Vārdu rakstība

 
Reitings 213
Reģ: 27.02.2014
Labvakar!

Esmu novērojusi, ka daudzi nepareizi raksta daudzus vārdus, un populārākie no tiem būtu- kosmetalogs (kosmetologs), intresanti (interesanti), viss svarīgākā (vissvarīgākā), lillijas (lilijas) utt. Tas ir novērots gan te forumā, gan dzīvē kopumā.

Protams, es negribu nevienu nosodīt, bet rodas jautājums, vai skolā diktātāti arī tika tā rakstīti, un vai nepalika atmiņā vārdu pareizrakstība?

P.S. Tēma nav uz kašķi vērsta!!
10.12.2014 21:34 |
 
10 gadi
Reitings 333
Reģ: 14.08.2010
nezinu kur atstarpe ir ar labunakti vai ar labu nakti vai viss kopā.


Pievienojos :D Vienmēr kad gatavojos rakstīt šo vārdu aizdomājos.

Tiešām solīds nevis zolīds? zolīda žakete vai solīda žakete...Hmm
11.12.2014 17:06 |
 
10 gadi
Reitings 333
Reģ: 14.08.2010
Un vēl.
Man nepatīk vārds moca. tāpat vienmēr saku un rakstu moka,un jā zinu,ka tas nav pareizi :D
11.12.2014 17:08 |
 
Reitings 969
Reģ: 10.02.2013
ai, tak ventiņi daudz ko saka ar plato e. Es pati latgaliete, vīrietis ventiņš, beigās es esmu tā saputrojusos tajos e, ka vispār kašmars, vispār runāt vairs neprotu.
11.12.2014 17:09 |
 
10 gadi
Reitings 2501
Reģ: 29.01.2009
Man nepatīk vārds moca. tāpat vienmēr saku un rakstu moka,un jā zinu,ka tas nav pareizi

Kāpēc Tu domā, ka nav pareizi?? Moka ir pareizi nevis moca :D
11.12.2014 17:10 |
 
10 gadi
Reitings 333
Reģ: 14.08.2010
Lovisa,nooopietni? Juhuuu :D
11.12.2014 17:24 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Skolā mācījos ļoti sen. Latviešu valoda bija mīļākais priekšmets un vienmēr augstas atzīmes. Bet gadiem ejot, daudzus vārdus, salikumus un teikumu uzbūves nelietoju tik bieži un rezultātā - vairs jau neatceros kā ir pareizi jāraksta... Tādu nu ir tā dzīve! :D
11.12.2014 17:25 |
 
10 gadi
Reitings 374
Reģ: 29.01.2009
Zakjis*, par šo esmu pat derējusi. :D Toreiz rakstīju e-pastu mūsu slavenajai valodniecei ar jautājumu kā tad tur īsti ir. Derībās uzvarēju. :D Viņa paskaidroja, ka tālāk ir šaurinātājskaņa -i, kas -e padara šauru. No skolas laikiem atceros kaut ko par apvidvārdu un to, ka pareizi ir tā, kā izrunā vietējie. Šur tur lasīts, ka pareizi ir abi varianti.

Bet man liekas, ka mūžīgi mūžos būs tā, ka ventiņiem būs šaurais -e un tad būs tie, kas piesaucot Ventu centīsies mūs pārmācīt. :D
11.12.2014 17:26 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
Kāpēc Tu domā, ka nav pareizi?? Moka ir pareizi nevis moca
Vai tad?

Viņi, viņas mocīja( nevis mokīja)
to mocīja...un etc.:D
11.12.2014 17:31 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
Viņu nomocīja ienaidnieki
11.12.2014 17:32 |
 
10 gadi
Reitings 2501
Reģ: 29.01.2009
Viņi, viņas mocīja( nevis mokīja)
to mocīja...un etc

Nu pagātnē, jā, protams, ka mocīja nevis mokīja :D
Bet tagadnē moka, moku utt.
11.12.2014 17:35 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
Jau te šis ir minēts, tad nu ņemu par piemēru.

http://www.letonika.lv/groups/default.aspx?r=1100&q=moku&title=moku/2&g=5
11.12.2014 17:36 |
 
Reitings 1714
Reģ: 15.08.2012
Kļūdas pareizrakstībā kaitina. Jaunākais atklājums tepat cosmo - tagat
11.12.2014 22:47 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Interesanti, ka vienai otrai, piem., Kubietei, patīk citus pakaitināt, bet tie citu to uztver nopietni. :)
12.12.2014 05:39 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Bet nu par tām lilijām. Latīniski ir lilium. Tad nu spriedied paši, kā latviski būtu pareizāk.
12.12.2014 05:43 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Tagad par Ventspili. Nemaz nezināju, ka vietējie izrunā ar šauro e. Pēc vispārīgā likuma katra salikteņa daļa saglabā savu izrunu, piem., vārdos senlieta un Vecpiebalga (abos vārdos platais e, neraugoties uz to, ka seko šaurinātājdivskanis ie). Izņēmumi ir tādi vārdi kā sestdiena, svētdiena un vectētiņš, kur e šaurā izruna pielāgojusies divskanim ie vai šaurajam ē nākamajā zilbē. Acīmredzot ventiņi vārdu Ventspils arī padarījuši par izņēmumu. Es uzskatu, ka literārajā valodā būtu jāpieļauj abas izrunas formas, jo viens dialekts nevar "diktēt noteikumus" vispārpieņemtajai latviešu valodai.
12.12.2014 06:13 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Mūsdienu literārajā valodā pastāv daudzas atšķirības starp valodnieku noteikto un to, kā tauta runā (šeit un turpmāk aplūkošu tikai vidusdialektu kā vispārpieņemto latviešu valodu). Uzskatu, ka nav vēlams katram izdomāt savus gramatikas likumus, jāpieturas pie kaut kādiem standartiem, taču valodnieki stagnātiskā veidā nedrīkst uzspiest veselai tautai savu viedokli, ja, gadījumā, tauta runā savādāk. Valodas pārmaiņas ir normāla parādība. Tagad konkrēti.

1. Vārdi akmens, asmens, mēness, rudens, ūdens, zibens un suns ir 2. deklinācijas lietvārdi, kuriem vairums locījumu formu ir tādi kā lietvārdiem ar galotni -is, piem., ērglis. Pieļauju, ka agrāk šis i burts bijis arī minētajos 7 vārdos un laika gaitā pazudis. Tāpēc uzskatu, ka pieļaujamas būtu arī šādas formas. (Piemēros minēšu tikai vārdu akmens, kurš lokās tāpat kā nākamie pieci, un suns formas, kuras atšķiras no vispārpieņemtajām.)

N. kas? akmenis sunis
Ģ. kā? akmeņa
V. akmeni!

Ne velti mazi bērni, kuri vēl nezina gramatikas likumus, intuitīvi runā tieši tā!

2. Vārdi cirks un krogs ne pārāk sen vēl bija cirkus un krogus. Tāpēc uzskatu, ka tos drīkstētu locīt arī tāpat kā vārdus medus, ledus, tirgus.

3. Vārdi manīm, tevīm un sevīm. Pēc likumiem būtu jāsaka Aizgāju līdz tev. Vai jūs tā patiešām runājat?

4. Darbības vārds zināt ir ar piedēkli -ā-, bet atgādina vārdu ar piedēkli -inā-. Pirmajā gadījumā (kas būtu likumīgs) būtu jāsaka viņš zin, mēs zinam, jūs zinat, viņš apzinas, mēs apzinamies, jūs apzinaties. Otrajā - viņš zina, mēs zinām, jūs zināt, viņš apzinās, mēs apzināmies, jūs apzināties. Tautā izplatīti abi varianti, atskaitot izcelto formu, tāpēc uzskatu, ka tie abi būtu pieļaujami.

5. Darāmās kārtas tagadnes un pagātnes gan vīriešu, gan sieviešu dzimtes atgriezeniskajiem divdabjiem un atgriezeniskajiem lietvārdiem ar izskaņām -tājies, -tājās, -ējies, -ējās (piem., darbojošies, darbojošās, nomazgājies, nomazgājusies, šūpotājies, šūpotājās (tas, tie, tā, tās, kas šūpojas (nevis šūpo)), drāzējies, drāzējās (tas, tie, tā, tās, kas drāžas (ar mašīnu)) trūkst vienskaitļa un daudzskaitļa datīva formas (kam?). Tās varētu ieviest, un tās labi iederētos valodā un neradītu nekādus pārpratumus (darbojošamies, darbojošiemies, darbojošajies, darbojošāmies, nomazgājušamies, nomazgājušiemies, nomazgājušajies, nomazgājušāmies, šūpotājamies, šūpotājiemies, šūpotājāmies, drāzējamies, drāzējiemies, drāzējāmies). Formas šūpotājajies un drāzējajies laikam tomēr slikti izklausītos.

6. Prievārds priekš ļoti bieži tiek lietots piederības (nevis laika) nozīmē (piem., Katrs to dara priekš sevis. Domāts Katrs to dara sev, nevis Katrs to dara pirms sevis). Šajā lietojumā nesaskatu neko sliktu.

Vēl tika pieminēts ar labu nakti! un arlabunakti! Domāju, ka pieļaujamas būtu abas formas, turklāt latviešu valodā ir tendence tādus izteicienus apvienot vienā vārdā. Katrā gadījumā nedrīkstētu teikt ar labunakti! vai arlabu nakti!, jo vārdi labunakts un arlabu nav latviešu valodā.

Pieminēšu vēl bez maksas un bezmaksas. Pirmajā gadījumā tas kalpo kā veida apstāklis (Reklāmas laikrakstus izdala bez maksas; Kā izdala? - Bez maksas), otrajā - kā īpašības vārds (Laukumā izdalīja bezmaksas laikrakstus; Kādus laikrakstus? - Bezmaksas).

Cerams, es par velti nepūlējos, šo visu rakstīdams. Gribēju jau šo vietā uzrakstīt šito, bet šajā diskusijā labāk tā nerakstīšu, kaut gan man pret šo vārdu arī nav iebildumu. :)
12.12.2014 10:28 |
 
10 gadi
Reitings 374
Reģ: 29.01.2009
3. Vārdi manīm, tevīm un sevīm. Pēc likumiem būtu jāsaka Aizgāju līdz tev. Vai jūs tā patiešām runājat?


Lai kā tur nebūtu, vārdi manīm, tevīm, sevīm manā vārdu krājumā nav. Es saku - aizgāju pie tevis.
12.12.2014 11:08 |
 
Reitings 1714
Reģ: 15.08.2012
Nu akmens, asmens, zibens, ūdens, mēness, rudens nav tāpat lokāmi kā suns (no literārās valodas viedokļa), jo ģenitīvā tomēr ir suņa (vismaz tā bija laikā, kad es gāju skolā), bet pirmās vārdu grupas rakstība ģenitīvā sakrīt ar nominatīvu.

Ļoti nepatīk, kad lieto "XX gadus jauns". Kurš "asprātis" šo ieviesa? Pat zīdains ir "pāris mēnešus vecs", nevis jauns, jo runāts tiek par "vecumu".

Diemžēl tā ir, ka internets noplicina valodas zināšanas. Ja cilvēks neko citu nelasa kā ziņas internetā, ko gan viņš var iemācīties. Pietiek palasīt apollo portālu - kļūdas no vienas vietas.
12.12.2014 11:19 |
 
Reitings 3734
Reģ: 09.02.2014
Lizete, kā tu teiksi: No manis līdz tev bruņurupucis rāpoja 55 min vai No manīm līdz tevīm bruņurupucis rāpoja 55 min?
12.12.2014 11:26 |
 
Reitings 3925
Reģ: 23.10.2014
skurdrulacis, paldies, ljoti interesanti bija palasit. Dazhiem no Tevis piemineetajiem pieljaujamajiem vaardu salikumiem eju ar liikumu, piemeeram:

1) Vārdi manīm, tevīm un sevīm. Pēc likumiem būtu jāsaka Aizgāju līdz tev. Vai jūs tā patiešām runājat?

Nekad nesaku Aizgāju līdz tevīm. Manaam ausiim tas neliekas labskaniigi. Saku: "Aizgaaju pie tevis."

2) Katrs to dara priekš sevis Ljoti nepatiik, ka taa runaa. Saku: "Katrs to dara sev".

darbojošamies


Shaadu lociijumu lietoju, nezinaaju ka tas nav "ieviests". :D
12.12.2014 11:29 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits