Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Atbildība mājās

 
Reitings 689
Reģ: 05.08.2017
Kādas ir jūsu domas, cik daudz pusaudzim (16 gadi) vajadzētu iesaistīties mājas darbos? Piemēram, vai viņam vajadzētu klāt savu gultu, tīrīt savu istabu (ne tikai pievākt, bet arī sūkt ar putekļu sūcēju, mazgāt grīdu, slaucīt putekļus)? Vai vajadzētu arī slēgt iekšā veļasmašīnu, izžaut drēbes, vai pietiek ar to, ka ieliek savu netīro apģērbu veļas grozā. Vai viņam vajadzētu arī nomazgāt savu šķīvi pēc ēšanas, varbūt pat dažreiz visu pārējo ģimenes locekļu šķīvjus? Vai viņam vajadzētu reizēm iznest miskasti? Vai viņam vajadzētu arī savu reizi iesaistīties kopējās platības uzkopšanā, piemēram, iztīrīt koridora grīdu, vannu, izlietni, podu? Kā domājat jūs?
22.01.2019 01:48 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Noteikti vajadzētu iesaistīties mājas darbos, varbūt ne gluži regulāri, bet drīzāk pēc pierasījuma. Lai vēlāk, kad aizies dzīvē, ir saprašana kā tās lietas darās.
22.01.2019 01:59 |
 
Reitings 3871
Reģ: 14.09.2015
Domaaju ,ka to visu var dariit pat veel jaunaaks beerns!:-)Loti patiik taadi pusaudzi,kuri visu to dara-iipasi puisi!
22.01.2019 02:35 |
 
Reitings 786
Reģ: 14.08.2018
Arī uzskatu ka vajag, bet tas jāmāca jau agrāk no 3-4 gadu vecuma bērnam pašam jāmāca saklāt sava gulta, nolikt trauki, bērnudārzā to māca jau uzreiz un bērni ar to lieliski tiek galā. Patstāvība jāmāca ļoti agri, 16 gados jau krietni par vēlu un vairs jau ari nevar gaidīt ka puisis to darīs ja nekad viņa mamma to nav likusi un audzinājusi. Te to puiku mammas haltūrē, zinu pāris, kuras pec tam pašas stāsta ka dēlam visu no pakaļas izdarījušas un tagad redz ka tā bij kļūda, jo pusaudzim joprojām tīra istabu un pienes ēdienu kā sultānam.
22.01.2019 06:42 |
 
Reitings 1093
Reģ: 05.09.2018
4 gadu vecumā labi saklāt gultu nav reāli.
Miskastes iznešana; es nesu, neregulāri, neatceros no kāda vecuma, atceros, ka no tā laika, kad fiziski varēju iedabūt misenes saturu konteinerā. Tie konteineri diezgan augsti, kaut cik auguma vajag lai varētu miseni tur iemest.
Vannu pēc sevis izmazgāt, uzcept omleti, samalt kafiju, izvārīt kaut kādu gaļu es sāku ap 11 gadu vecumā, nekas slikts nenotika, pat lielu rupjmaizes kukuli griezu šķēlēs ( ne tikai sīkaļu veikalnieci, bet arī lauku krāsns lielo kukuli ap 2 kg svarā ), sviestu uzsmērēt un arī vārītu olu nomizot un sagriezt lai smuki uz maizes var uzlikt. 12 gados bija jau kaut kādi salāti primitīvie ar krējumu.
Vēlāk pacietības bija vairāk, sapratu, ka nav visu laiku jāstāv klāt, tad arī pupas, zirņus vārīju, 14 it vēl nebija.
Kāpēc ne, aizbrauktu komandējumā senči, gan jau omletes ceptu, picas pirktu un sildītu, krūzi sāktu mazgāt, aizvilktos uz veikalu, drēbes vešenē mazgātu un nenomirtu.
22.01.2019 07:15 |
 
Reitings 786
Reģ: 14.08.2018
Nav jāgaida ka 4gadigs bērns izdarīs perfekti kā jābut, svarīga ir iniciativa, to ka DARA - mēģina. Mans 2 gadnieks bļodinu pats nes uz izlietni, ja gadās ka izkrit no rokām, bet man ir svarīgs fakts ka DARA, šobrid kvalitatei nav tik butiska nozime. Tas pats attiecas uz visu pārejo, gridas slaucīšanu, puteklu slaucīsanu, visur maksimāla iesaiste jau agrinā vecumā.
22.01.2019 07:22 |
 
Reitings 1531
Reģ: 28.07.2017
Civillikumā ir pants, ka bērnam ir pienākums palīdzēt vecākiem mājas darbos, neprasot pretī par to samaksu. Tikai bērni bieži vien šo pienākumu aizmirst. Viss atkarīgs no audzināšanas. Es vienmēr esmu palīdzējusi mammai uzkopt māju un gatavot ēst, cik vien sevi atceros. Un mazais brālis palīdzēja man palīdzēt mammai. Tas bija pašsaprotami. Jau 14 gados es viena gatavoju vakariņas, jo mamma strādāja līdz vēlam vakaram. Un tagad esmu par to priecīga, jo protu gatavot. Ja 16gadniekam nekad nav likts aiz sevis savākt vai palīdzēt kopējos darbos - tagad jau par vēlu sākt. Viņš vienkārši uzliks sencīšiem "mīksto", jo tak ir gandrīz jau pieaudzis.
22.01.2019 07:35 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
Bērnam ir ne tikai tiesības, bt arī pienākumi.Arī likumā tas atrunāts.
https://lvportals.lv/skaidrojumi/218116-berna-pienakumi-majas-un-sabiedriba-2010
Bērnu tiesību aizsardzības likuma 22. pants paredz, ka bērnam ir pienākums atbilstoši savam vecumam apkopt sevi un piedalīties mājas darbos. Tāpat šis pants paredz, ka bērnam jāizturas ar cieņu pret saviem vecākiem (adoptētājiem) un citiem ģimenes locekļiem, pret aizbildņiem un audžuģimenes locekļiem.

https://likumi.lv/doc.php?id=49096
22.pants. Bērna pienākumi mājās
(1) Bērnam ir pienākums atbilstoši savam vecumam apkopt sevi un piedalīties mājas darbos.
(2) Bērnam jāizturas ar cieņu pret saviem vecākiem (adoptētājiem) un citiem ģimenes locekļiem, pret aizbildņiem un audžuģimenes locekļiem.
(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 09.03.2000. likumu, kas stājas spēkā 11.04.2000.)
23.pants. Bērna pienākumi pret sabiedrību
(1) Bērns ir pilntiesīgs sabiedrības loceklis. Viņa pienākumi pret sabiedrību pieaug atbilstoši vecumam.
(2) Bērnam ir pienākums mācīties atbilstoši savai fiziskajai un garīgajai attīstībai. Mācību laikā viņam jāievēro izglītības iestādes iekšējās kārtības noteikumi.
(3) Bērnam atkarībā no viņa vecuma un brieduma pakāpes ir pienākums sargāt savu veselību.
(4) Bērnam jāizturas ar cieņu pret valsti, tās simboliem un jāievēro likumi.
(5) Bērnam jāievēro sabiedrībā pieņemtie uzvedības noteikumi. Bērns nedrīkst, izmantojot savas tiesības, aizskart citu bērnu un pieaugušo tiesības un likumīgās intereses.
(6) Bērnam ir pienākums saudzīgi izturēties pret apkārtējo vidi.
(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 09.03.2000. likumu, kas stājas spēkā 11.04.2000.)
22.01.2019 07:39 |
 
Reitings 2461
Reģ: 02.01.2010
Ja to visu tā secīgi saraksta, nedaudz izskatās pēc verdzības:-D Manuprāt, sava istaba jāpievāc (lai gan tā ir viņa istaba un pats var izvēlēties, cik kārtīgu to grib uzturēt), bet visu pārējo tomēr būtu jādara visiem kopā, vai vismaz uz maiņām.
22.01.2019 07:45 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
Tiesibas ko bernini nereti baz prieksa un pakska ir ok. ,bet pienakumi or trdz verdziba! Super logika :-D. Skola ar ta maca,jo pa TIESIBAM aizmirst macit. Verdziba...njaaaa
22.01.2019 07:54 |
 
Reitings 803
Reģ: 21.09.2015
Varbūt pajautā vai viņam tualetē vajag, es atvainojos, dirsu noslaucīt arī? :-D
vai tiešām ir vecāki un apkārtējie cilvēki, kas domā savādāk un saka - Nē, pusaudzim nevajag to darīt! (t)
Mana radiniece, kurai tūlīt būs 13 gadi, nemāk maizi sev uzsmērēt, un ja viņai neieliek šķīvī vakariņas, tad viņa nenāk ēst. Ierauga, ka nav un aiziet prom :-D
es jau 7 gados vārīju mājās kartupeļus un taisīju mērces, gaidīju mammu mājās.
Man mamma nesen rādīja žurnāla Ieva, ja nemaldos, rakstu par mammu ar 7 bērniem, kurai mājās valda kārtība. Viņa stāstīja labu priekšnoteikumu, kuru es arī, ja man būs bērni, piekopšu - līdz ko bērniņš sāk saprast, ka mantiņas var izņemt no mantu kastes, tā ir jāstāsta un jārāda, ka mantiņas pašam ir jāliek arī atpakaļ. Un tā tas notiek dzīvē ar visu. Tāpat kā, ja bērns jau sasniedzot zināmu vecumu vēlās palīdzēt mājas darbos. vajag to ļaut un slavēt.
22.01.2019 08:13 |
 
Reitings 525
Reģ: 05.01.2016
Ok, es tulit kaut kā ļoti feministiski iznesīšos, bet odetta- kāpēc Tu īpaši uzsver, ka Tev patīk tieši puiši kuri palīdz mājās? Tas nav nekāds super mega sasniegums, jo to spēj darīt arī puisis.
22.01.2019 08:27 |
 
Reitings 2816
Reģ: 19.01.2015
Es jau kopš bērnības palīdzēju, maziņa pati pēc sevis šķīvi noliku vismaz izlietnē, un istabu saslaucīju, savu galdu kārtoju, miskasti iznesu. Kad man bija 16, ui, tajos gados, vecākus ar vakariņām sagaidīju, vecāki daudz strādāja, mazgāju traukus, grīdas, logus, visu visu, man patika sagaidīt vecākus mājās ar tīru māju un vakariņām.
22.01.2019 08:27 |
 
Reitings 525
Reģ: 05.01.2016
Ja par tēmu, tad uzskatu ka tas viss ko nosauci 16 gados būtu jādara. Pat ne uz pieprasījuma, bet pašam būtu jāredz kur kaut ko vajadzētu izdarīt. Runa nav par Tavu puiku, bet vīra vai ne?
22.01.2019 08:29 |
 
Patīk
Reitings 335
Reģ: 12.10.2018
Arī ar pusaudžiem var daudz sarunāt.
Galvenais nerīkot, nemācīt un nekomandēt, neuzlikt to kā pienākumu.
Var sanākt pretreakcija, runāšana pretī, spītība un lieki strīdi. To var saprast. Tad vajag citu pieeju.
Bieži vien pusaudži to negrib darīt vecāku priekšā vai klātbūtnē, tam ir savi iemesli.
22.01.2019 08:40 |
 
Reitings 17
Reģ: 21.12.2018
Man liekas pilnīgi pašsaprotami, ka 16 gados to vajadzētu darīt. Zinu gan, ka tieši ar puišiem šajā vecumā varētu būt sarežģītāk, jo lielai daļai tas viss vienkārši vienalga.
Es pievienojos tām, kuras jau no bērnības palīdz mājas darbos. Man vienmēr ir patikusi kārtība un tīrība, tāpēc regulāri uzkopu māju, kad vecāki bija prom. Par savu istabu nemaz nerunājot, nemaz nepratu nekārtībā uzturēties. Ēst gatavot arī sāku agri, neatceros gan cik gados.
22.01.2019 08:53 |
 
Reitings 311
Reģ: 21.06.2018
Jā, ja tā istaba ir pusaudža istaba, kurā viņš dzīvo viens pats. Citādi uzskatu, ka jādara tikai konkrēti darbi, ko uztic pieaugušie un/vai jādara pārmaiņus ar citiem ģimenes locekļiem. Man būtu viedoklis, ja es dzīvotu vienā istabā ar māsu vai tēti vai omi, kāds aizdrazotu grīdu, un man vienai katrreiz tā būtu jākopj.
Piemēram, vai viņam vajadzētu klāt savu gultu,

Viennozīmīgi
tīrīt savu istabu (ne tikai pievākt, bet arī sūkt ar putekļu sūcēju, mazgāt grīdu, slaucīt putekļus)?

Jā, ja istabā dzīvo tikai viņš
Vai vajadzētu arī slēgt iekšā veļasmašīnu, izžaut drēbes, vai pietiek ar to, ka ieliek savu netīro apģērbu veļas grozā.

Tu to nopietni? Es šo pat savam vīram neuzticu, kur nu vēl pusaudzim! Tur taču var daudz ko sajaukt, izvēlēties nepareizu režīmu, samest kaut ko krāsojošu pie citām drēbēm, vai izkārt drēbes tā, ka tās ir samurcītas un nav iespējams pēc tam izgludināt. Nu nē, es to nemūžam neuzticētu darīt nevienam citam.
Vai viņam vajadzētu arī nomazgāt savu šķīvi pēc ēšanas, varbūt pat dažreiz visu pārējo ģimenes locekļu šķīvjus?

Viennozīmīgi.
Vai viņam vajadzētu reizēm iznest miskasti?

Viennozīmīgi
Vai viņam vajadzētu arī savu reizi iesaistīties kopējās platības uzkopšanā, piemēram, iztīrīt koridora grīdu, vannu, izlietni, podu? Kā domājat jūs?

Jā, bet neuzskatu, ka viņam jābūt tam, kas to dara katru reizi visu laiku.
22.01.2019 08:59 |
 
Reitings 930
Reģ: 25.09.2017
Uzskatu, ka ir jāpalīdz. It īpaši jau pusaudža vecumā. Tomēr visi dzīvo zem viena jumta, iet uz viena poda, staigā pa vienu un to pašu grīdu utt. Vecāki nav mājkalpotāji.
Es vienmēr esmu palīdzējusi, cik sevi atceros. Protams, iespēju robežās, jo vecāka paliku, jo vairāk varēju izdarīt. Un ziniet, kad sāku dzīvot atsevišķi, sapratu, ka man tas ļoooti palīdzēja, jo es zināju praktiski visu, ko vajag zināt, lai dzīvotu patstāvīgi!
Arī šobrīd iespēju robežās mēģinu palīdzēt vecākiem ar mājasdarbiem, neskatoties uz to, ka atsevišķi dzīvoju jau 8 gadus:-)
22.01.2019 09:05 |
 
Patīk
Reitings 335
Reģ: 12.10.2018
Tu to nopietni? Es šo pat savam vīram neuzticu, kur nu vēl pusaudzim! Tur taču var daudz ko sajaukt, izvēlēties nepareizu režīmu, samest kaut ko krāsojošu pie citām drēbēm, vai izkārt drēbes tā, ka tās ir samurcītas un nav iespējams pēc tam izgludināt. Nu nē, es to nemūžam neuzticētu darīt nevienam citam.

Izskatās ka vīrietis ir iznācis no akmens laikmeta.
22.01.2019 09:12 |
 
Reitings 226
Reģ: 12.10.2015
Es tā tiku audzināta. Iesaistīta mājas darbos, cik sevi atceros. Pamazām, atbilstoši vecumam, ne jau visu uzreiz. Protams, uzaugu bez mammas, kas ''atslauka pēcpusi'', tad, iespējams, tas savādāk. Kaut gan vienalga liekas jocīgi, ka 16 gados, kas tāds jāsaka maz. Pašam vajadzētu tādas lietas saprast. Tad jau tiešām nekas nav bijis jādara, ja jāsaka, lai šķīvi nomazgā. Vēl saprastu par miseni, jo to nevienam nepatīk nest, bet nu...
22.01.2019 09:12 |
 
Reitings 4339
Reģ: 01.06.2014
Protams, ka jādara un jāpalīdz. Citādi aug rokžopusi! Un 20 gados nesaprot, ka veļu jāšķiro un tā :-|
Es vnm esmu līdzējusi vecākiem. Arī tagad. Braucu nedēļas nogalēs, tad arī līdzu. Mazgāju traukus, ja vajag tad grīdu uzmazgāju, uztaisu ēst...Nezinu. Es arī visu nedēļu strādāju, bet uzskatu, ka man jālīdz mammai nedēļas nogalēs, lai viņa var atvilkt elpu. :-)
22.01.2019 09:13 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits