Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pienenu lapas.

 
Reitings 16208
Reģ: 01.02.2010
Vai kaada kaadreiz ir izmeeginaajusi salaatos likt pienenu lapas?Saprotu,ka taam laikam jaabuut pavisam jaunaam.Es lasiiju Mireijas Giljaano graamataa ,ka var lietot salaatos!Iedomaajos ,jo man daarzaa loti smukas jaunaas pieneniites-taadas pavisam mazinas.Varbuut taa tomeer ir cita skirne?
Vai juus kaadreiz esiet eksperimenteejusas ar kaut ko,riskeejusas pagarsot,likt klaat eedienam?
30.09.2013 17:56 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
Tikai medu nopienenēm LV gatavo. :) Vismaz manējie.
30.09.2013 17:58 |
 
Reitings 1852
Reģ: 21.02.2010
es nezinu kaa tas augs pareizi saucaas, bet ir taads zems un dzelteniem ziedinjiem. Mees vinju saucam par gailja biksi. Taa auga labas mamma vienmeer lika salaatos, vinjaam taada neitraala garsha, nedaudz saldana.
Veel mamma vaarija zupu ar naatreem, bija tiri labi.
Pienenes gan neesmu meeginaajusi eest
30.09.2013 17:59 |
 
Reitings 7408
Reģ: 06.05.2013
Emmanuelle, viņas bija kaut kā jānomērcē, lai nav tas rūgtums. Varu omei vēlāk uzprasīt, kas un kā. Viņa ēd un slavē. Es nevaru saņemties pat pagaršot. Nezinu, kāpēc.
30.09.2013 17:59 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
http://garsasbaudas.espati.lv/index/view/raksts/Pienenu-salati-omlete-kafija-vins-/id/2163/

No jaunajām pieneņu lapām, ko ievāc, pirms parādījušies ziedpumpuri, gatavo izsmalcinātus salātus un piedevas gaļas ēdieniem.
Svaigi plūktu pieneņu garša ir rūgtena. No liekā rūgtenuma vari izvairīties, lapas apmēram pusstundu paturot aukstā sālsūdenī. Lapu blanšēšana ar vārošu ūdeni arī likvidē rūgtuma piegaršu.
Maigāka garša būs ēnainās vietās ievāktām lapām.



Pieneņu salāti – vairāki varianti
Pieneņu lapas, pētersīļu zaļumi, augu eļļa, citrona sula vai etiķis, diļļu zaļumi, sīpoli, sāls. Eļļas vietā vari lietot skābu krējumu.
400 g pieneņu lapas, 100 g lociņi, 200 g skābi kāposti, divas vārītas olas, 80 g skāba krējuma, sāls.
Pieneņu lapas, vārīti kartupeļi, burkāni, galda bietes, zaļie zirnīši, skābs krējums, vārītas olas, etiķis avi sausais vīns.
Delikatese franču gaumē: pieneņu lapas, majonēze vai augu eļļa, sinepes, sāls.

Omlete ar pieneņu ziediem
Olas sakul, pievieno pienu, saldo krējumu vai ūdeni. Pēc garšas pievieno garšvielas: sāli, piparus vai ko citu, iemaisi sauju pieneņu ziedlapiņu. Cep pannā ar vāku vai cepeškrāsnī. Pasniedzot pārkaisi ar zaļumiem.

Pieneņu sīrups
400 g no ziedkausiem atdalītu ziedlapiņu, 1,5 l ūdens, 2 citroni, 1,5 kg cukura.
Ziedlapiņas aplej ar verdošu ūdeni un diennakti nostādini slēgtā traukā. Šķidrumu izkās, pievieno tam sagrieztus citronus vai citrona sulu, cukuru un vāri, līdz sīrups sāk biezēt. Pildi nelielos stikla traukos un glabā ledusskapī. Lieto pa vienai tējkarotei trīs reizes dienā pirms ēšanas.

Pieneņu medus
200 pieneņu galviņas, 1 l ūdens, 1 kg cukura, viens citrons.
Ziedus aplej ar ūdeni, pievieno nemizotu, sagrieztu citronu, apmēram stundu vāri uz lēnas uguns. Izkās, pievieno cukuru un vēlreiz uz lēnas uguns vāri – šoreiz stundu pusotras. Pildi nelielos traukos un glabā ledusskapī.

Pieneņu kafija
Vai nu pavasarī, pieneņu ziedēšanas laikā vai rudenī – septembrī, oktobrī izroc pieneņu saknes. Noskalo, notīri (mizu neskrāpējot), sagriez nelielos gabaliņos un apžāvē. Kad saknes nedaudz apvītušas, žāvē tās vai nu cepeškrāsnī, vai speciālā kaltē. Viegli brūnām pieneņu saknēm ir maigāka garša un lielāks ārstnieciskais efekts! Izžāvētās saknes glabā noslēgtā traukā. Pirms lietošanas samal tikai tik daudz pulvera, cik vari izlietot. Vienai tasei kafijas pietiek vienas tējkarotes sakņu pulvera. Pēc apliešanas apmēram piecas minūtes ļauj dzērienam ievilkties, pievieno pienu un cukuru.

Pieneņu alus
No rīta, pirms ziedpumpuru atvēršanās saplūc spaini pieneņu ziedu. Vienam 12 litru spainim ziedu uzlej divus spaiņus (24 litri) verdoša ūdens un atstāj uz diennakti nostāvēties. Tad nokās, šķidrumam pievieno 75 g raugu, kas nedaudz sajaukts ar cukuru un 1,5 kg cukura. ļauj uzrūgt. Patīkamā aromāta un specifiskās garšas alum, ko iegūsi no pieneņu ziediem, stiprumu regulē pievienotā cukura daudzums.

Pieneņu vīns
Lai iegūtu desmit litrus izteiksmīgas krāsas un patīkama aromāta pieneņu vīna, vajag: pilnu trīslitru burku ar saulainā dienā plūktām pieneņu ziedlapiņām. Uzvāri piecus litrus cukura sīrupa: uz litru ūdens ņem 300 g cukura. Sīrupu atdzesē, ieber tajā ziedlapiņas (verdošā sīrupā ziedlapiņas sabrūnēs). Trauku aizvāko, atstāj līdz nākamajai dienai. Sīrupu ar ziedlapiņām nokās un sapildi vīna raudzēšanai paredzētajā pudelē. Lai šķidrumam būtu neliels skābums, pievieno vai nu citronskābi vai vienu citronu bez miziņas. Pievieno ieraugu Vinesse (tajā ir gan vīna raugs, gan dzidrinātājs, gan stabilizators un fermenti). Kad viss pievienots, trauku novieto istabas temperatūrā, pārklāj trauka kakliņu ar tīru drānu un ļauj rūgt. Pirmajā nedēļā pamatīgi putojošo šķidrumu katru dienu samaisi, lai tam tiek klāt gaiss. Kad rūgšanas process samazinās, uzliec hidroslēdzi, kas neļauj piekļūt gaisam (vari izlīdzēties ar korķi, kuram caurvērta gumijas vai plastmasas caurulīte – tās vienam galam jābūt iegremdētam traukā ar ūdeni (lai rūgstošajam vīnam nepiekļūtu gaiss) un trauku hermētiski noslēdz. Topošo vīnu noliec vēsumā – jo rūgšanas laikā telpā būs vēsāks, jo aromātiskāks, bagātākas garšas buķetes vīns iznāks! Lēnā rūgšana noris divus trīs mēnešus (kamēr iet burbulīši, tikmēr vīns rūgst). Kad burbulīši pazūd, vīns lēnām sāk dzidrināties. Pārsūknē vīnu citā tīrā traukā, aiztaisi ar korķi un ļauj, lai dzidrināšanās process turpinās vēl vismaz mēnesi. Tad vīnu sapildi mazāka tilpuma pudelēs. Pirmo vīna malku vari garšot ap Ziemassvētkiem, tikai nebrīnies – tas var būt ass. Ja izturēsi pāris gadus, vīnu baudīsi, izjūtot tā patīkamo, maigi rūgteno burvību, kas asociēsies ar patieso pienenes dabu.
30.09.2013 17:59 |
 
Reitings 16208
Reģ: 01.02.2010
Alexxa-luudzu paprasi gan omiitei,jo es salasiijos graamataa,ka loti garsiigas klaat salaatos.Man tagad saacies eksperimenteesanas laiks:D!Daarzaa vairaakas garsvielas un nekad ieprieks es nebiju taas lietojusi,secinaaju,ka citrona meetra salaatos arii ir loti garsiiga(pielieku vienu divas lapinas tikai).Lieku saakumaa visu mazos daudzumos klaat,lai nenoeed citu garsvielu.
30.09.2013 18:03 |
 
Reitings 16208
Reģ: 01.02.2010
Kubiete-paldies!Noteikti tad pameerceesu saalsuudeni!
Atklaaju ,ka meza kirsi arii ir loti garsiigi,bet tikai taa gala nav daudz-kaulins ir milziigs!
30.09.2013 18:08 |
 
10 gadi
Reitings 4942
Reģ: 18.10.2009
pavasarī jaunās pieneņu lapiņas, gaiļbikšu, nātru, virziņas esmu likusi- vitamīnu bumba
30.09.2013 18:09 |
 
Reitings 4703
Reģ: 20.04.2012
Patīk eksperimenti, taču tieši ar zālēm tomēr nē !
Sveika Emmanuelle, man pašlaik topā ir buffalo mozarella, klišķis un viss :)
30.09.2013 18:12 |
 
Reitings 16208
Reģ: 01.02.2010
Vaboleens-man te visu laiku viss aug un aug!Atceros ,pasaa saakumaa teicu viiram-jaaiziet daarzaa-tik smuki saule spiid!!!Vins smeejaas,ka saule te spiid katru dienu.Es neticeeju ,ka taa var buut-saule katru dienu!:)
30.09.2013 18:13 |
 
Reitings 16208
Reģ: 01.02.2010
DIO-sveika!!!:)Es to nospikoju no muusu miilaas Mireijas Giljaano!:)
30.09.2013 18:15 |
 
Reitings 4703
Reģ: 20.04.2012
Emmanuelle, man pašlaik jāatkopjas no spāņu virtuves, spāņi ir traki ēdāji un noteikti sen vairs ne tie veselīgākie, lai gan daba,veltes kas tiek audzētas ir dievīgas :)
30.09.2013 18:19 |
 
Reitings 13628
Reģ: 29.01.2009
Emmanuelle, bērnībā ēdu liepu lapas. Man garšoja.. Jums tur liepas vispār aug?

DIO, tieši nesen biju iedomājusies, ka ļoti pietrūkst Tavu komentāru par gatavošanu un receptēm. Jauki, ka esi atgriezusies!
01.10.2013 12:34 |
 
Reitings 4703
Reģ: 20.04.2012
Anny,

paldies :) Noteikti jāuzrīko kāda interesanta ēdienu diskusija un pieredzes apmaiņa ar redzēto un nobaudīto!
01.10.2013 13:52 |
 
Reitings 7408
Reģ: 06.05.2013
Emmanuelle, man ome tās lapiņas (viņa ņemot tikai pavisam mazās), kādu laiku (~5-6h) notur sālsūdenī. Uz 1l auksta ūdens 1/2 sāls. Tad tās lapiņas vairs nav rūgtas. Tālāk ar viņām var darīt visu to pašu, ko ar parastajām salātlapām. Garšīgi esot kombinācijā ar žāvētu vistu, kukurūzu un to jogurtu bez piegaršām.
01.10.2013 13:57 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits