Darbs, izglītība, bezcerība

 
Reitings 70
Reģ: 17.12.2014
Čau čau! Vēlos zināt Jūsu viedokli par izglītību un darba iespējām Latvijā. Cik daudzām no Jums ir augstākā izglītība, cik daudzas studē un cik daudzas vienkārši strādā?
Pati vidusskolu beidzu 2014. gada vasarā, uzreiz neiestājos augstskolā (lai gan daudzi uzstāja un izdarīja spiedienu uz mani, ka tas jādara), bet vienkārši meklēju darbu. Strādāju, strādāju, strādāju, tā nu neiestājos arī 2015.gadā nevienā augstskolā. Pašlaik esmu jauna darba meklējumos, bet normālu darbu atrast ir praktiski neiespējami. Dažreiz liekas pamatīga bezcerība. Bet kā ir ar bakalaura/maģistra grādu? Pašai ir pazīstama meitene ar maģistra grādu, bet nekur tālāk par apavu veikalu nav tikusi un netiek. :-/ Arī divas draudzenes vasarā pabeidza universitāti, viena tomēr tika normālā darbā, bet otra jau vairāk kā pusgadu sēž mājās un nespēj darbu atrast. Tieši šie cilvēki mani demotivizē vispār stāties augstskolā un ņemt studiju kredītu , jo bail par kredītsaistībām un darba iespējām Latvijā. Bet no otras puses, ar pliku vidusskolas izglītību var laikam ka visu mūžu nosēdēt veikala kasē :-D Citreiz naktīs neguļu un prātoju, ko vispār iesākt ar savu dzīvi, ko darīt nākošgad...iestāties universitātē. Zinu arī cilvēkus kas sākuši mācīties, mācās, mācās un pēkšņi izdomā : ''nē, tas nav priekš manis!'', pamet skolu un aizbrauc vispār no Latvijas un turpina maksāt briesmīgos studiju kredītus :-| Bail kļūt par vienu no tiem gadījumiem.
Kā iet Jums? Cik grūti vai viegli ir apvienot studijas ar darbu? Kā Jūs izvēlējāties, ko darīt un ko studēt? Priecāšos izlasīt Jūsu viedokļus :-)
27.12.2015 16:46 |
 
Reitings 70
Reģ: 17.12.2014
Diversija
ja vien jau neesi atradusi sponsoru pie sāniem visai turpmākajai dzīvei

Nuuu savu draugu gan par sponsoru negribētu saukt. Bet jebkurā gadījumā, man pirmajā vietā ir darbs un vēlme veidot savu karjeru. Nesaucu sevi arī par bezcerīgu cilvēku, ir talanti uz mākslu un valodu zināšanām.
27.12.2015 17:13 |
 
Reitings 2394
Reģ: 04.10.2013
Man ir bakalaurs. Daba atrašanā palīdzēja minimāli, mani paņēma tieši zināšanu dēļ, ko biju apguvusi brīvajā laikā. Jēga uz augstskolu iet ir tikai tad, ja konkrēti zini, ko gribi un tikai uz labu skolu. Man šī izglītība deva ļooooti maz un izzaga bonusā 9000€. Darbā/praksē būtu ieguvusi vairāk.
Puisis, kas pa manu jomu mēķtiecīgi gāja un viņam tā ir sirdslieta, bez augstākās ir apguvis tik daudzas reizes vairāk, jo vislabāk iemācās tieši darot. Arī katrā darba vietā vienmēr ir sajūta, ka pirmo nedēļu laikā iegūstu vairāk kā 5x ilgākā laika posmā augstskolā.
Bet viss atkarīgs no skolas un izglītības mērķa. Ir tieši profesijas, kur bez grāda nekur netiksi.
Jāsaprot, ko vispār no darba vēlies un tad jādomā, kā to sasniegt un kas tam ir nepieciešams.
Ir veiksmes stāsti no abām pusēm - gan cilvēkiem bez izglītības labās darba vietās, gan cilvēkiem ar vairākām augstākajām, kuriem tieši šī izglītība palīdzējusi sasniegt virsotnes.
Un vēl ir jārubī fiška, jo ar augstāko bez fiškas rubīšanas tā pat nekur tālu netiksi :D
27.12.2015 17:15 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Diversija, tie paši angļu filologi paralēli apgūst vēl vienu svesvalodu, taja skaitā šobrīd populārās skandināvu valodas. Var pasniegt, var tulkot, var šturmēt starptautiskus uzņēmumus, tūrisms, apavu veikali tūristiem, darbs fabrikās UK vai skandināvijā..... Tak iespēju gana daudz.

Valodu un biznesa studijas ir arī taja HZF (maz budžeta vietu gan)

Nav tik bezcerīgi.
27.12.2015 17:16 |
 
Reitings 343
Reģ: 16.06.2013
Shanina, un ko Tu plānotu darīt ar, piemēram, filologa izglītību? Ko teiksi tad, kad draudzene no apavu veikala pelnīs vairāk? Patikt ir viens, noderēt ir pavisam cits. To saku kā izbijusī HZF studente

Jā, bet labāk pelnīt mazāk, bet darīt to, kas patīk, nevis pelnīt daudz un darbs riebjas, jo to tāpat ilgi nevar pavilkt. :) Dzīve viena, vajag vienkāršāk skatīties uz to visu, darīt to, kas patīk. :)
27.12.2015 17:17 |
 
Reitings 2573
Reģ: 14.08.2013
Diferenda, jā. Vairs nemācies,ja?
27.12.2015 17:18 |
 
Reitings 70
Reģ: 17.12.2014
Shanina, un ko Tu plānotu darīt ar, piemēram, filologa izglītību? Ko teiksi tad, kad draudzene no apavu veikala pelnīs vairāk? Patikt ir viens, noderēt ir pavisam cits.

Tieši cilvēki, kas ar tādu domu iestājās universitātē ''lai iet, mācīšos to kas nepadodas un ne pārāk interesē, bet galvenais ka ir pieprasījums darba tirgū''... iesāka, un pameta. Manuprāt, ir jādara tas kas interesē un padodas, pat ja varbūt alga sākumā būs vienā līmenī ar minimālo...bet tomēr.
27.12.2015 17:19 |
 
Reitings 343
Reģ: 16.06.2013
Azalea, Nē, kurā kursā Tu esi?
27.12.2015 17:19 |
 
Reitings 2152
Reģ: 08.05.2014
Iespējas teorētiski vienmēr ir daudz pilnīgi visiem bez izņēmuma, tas gan :)
27.12.2015 17:19 |
 
Reitings 2573
Reģ: 14.08.2013
Diferenda, 2.
27.12.2015 17:22 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Diversija, ir manā paziņu lokā gana daudz HZF beidzēju (un pametēju), man jau nešķiet tik slikta izvēle, ja jau valodas interesē meitenei. Ar LABĀM (nejaukt ar viduvējām) puslīdz populāras svešvalodas zināšanām pelnīt var.
27.12.2015 17:23 |
 
Reitings 2152
Reģ: 08.05.2014
Ar algu 300-400 eiro mēnesī es nebūtu laimīga pat darot to, kas patīk, esmu materiāliste, tieši tāpēc pēc sevis arī spriežu :D Tad jau laikam viss atkarīgs no tā, kas katram ir normāls darbs. Man tas iekļauj arī algu, ar kuru nav jāknapinās. Diez vai būtu gatava arī mēnešiem sēdēt mājās, gaidot, kad parādīsies kāda vakance, uz kuru gaida vēl čupiņa darba alkstošu jauno filologu.

Esmu arī mazliet elastīgāka - man patīk un padodas ļoti daudz, tāpēc nepieļauju, ka studiju izvelē ar kritējiem patīk un padodas būtu tikai viena studiju programma.
27.12.2015 17:24 |
 
Reitings 2152
Reģ: 08.05.2014
57days, taisnība, ar labām valodas prasmēm reālu iespēju ir vairāk, bijusī klasesbiedrene strādā zvanu centrā norvēģiski runājošiem klientiem, kur maksā labi un darba ir maz, taču nav īsti kandidātu šādai vakancei, jo ļoti daudzi pretendenti valodu pārvalda tāpat kā es krievu - it kā jau saprotu, it kā jau ir, bet tomēr labāk paklusēt, nevis teikt, ka protu :D
27.12.2015 17:28 |
 
Reitings 643
Reģ: 12.05.2015
Augstākā izglītība noteikti nav garants, ka problēmu ar darba atrašanu un finansēm nebūs, tomēr tās esamība noteikti paplašina iespēju loku. Vismaz mana pieredze tā rāda.
Man pašai ir maģistra grāds, pirmos soļus pa karjeras kāpnēm sāku spert tikai pateicoties studiju laikos iegūtajiem kontaktiem.
27.12.2015 17:36 |
 
Reitings 280
Reģ: 31.01.2011
Ja ir patiesa vēlme tad viss ir iespējams.
Pameklē, kur ir vairāk vietas tieši budžeta, piemēram Jelgavā LLU.Meža fakultātē ir dažādi novirzieni, kā arī nevienā citā universitātē LV neapmāca kā tikai tur.Kad es mācījos, bija 50 budžeta vietas, tas gan bija Kokapstrādē un tad tikai atlika sesijā visu laicīgi un veiksmīgi nokārtot.Pat pirmo gadu stipendiju visiem maksāja.Un aizstāvot diplomdarbu ir pieprasīti šo specialitātes apguvēji.Ja neapmierina samaksa LV, tad rodi motivāciju citur, pats kopš beigšanas turpināju Norvēģijā, cita dzīve, māja atjaunota, auto jauns, nodarbojies, pilnveido brīvajā laikā kas Tev tiešām patīk.Galvenais ir sev iestāstīt, ka Tu to vari, neskatīties uz citiem, ka viņiem nekas neizdodas.Tas negatīvi pozicionē un domā ka pašam arī nekas neizdosies. Veiksmi! :-)
27.12.2015 18:52 |
 
Reitings 382
Reģ: 24.02.2014
laba tema.
man ir augstaka izgl. alga ir maza ka jau pedagogiem lv. ja nebutu izgl., nevaretu stradat tiesi saja joma.
27.12.2015 19:32 |
 
10 gadi
Reitings 2587
Reģ: 07.03.2011
Varbūt aizbrauc kādā brīvprātīgajā darbā uz ārzemēm, kamēr jauna, bez saistībām un studēt ķeksīša pēc negribas :-) Attīstīsi dažādas prasmes, svešvalodas ieskaitot.
27.12.2015 19:47 |
 
Reitings 548
Reģ: 07.02.2013
Shanina, ja interesē valodas, vari ieskatīties arī Latvijas Kultūras akadēmijas piedāvātajās starpkultūru sakaru programmās.
Nākošgad iegūšu savu bakalaura grādu, un, ja godīgi, nav īsti ideju, ko ar to iesākšu, jau otrajā kursā gribēju iet prom no izvēlētās programmas, bet to neizdarīju. Ir doma pēc tam studēt vēl vienu bakalaura programmu, kas tiešām interesē, un kurā gribētu darboties, un lai gan ir zināms, ka šajā profesijā daudzi veiksmīgi darbojas arī bez attiecīgās izglītības, man tomēr gribētos iegūt vismaz pamatzināšanas.
27.12.2015 19:53 |
 
Reitings 47
Reģ: 10.11.2013
Augstākā izglītība(jebkāda) palīdzēs atrast darbu valsts iestādē (arī privātajā, bet tur vairāk skatīsies arī citus atribūtus).

Par darbu ir tā, ka ir jomas, kurās ar visiem papīriem un šādu tādu pieredzi darbu ir grūti atrast....
Nu.. un pirmo darbu jau parast nav viegli atrast (normālu), ja nav blata...
Cik zinu, tad ļooooti daudzus iekārto pa blatu .... un ja gali ir vadības līmenī, tad arī par zolīdu algu..
Ja uz intervijām aicina, tad iesaku patrenēties uz tām.. ja neaicina, tad laikam jāiet studēt vai jātaisa savs bizness.
Nevajag baidīties mainīt jomu....
27.12.2015 20:03 |
 
Reitings 47
Reģ: 10.11.2013
Pa 400-600 eur darbu vajadzētu varēt atrast... nevajag jau uzreiz kandidēt pa ceo....
27.12.2015 20:05 |
 
Reitings 70
Reģ: 17.12.2014
Paldies par padomiem, tiešām ļoti novērtēju atsaucību! :-) Jāāā, domāju ka tiešām mēģināšu spiest uz budžeta vietām, jācīnās ir! :-)
27.12.2015 20:20 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits