Pisene @ 11.09.2024 09:51
Tur tā lieta, ka var.
Savukārt likuma 2. panta pirmās daļas 1. punkts paredz iespēju mainīt uzvārdu, ja esošais uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā. Tādējādi, ja esošais uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā, esošo uzvārdu iespējams mainīt uz brīvi izvēlētu citu uzvārdu, ja vien tas atbilst latviešu valodas pareizrakstības prasībām.
Tāpēc prasu vai kāds ir gājis tam cauri nesen. ?
Nezinu kur tu lasi šo tekstu, bet "Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums" nosaka:
2.pants. Vārda un uzvārda maiņas iemesli
(1) Vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no šādiem iemesliem:
1) vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
2) persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;
3) persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
4) persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
5) persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu;
6) personai mainīts dzimums;
7) viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu;
8 ) persona vēlas iegūt mātes vai tēva uzvārdu.
Likumā nekas nav teikts par brīvi izvēlētu uzvārdu. Jā, kā iemesls var būt neiekļaušanās sabiedrībā, bet noteikti neļaus mainīt uzvārdu uz Rinkēviča vai Šlesere, vai Liepiņa. Uzvārdam ir jānāk no dzimtas, kas ir jāpierāda ar dokumentiem.