Naudas taupīšana

 
Reitings 1318
Reģ: 11.01.2023
Sveikas!
Aizdomājos par taupīgu dzīves veidu.
Vai pazistat cilvēkus, kas taupa naudu ilgtermiņā vairākus gadus, lai varētu sakrāt naudu, kam lielam, piemēram-dzīvoklim, auto.. Cik gadus krāja naudu? Ko nopirka?Atmaksājās taupība?
Vai beigās tas ir tā vērts, lai ļoti rūpīgi taupītu naudu uz daudzām lietām?
Es pazīstu sievieti, kura taupīja naudu uz ēdienu,drēbēm,remontu, lai varētu sakrāt daudz naudu un iegādāties savu dzīvokli. Un auto,krāja tikai dažus gadus. Un sasniedza mērķi. Nebija jaīrē dzīvoklis,dzīvoja pie vecākiem. Viņa man stāstīja, ka vairākus gadus negāja arpuss mājas izklaidēties vai ēst, lai ieataupītu. Sēdēja mājās, nekur negāja uz maksas izklaidēm. Piekopa tikai bezmaksas izklaides.. Man šāda taupīšana liekas pārspīlēta, un sevis liela ierobežošana. Šaubos vai es tā varētu sevi ierobežot.
Vai jūs esat ļoti taupīgas vai tomēr nē? (mīlat labāk paterēties) 😅
Kur ir tā robeža starp veselīgu/neveselīgu taupību/ekonomēšanu?
22.05.2023 03:26 |
 
Reitings 752
Reģ: 03.01.2023
LuckyStrike @ 22.05.2023 18:10
Bija man bankā kolēģe, vecmeita.
Taupīja uz apģērbu, uz izskatu, uz pārtiku. Īrēja istabu pie pensionāres. Nekur ne ceļoja, ne izklaidējās.
Sakrāja 1.iemaksai jaunajā projektā un tad mazāk kā 10 gados arī dzīvokli izmaksāja, tādā garā taupot.
Bet jēga? Jo principā tuvu radu viņai nav, tikai veca māte laukos, tas dzīvoklis beigās paliks valstij!

Un ko viņa tagad ar savu naudu dara?
No vienas puses - ja par dzīves vietu nav jāmaksā, tad lielākās izmaksas atkrīt, līdz ar to atkrīt vajadzība strādāt pilna laika darbu, piemēram. Nu pēc te ieliktā apraksta, ka īpaši to naudu arī citur netērē.
22.05.2023 18:42 |
 
Reitings 21730
Reģ: 18.08.2022
Ar naudu ir jaiemācās rīkoties!
Šo bieži daudzi nemaz neprot un nav pareizās prasmes it īpaši jaunībā…
Kad biju 24 gadus veca ,man bija konstanta no algas lidz algai dzīvošana ,protams alga nebija milzīga ,bet bija arī pilnīgi lieki tērini,kā jau te meitenes pieminēja arī es pirku narvesen kafiju katru dienu ,pusdienas pirku Rimī pluss vēl smėkēju un brivdienās regulāri gāju patusēt,rezultātā pēc pusotra gada biju jau paspējusi panemt sms kredītu,laptop /telefonu līzingā un joprojām bez naudas !
Tad sāku domāt,ka kaut kas ir jāmaina !
Nomainīju darbu uz labāk atmaksātu ,sāku planot izdevumus,pārstāja pirkt kafiju narvesen,atmetu smēkēšanu ,sāku planot maltītes un lēnām iemācījos atlikt naudu !
Pašreiz esmu atradusi balansu starp dzivot šeit/baudīt un arī iekrāt lietām ko vēlos .
22.05.2023 19:50 |
 
Reitings 1961
Reģ: 22.02.2023
greece @ 22.05.2023 18:42

Un ko viņa tagad ar savu naudu dara?
No vienas puses - ja par dzīves vietu nav jāmaksā, tad lielākās izmaksas atkrīt, līdz ar to atkrīt vajadzība strādāt pilna laika darbu, piemēram. Nu pēc te ieliktā apraksta, ka īpaši to naudu arī citur netērē.
Satikusi neesmu, bet spriežot pēc dzirdētā - dzīvojot apmēram tāpat. Strādā pat vairāk, ņem privātskolniekus. Mistika.
22.05.2023 20:12 |
 
Reitings 1318
Reģ: 11.01.2023
Pazīstu cilvēku, kurš naudu taupa taupīšanas pēc, bez konkrēta iemesla, katru algu atliek milzīgu summu savā kontā, un burtiski tīksminās, jo paliek ar vien vairāk. Tas man neliekas pārāk veselīgs mindset. Jo liekas, ka cilvēks sevi ierobežo, bez būtiska pamata.
Manuprāt cilvēki iedalās divās grupās:
1. Mūžīgie krājēji un taupītāji
2. Tie, kas dzīvo šodienai un neko nekrāj
22.05.2023 20:21 |
 
Reitings 752
Reģ: 03.01.2023
LuckyStrike @ 22.05.2023 20:12
Satikusi neesmu, bet spriežot pēc dzirdētā - dzīvojot apmēram tāpat. Strādā pat vairāk, ņem privātskolniekus. Mistika.

Interesanti gan. Reizēm tiešām grūti saprast cilvēkus. Varbūt tur ir kādi tālāki mērķi, bet ja nav, tad skumji tā dzīvot.
22.05.2023 20:30 |
 
Autorizēts lietotājsPatīk
Reitings 2134
Reģ: 02.01.2022
Beverly Hilza @ 22.05.2023 20:21
Pazīstu cilvēku, kurš naudu taupa taupīšanas pēc, bez konkrēta iemesla, katru algu atliek milzīgu summu savā kontā, un burtiski tīksminās, jo paliek ar vien vairāk. Tas man neliekas pārāk veselīgs mindset. Jo liekas, ka cilvēks sevi ierobežo, bez būtiska pamata.
Manuprāt cilvēki iedalās divās grupās:
1. Mūžīgie krājēji un taupītāji
2. Tie, kas dzīvo šodienai un neko nekrāj

Neaktīvai naudai nav vērtības.
22.05.2023 20:45 |
 
Reitings 871
Reģ: 23.04.2014
Tas ir interesanti, kā viens redz situāciju. Man šķiet, ka kolēģe saprot, ka būs viena, tātad maksimāli jānodrošina sevi, kamēr spēks kaulos. Jo mamma veca, vīra nav. Tātad mērķis bija izmaksāt NĪ un tagad krāj pie pensijas.
Par tēmu. Nemāku krāt. Visu laiku ir neatliekamas lietas un nepieciešams update. Jums tā nav, ka it kā viss ir, bet tā kā paklājs jau novalkāts.. tā kā pannai teflons jau nāk nost.. tā kā jaunu gultas veļu vajadzētu..man jau 40 tūlīt, vajadzētu kremu nopietnāku? Un tā ar visu! Baigi spontāni pirkumi nenotiek, uz restorāniem jau sen neeju. Ar spontāniem pirkumiem domāju “hey smuka žakete un tikai 69,99” nevis t kreklins pa 3,99.
22.05.2023 20:49 |
 
Autorizēts lietotājsPatīk
Reitings 2134
Reģ: 02.01.2022
Taupība uz lielām lietām atmaksājas, ja vien tam nav jāziedo vairāk kā pieci gadi. Manā skatijumā.
Par ekonomēšanu, tas katra subjektīvs viedoklis. Kādam laimes mirkļa neatņemama sastāvdaļa būs tā Narvesen kafija, citam tas būs extra pirkums. Jāsaprot pašam priekš sevis, kas ir svarīgi un kas nav, vispārināt ir lieki, jo ienākumu slāņi ir dažādi.
22.05.2023 20:52 |
 
Reitings 788
Reģ: 16.01.2023
Man ir draudzene, kas pelna vairāk nekā es, maksā uz pusi mazāku īri un viņai nekad nav nauda, bet es tikmēr no katras algas spēju atlikt vismaz 100-150€.
Katru gadu gaida 1.martu, lai iesniegtu nodokļu deklaraciju un tad katru dienu gaida to naudu. Vienmēr stāsta ko darīs ar to summu, bet nekad neko no tā visa nav izdarījusi.
Tagad runā, ka grib īpašumu pirkt. Par kādu naudu un kā samaksās ja nekad “nav nauda”. Un ne jau viņa viena dzīvo, bet gan ar draugu.
Ir vienkārši cilvēki kuri nemāk apieties ar naudu.
22.05.2023 22:04 |
 
Reitings 2954
Reģ: 14.02.2023
Dita.D @ 22.05.2023 22:04
Man ir draudzene, kas pelna vairāk nekā es, maksā uz pusi mazāku īri un viņai nekad nav nauda, bet es tikmēr no katras algas spēju atlikt vismaz 100-150€.
Katru gadu gaida 1.martu, lai iesniegtu nodokļu deklaraciju un tad katru dienu gaida to naudu. Vienmēr stāsta ko darīs ar to summu, bet nekad neko no tā visa nav izdarījusi.
Tagad runā, ka grib īpašumu pirkt. Par kādu naudu un kā samaksās ja nekad “nav nauda”. Un ne jau viņa viena dzīvo, bet gan ar draugu.
Ir vienkārši cilvēki kuri nemāk apieties ar naudu.
Nebrīnos. Jo ja ir nodokļu pārmaksa nauda, tātad alga maza.
23.05.2023 08:39 |
 
Reitings 311
Reģ: 10.11.2022
Dita.D @ 22.05.2023 22:04
Man ir draudzene, kas pelna vairāk nekā es, maksā uz pusi mazāku īri un viņai nekad nav nauda, bet es tikmēr no katras algas spēju atlikt vismaz 100-150€.
Katru gadu gaida 1.martu, lai iesniegtu nodokļu deklaraciju un tad katru dienu gaida to naudu. Vienmēr stāsta ko darīs ar to summu, bet nekad neko no tā visa nav izdarījusi.
Tagad runā, ka grib īpašumu pirkt. Par kādu naudu un kā samaksās ja nekad “nav nauda”. Un ne jau viņa viena dzīvo, bet gan ar draugu.
Ir vienkārši cilvēki kuri nemāk apieties ar naudu.

Ir tādi cilvēki, kas nemitīgi sūdzas, ka naudas nav. Reāli nauda ir, bet galvenais, ka jāpasūdzas.
23.05.2023 09:08 |
 
Reitings 788
Reģ: 16.01.2023
Molle @ 23.05.2023 09:08

Ir tādi cilvēki, kas nemitīgi sūdzas, ka naudas nav. Reāli nauda ir, bet galvenais, ka jāpasūdzas.

Nē, viņai tocna nav, jo vienmēr uz kādiem pasākumiem, dzimšanas dienām utt, kad jāiet, tad izdomā, ka ir slima, bērns slims vai kas cits un neiet, jo nav par ko. 😅
23.05.2023 09:39 |
 
Reitings 14327
Reģ: 29.08.2022
Varbūt kļūdos, bet uzskatu, ka naudas pareizi tērēšanu var ieaudzināt vecāki.
Man bērnībā viss pietika, tomēr vecāki mācīja saprast naudas vērtību un paši pat smejās, ka es biju skopule. Piemēram, kafejnīcā viena salčuka bumbiņa maksāja 2LS, bet veikalā kasti varēja dabūt par to pašu summu, es paziņoju, ka iesim pirkt uz veikalu 😁
Kad sāku iet skolā, man vecāki katru nedēļu deva konkrētu summu. Ar to es varēju darīt, ko vēlos. Pirmos mēnešus notriecu, bet vēlāk jau sāku krāt. Nekad neaizņēmos un neko nezagu.
Kad paliku vecāka, uz dzimšanas dienām man sāka dāvināt naudu. Ar laiku pa savu naudu biju nopirkusi sev dažādas mēbeles, velosipēdu, bet vēlāk, kad sāku piestrādāt, bija arī lielāki pirkumi. Ik pa laikam piedāvāju vecākiem, ka apmaksāšu savu ceļojuma biļeti, uz saviem svētkiem uzsaucu restorānu utt. Gala beigās pati samaksāju gan par tiesību likšanu, gan mašīnu nopirku (ne no salona, protams). Tagad lēnām atlieku vai nu tālākajai izglītībai, vai nu jaunai mašīnai. Pa reizei mēdzu patērēt kādām drēbēm, ceļojumiem utt.
Ik pa laikam saņemu apbrīnu no vienaudžiem, kā arī vecāki joprojām iesmej, ka esmu naudas rausējs. Esmu redzējusi cilvēkus, kas manā vecumā velk no algas līdz algai. Tādā ziņā labāk būt budzim ar naudas drošības spilvenu, nekā nedēļu pirms algas pārtikt no svaiga gaisa.
Varbūt šis izklausās briesmīgi, bet man tiešām nekad nekas nav liegts. Vienmēr ir bijis tā, ka vecāki var izpalīdzēt ar naudu, ja vajag, tomēr pati jau sen apzinos naudas vērtību un ikdienā netērēju to uz lietām, ko man nevajag. Man šķiet patīkami, ka varu mierīgi paņemt iekrāto un atļauties nopirkt tupeles, ja man tā sagribas.
23.05.2023 11:33 |
 
Reitings 8
Reģ: 23.05.2023
Man ka Svariem ir diezgan grūti atrast balansu, bet biežāk uzvar tā daļa kas saka "dzīvojam vienreiz". Ļoti palīdz app mobilajā telefonā kura ierakstu savus tērējumus...vienu mēnesi iztērēju uz virši/cirkle k kafijam 60,- eur un tas man lika aizdomāties.
23.05.2023 17:18 |
 
Reitings 83
Reģ: 26.10.2022
svk @ 23.05.2023 17:18
Man ka Svariem ir diezgan grūti atrast balansu, bet biežāk uzvar tā daļa kas saka "dzīvojam vienreiz". Ļoti palīdz app mobilajā telefonā kura ierakstu savus tērējumus...vienu mēnesi iztērēju uz virši/cirkle k kafijam 60,- eur un tas man lika aizdomāties.

O jā. Kad atnāk bankas paziņojums ka esmu šajā mēnesī patērējusies šopingā vairāk nekā vajadzētu tas var palikt uz pauzes.
No vienas puses tā ir labā lieta, palīdz saprast ka nu varbūt par daudz tiek tērēts. No otras depresīvi skatīties cik liela daļa aiziet ikmēneša maksājumos (vismaz man)
23.05.2023 17:24 |
 
Reitings 839
Reģ: 18.01.2023
Lula @ 22.05.2023 15:08
Krāju, nesen nācās diezgan daudz iztērēt no iekrātā, dzīvokļa iemaksai, remontam. Sāku atkal uzkrāt gandrīz no jauna.
Neredzu neko sliktu arī atbildīgi paņemtos kredītos. Ja man 10 gadus jākrāj dzīvoklim, tad tas man atņem iespēju 10 gadus JAU dzīvot tajā dzīvoklī un izbaudīt. :D Tikai jāmēģina maksimāli ātrāk kredītus atdot.
Noteikti drošības spilvenam ir jābūt, bet vienmēr gribas nobolīt acis, kad kāds saka, ka cilvēks ar mazu algu var taču ietaupīt nepērkot kafiju Caffeinn katru dienu. Nu var, bet ne jau tā kafija atrisinās visas problēmas, un varbūt tas ir viens laimes brīdis tam cilvēkam. Citi to pašu naudu nopīpē vai weekendā nodzer.

Es minēju to piemēru par kafiju, bet es tāpat arī uzskatu par nopīpēšanu un nodzeršanu nedēļas nogalēs. Ir jāizsver prioritātes dzīvē. Ja patīk pīpēt un dzert, tad pēc tam lai nečīkst un neskaita naudu otra makā, kāpēc redz citiem ir dzīvokļi, mašīnas, bet viņam nabadziņam viss slikti, alga maza, valdība slikta, valsts tāda vai šāda.
24.05.2023 09:53 |
 
Reitings 165
Reģ: 20.05.2023
Man ar krāšanu iet grūti. Jo es uzskatu, ka dzīvi ir jādzīvo tā, lai ir prieks, un sevis ierobežošana tik parastās lietās kā kafejnīcas, kafija circle k, izklaides, kino, teātris, šopings utt man liekas nesaprotama, ja attiecīgās lietas cilvēkam patīk. Jaunība ir tikai viena un visu laiku dzīvojot sevi brutāli ierobežojot, lai kaut kad nākotnē, kas var arī nepienākt vai situācija var krietni mainīties (jebkas, kaut vai karš), dzīvotu labāk.. nu nē. Var paskatīties, vai kādu no šīm pozīcijām nevar aizstāt ar tādu pašu lētāku alternatīvu (piemēram, kafiju ņemt termosā no mājas nevis circle k, iepirkties lētākos veikalos utt), bet ne pavisam atteikties no visa un arī lai nav tā, ka uz visu taupa. Katram ir savas prioritātes, cits var n mēnešus tēlaini izsakoties sēdēt uz roltoniem, bet braukt uz ceļojumiem, cits daudzus gadus sēž uz roltoniem un nopērk dzīvokli. Katrs dzīvo, kā vēlas, bet man tas nederētu. Saprotu, ka sanāk notralināt naudu, un vēlētos to mazināt, bet ne līdz drastiskam līmenim.. Atbalstu arī hipotekāros kredītus un kredītus mašīnai.
Nu un taupīt uz savu veselību vispār var tikai tik ekstremālos gadījumos, kad tiešām naudas ir tik maz, ka pietiek nomaksāt visus svarīgākos rēķinus un nopirkt paēst. Nekādos citos gadījumos nesaprotu, kā var neiet pie ārstiem, jo tas prasa daudz naudu, ja tas ir nepieciešams.
24.05.2023 10:09 |
 
Reitings 165
Reģ: 20.05.2023
Paturpinot par visādām situācijām, ko nevar paredzēt. Nu man ir labi pazīstama sieviete, kurai tagad kara zonā palicis dzīvoklis, vasarnīca, mašīna. Cik zināms, pagaidām nav izpostīts, bet uz 100% nevar zināt gan no raķetēm, gan no marodieriem, un vismaz tuvākajā gadā noteikti tur atgriezties nevar. Ir taču arī tie ļoti daudzie cilvēki, kuru mājas noslaucītas no zemes virsas. Tāpat ir zināms cilvēks, kam vairāki biznesi cieta kara zonā, pilnībā izlaupīts.
Es nesaku, ka nav jāveido uzkrājumi un nav jāpērk īpašumi, vienkārši ar šo karu daudz vairāk ir skaidrs, ka vienā brīdī tev var būt viss un pēc tam nekas. Principā tur uzvarētāji ir tie, kam nauda vienkārši bija kontā, nevis nopirktos kustamajos un nekustamajos īpašumos.
24.05.2023 10:15 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
Meitenes, kas atliek ievērojamu daļu no algas, neaizmirstiet pieminēt, ja jums vīrs maksā visus rēķinus. Te jau diezgan daudzām tā ir, cik atceros no citām diskusijām un tas tomēr šo to maina iekrāšanas iespējās.
24.05.2023 10:20 |
 
Reitings 165
Reģ: 20.05.2023
Lula @ 24.05.2023 10:20
Meitenes, kas atliek ievērojamu daļu no algas, neaizmirstiet pieminēt, ja jums vīrs maksā visus rēķinus. Te jau diezgan daudzām tā ir, cik atceros no citām diskusijām un tas tomēr šo to maina iekrāšanas iespējās.

O jā, tas noteikti! Vislabāk nesalīdzināt sevi ar citiem, jo nekad nezini citu situāciju - vienai vīrs daudz vairāk iegulda ikdienas tēriņos, citai mantots nekustamais īpašums vai finansiālie līdzekļi utt., līdz ar to var daudz brīvāk rīkoties ar savu algu.
24.05.2023 10:22 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits