Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Nelielas pārdomas par dzimumu lomām un standartiem sabiedrībā

 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
Ietekmējoties no diskusijas par kāju apmatojuma likvidāciju, nolēmu izveidot tēmu, kas veltīta valdošajiem stereotipiem par dzimumu uzvedības modeļiem skaistumkopšanas un ārienes aspektā, kā sabiedrībā akceptētajiem vīriešu maskulanitātes principiem.
Mana personīgā pārliecība, ka visi cilvēki ir vienlīdzīgi, izpaužas arī šajā jautājumā, taču domāju, ka vispirms mums būtu jāmēģina vismaz ieskicēt vīrišķības definīcija. Atsaucoties uz bioloģiskās antropoloģijas atziņām, varam iesākumā definēt anatomiskās atšķirības star abiem dzimumiem, no kurām izriet arī atšķirīgie standarti, pēc kuriem tiek vērtēti konkrētā dzimuma pārstāvji. Nav nekāds noslēpums, ka statistiski cilvēku vīrišķajam dzimumam piemīt lielāks augums, augstāks kaulu blīvums, lielāks plaušu tilpums, biezāka āda utt. Sīku atšķirību ir ļoti daudz, un vairums norāda, ka vīrieša ķermenis evolucionāri ir vairāk piemērots spēkam un izturībai. Saprotams, ka, raugoties dzīvnieku pasaulē, ikviena mātīte izvēlas stiprāko, veselīgāko tēviņu, tādējādi nodrošinot labākos iespējamos pēcnācējus - tā darbojas dabiskā izlase.
Attīstoties cilvēku sabiedrībai, pieauga arī partnera izvēles selektivitāte, taču vēl arvien fiziskais spēks bija vadošais motīvs, jo tikai šis faktors spēja pasargāt no ienaidniekiem, iegūt (nomedīt) pārtiku u.tml. Cik noprotu, daudzas mūsdienu sievietes atsaucas tieši uz šo laikmetu, kad nepieciešams pamatot savu vīrišķā skaistuma etalonu. Tikai, cienītās dāmas, man uzreiz rodas jautājums - ja jau sievietes izvēlas savus partnerus, tīri dzīvnieciski instinktu vadītas (kvalitatīvs ģenētiskais materiāls, labi pēcnācēji), tad, sekojot šai loģikai, vīriešiem būtu jāizvēlas ļoti sievišķīgas sievietes, kuru ķermenis ir vislabāk piemērots bērnu dzemdēšanai un dzīvei skarbos apstākļos: masīvas (blīvāki, izturīgāki kauli), ar platiem gurniem (vieglāk dzemdēt), spēcīgas (arī augu vākšana tajos laikos prasīja ievērojamu fizisko spēku un izturību). Sakiet, vai pazīstat daudz vīriešu, kuriem tāds būtu sievietes ideāls? Neapšaubāmi, ka sastopami arī tādi, taču uzdrošināšos apgalvot, ka tas drīzāk uzskatāms par izņēmumu un vairākuma gaume ir tendēta uz "mazāk izturīgām" sievietēm. Interesanti, ka kādreiz, kā jau minēju, arī sievišķība tika asociēta ar veseliem pēcnācējiem, jaunību, spēku un izturību. Kādēļ gan mūsdienās reti vairs kurš sievišķību saista ar spēku - sievietes taču dēvē par "vājo dzimumu" -, bet vīriešiem joprojām tiek izvirzītas noteiktas fiziskās formas prasības?
Attīstoties sabiedrībai, kļūstot arvien komplicētākai tās struktūrai, sociālajām funkcijām un hierarhijai, spēka jēdziens lielā mērā transformējās un kļuva par apzīmējumu varai, proti, indivīda nefiziskajam spēkam un iespējām ietekmēt citus, izmantojot sev doto varu. Kā varu iegūt? Saprotams, ka iesākumā tas tika panākts, lietojot fizisko spēku, taču arvien pieaugošā dzīves sarežģītība radīja jaunu spēka veidu - prātu. Lai adaptētos mainīgās vides apstākļiem un izdzīvotu, bieži vien ar fizisko izturību vien bija par maz, tādēļ labākais līdzeklis, kas cilvēkiem līdz pat šai dienai piemīt, ir to prāts, kognitīvās spējas. Saprotams, ka cīņā par izdzīvošanu un varu mentālais spēks ātri vien izkonkurēja fizisko, tādēļ arī vīrišķības definīcijai vajadzēja mainīties, un tā mainījās. Jāņem gan vērā, ka fiziskais spēks ir vieglāk pamanāms, jo tomēr saistīts ar indivīda ārieni, kuru, kā zināms, allaž ieraugām pirmo.
No mūsdienu viedokļa raugoties uz cilvēcēs attīstību, jāsecina, ka, no vienas puses, vēstures gaitā esam piedzīvojuši fantastisku progresu, bet, no otras puses, nekur īpaši tālāk par alu cilvēkiem savā attīstībā neesam nokļuvuši. Manuprāt, iemesls ir tāds, ka evolūcija īpaši nepūlas mainīt iepriekš izveidoto, bet drīzāk pievieno jau esošajam jaunas funkcijas un iespējas. Domāju, ka cilvēks tam ir labs piemērs - esam saglabājuši visus savus primitīvos refleksus, instinktus, lai arī daudzi no tiem izdzīvošanai primāri jau sen vairs nav nepieciešami, piemēram, zosādas reflekss.

Kādus secinājumus varam izdarīt, izejot no iepriekšminētā?

Pirmkārt, cilvēks veidojies ilgstošā evolūcijas procesā, tādēļ mums sastopamas arī daudzas rudimentāras iezīmes, no kurām viena, manuprāt, varētu būt potenciālo partneru vērtēšanas kritēriji tieši sievietēm. Nav taču nekas slikts vai nosodāms, ja sievieti saista fiziski attīstīsi vīrieši! Taču nelaime vien tāda, ka jau sen nedzīvojam alās, arī attiecības starp cilvēkiem ir ļoti komplicētas, tādēļ, izvēloties potenciālo partneri, ir svarīgi nevadīties tikai pēc saviem primitīvajiem instinktiem, bet gan novērtēt vīrieša personību, prātu un raksturu. Otrs aspekts varētu būt sieviešu zemapziņā esošā vēlme saistīt varu ar spēku un vīrišķību. Latvijā monarhu ir visai maz, tādēļ par varas rīku daudzi uzskata finanšu resursus, un, protams, ka daļēji tā ir taisnība. Taču aicinu cilvēkus nebūt tik primitīviem. Ne vienmēr naudas apjoms ir tieši proporcionāls personības cilvēciskajām kvalitātēm, turklāt sievietēm nekas neliedz pašām dzīvē apliecināt sevi, iegūt neatkarību un materiālo labklājību. Saprotams, ka tas prasa daudz darba un pūļu, bet es cienu vienīgi tos cilvēkus, kas nebaidās grūtību. Šeit nonākam pie otrās sadaļas.

Otrkārt, visi cilvēki ir vienlīdzīgi. Jā, vienlīdzīgi, nevis vienādi. Ja sieviete vēlas, lai vīrietis būtu fiziski spēcīgs (kā mednieks), tad būtu tikai loģiski, lai arī viņa pati būtu fiziski spēcīga un prastu, piemēram, ģērēt dzīvnieku ādas - varbūt tas ir pārspēlējums, taču ceru, ka manu domu sapratāt. Arī sociālā, ekonomiskā, politiskā aspektā esmu pārliecināts par abu dzimumu vienlīdzību. Manuprāt, sievietes nav pelnījušas nekādas īpašas tiesības tikai tādēļ, ka ir sievietes. Protams, tas nenozīmē, ka atbalstu nepieklājību, rupjību vai vardarbību pret sievietēm.

Treškārt, kā mēs varētu definēt sievišķības un vīrišķības jēdzienus mūsdienās? Manuprāt, šie abi jēdzieni būtībā ir identiski - ja cilvēkam piemīt prāts, briedums, rakstura stingrība, principi, mērķi savā dzīvē, tad šādu vīrišķā dzimuma cilvēku dēvēsim par vīrišķīgu, bet sievišķā - par sievišķīgu. Uzsvēršu vēlreiz, ka, manuprāt, sievišķībai nav nekāda sakara ar vājumu un bezpalīdzību - tādi ir vienīgi bērni, man šķiet.

Ceturtkārt, vai vīrietis kļūst mazāk vīrišķīgs, ja, piemēram, rūpējas par savu ārieni? Vēlētos uzdot pretjautājumu - vai, jūsuprāt, sieviete zaudē daļu savas sievišķības un šarma, ja vada automašīnu vai uzņēmumu? Jau trešajā sadaļā vienojāmies, ka vīrišķīgs ir prāts un briedums. Ja vīrietim piemīt visas šīs īpašības un vienlaikus viņš aizraujas ar skaistumkopšanu - tas, manuprāt, viņu padara pat vēl vīrišķīgāku, jo apliecina vīrieša cieņu pret savu ķermeni, kā arī drosmi nesekot kaut kādiem arhaiskiem stereotipiem.

Piektkārt, varētu padomāt, ka esmu bijis kritisks pret Māti Evolūciju, sakot, ka tā nepūlas labot iepriekšējo, bet, no otras puses, tad taču ir lieliski! Mēs katrs esam cilvēks - viens vesels, saprātīgais un dzīvnieciskais. Vienlaikus spējam gan just primitīvos instinktus un gūt baudas, gan arī izprast pasauli un apkārt notiekošo procesu likumsakarības. Spējam izjust iekāri un vienlaikus spējam just baudu no sava partnera cilvēcības, komunikācijas ar viņu. Uzdrošinos apgalvot, ka mēs būtu tik daudz zaudējuši bez savas dzīvnieciskās puses - prāts būtībā ir sauss un racionāls; savukārt bez cilvēciskā aspekta mēs neatšķirtos no visiem pārējiem dzīvniekiem.

Būsim cilvēki, pilnveidosim sevi, mācīsimies, attīstīsimies, nebaidīsimies grūtību, baudīsim sev atvēlēto laiku, nesatraucoties par kādiem stereotipiem, un dzīvosim tā, lai mēs justos brīvi!
01.08.2013 13:39 |
 
Reitings 132
Reģ: 08.02.2013
Tu esi vnk demagogs. Zini, kāds darbs Tev piestāvētu? Politiķa.
Vnk nepārtrauktu bāzties ar savu palagu viedokli sieiešu forumā, Tev pašam no sevis pretīgi nav??
Ierosinu ignorēt šo ķēmu, lai beidzot viņš aizvērtos. (zinu, ka pati ar šo ierakstu komentāru, bet nu vienreiz, jau var, lai izteiktu viedokli.)
01.08.2013 13:43 |
 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
Katherina, ironiski, bet es jau arī esmu politiķis. :)
01.08.2013 13:45 |
 
Reitings 772
Reģ: 04.07.2013
Virsraksts lika noprast, kas ir raksta autors :D necentīšos pat lasīt :D
01.08.2013 13:46 |
 
Reitings 541
Reģ: 17.01.2013
Ar cerību, ka šī nu reiz ir pēdējā KS veidotā tēma, darba dienā un darba laikā gribas atkorķēt vīna pudeli, pagriezt skaļāk šo:

https://www.youtube.com/watch?v=AQ9zeDd0mpg

un, ja šīs diskusijas būtu no papīra, ielidināt visas krāsnī.

Urā!
01.08.2013 13:47 |
 
10 gadi
Reitings 5180
Reģ: 29.01.2009
8, sēdies.
01.08.2013 13:50 |
 
Reitings 1714
Reģ: 15.08.2012
maskulInitāte
01.08.2013 13:53 |
 
Reitings 3922
Reģ: 06.03.2011
es jau arī esmu politiķis

Neesi, droši zinu. :D
01.08.2013 13:54 |
 
Reitings 2542
Reģ: 07.06.2012
Tāpēc jau situācija LV nav diez ko spīdoša, ja politiķis var katru dienu atļauties rakstīt tādus palagus.
01.08.2013 13:54 |
 
Reitings 8189
Reģ: 02.02.2010
un kas vainas sievietēm ar platiem gurniem? manuprāt izskatās pat ļoti labi! vēlētos sev arī tādus.
01.08.2013 13:58 |
 
Reitings 8171
Reģ: 14.01.2013
Katherina, ironiski, bet es jau arī esmu politiķis.
Nu tagad zinam,kāpēc mums valstī viss ir tādā bardakā,jo politiķi sēž darba laikā cosmo un veido diskusijas par mēnešreizēm
:D
01.08.2013 13:58 |
 
10 gadi
Reitings 4942
Reģ: 18.10.2009
izlasīju tēmas nosaukumu un tieši iedomājos- Klusais smaids. :D
01.08.2013 13:59 |
 
Reitings 541
Reģ: 17.01.2013
Nazi :D

+++
01.08.2013 14:00 |
 
Reitings 772
Reģ: 04.07.2013
Visvairāk man norauj tas, ka tas palags ir nodēvēts par nelielām pārdomām :D
01.08.2013 14:10 |
 
10 gadi
Reitings 2594
Reģ: 08.03.2013
Bac man ir atbilstoš gifs bet no telefona nevaru ielikt, kāda butu tik laipna un ieliktu manā vietā??

http://i0.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/183/766/bush-shoe-throw-03.gif?1318162319
01.08.2013 14:14 |
 
Reitings 3995
Reģ: 11.07.2009
01.08.2013 14:16 |
 
10 gadi
Reitings 2587
Reģ: 07.03.2011
Feminisma kurss bija viens no maniem iecienītakajiem kursiem studijās, tieši situāciju analīze, sieviešu identitāte, lomas, diskriminācija utt. Šeit tu raksti tā, it kā vīrietis mūžam bijis tas nabaga abižotais. Pašam neērti nav?
01.08.2013 14:18 |
 
Reitings 202
Reģ: 31.01.2013
hmm... palasot komentārus, nevaru saskatīt Klusā smaida fanu pūļus :D Lielākajam vairumam, kā pats rakstīja, viņš te patīkot :D
Vēl viena ks diskusija un es izvemšu savas pusdienas...
01.08.2013 14:29 |
 
Reitings 158
Reģ: 29.01.2009
Ja kas, interesants pētījums veikts par partneru izvēli un skaistuma izpratni. Ja patiešām interesē šis jautājums, iesaku nopirkt augusta Ilustrēto zinātni. :)
01.08.2013 14:30 |
 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
maskulInitāte

Jā, zinu, diemžēl man dators visu laiku labo uz nepareizo formu - laikam kāds to pievienojis vārdnīcai.

Tāpēc jau situācija LV nav diez ko spīdoša, ja politiķis var katru dienu atļauties rakstīt tādus palagus.

Paturpināsim Tavu domu - kurš tad deleģē varu šiem politiķiem, ja ne paši vēlētāji? Secinām, ka par situāciju Latvijā atbildīgi vēlētāji, nevis politiķi.
Starp citu, es nesūdzos par dzīvi šeit.

Šeit tu raksti tā, it kā vīrietis mūžam bijis tas nabaga abižotais.

Citē, lūdzu, konkrēto rindkopu, teikumu!
01.08.2013 14:32 |
 
10 gadi
Reitings 2587
Reģ: 07.03.2011
Vega, KS gatavojas izdot pats savu žurnālu - Ilustrēto smaidu.
01.08.2013 14:32 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!