Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Tievēšana, Muskuļu audzēšana utt.....

 
10 gadi
Reitings 4387
Reģ: 30.09.2013
Sveiki
Redzu, ka forumā daudz jautājumi par tievēšanu, muskuļu audzēšanu, presīti, pareizu uzturu utt... bet ~90% atbildes diemžēl ir nekompotentas... un jautājuma autors var nonākt tādā kā apburtā lokā kas ir kas ..
Ņemot vērā Savu vairāku gadu pieredzi un uzkrātās zināšanas – atļaušos izklāstīt īsu skaidrojumu par visbiežāk uzdotajiem jautājumiem...

Tievēšana – visa pamatā ir kaloriju deficīts (uzņem mazāk nekā patērē) + ņemot vērā ikdienas kustību daudzumu - klāt kardio.. lai izvairītos no iespējamām veselības problēmām un aprastu arī turpmāk ar dzīvesveidu (lai noturētu sasniegto pareizi jāēd arī pēc mērķu sasniegšanas) šo deficītu vēlams panākt pareizi sabalansējot uzturu ... pa lielam šo deficītu panāk uz 1 uzturvielas rēķina un minimāli uz vēlvienas.. neievērojot pareiza uztura principus parasti pa maz uzņem olbaltumvielas un labos taukus + var sanākt ka ar visu sportošanu kalorijas joprojām ir proficītā (uzņem vairāk nekā patērē) un attiecīgi gaidītais rezultāts izpaliek... vienkārši badoties nebūs tas labākais variants.. – par olbaltumvielu un labo tauku lomu normālas organisma funkciju nodrošināšanā var izlasīt atsevišķi.

Muskuļu audzēšana – obligāti jāievēro pareizi sabalansēts uzturs + pareizs treniņš + pilnvērtīga atpūta (tai skaitā vēlama kaitīgo ieradumu neesamība)... ~ 70% rezultāts ir atkarīgs tieši no uztura pareizības un tikai pārējie ~ 30% no treniņa utt.. neievērojot pareizu uzturu parasti stipri pa maz uzņem olbaltumvielas un labos taukus.. olbaltumvielas tautas valoda runājot ir visa ķermeņa „ķieģelīši” – arī muskuļu ķieģelīši .. tas nozīmē ja muskuļiem nesniedz visas vajadzīgās uzturvielas tie nespēj pat fizioloģiski augt lai kā trenētos jo nav šī ”būvmateriāla” .. vēl neviens atlēts nav izaudzis neievērojot pareiza uztura principus – viela pārdomām kas vēl šaubās.. un Es te nerunāju tikai par tiem kas kāpj uz sacensību skatuves (tas būtu atsevišķs stāsts) – bet gan par visiem kas cenšas kautko uzaudzēt no liesās muskuļmasas..


Presīte – vistiešākajā mērā saistīta ar tauku % ķermenī.. lai cik laba presīte būtu, ja pa virsu būs tauku slānītis - to neredzēt.. tauku % koriģē ar uzturu (skat piem. „tievēšana”)..


Vingrojumi – sīkumos neiedziļināšos jo treniņprogrammas ir daudz un dažādas un te jāņem vērā ļoti daudzi individuāli faktori .. attiecīgi ne vienmēr būs pareizi ņemt kādu svešu programmu no piemēram interneta – nepārzinot specifiku.. bet pavisam īsi sakot – muskuļus iedala muskuļu grupās.. katrai muskuļu grupai ir savs atjaunošanās ātrums .. trenējoties biežāk par šo atjaunošanās ātrumu – rodas pārslodze un muskuļi aug lēnāk vai vispār neaug vai pat regress no sasniegtā.. amatieriem treniņprogrammās parasti liek katru muskuļu grupu 1x nedēļā , visus muskuļus sadalot pa 3-4 treniņiem..

Par proteīnu - Vārds „protein” tulkojumā no angļu valodas – olbaltumvielas. Olbaltumvielas vairāk vai mazāk ir praktiski jebkurā pārtikas produktā. Paņemsim kā piemēru populārāko proteīna veidu „whey” jeb Latviešu valodā sūkalu olbaltumvielas.. šo proteīnu iegūst no sūkalām – šķidrums kas paliek pāri no siera ražošanas.. to filtrē atdalot vērtīgās olbaltumvielas un izkristalizē pulverveida.. nereti pievieno klāt visādus vitamīnus, iepako un ved uz tirdzniecību.. šis uztura bagātinātājs nav obligāti vajadzīgs – tas tikai atvieglo dzīvi tiem kuriem ar pārtiku fiziski grūti uzņemt vajadzīgo olbaltumvielu daudzumu.. piemēram nenoliedzami ka apēst 7-8 olas būs grūtāk nekā izdzert 250ml kokteili... šie uztura bagātinātāji ir tās pašas olbaltumvielas kas pārtikā bet tikai citā agregātstāvoklī (pulverveida – līdzīgi kā piemēram milti) – lai to vieglāk uzņemt.
p.s.- starpcitu - vēsturē sākotnēji šie pulveri bija domāti tikai kosmonautiem kuri nevar paņemt līdzi pārtiku ilgam laikam bet vajag sevi apgādāt ar uzturvielām.. tikai pēctam pārgāja uz bodybuilding indrustiju


par kaloriju un uzturvielu skaitīšanu – ļoti bieži pārspīlēts temats .. jā ir svarīgi šie cipari bet reāli dzīvē svēršana un skaitīšana ir tikai 1-2 pirmās nedēļas.. pēc šī laika viss jau redzams uz aci un nav vairs nekas jāsver vai jāskaita.. tas pats ir ar produktu sastāviem – biežāk lietotajiem produktiem ar laiku jau no galvas viss zināms kas katrā iekšā.. tāpat ir daudzas mājaslapas kas aiztaupa šo rēķināšanu – vienkārši ievadot pie attiecīgā produkta apjomu un tā pati aprēķina visu nepieciešamo.. kā arī ja kāds zinošs cilvēks sastāda individuālo uztura plānu – tajā viss būs iekšā ko un cik ēst..

uztura sakārtošana – ja pats sīki un smalki nepārzin šo jomu - silti iesaku griezties pie kāda zinoša cilvēka lai sastāda tieši Tev individuālu uztura plānu .. jo šīs uztura lietas ir ar tik daudz niansēm (uzsūkšanās ātrums, glikēniskais indekss, ēdienreižu skaits un laiki, treniņa laiks, mērķis, ēdienu gaume utt.) ka katram tā būs vairāk vai mazāk atšķirīgas.. piemēram kas vienam tievēšana tas citam jau var būt aptaukošanās.. attiecīgi nebūs tas pareizākais variants ņemt svešu programmu un darboties pēc tās... arī par izmaksām (dārgumu) pareizam uzturam ir nereti pārspīlēts uzskats sabiedrībā – bieži vien ēst sabalansēti pareizi ir pat lētāk nekā ēst visu kas pagadās.. turklāt darīt lietas pareizi vienmēr būs lētāk nekā gadiem bakstīties neko nesasniedzot .....


Ja rodas kādi jautājumi – droši jautājiet / jautājat
Veiksmīgu dienu
30.09.2013 13:52 |
 
Reitings 11698
Reģ: 29.11.2012
Māri?
30.09.2013 13:54 |
 
Reitings 1531
Reģ: 19.08.2013
Tavas domas par Shaun T Insanity? :P
30.09.2013 14:15 |
 
Reitings 6299
Reģ: 15.11.2012
Cik procentiem ir jābūt uzturā olbaltumvielu, cik tauku un cik ogļhidrātu? kāda ir pareizā šo uzturvielu attiecība?
30.09.2013 14:33 |
 
Reitings 2792
Reģ: 09.12.2010
Tiešām, Māris visu to pašu teica. :D
30.09.2013 14:35 |
 
10 gadi
Reitings 4387
Reģ: 30.09.2013
crazymonday - Shaun T Insanity ir ok ja vēlas nomest liekos kg kā arī ja vēlas izturību.. bet jebkurā variantā pašam pamatam jābūt pareizam uzturam.. muskuļus ar šo programmu praktiksi nevar uzaudzēt vairāku faktoru dēļ .. turklāt lieko kg nomešanai ir jau izgudrota gana laba metode un miljoniem reižu praktiksi pierādīta metode ka parasts kardio ..

Donata - uzturvielu proporcija ir atkarīga no Taviem mērķiem .. piemēram lieko kg nomešanai būs citādāka proporcija nekā muskuļu audzētājiem ..

čača un misshine - piedodiet bet netrāpījāt
30.09.2013 14:49 |
 
10 gadi
Reitings 4387
Reģ: 30.09.2013
Ja portāla lietotājiem būs atsaucība - varu izveidot vēl kādu rakstu par un ap fitnesuu utt..
02.10.2013 11:26 |
 
Reitings 13903
Reģ: 18.02.2010
kabans ir Māra dvīņu brālis, ar ko abi sēdējuši vienā skolas solā (rakstības stils, gamatikas zināšanas) un pēctam abi apguvuši uztura un fitnesa zinātni kopā. Abi sacensībās kopā startējuši, dzīves pieredzi guvuši.
Tie, manuprāt, varētu būt vienīgie iemesli šai acīmredzamajai līdzībai un vēlmei piedalīties diskusijās ar padomiem, kas protams, ir apsveiciami.
02.10.2013 13:35 |
 
Reitings 6676
Reģ: 07.02.2009
Nezinu kas ir Māris vai Kabans un viņu sakarības... bet kas tur bija par lietu? Māris kaut ko nepareizi sastāstīja un tagad ir aizdomas, ka Kabans ir Māris un atkal stāsta muļķības???

Esmu laikam ko palaidusi garām paskaidrojat.. :)
02.10.2013 13:46 |
 
Reitings 13903
Reģ: 18.02.2010
Roxy, Māris pāris dienas atpakaļ ieradās kā apustulis un sarakstīja savus padomus visās pēdējā laika un teju pēdējā gada veselīga dzīvesveida diskusijās, kur bija prasīts kāds padoms, ko darīt, lai nomestu svaru, kā vingrot utml. Un tā intensīvi, vairāk kā stundu no vietas.
02.10.2013 13:49 |
 
Reitings 6676
Reģ: 07.02.2009
womankind

wow traks čalis.... bet stāstījas akarīgas lietas, vai fufeli dzina?
02.10.2013 13:50 |
 
Reitings 992
Reģ: 01.10.2013
Roxy
cik es sapratu meitenes vnk gribeja zinat,kas tas par puisi ir. Neko nepareizu vins nepastastija, neatceros Marim uzvardu, bet tas ir tas ,kas trene citus cilvekus un pats ir loti trenets, esmu draugos domubiedros lasijusi vinu diskusijas, zel,ka nav mans radinieks varetu man palidzet uztureet labu formu,, jo tas visas padarisanas maz saprotu, tpc ikdiena tikai skrienuun majas bik pastaipos :D
02.10.2013 13:52 |
 
Reitings 6676
Reģ: 07.02.2009
klade

Tāpēc ieinteresējos vai stāsta patiesību, jo man uztura speciālists pateica, ka man pa maz muskuļu masa, ka būtu jāēd daudz olbaltumvielas un jātrennējas, bet sīkāk izstāstīšot ja iešu pie viņa sastādīt uztura plānus bla bla bla, kas traku naudu maksā un tā ka'man nav traki aktuāli netaisos maksāt.

Ja šis Māris vai Kabans, nestāsta muļķības, tad ar interesi palasīšu ja viņš vēl kādreiz ko rakstīs :D
02.10.2013 13:57 |
 
Reitings 992
Reģ: 01.10.2013
Roxy
nu jaa visiem jau naudu vajag :D Man arii kka rokas necelas, par uztura planu maksat lielu naudu, ja butu jaatdod kadi 10 ls un darbotos,tad nebuu zeel :D
Tu tgd kko dari uz savu galvu vai neko? Ar to biju domajusi ko est un sporto? :?
02.10.2013 14:19 |
 
Reitings 6676
Reģ: 07.02.2009
klade

ik pa laikam nopērku spēka pienu, jo tur olbaltumvielas kuras man ieteica lietot, lai muskuļi augtu:D :D :D vienīgi lai tie augtu ir paralēli jāsporto, bet es neko vairāk par smagumu staipīšanu nedaru... rokām un presītei jau muskuļi smuki, bet cik sapratu, ka muskuļu masas man trūkst.
02.10.2013 14:57 |
 
Reitings 992
Reģ: 01.10.2013
Roxy

nu labak taa , neka nekaa nedari :D
02.10.2013 15:01 |
 
10 gadi
Reitings 4387
Reģ: 30.09.2013
Prieks ka kādam arī interesē un ņem to vērā... :)
Tieši kādas tēmas saistībā ar fitnesu un uzturu Jums būtu aktuālas izzināt?
03.10.2013 11:25 |
 
Reitings 1531
Reģ: 19.08.2013
Pietiek ar to, ka uzturā nelieto našķus un fast food, lai varētu teikt, ka ēd veslīgi? :)
03.10.2013 11:31 |
 
10 gadi
Reitings 10604
Reģ: 16.07.2009
vai var dabuut nost taukus no apakshstilbiem? Ikri, potiites.. Pati esmu tieva (kmi zem normas pat) . Veseliigu uzturu ieveeroju, tikai skriet man nepatiik. :d
03.10.2013 11:31 |
 
10 gadi
Reitings 4387
Reģ: 30.09.2013
CrazyMonday
Principā ēst var visu - tikai jāzin cik un kad to var atļauties ēst.. piemērām var ēst kautvai speķi ja tas iekļaujas Tavā ikdienas uzturvielu normā.. problēma ir tad ja pārforsē šos fast food un nevar vairs savilkt vēlamos ciparus uzturvielu bilancē.. tāpat ir pilnībā ok pāris reizes mēnesī visu ēdienreizi atļauties aizpildīt ar ko sirds kāro no ņašķiem utt.. tas palīdzēs ari psiholoģiski un vielmaiņai..
Daudzi velk paralēles ar veselīgu uzturu un sabaalnsētu uzturu.. Es vairāk runāju par sabaalnsētu uzturu kas vienlaikus ir arī veselīgs jo organisms tiek apgādāts ar visām nepieciešamajām barības vielām kas tam nepieciešams normālai funkcijai.. + pakārtoti katra mērķiem..

Cukurvāvere
Lai varētu ko objektīvāk izvērtēt un ieteikt - man būtu jāredz vismaz foto.. no pieredzes zinu teikt ka daudziem tā ir tikai ilūzija ka ir kautkādi liekie kg .. tāpat daudziem ir ilūzija ka ķermenis ir muskuļots.. ne vienmēr ja muskuļu vairāk redzami vai roka palikusi apkārtmēros lielāka - nozīmē ka aug liesā muskuļmasa
03.10.2013 11:54 |
 
Reitings 1531
Reģ: 19.08.2013
Tiešām ir tik svarīgi skaitīt kalorijas?
03.10.2013 11:58 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits