Sociālo fobiju raksturo konstantas bailes: kā citi cilvēki novērtēs jūs, ko viņi domās par jums: bailes no tā, ka jums varbūt tiks pārmests tas, kā jūs runājat, kā esat apģērbts, vai arī varbūt tiks atrasts kaut kas cits slikts jūsu rīcībā un uzvedībā. Pamata problēma ir tā, ka kaut kad pagātnē jūs bijāt kāda atsevišķa cilvēka, vai grupas uzmanības lokā, un tikāt kritizēts par kaut ko. Šī kritika jums sagādāja emocionālas ciešanas un pazemojumu, lika justies ievainotam, noraidītam, apkaunotam. Un jūs nekad, nekad vairs nevēlaties piedzīvot to vēlreiz.
Sociālā fobija ir bailes izdzīvot sākotnējās sāpes atkal, un jūsu prāts ir gatavs darīt visu, lai izvairītos no tā. Visu...Nav svarīgi, kāda fobijas forma ir jums, tas ir rezultāts, kā jūs zemapziņa mēģina aizsargāt no šādu nepatīkamu situāciju izdzīvošanas vēlreiz, kur jūs esat ticis kritizēts un tas jums ir sagādājis nepatīkamus pārdzīvojumus.
Laika gaitā sākotnējo baiļu pieredze kļūst izteiktāka un palielinātās. Tā aug , pieaug baiļu nozīmīgums, līdz kļūst par noteicošo faktoru jūsu dzīvē. Gandrīz visos gadījumos sākotnējais incidents ir aizmirsts, un personai nav ne jausmas, kāpēc ir iracionālas bailes normālās sadzīves situācijās.
Sociālo fobiju fiziskie simptomi
Simptomi, kas saistīti ar sociālo fobiju faktiski ir reakcija uz bailēm: slikta dūša, vājuma sajūta, trīce, sirds pārsitieni, sausa mute, stostīšanās, mitras plaukstas, caureja, vēlme aizbēgt.
Bailes ir atšķirīgas no trauksmes. Trauksme ir nemiers par nākotni, bailes ir saistītas ar tagadējo momentu. Tomēr nepārejošs uztraukums par tagadējo eksistenci, var radīt ilglaicīgu trauksmi, un var novest pie panikas lēkmēm.