Sveika, Signe!
Es neesmu psihologs, bet šobrīd studēju psiholoģiju.
Cik nācies saskarties un dzirdēt no spaciālistiem, tad diemžēl jāsaka, ka šī ir jauna problēma, tendence, kas izteikti iezīmējas pēdējos gados. Tā ka jūsu bērns tāds noteikti nav vienīgais!
Izklausās, ka Jums tiešām rūp sava bērna nākotne un apzinaties, ka tā vairs nevar turpināties.
Ko darīt? Iepriekš izskanēja variants apmeklēt psihologu. Domāju, ka tā ir laba ideja. Iespējams, atklāsies kādi citi aspekti, kāpēc bērnam nav motivācijas doties uz skolu, psihologs varētu palīdzēt noformulēt mazos un lielos merķus, atrast iekšējos resursus zēnā utt. Vēl varētu ieteikt griezties pie psihoterapeita. Piemērota varētu būt kognitīvi biheiviorālā terapija. Bet uzreiz rodas jautājums - vai būs moivācija arī doties pie speciālista? Terapijas ir daudz un dažādas. Varbūt izodas atrast to, kas patīk - mūzikas, smilšu, mākslas, deju kustības utt.
Iepriekš izskanēja runas arī par sodiem un apbalvošanu. Pētījumos ir pierādīts, ka apbalvojums tiešām ir efektīvāsks par sodu. Ja tomēr domājat/vēlaties zēnu sodīt, tad viņam laicīgi ir jāzina kādas būs sekas. Piemēram, nevis pēkšni atņemt telefonu, bet pateikt, ja pēc konkrēta laika nebūs tas un tas, tad notiks tā. Lai bērns zina, kas gaidāms.
Viņam šobrīd droši vien nekas netrūkst - ir pajumte, ēdiens, apģērbs utt. Iespējams, rodas sajūta, ka viss jau ir, kāpēc man sevi vēl piepūlēt? Var izrunāt to, ka, ja bērns nemācas, tad viņš sādi vairs nevar dzivot, tad ir jāstrādā, jāsniedz sava artava rēķinu apmaksā, ēdiena iegādē utt. Vienvārdsakot - jāmanipulē ar pamatvajadzībām.
Ceru, ka kaut kas no manis teiktā noderēs. :-)
Veiksmi!