Maternitātes pabalstu pirms un pēc dzemdībām var saņemt sieviete, kura ir darba ņēmēja vai pašnodarbinātā (tātad – sociāli apdrošināta) un kurai ārsts ir izsniedzis darbnespējas lapu B saistībā ar grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu.
Vēl ir nosacījums, ka sieviete, kura nav nodarbināta pabalsta piešķiršanas dienā, var saņemt maternitātes pabalstu, ja ir zaudējusi darba ņēmējas vai pašnodarbinātās statusu ne vairāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma datuma.
Ja ir piešķirts maternitātes pabalsts, tad ir tiesības saņemt arī vecāku pabalstu.
Taču bezdarbnieka pabalsta saņemšanas laikā persona nav ne darba ņēmēja, ne pašnodarbinātā un nav sociāli apdrošināta ne maternitātei, ne vecāku apdrošināšanai. Tāpēc šādā situācijā, ja neesat darba attiecībās, nebūs tiesību uz maternitātes pabalstu un pēc tam uz vecāku pabalstu.
Tiesībām uz maternitātes un vecāku pabalstu ir nepieciešams arī kvalifikācijas periods. Sociālajām iemaksām maternitātes un vecāku apdrošināšanai jābūt veiktām:
- ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena, no kuras tiek izsniegta darbnespējas lapa B),
vai
- ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.
Kvalifikācijas periods ir laika posms, kurā cilvēks ir bijis darba ņēmējs vai pašnodarbinātais un ir veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) maternitātes un vecāku apdrošināšanai.