir 8h dienā, 5 dienas nedēļā par velti.

Kāpēc nevari atrast parastu darbu, kur maksā algu un paralēli tur iziet praksi? Es strādāju jau pirms studijām, un, kad sākās studijas un vajadzēja iet praksi, es vienkārši piereģistrēju to pašu uzņēmumu, kurā jau strādāju, un visas atskaites arī veicu par to.
02.08.2018 21:24 |
 
Reitings 2573
Reģ: 14.08.2013
Kāpēc nevari atrast parastu darbu, kur maksā algu un paralēli tur iziet praksi? Es strādāju jau pirms studijām, un, kad sākās studijas un vajadzēja iet praksi, es vienkārši piereģistrēju to pašu uzņēmumu, kurā jau strādāju, un visas atskaites arī veicu par to.

Es strādāju un praksi varu iziet arī savā uzņēmumā,bet tas tikai attālināti ir saistīts ar to,ko es mācos un sevi tādā darbā, kādu aru šobrīd, ilgtermiņā neredzu. Praksi jomā, kuru mācos, tā ir loģistika, gribētu iziet attiecīgi loģistikas uzņēmumā. Vakances ir, bet vai nu uz pieteikumiem neatbild vai arī tas samaksas jautājums. Vairākus mēnešus strādāt bez maksas... Ja ir variants piestādīt uzņēmumam reķinu par ikmēneša maksājumiem un tēriņiem,tad ok, alga nav vajadzīga prakses laikā. :D
02.08.2018 21:42 |
 
Reitings 87
Reģ: 06.06.2018
Piemēram, IT jomā praktikanti nestrādās bez atlīdzības, jo ir gana daudz IT uzņēmi, kuri nodrošina apmaksātu praksi.

Mana prakse šajā jomā rāda, ka viss ir atkarīgs no pieredzes. Ja ir 0 pieredzes, tad arī IT jomā darba devējs maksās stipendiju (vai nemaksās neko), jo students vienkārši nevarēs paskaidrot, ko viņš māk un kāpēc lai viņam maksātu. Arī IT nozarē (un pieņemu, ka citās), darba devēji izmanto faktu, ka augstskola pieprasa obligātu praksi studiju laikā un studentiem, kuriem nav pieredzes jomā, nav ļoti liela izvēle prakses ziņā. Ja kāds var saņemt lētu darba resursu, tad no tā neatteiksies. Pēc prakses gan gandrīz stabili piedāvā darba vietu, kur var vienoties par adekvātu samaksu.
02.08.2018 21:51 |
 
Reitings 83
Reģ: 04.06.2015
man totāli nepaveicās ar praksēm.. savlaik nostrādāju praksēs kopummā ~1 gadu bez atlīdzības.
03.08.2018 08:28 |
 
Reitings 311
Reģ: 21.06.2018
Kāpēc nevari atrast parastu darbu, kur maksā algu un paralēli tur iziet praksi? Es strādāju jau pirms studijām, un, kad sākās studijas un vajadzēja iet praksi, es vienkārši piereģistrēju to pašu uzņēmumu, kurā jau strādāju, un visas atskaites arī veicu par to.

Tāpēc, ka dažādās jomās cilvēkus bez pieredzes vispār neņem darbā, bet, lai iegūtu pieredzi, jāiziet prakse, kas nereti ir neapmaksāta. Tāda situācija ir jurisprudencē, ekonomikā, finansēs, banku sektorā, utml. jomās. Ne visur, jo dažiem paveicas, bet daudz kur. Ārstiem rezidentūras laikā arī maksā kapeikas.
03.08.2018 09:21 |
 
Reitings 56
Reģ: 29.05.2018
Man prakses laikā nemaksāja un nemaz negaidīju. Jā, gāju 5 dienas nedēļā 8h, bet ne visu laiku darīju ko patiesi jēdzīgi. Ar mani daudz strādāja darbinieki, stāstot, mācot, rādot kā visa mana iegūtā teorija darbojas praksē. Protams, pati arī kaut ko darīju, bet negaidīju, ka man par to maksās. Uztvēru to kā foršu iespēju aplūkot savas profesijas ikdienu realitātē.
03.08.2018 10:35 |
 
Reitings 948
Reģ: 18.06.2018
Tai pat laikā man neliekas ok, ja jāstrādā ir 8h dienā, 5 dienas nedēļā par velti.

Pag, pag, parasti skolām ir atrunāts cik ilgi ir jāiziet prakse un prakses līgumā tas tiek atrunāts.
Uzņēmumam, iestādei praktikanti nav nekāda "saldā maize" - jātērē laiks, lai visu paskaidrotu, jādomā, ko iedot darīt, lai prakses uzdevumi tiktu izpildīti, utt. Kāda tur vēl samaksa? Lielākoties praktikanti savu prakses vietu uztver kā bez maz vai piespiedu cietumu nekā iespēju kaut ko iemācīties.
Ja prakses vieta liek darīt pienākumus, kas uz praksi neattiecas, tad ir jāmaina prakses vieta - neredzu jēgu darīt to, no kā principā nav nekādas jēgas.
03.08.2018 10:48 |
 
Reitings 2573
Reģ: 14.08.2013
Nu apmācību process jau notiek lielākoties visos uzņēmumos, neatkarīgi no tā,vai jāapmāca praktikants vai jaunais darbinieks.
03.08.2018 11:03 |
 
Reitings 2290
Reģ: 19.10.2013
Atkarīgs cik ilga tā prakse un vai darbinieks reāli strādā vai tikai iepazīstas ar pienākumiem. Pie mums nevienam praktikantam nemaksā, reāli tā prakse nav ilgāka kā mēnesi un tajā laikā pat nevar iemācīties tā, lai veiktu ko patstāvīgi.
Vispār praktikanti ir vairāk kā apgrūtinājums.
03.08.2018 11:09 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits