Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Vai būt māņticīgai ir labais tonis?

 
Reitings 5533
Reģ: 26.01.2015
Šodien paralēli notiek vairākas diskusijas par koku apskaušanu un domu materializēšanos, kas lieliski papildina vispārējo trendu, kur horoskopa zīme tiek lietota kā arguments, taro sniedz atbildes uz visiem jautājumiem, kā arī par jebkuru problēmu tiek sniegts kaudzēm padomu ala "mirušu cilvēku vārdiem/mantām piemīt enerģija, tapēc...".
Katra cilvēka ticība un māņticība ir viņa paša darīšana, bet cik daudz no tā, kam ticat, jūs varat pamatot? Cik daudz no šīm lietām jūs esat mēģinājušas izprast un/vai apskatīt kritiski? Cik daudz no tam jūs ticat, jo esat nonākušas pie tā pamatojoties uz apkārtējās pasaules izzināšanu un cik daudz tapēc, ka tas ir modē un sabiedriski akceptēts?
05.12.2016 18:07 |
 
Reitings 5533
Reģ: 26.01.2015
grecia, redzi ticība ir un paliek ticība. Es ticu zinātnei, citi cilvēki tic new age mācībām vai Jēzum. Pats psihiskais mehānisms jau ir viens un tas pats. Man ir svarīgi tas, ka zinātne spēj aprakstīt lietu dabu objektīvi (pat, ja mums to ir grūti aptvert) un neatbild uz jautājumiem uz kuriem atbildes vēl nezina. Īpaši New Age ticību lielā problēma ir gara un plaša runāšana par dažādiem fenomeniem, kuriem nav nekādu pierādījumu. Konfrontējot racionālākā atbilde, kuru var dabūt ir "gan jau kādreiz zinātnieki atklās, ka eksistē tas un tas". Jā, varbūt eksistē un varbūt atklās. Bet kapēc spekulēt ar nepamatotām fantāzijām nevis mēģināt kaut ko atklāt un izpētīt?
Un vispār, man ļoti sagribējās ielikt te šo filmiņu par Big Bang :-)
https://m.youtube.com/watch?v=wNDGgL73ihY
08.12.2016 12:57 |
 
Reitings 638
Reģ: 29.01.2009
Manī mājo gļēvā agnostic pozīcija, tomēr ar noslieci uz ateismu. Gļēva, jo - un šis ir galīgi subjektīvs un uz emocijām balstīs viedoklis - man vnk nešķiet, ka cilvēks ar saviem maņu orgāniem un to iespējām var aprakstīt 'objektīvo realitāti'. Smadzenes ir lieliks orgāns, tomēr cilvēka kābūtnes spējas ir limitētas, kamēr vide ap mums ir nebeidzami plaša. Šie cipari varbūt nav precīzi un referenci nemeklēšu, bet .. smadzenes ik mirkli saņem ~ 10 000 informācijas impulsu, no kuriem izvēlas analizēt ~ 4 000. Šeit arī ieslēdzas subjektivitāte attiecībā pret visu.
Nu un tādēļ, ka mēs nezinam tik ārkārtīgi daudz, esmu atmetusi kategorismu. Pasaciņām, kur precīzi aprakstīti iedomu draugi un to piedzīvojumi gan izvairos ticēt bet to, ka ir cilvēki, kas dzird savādākos dB un redz cits toņu gammās un informāciju uztver citādi, gan atstāju kā iespēju :)
Par māņticību - neticu, un tomēr šadi tādi paradumi ir tradīcija bez racionāla argumenta, drīzāk rūpju izrādīšana ne - vārdiskā veidā.
08.12.2016 12:03 |
 
10 gadi
Reitings 2587
Reģ: 07.03.2011
Interesanti, ka cilvēks, kurš nostājas zinātnes pusē, ar citiem runā par ticību :-) Kas tad tas ir par zvēru?! Uzskatīt par patiesu kaut ko, ko nevari pārbaudīt. Ja vari, tā vairs nav ticība, bet zināšana.
Jā, es arī agrāk ļoti grēkoju ar ticībām, piederībām svešām idejām utml. Tagad ar Skolotāju palīdzību .. ir citādi. Tik žēl, ka daudzas mani interesējošās "ticības" nevaru pārbaudīt šai saulē.
08.12.2016 00:56 |
 
Reitings 7682
Reģ: 31.01.2013
Es nezinu kapec, bet man personigi, cilveki kuri ir tik kategotiski, vienmer skitusi garlaicigi. Tur prataa ir tikai A un tikai B.
07.12.2016 13:08 |
 
Reitings 7682
Reģ: 31.01.2013
Vispar interesanti jo esmu dzirdejusi dazas frazes no izglitotam sievietem un nespeju noticet, ka vinas kam tadam tic. Abas dzirdetas frazes bija no grutniecem. Viena par to, ka grutniecibas laika nedrikst griezt matus jo bernam pratu nogriezis. Otra pat to, ka berna mati dedzina kungi. Man tur nebija ko teikt..
07.12.2016 13:02 |
 
Reitings 7682
Reģ: 31.01.2013
Par horoskopiem ir ta interesanti. Nekad neesmu speciali lidzi sekojusi, bet divreiz muza izlasot horoskopu kurs ir nedelu vecs, es paliku uz pzaudes jo precizak aprakstit to iso manas dzives periodu (jau pagajuso nedelu) nebija iespejams. Sakritiba?Gan jau, bet tapat interesanti.
07.12.2016 12:55 |
 
Reitings 7682
Reģ: 31.01.2013
Neticu zilniecem, raganam un ekstrasensem. Jaa,interesanti paklausities, bet kautka "neaiziet".
Bet mana dzive ir bijusi tik daudz dazadi gadijumi kurus mav isti iespejams izskaidrot, pat nemaz nemeginu. Nezinu vai ta ir manticiba,mistika katra zina ir.
07.12.2016 12:51 |
 
Reitings 5533
Reģ: 26.01.2015
Viedā Minka, viss baigi forši, bet homeopātija nav fitoterapija. Fitoterapija pēta augu farmakoloģisko efektu un tur viss ir čotka - ir lietas, kuras var atvieglot ar nātru uzlējumu un ir kuras ar ozolu mizām. Jo šajos augos ir pietiekami augsta aktīvās vielas koncentrācija. Homeopātija savukārt nodarbojas ar šķaidīšanu. Lai pagatavotu homeopātisku "kumelīšu preperātu" tev vajadzētu izvārīt tēju, pipetē ievilkt 1 pili un tad to izšķīdināt litrā ūdens. Tad no šī 1l+1 pile ūdens iepilināt pilienu svaigā ūdens litrā un tā tu iegūsti ārkārtīgi koncentrētu homeopātisku līdzekli. Jo ūdenim redz esot atmiņa! Nez kā ūdens atmiņa pārcieš to, ka zivis tajā čurā katru dienu... (t)
07.12.2016 00:54 |
 
Reitings 3934
Reģ: 01.04.2011
Nordic Belle
Man patīk, ka tu uzdrošinies paust atšķirīgu viedokli. Tas ir lieliski, jo ikvienu no mums tas mudina pārskatīt, kam un kāpēc mēs ticam.
Attiecībā uz homeopātiju, es gribētu oponēt tavam viedoklim ar vienkāršu piemēru. Kumelīšu tēja. Ļoti vāja-mīkstina vēderu, stipra-cietina. Homeopātija to visu pārvērš preparātos jeb kā tu saki-uzber uz cukura graudiņa. Nekāda mistika. Tik vien kā izcilas zināšanas fitoterapijā.
Attiecībā uz enerģijām-tas ir fizikāli pierādāms. Cilvēka organismu vada elektriskie impulsi, ap cilvēku pastāv elektromagnētiskais lauks. Smadzenēs visi impulsi ir elektriski. Līdz ar to nav pamata apšaubīt, ka domas (smadzeņu impulsi) var radīt izmaiņas cilvēka elektromagnētiskajā laukā. Vai tas pārnesas uz lietām/priekšmetiem - šaubos. Bet māņticībai neņemt svešas lietas, patiesas cēlonis ir citur-slimību ierosinātāji-baciļi, vīrusi, utml.
Nekā personīga - tikai bioloģija un fizika :-D
07.12.2016 00:27 |
 
Reitings 621
Reģ: 28.07.2010
paulalala, lenl- Cilvēka izcelšanās jau sen ir pierādīta. Evolūcija ir pierādīta kā fakts. Kā gravitācija vai vakuums. Ieteiktu tomēr palasīt akadēmiskus rakstus un pasekot zinātnes atklājumiem. Protams, evolūcijai ir daudz oponentu un kriticisma, bet tas to nepadara par nepatiesu. Tas tikai pierāda, ka ir cilvēki, kam to ir grūti pieņemt.
06.12.2016 23:37 |
 
Reitings 5533
Reģ: 26.01.2015
P.S. Problēmas uzstādījums "par labo toni" šajā ziņā ir domāts, ka tas ir labais tonis šeit (un citur, īpaši LV sabiedrībā) aizrauties ar "garīgajiem meklējumiem", dažādām new age teorijām, nākotnes izzināšanu, utt. :-) Atvainojos par neskaidro formulējumu!
06.12.2016 19:59 |
 
Reitings 5533
Reģ: 26.01.2015
golden_girl, es nezinu, kur tu izrāvi, ka Visums ir veidojies no putekļiem, bet tas noteikti ir smieklīgākais, ko es šodien esmu lasījusi. :-D Tad, kad ir runa par "zvaigžņu putekļiem", tad ir runa par nukleosintēzes rezultātā iegūtiem ķīmiskiem elementiem. Plašāk šeit - http://www.physics.org/article-questions.asp?id=52
06.12.2016 19:54 |
 
Reitings 5533
Reģ: 26.01.2015
skudrulācis, atmetot visus ad hominem, ko tu ar to vēlējies pateikt? Norādīt, ka es nesaprotu to, ka cilvēka ticība pārveido viņa realitātes uztveri? Kas tieši liek tev to apgalvot?
Kas attiecas uz elektromagnētisko lauku, tad tas uz visiem iedarojas vienādi un neviens to nevar apzināti kontrolēt. Tāpat kā neviens nevar kontrolēt gravitāciju kaut kā īpaši tai ticot vai to noliedzot.
06.12.2016 19:47 |
 
Reitings 5533
Reģ: 26.01.2015
Labvakar! :-)
Vakardiena, tevis minētās grāmatas jāatzīst gan lasījusi neesmu, bet tajā pat laikā aptuveni zinu šo darbu saturu un tapšanas kontekstu. Ja tu spētu iedomāties Pēteri Kļavu veicam ķirurģiskas operācijas vadoties pēc 13.gs zināšanām par ķermeni, slimību un ārsta spēju palīdzēt. Tas nozīmē, ka viņš visiem regulāri nolaistu asinis, taisītu klizmas un lielākajā daļā traumu spētu līdzēt vien ar lūgšanu. Vai tas viņu padarītu par labu ārstu, ja mūsdienās eksistē gan tehnoloģijas precīzai diagnostikai, gan ārkārtīgi efektīvas ārstēšanas metodes, kas izglābj tik daudzus? Tad kāpēc viņš tiek uzskatīts par labu garīgo līderi, ja literatūru, kura ir kultūras piemineklis, bet kura zinātniskuma ziņā ir tajā pašā plauktā kur Aristotelis - kultūrvēsturiski ārkārtīgi nozīmīgs, bet zinātniski novecojis? Nav tā, ka nāve, miršana un citi problēmjautājumi, kuriem viņš pievēršas netiek pētīti un tajos nav aizraujošu, jaunu zināšanu. Un, protams, var izlikties, ka Pētera Kļavas lekcijas ir kultūras vēsturē, bet tā jau tas nav. Kas attiecas uz "visu pārējo", tad es vakar izlasīju pāris publiski pieejamas intervijas no vietējo misticistu mājas lapām - Pēteris ir gatavs izteikties par ļoti daudzām tēmām un tās visas savīt vienā vienotā, ciešā sazvērestības teoriju tīklā. Sākot ar "cautumiem ezotēriskajā laukā", Rotšildu pasaules valdīšanas plānu, slepeniem institūtiem, kas mazina garīgumu pievēršot cilvēkus racionālismam un beidzot ar globālās sasilšanas noliegšanu. Es vienkārši šādus cilvēkus nespēju uztvert nopietni.
06.12.2016 19:38 |
 
Patīk
Reitings 151
Reģ: 07.02.2013
P.S. Atvainojos par kļūdām, latviskais autocorrect ir diezgan čakarīgs.
06.12.2016 17:37 |
 
Patīk
Reitings 151
Reģ: 07.02.2013
Bieži te neiesaistos, bet ir šeit ievērota samērā prevalenta ticība abstraktais ezotērikai. Kaut gan nav tik slikti, ja salīdzina ar draugiem.lv pirms gada vai diviem. Cik atceros, publiskajās dienasgrāmatās šādas muļķības rādījās krietni agresīvākā un konsistentākā veidā. Pāris reizes konfrontēju šos apgaismots, cerēju, ka parādīs daudzmaz saprotams iemeslus vai resursus, kas atbalstītu viņu uzskatus, pat ja tajos būtu fundamentāli kļūdaini pieņēmumi. Labākais, ko savā pieredzē izspieda, bija reference uz teorētisko fiziķi ar fringe teorijām par quantum field. Bet turpinot par to taujāt bija saprotams, ka pats indivīds ne saprata, ne bija iedziļinājies šā cilvēka darbā. Viss pārējais balstījās uz zināmu šarlotānu darbiem vai 19.gs uzskatiem par ēteri, utt. Bet, ap to brīdi es sapratu, ka šie cilvēki ir vārijušies savā sulā jau gadu desmitus, iespējams. Izteikts selection bias attiecībā pret grāmatām un info ko uzņem dēļ iespējams emocionālie, ideoloģiskiem iemesliem, un ar laiku indivīds instinktīvi sāks būt absolūti nekritisks pret to. Bet tas vairāk attiecībā uz vecākā gada gājuma cilvēkiem. Attiecībā pret šejienes komentētāju demogrāfiju, iemesli ticībai šādām lietām ir vairāk virzīts uz vienkāršu neiediziļināšanos atsevišķos konceptos.
Skudrulācim, domāju, ka tā ir viltus ekvivalence. Iespējams, NordicBelle tavuprāt izklausās pēc statistes/šaurprātes, tomēr tev ir jāsaprot, ka katru reizi argumentēt katru sīku punktu par pieņēmuma leģitimitāti vai loģiku, ir nogurdošs un laikietilpīgs darbs. Bieži nonāk līdz punktam, kurā vienam ir burtiski priekšā jāuzzīmē flowčārts otram diskusijas dalībniekam un jāiziet kopīgi cauri katram tā solim, lai izskaidrotu loģiski nekonsistenci vai pieņēmumi atšķirību, protams, tam beidzoties ar frāzi "bet pēc manas personīgās pieredzes/izjūtām..." vai "ar tavu materiālista domāšanu nesaprast" utt., nonākot sākumpunktā. Saku to, jo pieņemu, ka viņa ir jauno ateistu fane(Dawkins, Harris, Hitch, utt), tādēļ apmēram varu uzminēt viņas personīgo nostāju. No otras puses, uzsākt diskusiju ar domu, ka katram pašam bez palīdzības būtu jāsāk pēkšņi saprast savu pieņēmumu iemeslus un kļūdainību, nav īpaši produktīvi.
06.12.2016 17:35 |
 
Reitings 190
Reģ: 05.12.2016
Laikam izmisīgi censties citiem pierādīt, ka patiesa ir tikai viena puse (mistika vai zinātne), ir tas pats, kas pateikt kādam, ka viņa reliģija nav īsta. Cilvēki tic mistiskām lietām, jo tas viņiem liek justies drošāk, noveļ mazliet no pleciem to nastu, ko paši piepalīdzējuši sastrādāt. Kā es to redzu, tad ar mistiku visu cenšas izskaidrot tādi cilvēki, kas negrib vai nemāk domāt dziļāk, skaidrāk.
06.12.2016 16:48 |
 
Reitings 500
Reģ: 03.03.2014
Man interesē daudzas lietas, tai skaitā tie visi mistiskie, es nekad neesmu domājusi, ka kaut kas no tā ir reāls, bet ir ļoti interesantu par šo tēmu lasīt. Manā gadījumā tas nav a la ekstrasensi TV kanālā. Tāpat par dažādām sazvērestības teorijām politikā un pasaulē, interesanti lasīt, kur vēl viņi saskatījuši kādu zīmi. :-D
.
Nav slikts tonis interesēties, manuprāt, bet par savu vienīgo patiesību uzskatīt Dieva teikto (kas ir cilvēku sarakstīta grāmata) vai paciest vīrieti, kas sit, jo viņa horoskops saka, ka viņš ir agresīvas dabas, bet klusībā mīl ir vairāk kā kuriozi.
06.12.2016 15:16 |
 
Reitings 1663
Reģ: 22.03.2015
Jā, Havkings ir diezgan gudrs

Diezgan gudrs... :-D:-D Tikai cosmo.lv (t)
06.12.2016 13:13 |
 
Reitings 4617
Reģ: 02.06.2012
Man jau šķiet, ka māņticība un co ir sliktais tonis, it sevišķi Rietumu pasaulē, kur cilvēku "Dievs" ir -prāts.
Izklausās jocīgi, bet es laikam sajuktu prātā (atvainojos par tavtoloģiju), ja man nāktos "dzīvot" tikai ar prātu. Esmu vairāk iracionāls cilvēks un pat negribu būt savādāka. Uzskatu, ok, jūtu (:-D), ka ar prātu nevar izskaidrot visu.
(Un, kad man saka, ka citi var izskaidrot, man tas neko neietekmē). Vispār domāju, ka cilēks jau piedzimst ar rac. Vai irac. uztveri.
Kas mani fascinē ir tas, cilvēki aizstāv vienu vai otru viedokli no konkrētā viedokļa pozīcijas...(t)
06.12.2016 12:50 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits