Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Diskusija par un ap fast fashion

 
Reitings 1319
Reģ: 11.10.2009
Sveikas, dāmas!
Kādas jums ir attiecības ar atkritumu šķirošanu? Šķirojiet, vai uzskatat, ka tam īsti nav jēgas?

Kādas ir jūsu domas par "Fast fashion" https://www.youtube.com/watch?v=ZhkBfbwCzxc https://www.youtube.com/watch?v=whRUmDS9A4s?

Ja tā padomā- kādreiz mūsu mammas un vecmāmiņas cītīgi krāja, lai varētu atļauties iegādāties mēteli, un to izdarījušas, nēsāja šo mēteli vairākus gadus. Tagad jebkurš e-bay'ā var atrast mēteli par 20 eur(vai pat lētāk), uzvilkt pāris reizes un izmest vai noslēpt skapja dziļumos un atkal nopirkt jaunu! Tagad H&M uz atlaidēm par 20 eur var nopirkt pat četras kleitas!

Uz ko jūs vairāk sliecaties - vairāk apģērbu, kurus var biežāk mainīt(t.i. izmest), kas maksā relatīvi maz, vai tomēr iestājaties par kvalitāti - dārgāk un mazāk? Vai jūs mēdzat aizdomāties par ietekmi uz vidi? Vai arī par cilvēku, kuri ražo fast fashion produktus, darba apstākļiem?

Padiskutējam!! Vēlos dzirdēt dažādus viedokļus! :-)
10.09.2014 16:23 |
 
Reitings 4628
Reģ: 06.07.2013
Es ļoti gribētu, lai tiek uzlaboti darbinieku apstākļi un izvairītos no jaunām traģēdijām pēc rūpnīcas sabrukšanas Bangladešā. Tas ir briesmīgi
10.09.2014 16:25 |
 
Reitings 1319
Reģ: 11.10.2009
Runājot par mani, laikam vecākai kļūstot, sāku aizdomāties par to kā ietekmēju apkārtējo vidi. Es ar atkritumu šķirošanu īpaši aktīvi nenodarbojos, kaut gan cenšos šķirot gan plastmasu, gan stiklu, gan dārzeņu/augļu atliekas aizsūtīt uz kompostu; kaut gan citreiz grēkoju- un visu sametu vienā atkritumu tvertnē.

Par apģērbiem arī- ilgus gadus esmu bijusi fast fashion upuris- ka tik vairāk un lētāk, kaut vai skapis lūzt un tāpat nekad nav ko vilkt. Pēdējā laikā cenšos investēt labākās lietās, proti, pērku kvalitatīvus apavus un somas, un apģērbus mēdzu iegādāties second hand shopos.

Painteresējoties vairāk par šo tēmu, uzmetas zosāda - necilvēcīgie darba apstākļi šūšanas fabrikās kā arī, protams, ietekme uz vidi...ja tā iedomājās - cik daudz šīs nekvalitatīvās lupatas katru gadu tiek izlidinātas?!?
10.09.2014 16:29 |
 
Reitings 4628
Reģ: 06.07.2013
...Tas ir briesmīgi, ka cilvēki par niecīgu atalgojumu strādā absolūti nedrošos apstākļos, un tad vēl jūtas pateicīgi, ka viņiem vispār ir darbs!
Visas problēmas ceļas no tā, ka cilvēki ir pieraduši pie sarūkošām apģērba cenām un pieprasa, lai tās turpinātu samazināties. Rezultāts - ekonomija uz drošību rūpnīcās, arvien sliktāki izejmateriāli (caurspīdīgi un plastmasīgi audumi), primitīvi piegriezumi un arvien mazāka izdoma masu modē. Kāda jēga par lētu naudu piebāzt skapi, ja lielākā daļa drēbju ātri novalkājas, iziet no modes pēc pāris mēnešiem un parasti neizceļas absolūti ne ar ko īpašu?

Ir gan arī otra monētas puse - algas pie mums nav tik lielas, lai varētu iegādāties kvalitatīvu apģērbu. Un kas vispār mūsdienās ir kvalitatīvs apģērbs, ja tas, ļoti iespējams, nāk no blakus konveijera H&M apģērbiem pa 5 eiro gabalā.
10.09.2014 16:32 |
 
Reitings 4628
Reģ: 06.07.2013
Šī ir laba grāmata par tēmu:
10.09.2014 16:33 |
 
Reitings 874
Reģ: 29.01.2009
Kad biju jaunāka, katru gadu gaume mainījās, tad nu labāk pirkt lētaku, un daudz, nekā vienu labu un dārgu, bet pēc laika nepatīk. Es šitā kovboja tipa zābakus nopirku, tajā laikā likās ka padārgi, a kāda jēga, es viņus nenēsāju, jo nepatīk. Bet tagad, kad +/- gaume ir nostabilizējusies, tad labāk piemaksāt un nopirkt labu, piemēram zābakus, mēteļus, bet blūzītes un citus sīkumiņus var pa lēto no ebay :)
Par ietekmi uz vidi un citām tādām lietām neaizdomājos sakarā uz apģērbu.
10.09.2014 16:34 |
 
Reitings 1319
Reģ: 11.10.2009
Elizabete. pilnībā Tev piekrītu, man tas šķiet drausmīgi! Nesen noskatījos BBC dokumentālo filmu "Clothes to die for", kas stāsta par briesmīgo traģēdiju Bangladešā 2013. gada aprīlī, kad viena no šūšanas fabrikām sabruka. Pāris dienas pirms notikuma darbinieki pamanīja plaisas ēkas sienās, bet tik un tā viņi bija spiesti iet uz darbu un strādāt.. rezultātā - daudz mirušo un cilvēku, kuri kļuvuši par invalīdiem.
10.09.2014 16:35 |
 
Reitings 1319
Reģ: 11.10.2009
Paldies par grāmatas ieteikumu, centīšos atrast PDF versiju internetā! ;-)
Ko jūs darat ar vecajiem apģērba gabaliem? Ziedojiet labdarībai, atdodiet kādam, nododiet H&M kasēs vai kur citur? Vai varbūt vienkārši izmetiet?

Es tā esmu aizdomājusies, interesanti, kur tālāk, piemēram, tas pats H&M sūta mūsu nodotās drēbes?! Diez viņi tās pārdod kādiem uzņēmumiem? Vai paši pārstrādā un pēc tam izmanto veidojot savas jaunās kolekcijas(šī laikam ir naiva cerība)! :D
10.09.2014 16:41 |
 
Reitings 4628
Reģ: 06.07.2013
Par H&M kastēm atradu šādu informāciju:

To combat the high turnover, H&M is launching a new win-win recycling program: Bring in your used clothes to an H&M shop, and receive a discount on a future purchase. In return, H&M's partner company, I:Collect, will reprocess those textiles and create new garments with them.


Es gan veselu mūžību neesmu neko no apģērba izmetusi, bet drīz nāksies. Pagaidām ir plāns labākās drēbes aiznest uz Otro Elpu, bet sliktākās atstāt tajā pašā H&M.
10.09.2014 16:50 |
 
Reitings 6299
Reģ: 15.11.2012
šķirot, protams, ka ir jēga, ja tie sašķirotie atkritumi pēc tam tiek pārstrādāti, nevis samests viss vienā izgāztuvē, kā tas notiek Latvijā (lūdzu palabojiet mani, ja kļūdos). Ja šķirošana ir organizēta, nekas cits nemaz neatliek, kā šķirot. ārvalstīs (atkarīgs no pašvaldības noteikumiem) šķiroju plastmasu atsevišķi, papīru atsevišķi (rauju papīra iepakojumiem nost korķus, šķirotos traukus pirms tam izskaloju, tā ir vesela zinātne, kas ir kas un kur ko mest), stiklu atsevišķi, skārdu atsevišķi, organiskos atkritumus atsevišķi un nepārstrādājamie atkritumi. citādi nemaz nevar, liek sodus. Latvijā, ja tas šķirojamais konteiners neatrodas pie manas mājas, es nešķirošu.

Fast fashion kopumā neatbalstu, kaut arī tas padara modi pieejamāku. Esmu viena no tiem cilvēkiem, kas nopērk vienu mēteli par pusi algas un staigā tajā trīs sezonas.
10.09.2014 16:52 |
 
Reitings 1319
Reģ: 11.10.2009
Šķita interesanti, ka Fancijā un Portugālē pat lielveikalos tev ir iespēja šķirot atkritumus- atsevišķa miskastīte priekš papīra, atsevišķa-priekš plastmasas.
10.09.2014 16:56 |
 
10 gadi
Reitings 9435
Reģ: 06.03.2009
Atkritumus nešķiroju. Gan tāpēc, ka pie mājas ir tikai viens konteiners visiem(un es nenesīšu miskasti pa pusi pilsētas meklējot kkādus šķirošanas konteinerus), gan tāpēc, ka man ir slinkums, neredzu tam jēgu un man virtuvē pašai ir viena miskaste, kurā viss tiek mests. Protams, ja būtu jāšķiro obligāti un būtu stingra sistēma par šķirošanu, tad jau šķirotu...

Kas attiecas uz apģērbiem - man patīk būt pa vidu. Neesmu kritusi uz ''lēti un daudz'' un nav arī tā, ka trīs gadus krāju, lai nopirktu ūberdārgu mēteli un ar to staigātu 10 gadus. Plānoju savus tēriņus, iztērēju man pieņemamas, vidējas summas un valkāju arī...normālu laika posmu, kurš arī mēdz būt vairāki gadi(nav tā, ka 2x uzvelku un izmetu). Kaut kā ir sanācis, ka arī lietas, kuras nav bijušas nenormāli dārgas, ir kalpojušas ilgi un labi. Man šobrīd daudz nozīmē cena. Vienkārši...man neviena ikdienas kleita nebūs tik svarīga, lai es to pirktu pa vairākiem simtiem eiro. Nebūs un viss, jo tā ir tikai kleita.
Izmetu drēbes tikai tad, kad tās tiešām novalkātas. Labā stāvoklī esošas, maz vilktas lietas, kas, piemēram, palikušas par mazu, atdodu kādam.
10.09.2014 17:00 |
 
Reitings 6299
Reģ: 15.11.2012
jā, valstīs, kur atkritumu problēma ir aktuāla, arī sabiedriskās vietās stāv trīsdaļīgas miskastes - plastmasa, papīrs un nešķirojamie atkritumi.
Es īstenībā ļoti novērtēju Latvijas daudzdzīvokļu māju ērtības kā - centrālā apkure, ka māju var staigāt šortiņos un basām kājām, karstā ūdens cirkulācija, kad karstais ūdens tek no krāna uzreiz, atkritumu nešķirošana, kad nav jāstāv pie miskastes un jādomā, no kā pie velna taisīts tas iepakojums un kurā nodalījumā to mest. ārvalstīs man bieži vien tā visa pietrūkst.
10.09.2014 17:09 |
 
Reitings 478
Reģ: 24.01.2014
Pērku gan labas drēbes, gan lētās. Patīk mainīt un vismaz nav žēl izmest

Tik tālu gan vēl neesmu nonākusi, lai atteiktos no lētāku apģērbu iegādes, tikai tāpēc, ka kādi mazāk izglītoti cilvēki melnām mutēm rūpnīcas vergo. Tikpat labi tad arī maximā pārtiku nedrīkst pirkt, jo kasierēm grūts darbs un maz maksā. Ja patīk, tad pērku

Par vidi apģērbu ziņā nekad neesmu domājusi, visu veco izmetu vai sadedzinu laukos.
Atkritumus arī nešķiroju, neredzu tam lielu jēgu. Uz visas pasaules fona ir daži fanātiķi, kas to dara, bet viņi neko daudz neizmainīs. Kamēr nešķiro visi, tas ir kā spļāviens jūrā. Nevaru iedomāties, ka man mājās būtu vairākas miskastes un es veltītu laiku, lai visu sašķirotu.
10.09.2014 17:16 |
 
Reitings 2209
Reģ: 29.01.2014
Esmu manījis atkritumu šķirošanas tradīcījas Latvijā. Uzņēmums vai kāda iestāde godīgi šķiro, bet apkopēji samet vienā atkritumu urnā. Vai arī atkritumu izvedēji sakrauj vienā mašīnā. Ja kaut kur Rīgā vai Liepājā ieviesti atsevišķi transporti dažādiem atkritumiem, tad izgāstuvē sagāž vienā čupā. Kāda jēga?
10.09.2014 17:25 |
 
Reitings 5941
Reģ: 30.10.2009
Man patīk šķirot, bet ne Latvijā, jo te tā šķirošana ir tik.. sarežģīta. Puspilsētai cauri jābrauc, lai vienu miskastes maisu izmestu pareizajā konteinerī. Nu neder man tas.
Ārzemēs gan tas ir tik vienkārši, ka priecāties var. Katram atkritumu veidam savs konteiners. Viss sasniedzamā attālumā. Arī pudeļu nodošana daudz ērtāka - aparātā ielaid un vēl naudu dabū atpakaļ. Zinu, ka LV arī tas ir pieejams, bet galīgi negribu ar bomžiem vienā rindā stāvēt vai meklēt nodošanas punktus, kas nav izplatīti.
10.09.2014 18:14 |
 
Reitings 5941
Reģ: 30.10.2009
Uz ko jūs vairāk sliecaties - vairāk apģērbu, kurus var biežāk mainīt(t.i. izmest), kas maksā relatīvi maz, vai tomēr iestājaties par kvalitāti - dārgāk un mazāk?


Atbildot uz šo jautājumu, jau kuro reizi varu sacīt, ka man interesē labas kvalitātes apģērbs. Var atrast tādu gan lētākā galā, gan dārgākā, bet man kaut kā pieredze liecina, ka labākas preces un vieglāk atrast ir dārgākas. Man nevajag 10 ķīnas sintētiskos džemperus, jo par to naudu drīzāk nopirkšu 1 siltu, labas kvalitātes džemperi,kas kalpos ilgāk, nekā 10 lētie kopumā. Laikam netipiska sieviešu domāšana, jo parasti jau daudzām - ka tik iepirkties un kaut ko vēl, kaut ko vēl nopirkt. Bet atkal,piemēram, maiciņas, visparastākās, negrasos pirkt pa lielām summām, jo tur neredzu iemeslu baigi tērēties, tāpat bieži pamainīt gribas.

Apavi - noteikti jābūt kvalitatīviem. Savādāk nespēju ilgstoši pastaigāt.
Virsdrēbes - ziemai noteikti jābūt vismaz vienam ļoti labas kvalitātes mētelim, kas kalpo vairākus gadus. Jaka sportiskākām aktivitātēm - arī labai jābūt.
Rudens laikā der arī parastākā pufaika, trencis, ''ādene'' utt.

Man laikam katram apģērba gabalam ir savi ''noteikumi''. :D
10.09.2014 18:26 |
 
Reitings 3084
Reģ: 29.01.2009
Dzīvoju ārzemēs, šķiroju atkritumus, nododu veikalā plastmasas pudeles, un iepērkos tikai lielas nepieciešamības gadījumā. Skapis pārbāzts nav.
10.09.2014 18:32 |
 
Reitings 889
Reģ: 04.07.2014
Dzivoju arzemes , skiroju akritumus. Drebes nododu labdaribai . Par to video - ta nu diemzel pasaule taja gala ir iekartots. Tapat , ka citas nabadzigas valstis. Neticu , ka kkas mainisies. Turklat ne jau visi var atlauties pirkt lina drebes utml . Ka ari ne jau visi tik slimi seko modei ,ka visam , kas ir mugura jabut pec jaunaka stila. Seko vai neseko modei - tapat tu seko D jo veikalos pardodas tas lietas kuras IR mode attiecigaja bridi . Atskiriba ir tikai ta , ka ir cilveki kuri kko izskiro no ta visa vai stilo pec pilnas programmas un pagajusas vasaras sortus iet dedzinat . Par to visu kopuma nedomaju neko . Drebes perku kvalitativas tacu samerigas cenas nekad nav bijis tas grabsanas sindroms un man ir savs stils , lai es visu laiku iespringtu par to , kas tagad mode.
10.09.2014 18:43 |
 
Reitings 3296
Reģ: 26.08.2009
Vecās drēbes parasti nonāk pie vecmammas laukos, kur viņa tās atdod kādam ģimenēm kam tās vajag (tādu tur ir daudz). Atkritumus šķiroju iespēju robežās, pie manām mājām ir tikai konteineri papīram un universālie, plastmasai nemaz nav, par stikliem pat nerunājot.
Darbā gan šķirojam. Bet esmu ievērojusi, ka papīrs un jauktie atkritumi nonāk vienā un tajā pašā savācējā, kamēr stiklam, dārgajam stiklam, gan ir cita mašīna.
Es svārstos kaut kur pa vidu starp fast fashion un dārgām lietām. Dārgas izvēlos fundamentālas lietas, apavi, mēteļi, džinsi. Pārējais, veļas, blūzes, džemperīši pārsvarā ir cheap and cheerful, nestaigāšu taču vienā krekliņā visu laiku, ja nevaru atļauties 10 tādus pa 40€ gabalā.
10.09.2014 19:31 |
 
Reitings 664
Reģ: 29.01.2009
mums te uz katram 2 dzivomajam majam ir atkritumu naminsh, kura shirots tiek viss. ieprieksh nebiju tik loti iedzilinajusies tajaa visaa. izradas, ka ar vienu komposta maisinju (ediena atliekas, mizas....) pietiek, lai autobuss nobrauktu 100m. respektivi, sheit edienu atlikumi tiek parstradati biogazee un pilsetas autobusi to izmanto. tas mani tik loti iespaidoja, cik patiesiba daudz varu dot ar savu atkritumu shkiroshanu!
10.09.2014 19:45 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits