Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Oficiālā, neoficiālā alga - situācijas

 
Reitings 2130
Reģ: 29.06.2009

Kāds jums ir viedoklis par to, ka darba dēvējs maksā pusi (vai kādu daļu) no algas neoficiāli?

Vai Jums tā ir bijis. vai Jūs tā piekristu?

Sastapos ar situāciju, kad darba dēvējs godīgi prasījis darbiniekam , uzsākot darbu, vai viņš ir ar mieru saņemt vienu darba algu aploksnē, toties kopēja alga ir lielāka nekā ja no visas algas maksātu visus nodokļus, jāsaka , ka darba alga ir daudz lielāka par vidējo un ja darba devējs maksātu arī nodokļus , tad firma nevarētu pavilkt... Tātad ;s;i situācija bija patiesībā izveidota, lai ne tikai valsti apčakarēt, bet arī lai darbiniekam būtu lielāka alga, nevīs teiksim 900 uz papīra, bet tikai 600 uz rokām. arī slimības lapa vienmēr bija apmaksāta neoficiālaās algas apmērā utt., bija kaut kādi bonusi, algu neaizkāvēja, vienmēr bija arī lielāka komandējumu nauda utt.

Darbinieks pats tā ir piekritis, pat lūdzis iesākumā,jo galvenais bja reālā alga, nevīs sociālās garantijas nākotnē, bet tagad raksta sūdzības uz darba inspekciu, VID, baigi to ofišē un lēpojās. Tiesa gan, tas notka pēc atlaišanas, kur darbinieks pats bija vainīgs (ilgi nenāca uz darbu, nāca dzērumā), jāsaka, ka neskatoties uz to, darba devējs izmaksāja viņam atvaļinājuma naudu no neoficiālās algas summas, ne tikai oficiālo un pat nelielu kompensāciju, lai visu atrisinat mierīgi, atkal, darbinieks neprasīja vairāk. Bet tagad raksta sūdzības, draud utt.

Kura pusē Jūs esiet šajā situācijā. es pati, piemērām, ja pati piekrstu tā strādāt ar pusneoficiālo algu, apzinoties riskus utt., toties saņēmot vairāk, pēc tam pa instancēm nestaigātu. Bet daudzi, ar ko runāju ir bijušā darbinieka pusē, itkā tādi darba devēji jāpārmāca utt.

Zinu, ka atkal gari, bet gribējās izklāstīt visu situāciju.

07.01.2011 12:14 |
 
Reitings 2643
Reģ: 06.01.2011
pati tā kādu laiku esmu strādājusi un nesūdzējos,jo tā bija izdevīgi gan man, gan darba devējam... neesmu pret to, ka nemaksāt nodokļus, bet redzot kur tie paliek, tad liekas, ka labāk lai maksā minimālo oficiāli pārējo " konvertā"
07.01.2011 12:16 |
 
Reitings 2130
Reģ: 29.06.2009
Vienkarši es brīnos, cik cilvēki atbalsta to bijušo darbinieku, kaut hgan agrak kaut kā visi tada veida gadījumi ar citiem tika atrisināti mierīgā ceļā.

Šī līkste ka darba devējām notika ar manu attālo radinieku, un es redzu, a viņš tiešām centās darbinieku dēļ... ka maksājis nodokļus no savas kabatas un citus izdevumus, bet algas vienmēr tika izmaksātas laikā.
07.01.2011 12:21 |
 
Reitings 536
Reģ: 06.08.2010
Nu mums arī darbā situācijā tāda, ka uzņēmums jau kādu laiku nespēj maksāt lielos nodokļus, tad bija štatu samazināšana un palika tikai pats vadītājs,kurš reāli netika ar visu galā. Risinājums, es sāku strādāt neoficiāli, jo vēl saņeµu bezdarbnieku pabalstu. Tas fakts vien,jau,ka 4 gadus par mani bija maksāti kārtīgi nodokļi, jo alga uz rokas bija 450Ls, tad pieņemu,ka nodokļu summa bija tīri neko un tajā pat laikā tas ko saņem esot bezdarbniekos ir smieklīgi. Sākumā viss ok, bet vēlāk kapeikas.
Taāgad situācija tāda,ka uzņēmumu likvidēs un taisīs jaunu, kas nebūs vairāk SIA, bet mokrouzņēmums, rezultātā maksās kaut kādas soc. iemaksas, būs līgums un nbeūs vairāk jāstrādā neoficiāli.

Protams, es esmu par godīgumu utt., bet valsts tik tālu čakarē tautu,ka nav jēgas nodokļu maksāšanai pilnā apmērā,jo pēc tam sociālās garantijas ir niecīgas. Galu galā dzīvojam šodienai un naudu vajag tagad. Jā, būs mazāka māmiņalag utt....unkas zin, varbūt pēc gadiem tāda vispār vairāk nebūs. Tā kā es atbalstu visu, lai tikai darba devējs vairāk domā par to,lai darbiniekam būtu reāla naudo,ko izdzīvot, nevis atdod to valstij.
07.01.2011 12:26 |
 
Reitings 2130
Reģ: 29.06.2009
Man arī liekas, ka ja drba dēvējs nav cūka visā pārējā, un ja vēl vairāk, ja darbinieks pats piekrīt tādiem noteikumiem taisīt su...., nezinu, man būtu neērti :)

Bet ir jau darba dēvēji, kuri pat algu neizmaksā un ne velna nebaidās!
07.01.2011 13:11 |
 
Reitings 536
Reģ: 06.08.2010
Nu visa šī situācija parāda,ka darba devējs tiek reāli čakarēts un diez vai būs tagad tik pretīmnākošs
07.01.2011 13:17 |
 
Reitings 149
Reģ: 29.01.2009
Strādāju firmā kur pusi maksā aploksnē. Bet es nevarētu teikt ka par mani tiek maz maksāti nodokļi.
Šajā gadījumā es domāju, ka nav problēma iekš tā, kā viņam algu maksāja. Cilvēkam vienkārši ir aizvainojums. Parasti tā rīkojas nekulturāli cilvēki. Normāls būtu sapratis par ko, un aizgājis mierīgi sarunājot vismaz normālas rekomendācijas.
07.01.2011 13:25 |
 
Reitings 2130
Reģ: 29.06.2009
ums uzņēmumā arī viens sūdzību rakstīja, jo viņam likās, ka nesamaksāja visu atvaļinājuma naudu - sanāca, ka pat pēc visiem optimistiskiem aprēķiniem, ka jāsakmaksā +9 ls, bet pats darbinieks , saņēma gan algu, gan slimības lapu, jo pats tur kaut ko nebija atnesis, pasām bija su... Un arī mēlojis, ka gadu neoficiāli strādājis, kaut gan laikām kādu mēnesi maksimums kā pārbaudes laiku... :(

Es tā aizdomājos, ka tagad, kad visi reklamē to darba inspekciju, tur jau iet un zvana visi kam nav slinkums... Protams, ir situācijas, ka tiesā jāsydz darba dēvēji. Bet tā, ka darba inspekcijai jāizskata visas sūdzības, sanāk, ka inspekcija, kur pašiem darbinieku tagad maz, citu starpā izskata visādus murgus (jo arī kad piemums nāca pāris reizes neieku dēļ, inspektors tērēja vairāks stundas), laika neatliek nopietnam lietām, kur darba ņemēji tik tiešām čakarēti, atstāti bez naudas utt. ...
07.01.2011 13:26 |
 
Reitings 4298
Reģ: 29.01.2009
es tikai piekristu. Un ļoti daudzas firmas piekopj dubulto grāmatvedību.
Galvenais, lai vismaz daļu algas maksā oficiāli, lai skaitās sociālais nodoklis!
07.01.2011 13:39 |
 
Reitings 2279
Reģ: 29.01.2009
Esmu pus otru gadu tā strādājusi, un guvusi pietiekami daudz pieredzes, lai to vairs neatkārtotu.. Bet protams, diezgan liela nozīme ir arī tam, kāda ir tā oficiāli maksātā daļa! Jo augstāka, jo lielāka iespējamība, ka bezizejas situācijā es tam piekristu.. Bet ja piedāvātu - es jums uz rokas maksāšu 500 Ls, bet nodokļus tikai no minimālās - nepiekristu! :) Ar vārdu sakot - katru situāciju ir īpaši jāizvērtē! :D

Kas attiecas uz šo - ja darbinieks ir atlaists, tā ir tikai un vienīgi nekaunīga vēlme atriebties darba devējam! Nezinot visas nianses, grūti pateikt, kura pusē es būtu... :)
07.01.2011 13:48 |
 
Reitings 2130
Reģ: 29.06.2009
Es jau to emocionālo pusi arī nezinu, bet par to, ka tur visi piekrituši laielākai neoficiālai algai un tādu traģisku problēmu ar VID un inspekcijām nav bijis, zinu gan... Tur oficiālā un neoficiālā ir pui uz pusi un alga sanāk diezgan daudz patiesībā..

Bet par to, ko kd teica, ka darba dēvējam tagad vairs bus cita attieksme, tagad jau ir ideja visiem makāt mazāk , bet oficiāli, lai nav tā... Bet citi darbinieki atkal ar to nav mierā. Apburtais loks kaut kāds... :(
07.01.2011 13:56 |
 
Reitings 286
Reģ: 29.01.2009
Strādātu.

Mani vispār tracina, ka visi tik par to, lai maksā par viņiem nodokļus, ka darba devēji ir kretīni, ka nemaksā utt.

Uzreiz var redzēt, ka cilvēks nekad pats nav bijis darba devējs.

Man jautājums - ja jūs būtu darba devēji, jūs paši labprāt maksātu nodokļus???
07.01.2011 13:56 |
 
Reitings 1202
Reģ: 29.01.2009
Es nepiekristu strādāt par tādu pusoficiālo algu. Neviens negrib nodokļus maksāt un tad brīnās, ka valstī naudas nav un viņus apzog. Tāpēc jau apzog, ka paši zagļi.
07.01.2011 14:01 |
 
Reitings 2130
Reģ: 29.06.2009
Es saprotu darba devējus šajā situācijā un man vienalga patiesībā kā strādāt, ja kaut kāda daļa ir oficiāli, kaut minimālā, būtu OK :)

jocik cilvēkus pazīstu, kur visu mūžu stradājuši oficiāli, bet tad vienīgas, ko saņem, dažus mēnešus bezdarbniekus niecīgajā kvantumā,salīdzinot ar nomaksātiem nodokļiem, arī citus sociālos pabalstus nogriež, bet pensija... varbūt, tāds institūts kā pensija vispār Eiropā iznīks (to paredz vairāki socioloģi un ekonomisti)... Galu galā var pats krāt no savas algas sev "spilvenu"!
07.01.2011 14:01 |
 
Reitings 182
Reģ: 29.01.2009
diezgan muļķīgi, bet es nekad neesmu sapratusi, no kurienes rodas līdzekļi, lai maksātu algu aploksnē...?
07.01.2011 14:01 |
 
Reitings 2130
Reģ: 29.06.2009
Essnee, cik skaļi ;)

et Tu zini, ka ja paskaitīt pat teorētiski, ka ja uzņēmums kaut kādā veidā neķrāptos ar valsti, tad, maksājot visus nodokļus korekti, nemeklējot kaut kādus variantus, neviens no vidējiem uzņēmumiem neizdzīvotu... paskaties kādus PVN maksā uzņēmumi, un vēl citus nodokļus, atvieglojumu praktiski nav! Tur tā lieta, ka nodokļus maksā VISI uzņēmumi (ja arī kaut kādu daļu zidevās nošmaukt :)), tikai mēģina kaut kādas kapeikas saglābāt :)

Citās valstīs mazajiem un videjiem uzņēmumiem ir atlaides, PVN pazemina, lai bizness attīstītos, bet mums neviens negrib biznesu attīstīt valst līmeī, bet nodokļus grib dabūt :)! lai kaut ko dabut, vajag kaut ko dod pretī, kaut minimāli...
07.01.2011 14:05 |
 
Reitings 2130
Reģ: 29.06.2009
Hetere, ir kaut kādi neoficiāli pasūtījumi utt.

Par tiem nodokļiem, man mammai bijis neliels biznessiņš, tad viņ a pāris mēnešus mēģinājusi neko nelīferēt un maksāt visus nodokļus, ziniet kas sanāca, reālie mīnusi!!!! Un tas pat nav bijis paša biznesa sākumā. Tad sanāk, ja ja VISI maksātu nodokļusar mūsu nodokļu sistēmu, nevīs valsts kļūtu bagata, bet biznesa nebūtu ;) Pie tam biznesmeņiem nauda iet ne tikai nodokļos, bet diemžēl, bieži kukuļos ierēdņiem, jo mūsu vlatī pat pamanš prasīt kukuļus par to, kas oficiāli pienākās, bet apmēram: "nedosi kukuli, bremzēšu Tavu projektu, iepirkumu utt." Reālas situāacijas ;)
07.01.2011 14:09 |
 
Reitings 286
Reģ: 29.01.2009
essnee, Tu laikam no biznesa nejēdz neko.
Neviens uzņēmums labprātīgi nemaksā nodokļus, cik nu var, tik taupa uz nodokļiem, lai IZDZĪVOTU
07.01.2011 14:11 |
 
Reitings 536
Reģ: 06.08.2010
Es nekādā mērā nejutos kā ieguvēja, kad par mani maksāja nodokli...pilnīgi nekādā mērā. Tāpēc labāk saņemtu aploksnē, jo vismaz dzīvošanai ikdienā būtu normāla nauda. Jo vairāk tagad, kad algas vidēji nav tik augstas kā bija.
07.01.2011 14:15 |
 
Reitings 2279
Reģ: 29.01.2009
essnee - ja būtu redzama lietderīga nodokļos samaksātās naudiņas pielietošana, tad daudzi nemaksātāji būtu ar mieru maksāt nodokļus. Bet tā kā lielākā daļa no nodokļos samaksātās naudiņas tiek izmantota izšķērdīgi, plus nodokļi tiek nepārtraukti palielināti, cilvēkiem atstājot arvien mazāku nopelnītās naudas daļu, tad rodas jautājums - kāpēc man maksāt, piemēram, sociālo nodokli, ja es varu šo nodokļa daļu atlikt savā kontā un attiecīgi pielietot slimības gadījumā vai atlaišanas gadījumā kā buferi.. :) Ja valstī būtu sakārtota nodokļu sistēma, tad viss būtu savādāk! Bet citādāk - nevaram nosodīt cilvēkus, kas izvēlas nodokļus nemaksāt, vienīgi - šādiem cilvēkiem ir pašiem jāapzinās tās sekas, kas tiks atstātas uz viņiem.. :)
07.01.2011 14:18 |
 
Reitings 485
Reģ: 29.01.2009
Nē, es nepiekristu, ka man daļu izmaksā neoficiāli. Esmu no tiem cilvēkiem, kuriem ir svarīgi visi sociālie nodrošinājumi utt. Gan bezdarbnieka pabalsta, nodokļu atmaksas, slmibas gadījumos. Un neuzskatu, ka ir taisnīgi skolot neoficiālā strādnieka bērnus pa valsts naudu.
ja labi grib, tad uzņēmums var nomaksāt visus nodokļus un palikt plusos. Lai arī skaitās MVU. Mamma jau kādus 10 gadus strādā mazā uzņēmumā, kurš ļoti labi turas. Visus nodokļus maksā godīgi un neko nekavē. Ar janvāri gan viņa nodibināja mikrouzņēmumu, bet tāpat viss tiks nomaksāts. Labāk netaisīt ziepes. Un viņai nav tik daudz brīvā laika lai vēl kaut kādu dubulto grāmatvedību taisītu. Būtu tie uzņēmumi tajā pašā laikā domājuši kā palielināt ienākumus nevis nodarbojušies ar blakus lietām.
Ok, esmu varbūt pārāk valsts pusē, bet padomājiet - visi tagad metīsies strādāt neoficiāli, nodokļus nemaksās. A no kurienes tad valstij būs nauda? Tādas rīcības sekas būs atkal kāda nodokļa ieviešana/pacelšana, pabalstu samazināšana utt. Viss ar laiku nāks atpakaļ...
07.01.2011 18:43 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits