Morālās dilemmas - ko jūs darītu?

 
Reitings 6037
Reģ: 30.10.2010
Reizēm man patīk iedziļināties dažādās situācijās, uzdevumos - morālajās dilemmās, mēģinot saprast, ko es šādā gadījumā darītu, un kāpēc. Domāju, ka varētu būt interesanti uzzināt arī citu domas par šādām situācijām, pamatojumu, nostāju, utt. :)

Šeit viena no tām -

Tu atrodies nežēlīgā nometnē, kuras vadītājam pieder absolūtā vara pār tās dalībniekiem. Tavs dēls tiek notverts bēgšanas mēģinājumā un viņam draud nāvessods. Vadītājs viņu ir sagatavojis pakāršanai. Tomēr ar to viņam nav gana. Viņš liek Tev būt tam, kurš apgāž krēslu, uz kura stāv Tavs dēls. Ja Tu to izdarīsi, viņš būtībā mirs no Tavas rokas. Tomēr Tev ir arī izvēles iespēja - Tu var atteikties. Ja atteiksies, vadītājs pats nogalinās Tavu dēlu, bet bonusā arī kādu citu bērnu - nometnes dalībnieku, kurš vispār ne pie kā nav vainīgs. Kāda būs Tava izvēle?



Varat ielikt arī citas morālās dilemmas, ko zināt. :)
07.08.2014 13:45 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
Tu esi tiesnesis, kuram jālemj kāds sods pienākas vienam bankas laupītājam. Tu patiesībā zini, ka šis cilvēks nav vainīgs un taisies viņu atbrīvot. Bet...citi laupītāji ir notvērusi tavu 9 gadus jauno meitiņu. Viņi pieprasa, lai tu iesēdinātu nevainīgo bankas zagli cietumā, ja ne, tad tavu meitu spīdzinās un beigās nogalinās. Ko nu?


iesedinatu.Ta butu iespeja dzivot....abiem. Iedotu mazu laiku sedet.


2. Pasaules Kara laikā, kādā koncentrācijas nometnē. SS darbinieks lika Sofijai izvēlēties, kuram no viņas diviem bērniem - jaunākajai meitai vai vecākajam dēlam - būs jādodas uz gāzes kameru, ja ne, tad viņi paņems abus. Ko Tu ieteiktu izvēlēties Sofijai?



jaunako meitu... ja meitasi teiksim 1 gads bet puikam 10..sapratiga vecuma laist bernu navee ir...labak lai isti neapzinas kas notiek.
07.08.2014 22:24 |
 
Reitings 2267
Reģ: 01.06.2014

Pasaules Kara laikā, kādā koncentrācijas nometnē. SS darbinieks lika Sofijai izvēlēties, kuram no viņas diviem bērniem - jaunākajai meitai vai vecākajam dēlam - būs jādodas uz gāzes kameru, ja ne, tad viņi paņems abus. Ko Tu ieteiktu izvēlēties Sofijai?

Mani interesē pēc kāda principa jūs izvēlaties atbildi šim jautājumam.

Jo ja visos citos jautājumos man savas atbildes uzreiz skaidras (bet nerakstīšu, diez vai kādam interesē), tad šajā man nav atbildes starp meitu un dēlu, ja vienīgi uz labu laimi teikt.
07.08.2014 22:26 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
Pilnīgi pajāt par paklājiem.
nu man nebutu. Daudz smagaka apzina par veltigu darbu, kur pa tiem paklajiem pat neviens nestaiga nelieto... ta visamz kadam ir nauda par paklajiem, un citi izmanto manis ardotos paklajus. Ciest veltigas darbibas nevaru..
07.08.2014 22:27 |
 
Reitings 9169
Reģ: 23.02.2012
Kaa buutu ar nedaudz reaalaaku dziives dilemmu?
Iedomaajies, ka tu esi aarsts maza ciematinja slimniicaa, piedevaam vieniigais kjirurgs 200 km ataalumaa. Notiek autobusa avaarija un ir ievainotie. Tev ir jaaizveelaas - opereet 3 beernu teevu, kuram ir 30 gadi un ja operaaciju noveiks nekaveejoties, vinjsh paliks par daarzeni uz gultas, vai savainotu beernu ar dauna sindromu, kursh nomirs ja vinju neoperees. Un ko juus dariitu, ja beerna vietaa buutu 60 gadiiga sieviete bez beerniem un radiem?

Es personiigi abos gadiijumos izveeleetos opereet beernu teevu, jo no vinja ir atkariigas arii paareejo cilveeku dziives.
07.08.2014 22:27 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
Es personiigi abos gadiijumos izveeleetos opereet beernu teevu, jo no vinja ir atkariigas arii paareejo cilveeku dziives.
+
07.08.2014 22:31 |
 
Reitings 4617
Reģ: 02.06.2012
Ja esmu bezmaksas vergs, tad priecaatos ka uznjeemumam nav pelnjas, ja toties tas buutu mans vienigais veids kaa nopelniit iztiku, tad skumtu ka darbs iet veejaa.

Precīzi tas pats:D es reāli priecātos, ka tam, kas mani paverdzina vismaz bizness neiet:D Bet nav jau tāda varianta
07.08.2014 22:32 |
 
Reitings 1152
Reģ: 01.04.2014
Nina, man liekas, ka vecāko izvēlas pēc tāda domu gājiena - viņš ir vecāks, jāglābj jaunākais, jo viņam ir vairāk nākotnes. Izklausās nesakarīgi, nemāku īsti noformulēt, taču cilvēks labāk glābs bērnu nevis pieaugušo, ja būs tāda izvēle. Bet atkal nav zināms, cik tad tam brālim un māsai ir gadi, iespējams arī Kubietes variants.
07.08.2014 22:33 |
 
Reitings 4617
Reģ: 02.06.2012
Par pēdējo dilemmu-abos gadījumos operētu bērna tēvu.
07.08.2014 22:34 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
Precīzi tas pats es reāli priecātos, ka tam, kas mani paverdzina vismaz bizness neiet
lai tak iet ats bizness...lai pa tiem paklajiem kads staigaa, priecajas. Tak sāpīgāk ir ja ciet pilnigi veltigi.Nu man ta liekas..
07.08.2014 22:34 |
 
Reitings 9169
Reģ: 23.02.2012
Par Sofijas gadiijumu runaajot - ja jaunaakais beerns ir pavisam mazs, tad noteikti jaaglaabj vecaako. It iipashi ziidainis var aatri vien pekas atstiept dziivojot sliktos apstaakljos. Ja abiem buutu maza gadu starpiiba, ieteiktu izveeleeties izturiigaako, veseliigaako, lai otra beerna naave nav veltiiga.
07.08.2014 22:35 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
Nina, man liekas, ka vecāko izvēlas pēc tāda domu gājiena - viņš ir vecāks, jāglābj jaunākais, jo viņam ir vairāk nākotnes.
bet ja meitai gadins...un delas sapratiga 10 gadnieka vecuma.Vieglaka nave mazai meitenei butu , neka delam sak saprot visu...tapec man tada butu izvela..jaunaka
07.08.2014 22:36 |
 
Reitings 4617
Reģ: 02.06.2012
Tu un tavs labākais draugs ir nokļuvuši uz neapdzīvotas salas.

Lozētu, kuram jāmirst. Un izglābšanās gadījumā nejustu vainu
07.08.2014 22:36 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
ar Sofijas gadiijumu runaajot - ja jaunaakais beerns ir pavisam mazs, tad noteikti jaaglaabj vecaako. It iipashi ziidainis var aatri vien pekas atstiept dziivojot sliktos apstaakljos. Ja abiem buutu maza gadu starpiiba, ieteiktu izveeleeties izturiigaako, veseliigaako, lai otra beerna naave nav veltiiga.
rai pareizi+
07.08.2014 22:37 |
 
Reitings 1903
Reģ: 25.04.2010
Tu un tavs labākais draugs ir nokļuvuši uz neapdzīvotas salas. Tā nu ir sagadījies, ka abi esat slimi ar nāvējošu infekciju. Tomēr jums ir zāles, lai glābtu tikai vienu no jums abiem. Kā jūs izlemtu, kuram būtu jāpaliek dzīvam? Vai dzīvi palikušajam vajadzētu vainot sevi pie otra cilvēka nāves?


Piekrītu par izdzīvošanas instinktu, kas nomāktu visu draudzību. Nedomāju, ka dzīvi palikušajam vajadzētu vainot sevi pie otra cilvēka nāves, arī tad, ja tas ir mīļotais cilvēks vai bērns, jo, ja vismaz man būtu jāmirst, lai mīļotais cilvēks vai mans bērns dzīvotu, es negribētu, lai viņi to vēl vairāk pārdzīvo.
07.08.2014 22:37 |
 
Reitings 1903
Reģ: 25.04.2010
A pregnant woman leading a group of people out of a cave on a coast is stuck in the mouth of that cave. In a short time high tide will be upon them, and unless she is unstuck, they will all be drowned except the woman, whose head is out of the cave. Fortunately, (or unfortunately,) someone has with him a stick of dynamite. There seems no way to get the pregnant woman loose without using the dynamite which will inevitably kill her; but if they do not use it everyone will drown. What should they do?

You witness a man rob a bank, but instead of keeping the money for himself, he donates it to a local orphanage. You know this orphanage has been struggling for funding, and this money will allow the children to receive proper food, clothing and medical care. If you report the crime, the money will be taken away from the orphanage and given back to the bank.
07.08.2014 22:45 |
 
Reitings 9169
Reģ: 23.02.2012
A pregnant woman leading a group of people out of a cave on a coast is stuck in the mouth of that cave. In a short time high tide will be upon them, and unless she is unstuck, they will all be drowned except the woman, whose head is out of the cave. Fortunately, (or unfortunately,) someone has with him a stick of dynamite. There seems no way to get the pregnant woman loose without using the dynamite which will inevitably kill her; but if they do not use it everyone will drown. What should they do?

Ieteiktu atvainoties sievietei, bet uzspridzinaat vinju.
You witness a man rob a bank, but instead of keeping the money for himself, he donates it to a local orphanage. You know this orphanage has been struggling for funding, and this money will allow the children to receive proper food, clothing and medical care. If you report the crime, the money will be taken away from the orphanage and given back to the bank.

Banka no laupiishanas nabagaaka nepaliks. Neko neteiktu.
07.08.2014 22:49 |
 
Reitings 1055
Reģ: 10.04.2010
Man Sofijas izvēlē šķiet, ka es izvēlētos visnetipiskāko atbildi. Lai cik tas neizdevīgi arī neizklausītos, bet man šķiet, ka es nespētu izvēlēties. Un, ja izvēlētos, tad nespētu dzīvot tālāk.

Izlasot Sofijas izvēli, ienāca prātā šis video.
https://www.youtube.com/watch?v=5g3hLXcQp3A
07.08.2014 22:51 |
 
Reitings 1903
Reģ: 25.04.2010
Un, ja izvēlētos, tad nespētu dzīvot tālāk.


Viņai tas izdzīvojušais bērns nav varējis piedot un beigās viņa esot izdarījusi pašnāvību.
07.08.2014 22:54 |
 
Reitings 4617
Reģ: 02.06.2012
Viņai tas izdzīvojušais bērns nav varējis piedot

Man jau šķiet viņam pat morālu tiesību nav piedot/nepiedot
07.08.2014 22:57 |
 
Reitings 1152
Reģ: 01.04.2014
A pregnant woman leading a group of people out of a cave on a coast is stuck in the mouth of that cave. In a short time high tide will be upon them, and unless she is unstuck, they will all be drowned except the woman, whose head is out of the cave. Fortunately, (or unfortunately,) someone has with him a stick of dynamite. There seems no way to get the pregnant woman loose without using the dynamite which will inevitably kill her; but if they do not use it everyone will drown. What should they do?

Fuj, šis te ir slimi. Bet ja reiz par citiem variantiem (uzspridzināt citu vietu tajā alā atklājot vēlvienu izeju un netraumējot nevienu) nevar prātot, tad atliek vien upurēt viņu lai pārējie izdzīvo.
07.08.2014 23:02 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits