Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Latviešu Mentalitāte

 
Reitings 115
Reģ: 21.06.2023
Kāda ir īstā latviešu mentalitāte? Manuprāt, interesanta tēma diskusijai🤭Kas jums tajā liekas pozitīvi, kas negatīvi ?
Ko jūs vēlētos izmanitīt latviešos?😌
Vai mums būtu jāmacas no citām tautām...
Kas traucē latviešiem izaugsmi un augt kā tautai. Kāda ir lielākā problēma latviešu mentalitātei? Kā to labot.Šo visu varam apspriest šajā diskusijā. Gaidīšu atbildes!🙃
16.09.2023 04:03 |
 
Reitings 1033
Reģ: 27.02.2022
Tas ka latviešu ir klusi, punktuāli(lielākā daļa, jo ir daži izņēmumi) tas man patīk.
Gribētos lai cilvēki ir tādi kolektīvāki un beidz noskaust, aprunāt. Teiksim viss forši ka sanāk kopā uz hokeju vai basketbolu, bet pārējo laiku? Kad tas nav, tad tiek aprunāts katrs kaimiņš.
Protams, labi būtu ja dzīvotu ar atvērtāku domāšanu, bet tas jau pamazām mainās un iet uz labo pusi.
Tie kuri teiks ka latviešu par daudz sūdzas, tad tas ir visas valstīs, tikai mums patīk to ļoti izcelt kā savu speciālo īpašību.
16.09.2023 07:43 |
 
Reitings 291
Reģ: 10.04.2018
Palasi Garlībs Merķelis - "Latvieši, sevišķi Vidzemē filozofiskā gadsimta beigās"
Tas materiāls ir tik kontroversiāls, ka letonika.lv noslēpa to un atļauj tikai skolniekiem lasīt.
Rekur skolnieki uztaisījuši kaut kādu konspektu:
- Verdzības bailes - čokurā saraujas, savtīga viltība, “skūpsta muižniekiem kājas”;
- Naids - aprunā vāciešus - savus muižniekus;
- Alkoholisms - dzēra degvīnu kopā ar bērniem (no zīdaiņu vecuma), svētdienās pēc baznīcas, lai nopelnītu alkoholam vīri pārdeva labību, bet sievas savas drēbes;

https://www.rvvg.lv/files/dati/2019_2020/G_Merkelis/GM_11e.pdf
16.09.2023 08:01 |
 
Reitings 1318
Reģ: 19.07.2019
lietotājs @ 16.09.2023 08:01
Palasi Garlībs Merķelis - "Latvieši, sevišķi Vidzemē filozofiskā gadsimta beigās"
Tas materiāls ir tik kontroversiāls, ka letonika.lv noslēpa to un atļauj tikai skolniekiem lasīt.
Rekur skolnieki uztaisījuši kaut kādu konspektu:
https://www.rvvg.lv/files/dati/2019_2020/G_Merkelis/GM_11e.pdf

Izskatās, ka tu pats neesi lasījis šo darbu, jo raksti muļķības. Beidz sevi apkaunot.
16.09.2023 10:21 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
Stipri, forši, interesanti, talantīgi, ja kāds ir nīgrs tad padomju laiku dēļ. Neko nemainītu, latvieši ir forši, arī ar visām nīgrajām Rīgas tantēm.
16.09.2023 11:16 |
 
Patīk
Reitings 2690
Reģ: 08.05.2022
Latvijā ir īgni cilvēki. Dzīvoju valstī kur visi visus sveicina un smaida, mašīnas katru reizi tevi palaidīs un dos priekšroku, reti kad redzēsi sabozušos cilvēku.
Bet tādi nav jau tikai Latvijā, esmu ceļojusi un esot prom, sapratu, ka salīdzinot, Latvijā nav nemaz tik īgni un dzīves neapmierināti cilvēki.
Jā ir forši, stipri, dzīvespriecīgi, talantīgi, tas nu ir skaidrs, bet koptēlu paskatoties no malas, rādās pavisam cits skats.
Latviešiem patīk nolikt savu valsti un teikt cik gan viss ir slikti, bet realitātē katrai valstij ir savi mīnusi un plusi, nu nav tādas vietas kur Tu aizbrauksi un Tev nebūs nekas par ko pasūdzēties.
16.09.2023 13:10 |
 
Reitings 16575
Reģ: 21.08.2023
Nu ir tāda viensētnieka daba, nav tāda vēriena. Nav tāds krampis, tagad kad paskatās daudz kas pieder ārzemniekiem. Ne par ko nav iespēja vienoties, katrs pats pa sevi.
16.09.2023 13:34 |
 
Reitings 1847
Reģ: 26.03.2020
nav tādas vietas kur Tu aizbrauksi un Tev nebūs nekas par ko pasūdzēties.

Šis gan nav taisnība, ir tādas Valstis, kurā nevarētu par neko sūdzēties, bet tas ir atkarīgs no sava dzīves līmeņa.
Mani novērojumi par Latviju ir šādi - ja tu esi vidusmēra Latvietis, tad varētu šķist, ka cilvēki un sabiedrība ir foršā, BET tikko tev kaut kas parādās vairāk kā citiem, tad tu redzi patieso bildi.
Labs piemērs bija nesen tiktokā, kur bija nofilmēta tā avārija ar to jauno m4. Tā meitene pat vainīga tur nebija, kura brauca ar to auto, bet kādi komentāri tur bija vnk pizgets, konkrēts cilvēku slānis, kurš ir, kā saka, bottom of the barrel.
16.09.2023 13:54 |
 
10 gadi
Reitings 299
Reģ: 31.08.2012
Man patīk šeit dažu iemeslu dēļ. Mēs augstu vērtējam cilvēka veselību. T.i. procedūras, izmeklējumi ir praktiski bez maksas (to nevar teikt par zobārstu) varam saņemt palīdzību uzreiz. Vari iet uz izmeklējumiem kādiem vien sirds kāro. Es par to priecājos.
Piemēram Amerikā par tevi neliksies ne zinis ja vārtīsies slimnīcā uz grīdas. (Ir reāli piemēri iz dzīves) un uz izmeklējumiem ir grūti tikt un ārstējošam ārstam ir gandrīz vai jākrīt ceļos un jālūdzas lai tevi kkur aizsūta lai gan acīmredzami izmeklējums ir nepieciešams. Tā tas ir.
16.09.2023 14:21 |
 
Patīk
Reitings 2690
Reģ: 08.05.2022
goodmorning @ 16.09.2023 14:21
Man patīk šeit dažu iemeslu dēļ. Mēs augstu vērtējam cilvēka veselību. T.i. procedūras, izmeklējumi ir praktiski bez maksas (to nevar teikt par zobārstu) varam saņemt palīdzību uzreiz. Vari iet uz izmeklējumiem kādiem vien sirds kāro. Es par to priecājos.
Piemēram Amerikā par tevi neliksies ne zinis ja vārtīsies slimnīcā uz grīdas. (Ir reāli piemēri iz dzīves) un uz izmeklējumiem ir grūti tikt un ārstējošam ārstam ir gandrīz vai jākrīt ceļos un jālūdzas lai tevi kkur aizsūta lai gan acīmredzami izmeklējums ir nepieciešams. Tā tas ir.

Procedūras un izmeklējumi ir gandrīz bez maksas? 🤨
Par Ameriku tur vispār cits stāsts. Liela daļa joprojām uzskata, ka tur ir kaut kāda laimes zeme, bet realitāte ir pavisam cita. Noziedzība, slepkavības, narkotikas, veselības aprūpes izmaksas vispār kosmoss.
16.09.2023 14:31 |
 
Moderators
Reitings 3692
Reģ: 13.11.2016
Man patīk, ka Latvijā augstu vērtē sievietes, šeit ir tāda dabiska dzimumu līdztiesība.
Vēl pozitīvi, ka Latvijā nav īpaši šķiriska sabiedrība- šeit tu vari mācīties labākajās skolās, neatkarīgi no tā, kas ir tavi vecāki, un turpmāk veiksmīgi virzīties uz priekšu karjerā, neatkarīgi no savas izcelsmes.
16.09.2023 14:34 |
 
Reitings 1210
Reģ: 03.04.2022
Ir daudz laba - latvieši mīl dabu un tās ir pārpārēm, mīl tradīcijas, kā Līgo un Dziesmu un deju svētki, latvieši ir lepni par savu valsti, aktivi - katrs otrais kaut kur piedalās - skrien, dejo, dzied, riteņo. Latvieši prot būt vienoti, īpaši tas parādās, kad lepojamies ar sasniegumiem.
Ir arī negatīvais - šķiet, ka latvieši ir negatīvi, kontrasts kad apciemoju Latviju, ir liels, tieši cilvēku sejās. No otras puses - daudzi cīnās ar nabadzību un tur nevar prasīt, lai smaida. Šķiet arī, ka latvieši nav īpaši līdzcietīgi, īpaši pie stūres - braukšanas kultūra ir vnk nepanesama, kad braucu uz Latviju, auto vairs neīrēju, jo man vnk ir bail. Izteikti jūtu latviešos neiecietību pret citādo, latvieši grib visus mērīt pēc savas skalas un daudziem redzējums ir šaurs par to, ka kaut kas var būt citādi. Ļoti izjūtu to no daudziem latviešiem ārzemēs - dzīvo savos latviešu burbuļos, skatās latviešu TV, ēd tikai latviešu ēdienus un vairumā gadījumu atsakās iepazīt valsti, kur dzīvo, nedraudzējas ar vietējiem, bet tad aizbrauc uz Latviju un visiem stāsta cik viss slikti ir tur, kur aizbraukuši dzīvot, kaut gan īstenībā tālāk par savu vietējo pilsētu un savu burbuli atsakās iepazīt. Tas mani īstenībā sāpina, jo cilvēkiem Latvijā ir tik drausmīgs iespaids par Īriju, Lielbritāniju, Norvēģiju... visi domā, ka latvieši jau ir tikai spējīgi zemenes lasīt citā valstī. Tā nav. Nepazīstu nevienu latvieti šeit, kas lasa zemenes vai dara tikai pašus vienkāršākos darbiņus. Zinu daudz, kas ar to sāka, bet parasti cilvēki ar laiku izaug. Tas ir sāpīgi, jo kad pasaku, ka dzīvoju Irijā, uzreiz ir priekšstats - tātad melnstrādniece ar 9 klašu izglītību, tātad dzīvo kaut kādā sociālajā mājā, ko dala ar astoņiem citiem un tā tālāk... bet paši latvieši šo priekšstatu izveido.
Latvieši var, un ļoti daudz. Mums vienkārši sev ir jānotic!
16.09.2023 15:10 |
 
Reitings 5952
Reģ: 04.12.2022
YaeMiko @ 16.09.2023 07:43
Tas ka latviešu ir klusi, punktuāli(lielākā daļa, jo ir daži izņēmumi) tas man patīk.
Gribētos lai cilvēki ir tādi kolektīvāki un beidz noskaust, aprunāt. Teiksim viss forši ka sanāk kopā uz hokeju vai basketbolu, bet pārējo laiku? Kad tas nav, tad tiek aprunāts katrs kaimiņš.
Protams, labi būtu ja dzīvotu ar atvērtāku domāšanu, bet tas jau pamazām mainās un iet uz labo pusi.
Tie kuri teiks ka latviešu par daudz sūdzas, tad tas ir visas valstīs, tikai mums patīk to ļoti izcelt kā savu speciālo īpašību.

Bet esmu pamanijusi, ka tie, kuri sūdzās ir čupiņa neveiksminieki (bieži vien sava slinkuma pēc) Jo, kā FB kāds raksts par situāciju valstī, tā tie tur tusējas ar saviem komentāriem, bet paralēli valstī, brīvdienās pie Depo vai Akropoles nav kur mašīnu, cilvēki iepērkas, tūrisma kompānijas gadiem pastāv un vietējie ceļo, jaunas mājas ceļas bez apstājas. Un tie cilvēki neraksta komentārus, cik slikta valsts, tie dara. Bet vēl par latviešu īpašībām, latvietim vajag savu zemes gabalu vai savu viensētu, redzu, ka aizvien vairāk cilvēki pērk nolaistas mājas laukos, atjauno. Un latvietim ir svarīga tīrība savā zemē, tas mežus nepiemēslos, būvgružu neraks zemē, jo sava zeme ir svēta lieta, atšķirībā no tiem, kas te ieceļoja. Tāds mans novērojums.
16.09.2023 15:44 |
 
Reitings 174
Reģ: 09.09.2023
Kurpīte @ 16.09.2023 15:44

Bet esmu pamanijusi, ka tie, kuri sūdzās ir čupiņa neveiksminieki (bieži vien sava slinkuma pēc) Jo, kā FB kāds raksts par situāciju valstī, tā tie tur tusējas ar saviem komentāriem, bet paralēli valstī, brīvdienās pie Depo vai Akropoles nav kur mašīnu, cilvēki iepērkas, tūrisma kompānijas gadiem pastāv un vietējie ceļo, jaunas mājas ceļas bez apstājas. Un tie cilvēki neraksta komentārus, cik slikta valsts, tie dara. Bet vēl par latviešu īpašībām, latvietim vajag savu zemes gabalu vai savu viensētu, redzu, ka aizvien vairāk cilvēki pērk nolaistas mājas laukos, atjauno. Un latvietim ir svarīga tīrība savā zemē, tas mežus nepiemēslos, būvgružu neraks zemē, jo sava zeme ir svēta lieta, atšķirībā no tiem, kas te ieceļoja. Tāds mans novērojums.

Man ir tādi paziņas. Sūdzas, jo jūtas pelnījuši, nedarot neko. Bieži no latviešiem dzird - valsts man nedod to un valsts man nedod to. Piekrītu augstāk rakstītajam, ka likumsakarīgi arī latviešiem trūkst vēriena, valsts tiek izsaimniekota, arvien vairāk pieder ārzemniekiem. Latvieši vairāk domā - kurš iedos man, nevis ko es pats varu sev iedot, vai ko es varu iedot Latvijai.
16.09.2023 15:47 |
 
Reitings 1576
Reģ: 11.04.2023
Viensētnieku sindroms ar savu problēmu un dzīvesveida izvirzīšanu priekšplānā. Citu problēmas un dzīvesveids mazāk nozīmīgas, piemēri šeit pat komentāros.
16.09.2023 16:02 |
 
10 gadiPatīk
Reitings 3740
Reģ: 31.10.2010
Vairāk par visu man nepatīk latviešu konservatīvisms. Uz lietām, kas citās rietumvalstīs sen ir normālas un pieņemtas, latvieši skatās ar pilnīgi nevajadzīgiem, nepamatotiem aizspriedumiem.
16.09.2023 16:14 |
 
Reitings 115
Reģ: 21.06.2023
Lorra @ 16.09.2023 14:31

Procedūras un izmeklējumi ir gandrīz bez maksas? ?
Par Ameriku tur vispār cits stāsts. Liela daļa joprojām uzskata, ka tur ir kaut kāda laimes zeme, bet realitāte ir pavisam cita. Noziedzība, slepkavības, narkotikas, veselības aprūpes izmaksas vispār kosmoss.

Amerikā arī ir nabadzība, tur nav visi turīgi un bagāti. Ir cilvēki, kas zaudē mājas un guļ mašīnā
16.09.2023 17:37 |
 
Reitings 20
Reģ: 24.08.2023
Latvieši kā tādi, manuprāt, ir diezgan mērķtiecīgi, īpaši, ja mēs runājam par jauniešiem. Tas ir domāts ar to, ka mums šķiet ir asinīs plānot savu dzīvi kaut cik (izglītība, darbs utml) un sisties uz augšu jau no pusaudžu gadiem. Ar to es domāju, ka daudzi jaunieši vasarās strādā utml, ko galīgi nevar teikt par piemēram, lielāko daļu Itālijas, Spānijas jauniešiem - tur tā mentalitāte ir "dzīvos, redzēs". Uz Eiropas fona latvieši mēs esam strādīgi, to noteikti var pieminēt.
Tie, kas pieminēja to, ka nesmaidam uz ielām - mums latviešiem nav gēnos uztaisīt to fake smaidu katram pārdevējam un garāmgājējam, cilvēki vienkārši ir kādi viņi ir, šādā ziņā vairāk nepiespiesti. Nav tā fake maska, kas ir novērojama ASV, Dienvideiropa, UK, kur cilvēks tev pasmaida uz 3 sekundēm, un, tev aizejot, nobola acis. Es to tāpēc neredzu kā mīnusu.
Tur, kur mums vēl ir kur augt, kā jau te minēja ir ka tomēr mūsos ir joprojām skaudība pret cilvēkiem, kas ir veiksmīgi un kaut ko vairāk sasnieguši. Nedaudz ir jūtams tas, ka Latvijā dzīve vairāk tiek uzverta kā sacensība dažkārt, kurš ātrāk apprecas, nopērk māju un uztaisa bērnus. Bieži vien cilvēka vērtība tiek kaut kādā ziņā mērīta vai ir precējies un vai ir īpašums. Tas laikam vēl no padomju laikiem nāk.
Visā kopumā latvieši kā tauta es teiktu, ka ir cīnītāji, sava ceļa gājēji un ar tādu kā dzīves sīkstumu, pieraduši pie grūtībām. Bieži vien ir grūti ir pieņemt un saprast ko jaunu, jo mēs ļoti turamies pie zināmā.
16.09.2023 21:22 |
 
Moderators
Reitings 3692
Reģ: 13.11.2016
betaa347 @ 16.09.2023 21:22
Latvieši kā tādi, manuprāt, ir diezgan mērķtiecīgi, īpaši, ja mēs runājam par jauniešiem. Tas ir domāts ar to, ka mums šķiet ir asinīs plānot savu dzīvi kaut cik (izglītība, darbs utml) un sisties uz augšu jau no pusaudžu gadiem. Ar to es domāju, ka daudzi jaunieši vasarās strādā utml, ko galīgi nevar teikt par piemēram, lielāko daļu Itālijas, Spānijas jauniešiem - tur tā mentalitāte ir "dzīvos, redzēs". Uz Eiropas fona latvieši mēs esam strādīgi, to noteikti var pieminēt.
Tie, kas pieminēja to, ka nesmaidam uz ielām - mums latviešiem nav gēnos uztaisīt to fake smaidu katram pārdevējam un garāmgājējam, cilvēki vienkārši ir kādi viņi ir, šādā ziņā vairāk nepiespiesti. Nav tā fake maska, kas ir novērojama ASV, Dienvideiropa, UK, kur cilvēks tev pasmaida uz 3 sekundēm, un, tev aizejot, nobola acis. Es to tāpēc neredzu kā mīnusu.
Tur, kur mums vēl ir kur augt, kā jau te minēja ir ka tomēr mūsos ir joprojām skaudība pret cilvēkiem, kas ir veiksmīgi un kaut ko vairāk sasnieguši. Nedaudz ir jūtams tas, ka Latvijā dzīve vairāk tiek uzverta kā sacensība dažkārt, kurš ātrāk apprecas, nopērk māju un uztaisa bērnus. Bieži vien cilvēka vērtība tiek kaut kādā ziņā mērīta vai ir precējies un vai ir īpašums. Tas laikam vēl no padomju laikiem nāk.
Visā kopumā latvieši kā tauta es teiktu, ka ir cīnītāji, sava ceļa gājēji un ar tādu kā dzīves sīkstumu, pieraduši pie grūtībām. Bieži vien ir grūti ir pieņemt un saprast ko jaunu, jo mēs ļoti turamies pie zināmā.

Kopumā piekrītu, ar piebildi, ka publiski pieejamie dati par vidējo vecumu, kad cilvēki stājas pirmajā laulībā, liecina, ka Latvijā sen gandrīz neviens nesacenšas, kurš ātrāk apprecēsies. Tā noteikti nav vispārēja latviešu pazīme.
16.09.2023 21:29 |
 
Reitings 1318
Reģ: 19.07.2019
Viena no lietām, kas visbiežāk sarūgtina, ir dzīvošana ar aizspriedumiem prātā, piemēram, daudzie homofobi. Bieži var just to, ka Latvija ir postpadomju valsts. Neatbalstu arī pārlieku lielo toleranci un visatļautību, kas dažviet kļūst par absurdu, bet teksti, kas ir vērsti, piemēram, pret homoseksuāļiem u.c., kā "nosist vajag", "ienīstu tādus cilvēkus", "vajag izolēt no sabiedrības" un citus, kuri ir pat vēl drausmīgāki, liek izjust kaunu par to, ka šādi cilvēki pastāv līdzās. Automātiski cilvēks asociējas ar tumsonību un to, ka tas, kas prātā, tas arī uz mēles.
16.09.2023 21:43 |
 
Reitings 291
Reģ: 10.04.2018
goodmorning @ 16.09.2023 14:21
Man patīk šeit dažu iemeslu dēļ. Mēs augstu vērtējam cilvēka veselību. T.i. procedūras, izmeklējumi ir praktiski bez maksas (to nevar teikt par zobārstu) varam saņemt palīdzību uzreiz. Vari iet uz izmeklējumiem kādiem vien sirds kāro. Es par to priecājos.
Piemēram Amerikā par tevi neliksies ne zinis ja vārtīsies slimnīcā uz grīdas. (Ir reāli piemēri iz dzīves) un uz izmeklējumiem ir grūti tikt un ārstējošam ārstam ir gandrīz vai jākrīt ceļos un jālūdzas lai tevi kkur aizsūta lai gan acīmredzami izmeklējums ir nepieciešams. Tā tas ir.

Tas vairs drīz nebūs iespējams Latvijā. Latvijas populācija kopš 1991. gada iet tikai uz leju, cilvēki izmirst un brauc prom. Zinu 30-40 gadniekus gan sievietes gan vīriešus, gan kopā dzīvotājus, kam bērnu nav un negrib. Tuvā nākotnē LV vēl paaugstinās nodokļus un cels pensiju vecumu lai šādu sistēmu uzturētu, bet tas tāpat nestrādās. Sociālisms šādā sabiedrībā nav iespējams vairāk par kādu noteiktu laika periodu.
Daudz paziņu un radinieku ir ārzemēs, un šeit tik retais kurš palicis. Zināmi aizbrauca visa ģimene ar vairākiem bērniem 2000. gadā uz ASV, tā arī nekad neatgriezās. Ja tev ir laba aprosināšana, tad slimnīca US maksās līdzīgi kā LV, tik mazliet dārgāk. Ar to, ko var US pelnīt un dzīvot lauku reģionā kurš ir pietiekoši balts (Rhode Island vai Mass. štatā kaut vai), dzīve ir daudz labāka kā Eiropā. NYC protams 1-istabas dzīvokļa īre ir ap $3000-6000 mēnesī un tur parastie cilvēki nedzīvo, ja dzīvo tad knapi velk galus.
Ja ir atbilstošā izglītība un specialitāte kādā nozarē ko nevarēs apmainīt robotizācija vai AI, tad problēmu nekad nebūs.
16.09.2023 22:30 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits