Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Palīdziet ar padomu darba likumā

 
Reitings 104
Reģ: 14.08.2019
Sveikas!
Darbā pastāv parastais 5/2 grafiks.
Līgumā, protams, ka arī esmu noformēta tieši uz tādu grafiku.
Tagad pēc daudziem gadiem, mūsu mazajā kolektīvā grib uztaisīt tā, ka katra otrā sestdiena arī būs jāstrādā. Tikai mazāk stundu- 6h.
Tā kā dēļ personīgiem iemesliem es to nevaru izdarīt, un domāju, ka daļa no koleģiem arī būs pret- ko man iesākt ? Kā saglabāt darbu?
Ko es nekādā gadījumā nedrīkstu darīt, ja kaut kādā sapulcē tiks pieņemts mutisks lēmums, ka tagad katra otrā sestdiena ir jāstrādā?
Paldies par padomiem.
14.01.2024 17:42 |
 
Reitings 2171
Reģ: 10.04.2022
Mutiski viņi var dajebko izlemt, bet ir jābūt oficiāli jaunam līgumam. Viņiem jāpaskaidro kāds ieguvums no tā, ka arī sestdienās būs darbadiena.
Domāju, ka strupceļš, vai nu sakārtot personīgos iemeslus, vai jāiet prom no darba.
Šaubos, ka kolēģi neizteiktu pretenzijas par to, ka Tu esi priviliģētā un sestdienas brīvas, a viņiem jāstrādā.
2 sestdienas mēnesī jau nu var sakārtot personīgos iemeslus.
14.01.2024 18:55 |
 
Reitings 104
Reģ: 14.08.2019
Tik tiešām. Principā, visu vajag sakārtot tā, lai brīvdienu nav vispār. Priekškam mums brīvdienas?
14.01.2024 19:08 |
 
Patīk
Reitings 484
Reģ: 02.05.2020
Jautājums - vai šīm papildus darba dienām ir arī papildus samaksa? Ja nav - vai to kompensē ar dienu brīvu tad nedēļas vidū?
14.01.2024 19:11 |
 
Reitings 104
Reģ: 14.08.2019
Mangosaldejums @ 14.01.2024 19:11
Jautājums - vai šīm papildus darba dienām ir arī papildus samaksa? Ja nav - vai to kompensē ar dienu brīvu tad nedēļas vidū?

Nē, nekādu brīvdienu darbadienās. Vienkārši papildus būs jāstrādā arī sestdienā.
Ja pieņems lēmumu par šo papildus sestdienu, tad viņu noteikti, ka izmaksās aploksnē.
14.01.2024 19:16 |
 
Reitings 1745
Reģ: 01.02.2023
Tehniski tās sanāk virsstundas, ja pārējās dienās strādājat 8 stundas.
Sākotnēji vēršam uzmanību, ka saskaņā ar Darba likuma 136. panta otro daļu virsstundu darbs ir pieļaujams, ja darbinieks un darba devējs par to vienojušies rakstveidā. Proti, no minētās tiesību normas izriet princips, ka darba devējs nav tiesīgs vienpersoniski noteikt, ka darbiniekam ir pienākums strādāt virsstundas.
Darba devējam ir tiesības nodarbināt darbinieku virsstundu darbā bez viņa rakstveida piekrišanas tikai šādos izņēmuma gadījumos (Darba likuma 136. panta trešā daļa):
1) ja to prasa sabiedrības visneatliekamākās vajadzības;
2) lai novērstu nepārvaramas varas, nejauša notikuma vai citu ārkārtēju apstākļu izraisītas sekas, kas nelabvēlīgi ietekmē vai var ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā;
3) steidzama, iepriekš neparedzēta darba pabeigšanai noteiktā laikā.
14.01.2024 19:42 |
 
Reitings 1745
Reģ: 01.02.2023
eergle @ 14.01.2024 19:16

Nē, nekādu brīvdienu darbadienās. Vienkārši papildus būs jāstrādā arī sestdienā.
Ja pieņems lēmumu par šo papildus sestdienu, tad viņu noteikti, ka izmaksās aploksnē.

Par aploksnes algu var iesniegt anonīmu ziņojumu VID, bet par strādāšanu virs noteiktā darba laika nepamatojot šādu vajadzību - darba inspekcijai jāziņo.
Ja reiz ir tik liela nepieciešamība pēc darba nepārtrauktības vai darba apjoms ir palielinājies, tad ir jāpieņem vēl cilvēki un jāstrādā maiņu darbs.
Es personīgi ietu no šāda darba prom, ja man pateiktu, ka tagad man jāstrādā papildus katra otrā sestdiena. Ja tas ir maiņu darbs, tad tas ir citādāk, un ar to rēķinās, ka piemēram brīva būs pirmdiena vai trešdiena. Bet vienkārši nenokā strādāt vēl papildus, man neliekas ok.
14.01.2024 19:48 |
 
Reitings 104
Reģ: 14.08.2019
MartaElza @ 14.01.2024 19:48

Par aploksnes algu var iesniegt anonīmu ziņojumu VID, bet par strādāšanu virs noteiktā darba laika nepamatojot šādu vajadzību - darba inspekcijai jāziņo.
Ja reiz ir tik liela nepieciešamība pēc darba nepārtrauktības vai darba apjoms ir palielinājies, tad ir jāpieņem vēl cilvēki un jāstrādā maiņu darbs.
Es personīgi ietu no šāda darba prom, ja man pateiktu, ka tagad man jāstrādā papildus katra otrā sestdiena. Ja tas ir maiņu darbs, tad tas ir citādāk, un ar to rēķinās, ka piemēram brīva būs pirmdiena vai trešdiena. Bet vienkārši nenokā strādāt vēl papildus, man neliekas ok.

Paldies par palīdzību!
Redziet, es pa labam darbu gribu saglabāt, vienkārši īsti nesaprotu, uz ko man ir un uz ko man nav tiesību, ja nepiekrītu tām papildus brīvdienām.
Par to darba likuma pantu ko iekopējāt- man nav ko komentēt, jo cik man te cilvēki stāsta, ka darbadevējs var vienkārši uztaisīt jaunu līgumu un viss. Vai nu Tu paraksti, vai arī Tevi atbrīvo no darba.
14.01.2024 20:09 |
 
10 gadi
Reitings 2910
Reģ: 27.08.2009
eergle @ 14.01.2024 19:16

Nē, nekādu brīvdienu darbadienās. Vienkārši papildus būs jāstrādā arī sestdienā.
Ja pieņems lēmumu par šo papildus sestdienu, tad viņu noteikti, ka izmaksās aploksnē.

Nu, ja kaut kādu algas daļu izmaksā aploksnē, tad Darba likums te palīdzēs tikai tad, ja vēlies ziņot Darba inspekcijai, jo kantoris noteikti ir kaut kāds kreisais.
Likuma priekšā, kamēr rakstiski (darba līguma grozījumi/rīkojums par virsstundām) nekur nav atrunātas šīs sestdienas (kas arī izklausās pēc virsstundām), tikmēr teorētiski Tev kā darbiniekam tās arī nav jāstrādā. Praksē, protams, ja nestrādāsi, Tev droši vien draudēs ar atlaišanu vai vienkārši dusmosies.
Ja Tevi vēlas atlaist, noteikti nekādā gadījumā: 1) neraksti uzteikumu pati vai 2) neparaksti vienošanos par darba attiecību izbeigšanu, ja tajā nav iekļauta Tev pieņemama kompensācija.
Kopumā es šeit noteikti neietu uz kompromisu un nestrādātu tās sestdienas par aplokšņu naudu, jo Tu vienkārši pārāk lēti pārdosi savu laiku - tev nemaksās dubultā un no šīs naudas neveiks sociālās iemaksas par Tevi. Ja visādi citādi darbs Tev ļoti patīk un Tava kopējā finansiālā situācija neļauj īsti mainīt darbu šobrīd, tad nu vari mēģināt vienīgi runāt ar darba devēju un atteikties vai nu arī strādāt tās sestdienas.
14.01.2024 20:26 |
 
Reitings 104
Reģ: 14.08.2019
so.so @ 14.01.2024 20:26

Nu, ja kaut kādu algas daļu izmaksā aploksnē, tad Darba likums te palīdzēs tikai tad, ja vēlies ziņot Darba inspekcijai, jo kantoris noteikti ir kaut kāds kreisais.
Likuma priekšā, kamēr rakstiski (darba līguma grozījumi/rīkojums par virsstundām) nekur nav atrunātas šīs sestdienas (kas arī izklausās pēc virsstundām), tikmēr teorētiski Tev kā darbiniekam tās arī nav jāstrādā. Praksē, protams, ja nestrādāsi, Tev droši vien draudēs ar atlaišanu vai vienkārši dusmosies.
Ja Tevi vēlas atlaist, noteikti nekādā gadījumā: 1) neraksti uzteikumu pati vai 2) neparaksti vienošanos par darba attiecību izbeigšanu, ja tajā nav iekļauta Tev pieņemama kompensācija.
Kopumā es šeit noteikti neietu uz kompromisu un nestrādātu tās sestdienas par aplokšņu naudu, jo Tu vienkārši pārāk lēti pārdosi savu laiku - tev nemaksās dubultā un no šīs naudas neveiks sociālās iemaksas par Tevi. Ja visādi citādi darbs Tev ļoti patīk un Tava kopējā finansiālā situācija neļauj īsti mainīt darbu šobrīd, tad nu vari mēģināt vienīgi runāt ar darba devēju un atteikties vai nu arī strādāt tās sestdienas.

Paldies par palīdzību!
Nezināju, ka ir iespējams izvēlēties kompensācijas apjomu?! Un cik lielu es viņu varu pieprasīt?
15.01.2024 08:22 |
 
Reitings 686
Reģ: 06.02.2016
Atkariba cik slipets darbadevejs.
Personigi mana pieredze, no darba inspekcijas 0 palidzibas.
Atbilde, uz papira viss smuki, ja kaut kas nepatik tomer varbut meklejiet darbu citur.
Jo to pasu darba laiku, gramatvediba var bidit viegli, kad atnak inspekcija uz darbu.
Savadak ja tev grafiks uz rokam iedots uz 1-2 nedelu uz prieksu.
15.01.2024 08:42 |
 
Reitings 686
Reģ: 06.02.2016
Vel aizmirsu pateikt, Latvija lv vari papetit, ka socialas iemaksas darba devejs maksa.
Jo man bija jautriba, ka socialas iemaksas aprekinatas, bet nav iemaksatas, jo darbadevejam naudas nepietika nodokliem.
15.01.2024 08:43 |
 
Reitings 88
Reģ: 12.10.2022
Kāda darba laika organizācija noteikta līgumā šobrīd?
Normālais darba laiks/summētais/maiņu?
Jebkurā gadījumā šeit būs nepieciešama vienošanās par grozījumiem darba līgumā. Jāskatās, kādi punkti ir iekļauti. Augstāk kāds minēja, ka var būt virsstundas - šis ir diskutabls jautājums, jo ja nosaka summēto darba laika organizāciju ar pārskata periodu vairāk kā viens mēnesis, stundas nepieciešams izlīdzināt, kā arī sešu darba dienu nedēļai ir mazāk stundas dienā nevis 8!!!!
Ja darbinieks piekrīt un paraksta vienošanos par darba līguma grozījumiem, tai ir juridisks spēks un tā ir uzskatāma par sākotnējā darba līguma sastāvdaļu. Bez darbinieka piekrišanas, neveicot rakstveida grozījumus darba līgumā, darba devējs nav tiesīgs mainīt darba tiesisko attiecību noteikumus. Piekrist vai nepiekrist piedāvātajiem darba līguma grozījumiem ir darbinieka brīva griba. Darba devējs nav tiesīgs radīt darbiniekam nelabvēlīgas sekas, ja darbinieks nav piekritis darba līguma grozījumiem, piemēram, pieprasīt darbiniekam rakstīt atlūgumu, jo viņš nepiekrīt grozīt darba līgumu. Uzteikt vai neuzteikt darbu pēc darbinieka iniciatīvas ir darbinieka izvēle, nevis darba devēja vēlme.
Darbiniekam uzteikums pret savu gribu nav jāraksta. Ja darbinieks nepiekrīt darba devēja piedāvātajiem darba tiesisko attiecību noteikumu grozījumiem, darba devējs ir tiesīgs uzteikt darba līgumu, vienīgi pamatojoties uz apstākļiem, kas saistīti ar darbinieka uzvedību, viņa spējām vai ar saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā Darba likuma 101. panta pirmajā daļā noteiktajos gadījumos.
!!!! Mutiska vienošanās šajā gadījumā nebūs uzskatāma par vienošanos.
15.01.2024 12:39 |
 
Reitings 686
Reģ: 06.02.2016
Bet kapec darbadevejs nedrikst atlaist un meklet citu darbinieku?
Ja firma izmainijas, un darbinieki vajadzigi tikai 6h nevis 8h.
Un ja darbinieks nevelas jaunaja ritma, nu man tad tadu darbinieku nevajag.
15.01.2024 13:16 |
 
Reitings 104
Reģ: 14.08.2019
u.6346bd922cd38 @ 15.01.2024 12:39
Kāda darba laika organizācija noteikta līgumā šobrīd?
Normālais darba laiks/summētais/maiņu?
Jebkurā gadījumā šeit būs nepieciešama vienošanās par grozījumiem darba līgumā. Jāskatās, kādi punkti ir iekļauti. Augstāk kāds minēja, ka var būt virsstundas - šis ir diskutabls jautājums, jo ja nosaka summēto darba laika organizāciju ar pārskata periodu vairāk kā viens mēnesis, stundas nepieciešams izlīdzināt, kā arī sešu darba dienu nedēļai ir mazāk stundas dienā nevis 8!!!!
Ja darbinieks piekrīt un paraksta vienošanos par darba līguma grozījumiem, tai ir juridisks spēks un tā ir uzskatāma par sākotnējā darba līguma sastāvdaļu. Bez darbinieka piekrišanas, neveicot rakstveida grozījumus darba līgumā, darba devējs nav tiesīgs mainīt darba tiesisko attiecību noteikumus. Piekrist vai nepiekrist piedāvātajiem darba līguma grozījumiem ir darbinieka brīva griba. Darba devējs nav tiesīgs radīt darbiniekam nelabvēlīgas sekas, ja darbinieks nav piekritis darba līguma grozījumiem, piemēram, pieprasīt darbiniekam rakstīt atlūgumu, jo viņš nepiekrīt grozīt darba līgumu. Uzteikt vai neuzteikt darbu pēc darbinieka iniciatīvas ir darbinieka izvēle, nevis darba devēja vēlme.
Darbiniekam uzteikums pret savu gribu nav jāraksta. Ja darbinieks nepiekrīt darba devēja piedāvātajiem darba tiesisko attiecību noteikumu grozījumiem, darba devējs ir tiesīgs uzteikt darba līgumu, vienīgi pamatojoties uz apstākļiem, kas saistīti ar darbinieka uzvedību, viņa spējām vai ar saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā Darba likuma 101. panta pirmajā daļā noteiktajos gadījumos.
!!!! Mutiska vienošanās šajā gadījumā nebūs uzskatāma par vienošanos.

Paldies!
Runa ir par normālo darba laiku.
15.01.2024 19:43 |
 
Reitings 104
Reģ: 14.08.2019
Funny @ 15.01.2024 13:16
Bet kapec darbadevejs nedrikst atlaist un meklet citu darbinieku?
Ja firma izmainijas, un darbinieki vajadzigi tikai 6h nevis 8h.
Un ja darbinieks nevelas jaunaja ritma, nu man tad tadu darbinieku nevajag.

Jūs kaut ko jaucat.
Strādās visi kā ierasts. Darbadienās pa 8 stundām. Tikai klāt vēl nāks sestdiena - 6h.
15.01.2024 19:43 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!