Izvēle

 
Reitings 115
Reģ: 21.06.2023
Sveikas, kādi ir jūsuprāt iemesli, ka katru gadu pieaug skaits, ar tām sievietēm, kas nevēlas bērnus jeb vēlas būt "childfree".
Kādi varētu būt tie faktori, kas iespaido sievietes jau agrā jaunībā nolemt sevi dzīvei bez neviena bērna? Vai tās ir bērnības traumas? Sliktas attiecības ar vecākiem?
Un ja izlemj dzemdēt, tad tikai vienu bērnu. Vai pazīstat šādus cilvēkus, kas ir kategoriski nolēmuši, ka bērnu viņiem nebūs?
07.08.2023 08:00 |
 
Reitings 846
Reģ: 18.01.2023
Turpinājums. Es pat apkārtējiem cilvēkiem esmu teikusi, ka pēc nāves gribu, lai mani sadedzina un uz pelniem iestāda koku. Lai tuviniekiem ir piemiņas vieta, ja nu sagribas atnākt, bet lai nav pienākums braukt un kopt kapu, jo ko Mirdzas tante padomās, kā tad tai neviens nekopj.
Ar to es gribēju teikt, ka es bērnus radīju apzināti, mīlestībā, bez savtīgiem nolūkiem. Katrs pats izvēlas ko un kā darīt ar savu dzīvi, bet ja nolūki ir egoistiski, tad labāk bērnus neradīt.
11.08.2023 10:19 |
 
Reitings 22195
Reģ: 18.08.2022
Inna86 @ 08.08.2023 13:53
A jūs domājiet, ka tām, kam ir bērni, tādus jautājumus neuzdod? Pat, ja izdomāsiet piedzemdēt kaut vienu, tāpat jautās, kad būs otrais un trešais. Man nav problēmu uz šo atbildēt, tāpēc nav saprotama tā cepšanās par tādiem sīkumiem. Es saprotu, ka tas sāp, tām, kurām gribot nekas nesanāk, bet par ko Jums te ņemties?

Piekrītu ,man tieši nedēlu atpakal bija saruna ar zinkārīgu kolēgi,kas jautāja vai tad nav laiks otram bērnam?
Uz ko atbildēju,ka mēs otru bērnu neplānojam,jo finansiali,tas pasliktinātu mūsu dzīves līmeni …un viss šī aizvērās!
11.08.2023 11:23 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
dietiskais.cukurs @ 11.08.2023 09:36
Wow, emocijas te sit augstu vilni! :D
Par tēmu. Manuprāt, ir pilnīgi normāli agrā jaunībā negribēt bērnus, jo gribas beidzot būt patstāvīgam, visu ko pieredzēt utt. BET. Diemžēl daudzām itkā nobriedušām sievietēm tā nav dzīvesveida izvēle, bet gan dzīves uzspiesta realitāte (kaut kas nav dzīvē izdevies, kā gribējās), tāpēc arī tik sāpīgi uztver šādus jautājumus. Cilvēkam, kurš patiesi ir pārliecināts par savu izvēli, ir pilnīgi vienalga, ko citi par to domā un vai prasa, kāpēc tā.
Radīt bērnu IR egoistiski... tādā pašā kapacitātē kā egoistiski ir elpot un ēst! Vienkārši šis instinkts kādam parādās agrāk, kādam citam vēlāk.
Es tikai ieteiktu jaunām meitenēm pagaidām neizdarīt nekādus pārsteidzīgus medicīniskus lēmumus, jo man būtu ļoti žēl, ja jūs satiktu savu ideālo vīrieti, kura bērnu gribēsiet iznēsāt zem sirds, bet nevarēsiet, jo jaunībā būsiet pieņēmušas neatgriezenisku lēmumu. Un, atklāti sakot, mūsdienās ir TIK viegli nepalikt stāvoklī arī ar citiem paņēmieniem.
Sprediķa beigas.

Cilvēkam, kurš ir patiesi pārliecināts par savu izvēli radīt bērnus būs pilnīgi vienalga, ka citas tos nerada. :)
Vispār es tā nedomāju, bet šādi sanāk pēc Tavas loģikas. Kaut kāda patiesība jau tur ir, jo te ir arī mammas, kas nemēģina pasīvi agresīvi nonievāt ne-mammas.
Garākos palagus tomēr esat sarakstījušas jūs, kam itkā netraucē citu izvēles. Labāk pievērsieties saviem bērniem nekā domājat par citu cilvēku reproduktīvajām izvēlēm. ;)
11.08.2023 12:21 |
 
Reitings 42
Reģ: 28.07.2023
Domāju, ka fakts ir/nav bērni cilvēka kvalitāti kā tādu neietekmē. Katrs dzīvo kā ir un kā sanāk. Bērni prasa papildus atbildību, finanses, laiku (kā jebkurš projekts). Un ir cilvēki, kas negrib ieguldīties, kas negrib vēl kādu papildus projektu saviem jau esošajiem.
Man, piemēram, ir viens radinieks, kurš katru reizi, kad satiekamies, norāda uz to, ka man nav pašai sava māja kur dzīvot. It kā tas, ja dzīvo dzīvoklī (un man ļoti patīk mans dzīvoklis, jau kopš bērnības esmu sapņojusi dzīvot tieši šādā dzīvoklī), būtu baigā nelaime. Bet es negribu māju, nekad neesmu gribējusi dzīvot mājā. Protams, kaut kad vecumdienās varbūt sagribēsies dzīvot mājā – brīvdienās pļaut zāli, remontēt jumtu, audzēt tomātus utml., bet pagaidām vēl negribu. Tad nu es viņam vienmēr atbildu, ka negribu māju. Diskusijās par to “kāpēc negribu” neiesaistos. Lai viņš iet ieskrieties, visiem nav jāgrib viss vienādi 😁
Un ja par bērniem – man viens ir, vairāk nevēlos. Tas gan nav kategorisks “nē”, dzīve rādīs, bet nu nav man tāda baigā vēlme pēc bērnu bariņa. Pirmos gadus jāpakārto sava dzīve bērna vajadzībām, kaut kā negribas vēlreiz to visu. Ņemot vērā, ka esošais bērns jau paaudzies un kļuvis daudzmaz patstāvīgs. Esošo bērnu gan ļoti gribēju un tad arī maksimāli ieguldījos un ieguldos vēl joprojām.
Par vecumdienām – man plančiks tad nodarboties ar saviem vaļaspriekiem, nevis mazbērnus audzināt. Tā kā nezinu, vai tas ir/nav bērni baigi vecumdienas ietekmē. Katrs taču mēs esam pats par sevi, katram sava dzīve un savas intereses. Un tas, vai vecumdienās pāris reizes gadā pie manis atbrauks mani bērni vai kāds cits, neko nemaina 🤠
11.08.2023 12:44 |
 
Reitings 874
Reģ: 27.07.2020
Lula @ 11.08.2023 12:21

Cilvēkam, kurš ir patiesi pārliecināts par savu izvēli radīt bērnus būs pilnīgi vienalga, ka citas tos nerada. :)
Vispār es tā nedomāju, bet šādi sanāk pēc Tavas loģikas. Kaut kāda patiesība jau tur ir, jo te ir arī mammas, kas nemēģina pasīvi agresīvi nonievāt ne-mammas.
Garākos palagus tomēr esat sarakstījušas jūs, kam itkā netraucē citu izvēles. Labāk pievērsieties saviem bērniem nekā domājat par citu cilvēku reproduktīvajām izvēlēm. ;)

Man šķiet tur apakšā spēlē zemapziņas bailes, ka ja nu tā mana izvēle tomēr nav tā labākā? Ka kāds alternatīvi rīkojoties tomēr beigās būs laimīgāks.
Pēc formāta arī to ļoti labi var redzēt. Tās, kas bērnus negrib tomēr pamatā raksta kāpēc viņas negrib, nevis kāpēc nevajadzētu radīt bērnus, oponentes savukārt - kāpēc pirmajām tomēr vajadzētu radīt bērnus, ne kāpēc pašas izvēlējās tos radīt.
11.08.2023 14:03 |
 
Reitings 403
Reģ: 26.07.2023
Lula @ 11.08.2023 12:21

Cilvēkam, kurš ir patiesi pārliecināts par savu izvēli radīt bērnus būs pilnīgi vienalga, ka citas tos nerada. :)
Vispār es tā nedomāju, bet šādi sanāk pēc Tavas loģikas. Kaut kāda patiesība jau tur ir, jo te ir arī mammas, kas nemēģina pasīvi agresīvi nonievāt ne-mammas.
Garākos palagus tomēr esat sarakstījušas jūs, kam itkā netraucē citu izvēles. Labāk pievērsieties saviem bērniem nekā domājat par citu cilvēku reproduktīvajām izvēlēm. ;)

Es esmu pārliecināta par savu izvēli, tieši tāpēc mani neuztrauc, ja man ko prasa par bērniem. Un tāpat vajadzētu būt arī childfree gadījumā. Kaut kas tavā secinājumā nogājis greizi.
Mūsu izvēles taču liecina par to, ko mēs uzskatām par labu, pareizu esam. Tātad loģiski izriet, ka es neatbalstu šo dzīvesveidu un tu neatbalsti manējo. Mani, piemēram, tavs viedoklis neskar, kāpēc tevi tik ļoti satrauc manējais?
Nievāšana... tu piedalies diskusijā. Tika uzdots jautājums, es uz to atbildēju ar ievadvārdu "manuprāt". Varbūt izlikt lielu sarkanu brīdinājumu, ka var tikt pausts arī pretējs vai šeit nepopulārs viedoklis?
11.08.2023 15:28 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
dietiskais.cukurs @ 11.08.2023 15:28

Es esmu pārliecināta par savu izvēli, tieši tāpēc mani neuztrauc, ja man ko prasa par bērniem. Un tāpat vajadzētu būt arī childfree gadījumā. Kaut kas tavā secinājumā nogājis greizi.
Mūsu izvēles taču liecina par to, ko mēs uzskatām par labu, pareizu esam. Tātad loģiski izriet, ka es neatbalstu šo dzīvesveidu un tu neatbalsti manējo. Mani, piemēram, tavs viedoklis neskar, kāpēc tevi tik ļoti satrauc manējais?
Nievāšana... tu piedalies diskusijā. Tika uzdots jautājums, es uz to atbildēju ar ievadvārdu "manuprāt". Varbūt izlikt lielu sarkanu brīdinājumu, ka var tikt pausts arī pretējs vai šeit nepopulārs viedoklis?

Es Tavu dzīves veidu atbalstu, bet paldies, ka atklāti pateici, ka neatbalsti manas izvēles. :)
Joprojām nesaprotu, kādēļ Tevi un citas mammas uztrauc fakts, ka sievietes nedzemdē. Ja ne uztrauc, tad kur rodas vēlme iestarpināt savu nostāju par to, ka tas nav pareizi.
Par to, kādēļ mani satrauc tavs viedoklis - jo es uzskatu, ka savas izvēles varu aizstāvēt, jebkurā jomā. Kādēļ būtu jāklusē saņemot tiešus vai netiešus pārmetumus / mācības kā dzīvot?
11.08.2023 15:53 |
 
Autorizēts lietotājsPatīk
Reitings 2134
Reģ: 02.01.2022
Tās tomēr ir ļoti tukšas dzīves, kam jūs parakstaties

Ļoti tukšas, jā, jā. 😃
11.08.2023 16:06 |
 
Autorizēts lietotājsPatīk
Reitings 2134
Reģ: 02.01.2022
Tā tāda šaurpierība domāt, ka ir tikai viens pareizais ceļš. Mēs analoģiski varētu likt pretī, ka mātes runā tikai par saviem bērniem, priekšā un pakaļā visur viņām tas bērns, nekas cits interesants nav, sūdzās par bezmiegu, nogurumu, tad vel klāt nākušais liekais svars un vispārīgas izmaiņas ķermenī. Un man pretī gan jau atbildētu, ka ir mātes, kuras var savest sevi kārtībā, kuras ir enerģijas pilnas, izglītotas, ar kurām ir interesanti runāt ne tikai par bērnu tēmām, lai atspēkotu klišejisko domāšanu, ka mātes ir liktenim nolemtās.
Tieši tāpat ar bezbērnu sievietēm. Ne viņas muļķes, ne egoistes, ne liekas sarunu biedrenes.
11.08.2023 16:14 |
 
Reitings 1476
Reģ: 01.11.2022
Mani pārsteidz, cik daudzi vecāki savus bērnus nogrūž vecvecākiem, lai viņi audzina. Un tad apvainojas un uzmet lūpu, ja vecvecāki atsakās pieskatīt mazbērnus. Ir daudz spriganu, aktīvu vecvecāku, kuri grib baudīt dzīvi divatā, nevis tupēt mājās ar mazbērniem. Tie vecvecāki jau daudz ieguldījuši, uzaudzinot bērnus. Vecumdienās taču ir pelnījuši vairāk pievērsties sev - ceļot, iet uz deju vakariem, teātri u.c. Ja vecvecāki paši piedāvā pieskatīt mazbērnus, tā ir cita lieta, bet tas NAV vecvecāku pienākums audzināt, pieskatīt mazbērnus. Ja vecāki izlēma radīt bērnus, lai paši audzina. Nu, iedomājieties, vecvecākus 40+. Paši vēl strādā, ir aktīvi, bet vēl bērni savus bērnus grib uzkraut uz kakla. Ak, nav laika audzināt savus bērnus!? Tā bija jūsu izvēle radīt bērnus. Tā ka, ja dzemdējat, tad paši arī audziniet, nevis uzkrāmējiet citiem savus sīčus, un neklūpiet virsū tiem, kuriem nav bērnu.
11.08.2023 16:35 |
 
Moderators
Reitings 3719
Reģ: 13.11.2016
Mums apkārt daudz cilvēku, kuriem daži gadi virs 40. Tajā vecumā mūsdienās vairumam bērni ir pamatskolas skolēni, gana daudzi arī bērnudārznieki. 10-12. klase ir vien neliela daļa no bērniem, parasti vecākais bērns. Dažiem izņēmumiem vecākais bērns pēdējos gados pabeidzis 12. klasi.
Kādi vēl tur vecvecāki😀.
11.08.2023 17:22 |
 
Reitings 1577
Reģ: 11.04.2023
12. klasē pilngadīga un gatava dzemdēt 👍
11.08.2023 17:24 |
 
Reitings 1476
Reģ: 01.11.2022
law7 @ 11.08.2023 17:22
Mums apkārt daudz cilvēku, kuriem daži gadi virs 40. Tajā vecumā mūsdienās vairumam bērni ir pamatskolas skolēni, gana daudzi arī bērnudārznieki. 10-12. klase ir vien neliela daļa no bērniem, parasti vecākais bērns. Dažiem izņēmumiem vecākais bērns pēdējos gados pabeidzis 12. klasi.
Kādi vēl tur vecvecāki?.

Nevajag novirzīt uz citu pusi. Rakstīju par to, ka bezbērnu cilvēkus nosodošie itin bieži uzkrauj savus bērnus citiem uz kakla. Bet vecāki, protams, ir dažāda vecuma.
11.08.2023 17:25 |
 
Reitings 1476
Reģ: 01.11.2022
akul12 @ 11.08.2023 17:24
12. klasē pilngadīga un gatava dzemdēt ?

Dzemdē arī 17 un mazāk gados.
11.08.2023 17:26 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
.Eksperte. @ 11.08.2023 16:06

Ļoti tukšas, jā, jā. ?

mhm, es sāku saprast, kur rodas tās negācijas, acīm rezot, dažiem bērni ir vienīgais dzīves piepildījums, nekā cita nav.
Tā gadās, katram dzīve citādāka, bet tāpēc nav jābaksta pārējos un jāpārmet.
11.08.2023 17:33 |
 
Autorizēts lietotājsPatīk
Reitings 2134
Reģ: 02.01.2022
Lula @ 11.08.2023 17:33

mhm, es sāku saprast, kur rodas tās negācijas, acīm rezot, dažiem bērni ir vienīgais dzīves piepildījums, nekā cita nav.
Tā gadās, katram dzīve citādāka, bet tāpēc nav jābaksta pārējos un jāpārmet.

Es nesen biju pie speciālsta ārstniecības jomā un sanāca aizskart tēmu par bērniem, kurā minēju, ka man vel nav. Viņa prasija cik man gadu, es pateicu, un viņa saka "ā, tev jau vel ir laiks domāt". Un es uzreiz tiešā tekstā aiz izbrīna pateicu - ziniet, jūs esat pirmais speciālists, kas uz mani neskatās šķību skatienu un neizmet tādas savādas frāzes. Un tad arī viņa minēja, ka viņai meita manā vecumā un arī bez bērniem vel. Ka viņa ir novērojusi, ka šī paaudze pieiet ar tādu nopietnību tam tematam, nevis ražo bērnus jo YOLO. Ka tā ir atbildība un viņa redz, ka cilvēki to saprot, nevis kā padomijā, kur tik spēj dzemdēt un audzināt. Un es biju patīkami pārsteigta, ka ir cilvēks, kurš nenosoda arī izvēli apdomāt bērna radīšanu.
Turklāt mans novērojums. Es nekad skatoties uz māti ar vienu bērnu vai pat vairāk, neaizdomājos par to, ka viņa reku apbērnojusies tagad. Manī nav negatīvu emociju saistībā ar to, es nesāku izmest tekstus, kapēc tev tik jaunai bērnu tagad, tev vel x, y un z priekšā, šis un tas jāizbauda, kam tev to atbildību. Taču mātes, šķiet, ļoti agresīvas, īpaši pēdējos gados, ar savu neprasīto viedokli par to, kā tad tu šitā, tik ilgi bez bērniem nodzīvojusi.
Sen jau tas laiks, kad bērna ienākšanu ģimenē pasniedza kā dzīves piepildijumu un vispārēju laimes kamolīti ir pagājis. Visi saprot, ko nozīmē audzināt bērnu, ko tas nozīmē upurēt un iznest sev līdzi. Un es nesaku, ka tas ir slikti. Es tikai gribētu, ka mēs visas, ar bērniem, bez bērniem, precētās un neprecētās, ar sasniegumiem un bez tiem, varētu normāli līdzāspastāvēt, bet kategoriskiem izteikumiem un vienkārši dzīvot.
11.08.2023 17:54 |
 
Reitings 1577
Reģ: 11.04.2023
Ka tik šīs ilgās pārdomas tomēr nav saistītas ar bērnību un salīdzinošo nabadzību izaugot, un tagad nedrošību par nākotni. Meitenes kuras precējušās ārzemēs tik ļoti nedomā un dzemdē.
11.08.2023 18:19 |
 
Autorizēts lietotājsPatīk
Reitings 2134
Reģ: 02.01.2022
akul12 @ 11.08.2023 18:19
Ka tik šīs ilgās pārdomas tomēr nav saistītas ar bērnību un salīdzinošo nabadzību izaugot, un tagad nedrošību par nākotni. Meitenes kuras precējušās ārzemēs tik ļoti nedomā un dzemdē.

Domāju, ka tas ir saistīti, jā.
11.08.2023 18:52 |
 
10 gadiPatīk
Reitings 3802
Reģ: 31.10.2010
Lula @ 11.08.2023 17:33

mhm, es sāku saprast, kur rodas tās negācijas, acīm rezot, dažiem bērni ir vienīgais dzīves piepildījums, nekā cita nav.
Tā gadās, katram dzīve citādāka, bet tāpēc nav jābaksta pārējos un jāpārmet.

Tiem, kuri saka, ka bērni ir dzīves jēga, es vienmēr atbildu "Nē, bērni acīmredzot ir tavas dzīves jēga. Tava dzīve un mana dzīve ir divas dažādas lietas." Besī cilvēki, kuri iedomājas, ka pazīst mani labāk, nekā es pazīstu sevi un ka man vajag tieši to pašu, ko viņiem, lai es būtu laimīga.
11.08.2023 19:15 |
 
Reitings 115
Reģ: 21.06.2023
SantaBarbara @ 11.08.2023 11:23

Piekrītu ,man tieši nedēlu atpakal bija saruna ar zinkārīgu kolēgi,kas jautāja vai tad nav laiks otram bērnam?
Uz ko atbildēju,ka mēs otru bērnu neplānojam,jo finansiali,tas pasliktinātu mūsu dzīves līmeni …un viss šī aizvērās!

Šo pašu es ievēroju, ar mājdzīvniekiem, ja ir viens suns vai cits dzīvnieks, tad prasa: nu un kad viņam būs draudziņš?
11.08.2023 19:52 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits