Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

2023. gada krīze

 
Reitings 55
Reģ: 07.11.2019
Visur esmu salasījusies un nelielas bažas ar to kas sekos tālāk.
Lasīju, ka ja Rīgas iedzīvotāji tagad maksāja par apkuri 150€ , tā vieta maksas nākamgad 250€
Protams, tas nebūs tikai Rīgā
Pārtika sadārdzināsies vēl par 20% un par degvielu vispār nerunāsim.
Man jau sāk likties, ka mums virzās viss uz krīzes pusi, par tagad sāk tā likties.
Tiešām negribētos , lai ir tāda krīze kā iepriekšējā un cilvēki brauc prom, likas ka esam nedaudz atguvušies.
Pēc dekrēta gribēju uzsākt savu biznesu, bet nu jau liekas, ka nav jēgas + vēl var uzrasties covid.
Kādas jūsu prognozes?
07.05.2022 22:23 |
 
Reitings 3661
Reģ: 01.03.2022
Tas nav tikai Latvijā. Cenas ir manāmi jau kāpušas un vēl turpina kāpt pilnīgi visur.
Māsa Anglijā. Vēl pirms gada studio dzīvoklis, kur gultai vienā pusē plīts, bet otrā pusē duša un vēl bez veļas mašīnas, maksāja 650, bet tagad nav zemāk par 800 paundiem. Un vēl visi rēķini klāt. Drausmas.
Mana labākā draudzene Spānijā dzīvo. Tur arī, ja neesi bagāts, tad šaize. Ēdiena cenas aug, rēķini lielāki. Katru reizi, kad zvana nošokē.
Kopumā mūsdienā, tiem kam piķis nav problēma, viss ir kārtībā, bet vidus slānim un zemāk, ir ļoti čābīgi. Mēs dzīvojam vēl diezgan izšķērdīgi, bet nu jau jāsāk piedomāt. Sevišķi pie restorānu un kino gājieniem.
07.05.2022 22:31 |
 
Reitings 1809
Reģ: 17.03.2022
To,ka ekonomika iet uz leju ir fakts.Godīgi sakot šķiet,ka tas kas mūs gaida ir kaut kas tāds, ko līdz šim nebūsim pieredzējuši. Man jau ir paziņas,kuri dzīvo vieni privātmājā un sauc bērnus tur dzīvot,jo saprot,ka apkuru nevarēs nomaksāt. Draudzene kurai 3 istabu dzīvoklis paņēma pie sevis vecmammu un vecmammas māju nopārdeva. Ļoti dārgi visu ir uzturēt.
Gribēju meklēt īres dzīvokli,bet saprotu,ka var sanākt tik sālīti, ka laikam atlikšu vēl uz gadu šo pasākumu.
Cenšos domāt pozitīvi,bet šobrīd ar visu cenu kāpumu neizdodas noturēt to pozitīvismu.
07.05.2022 22:31 |
 
10 gadi
Reitings 1282
Reģ: 07.12.2011
Izklausās jau ļoti pesimistiski, bet diemžēl tā ir un būs
Kad sāk domāt jau slikti paliek,rudens,ziema domaju būs traki,-krīze,kovids atkal utt.
08.05.2022 12:16 |
 
Reitings 106
Reģ: 07.04.2022
Tādēļ pāreju uz nozari ar lielāku algu. Ja vienam pašam gribas īrēt skaistu 2-3 istabu dzīvokli, vismaz 1,5 k neto mēnesī ir vajadzīgi. Iepriekš varēju dzīvot ar daudz mazākiem ienākumiem no pusslodzes darba, bet vairs tā nevarēs.
08.05.2022 12:35 |
 
Moderators
Reitings 3690
Reģ: 13.11.2016
Reāla krīze ir tad, kad cenas samazinās, t.i., ir deflācija, nevis inflācija, ka tagad. Dižķibeles laikā cenas samazinājās.
Latvijas ekonomika, ja kas, ir vienā no vēsturiski augstākajiem punktiem, un tieši tādēļ absolūti lielākā daļa sabiedrības cenu kāpumu itin labi pārdzīvos, neskatoties uz to, ka drusku krītas pirktspēja.
Var jau pačīkstēt par degvielas cenām, bet nevar manīt, ka auto straume Rīgā būtu samazinājusies.
08.05.2022 12:43 |
 
Reitings 6989
Reģ: 13.04.2022
law7 @ 08.05.2022 12:43
Reāla krīze ir tad, kad cenas samazinās, t.i., ir deflācija, nevis inflācija, ka tagad. Dižķibeles laikā cenas samazinājās.
Latvijas ekonomika, ja kas, ir vienā no vēsturiski augstākajiem punktiem, un tieši tādēļ absolūti lielākā daļa sabiedrības cenu kāpumu itin labi pārdzīvos, neskatoties uz to, ka drusku krītas pirktspēja.
Var jau pačīkstēt par degvielas cenām, bet nevar manīt, ka auto straume Rīgā būtu samazinājusies.

Pilnīgi tāda sajūta, ka Latvijā visi ir darbspējas vecumā. Gribēšu paskatīties kā vientuļš pensionārs ar 300€ izdzīvos :)
08.05.2022 12:51 |
 
Moderators
Reitings 3690
Reģ: 13.11.2016
amoreamore @ 08.05.2022 12:51

Pilnīgi tāda sajūta, ka Latvijā visi ir darbspējas vecumā. Gribēšu paskatīties kā vientuļš pensionārs ar 300€ izdzīvos :)

Izdzīvos apmēram tāpat, kā līdz šim. Te jāņem vērā vairākas lietas:
1) lielākajai daļai pensionāru pensijas ir lielākas;
2) daudziem ir bērni, kuri var atbalstīt;
3) daļai mazo pensiju saņēmēju, t.sk., piemēram, valsts prezidentam Levitam (pensija ap 120 Eur mēnesī), pensija nav vienīgais ienākumu avots;
4) ja nu galīgi galus nevar savilkt, pastāv arī sociālā palīdzība, ko var saņemt no pašvaldības.
08.05.2022 15:10 |
 
Reitings 38
Reģ: 18.04.2022
Khali @ 07.05.2022 22:31
Tas nav tikai Latvijā. Cenas ir manāmi jau kāpušas un vēl turpina kāpt pilnīgi visur.
Māsa Anglijā. Vēl pirms gada studio dzīvoklis, kur gultai vienā pusē plīts, bet otrā pusē duša un vēl bez veļas mašīnas, maksāja 650, bet tagad nav zemāk par 800 paundiem. Un vēl visi rēķini klāt. Drausmas.
Mana labākā draudzene Spānijā dzīvo. Tur arī, ja neesi bagāts, tad šaize. Ēdiena cenas aug, rēķini lielāki. Katru reizi, kad zvana nošokē.
Kopumā mūsdienā, tiem kam piķis nav problēma, viss ir kārtībā, bet vidus slānim un zemāk, ir ļoti čābīgi. Mēs dzīvojam vēl diezgan izšķērdīgi, bet nu jau jāsāk piedomāt. Sevišķi pie restorānu un kino gājieniem.
Tomēr ārzemēs dzīvojošajiem nav tāda pesimisma. Jā, man arī viena draudzene Norvēģijā, cita Vācijā. Esot jau gan dzīve dārgāka, bet viņām katru gadu reāli paaugstina algu. Kopumā - joprojām var atļauties vairāk, nekā es.
08.05.2022 16:26 |
 
Reitings 6989
Reģ: 13.04.2022
law7 @ 08.05.2022 15:10

Izdzīvos apmēram tāpat, kā līdz šim. Te jāņem vērā vairākas lietas:
1) lielākajai daļai pensionāru pensijas ir lielākas;
2) daudziem ir bērni, kuri var atbalstīt;
3) daļai mazo pensiju saņēmēju, t.sk., piemēram, valsts prezidentam Levitam (pensija ap 120 Eur mēnesī), pensija nav vienīgais ienākumu avots;
4) ja nu galīgi galus nevar savilkt, pastāv arī sociālā palīdzība, ko var saņemt no pašvaldības.

1) ok, 500€ ņemsim par vidējo, lai gan LM saka, ka 400€ jau esot milzu pensija, bet ok. Komunālie ziemā + elektrība + gāze + aptiekas apmeklējums + TV + ārsti. Sanāk cik? Ap 300€. Nākošajā ziemā būs cik? Elementāri aprēķini ņemot vērā inflāciju.
2) bērniem tas NAV jādara. Valstij ir jānodrošina cilvēka cienīgu dzīvi, ņemot vērā ka tieši pensionāri pēc psrs sabrukuma bija tie, kas no jauna cēla ekonomiku. pensionāri arī grib dzīvot, nevis izdzīvotu.
3) ļoti adekvāts salīdzinājums ar Levitu, jaaa
4) var redzēt, ka esi tālu no realitātes, šo sociālo palīdzību saņemt ir praktiski neiespējami. Jāņem vērā arī, ka pensionāriem a) ir kauns prasīt, b) nav vairs veselības iziet tos 12 elles riņķus, c) informācija nav plaši pieejama un skaidri saprotama, bieži vien pat sociālā dienesta darbinieki nesaprot līdz galam ko un kā runā. Jāpiebilst arī, ka šie atbalsti tiek izsniegti ļoti formāli, neizvērtējot reālo situāciju.
P.s šeit jāpiemin, ka pensionāru apvienība ir atzinusi, ka, diemžēl 50% no pensionāru mājsaimniecībām kļūs maksātnespējīgas. Sk. šeit https://www.leta.lv/home/important/4805F6EF-BFBF-4CB4-A277-D7716621AA68/
08.05.2022 17:23 |
 
Reitings 1033
Reģ: 27.02.2022
Valstij ir jānodrošina cilvēka cienīgu dzīvi, ņemot vērā ka tieši pensionāri pēc psrs sabrukuma bija tie, kas no jauna cēla ekonomiku. pensionāri arī grib dzīvot

Bet no kā tad lai valsts ņem to naudu kuru maksāt psrs laikā pensionāriem? No tagadējo cilvēku nodokļiem, jo tad nebija tādi noteikti pensiju līmeņi. Un tad mēs sūdzamies, ka nodokļu slogs ir liels, bet tur vēj jaierēķina pabalsti visiem invalīdiem, vecākiem, maznodrošinātajiem, un mūsu klibojoša, bet tomēr lēta veselības aprūpe utt. Ja es maksāju katru mēnesi 200 eiro savā pensijas maciņā tad nevaru gaidīt ka pēc tam saņemšu 1000 eiro, bet labi ja 500-600.
08.05.2022 21:47 |
 
Reitings 6989
Reģ: 13.04.2022
YaeMiko @ 08.05.2022 21:47

Bet no kā tad lai valsts ņem to naudu kuru maksāt psrs laikā pensionāriem? No tagadējo cilvēku nodokļiem, jo tad nebija tādi noteikti pensiju līmeņi. Un tad mēs sūdzamies, ka nodokļu slogs ir liels, bet tur vēj jaierēķina pabalsti visiem invalīdiem, vecākiem, maznodrošinātajiem, un mūsu klibojoša, bet tomēr lēta veselības aprūpe utt. Ja es maksāju katru mēnesi 200 eiro savā pensijas maciņā tad nevaru gaidīt ka pēc tam saņemšu 1000 eiro, bet labi ja 500-600.

Kā cilvēks, kas strādā finanšu sfērā varu teikt, ka kā minimums, samazinot ierēdņu skaitu (pietiekami ilgi pati biju ierēdnis, lai zinātu, ka nav nepieciešamības pēc tik daudz ierēdņiem, ja 4h dienā var atļauties dzert kafiju un aprunat kolēģus), kā arī pārrakstot iepirkumu likumu, kas minimizētu karteļu (čau Skonto, LNK un pārējie) un korupcijas riskus, kā arī mērķtiecīgi izlietojot budžeta līdzekļus, tā vietā, lai realizētu shady projektus.
08.05.2022 22:52 |
 
Reitings 1033
Reģ: 27.02.2022
amoreamore @ 08.05.2022 22:52

Kā cilvēks, kas strādā finanšu sfērā varu teikt, ka kā minimums, samazinot ierēdņu skaitu (pietiekami ilgi pati biju ierēdnis, lai zinātu, ka nav nepieciešamības pēc tik daudz ierēdņiem, ja 4h dienā var atļauties dzert kafiju un aprunat kolēģus), kā arī pārrakstot iepirkumu likumu, kas minimizētu karteļu (čau Skonto, LNK un pārējie) un korupcijas riskus, kā arī mērķtiecīgi izlietojot budžeta līdzekļus, tā vietā, lai realizētu shady projektus.

Bet tad lūdzu ej politikā un izdari. Cilvēkiem taču patīk gūt savu labumu, ņemt aploksnē naudu utt. Gan jau arī tie kuri saka strādāt politikā un finanšu jomā ar labiem nodomiem, pēc kāda laika ņem kukuļus un dara shady lietas. Cilvēka dabā tāda.
09.05.2022 06:35 |
 
Reitings 336
Reģ: 29.07.2020
Jums patiešām liekas lēta un pieejama medicīna?
Ir jomas , kur var tikt ātri. Ir jomas, kur jāgaida pusgadu vai ilgāk, lai par 5Eur tiktu, bet ja esi gatavs 50Eur maksāt, tad mēneša laikā. Latvijā jau vēl ir knifs, ja ej pa pilno samaksu un vajag papildus izmeklēšanas, procedūras, tad maksā atkal pilnu cenu, bet ja par 5Eur, tad visbiežāk ir lielākā daļa apmaksātas.
Ja 5Eur var tikt pārsvarā līdz 16.00. Ja strādā cilvēks standarta darba laiku darba dienās, tad jāatprasās darba devējam, lai ātrāk palaiž, vai arī jārunā atvaļinājuma diena.
09.05.2022 07:31 |
 
Reitings 10723
Reģ: 05.03.2020
Vispār ar savu 5 gadu pieredzi (izstaigājot daudzus ārstus), mums tiešām ir labu, zinošu ārstu trūkums medicīnā, jo pie labākajiem ir rindas pa pusgadu, pat ar to, ka viņi pieņem tikai par maksu (un nē, ne privātajās klīnikās, bet tajā pašā RAKUS, Stradiņos u.c. tie ir tikai maksas ārsti, lai gan es šo īsti nesaprotu, kādēļ tad viņi izmanto šo iestāžu telpas). Pie tādiem ārstiem, kuri neiedziļinās vai visas kaites noveļ uz stresu, pie tādiem var tikt - 1-2 nedēļu laikā, bet jēgas jau 0, jo neizmeklē korekti, uz izmeklējumiem nesūta. Tā sistēma Latvijā tiešām ir bēdīga.
Par ierēdņu skaitu valsts iestādēs - piekrītu, būtu jāsamazina (es par to tieši runāju nesen ar kolēģiem), citādāk sanāk, ka ierēdņiem (par mūsu nodokļu naudu) ar katru gadu algas ceļ proporcionāli inflācijai, nodokļu slogs iedzīvotājiem līdz ar to tikai pieaug, lai gan apstākļos, kad cilvēku labklājība strauji krīt, jo pirktspēja samazinās, tas ir neloģiski. OK, algas jāceļ ir, bet tad ir arī jāizvērtē, cik efektīvi ir darbinieki. Pazīstamai meitenei uzņēmumā (neliela privātfirma), atlaida vienu pārdevēju, jo nevar atļauties vairs 3 pārdevējus, atstāja tikai 2, kurām var maksāt pilnu algu un darbs ir tāpat paveicams. A valsts iestādēs kāds to izvērtēs? Pofig! Var taču maksāt visiem par nodokļu naudu.
09.05.2022 08:08 |
 
Reitings 336
Reģ: 29.07.2020
Pa 5Eur, ja iet, tad patiešām kā noveicas. Var uztrāpīt uz labu speciālistu un var uztrāpīt uz tādu, kurš vispār negrib iedziļināties, atbildēt uz visiem jautājumiem un gaida, lai atrāk aizej prom.
09.05.2022 08:44 |
 
Patīk
Reitings 335
Reģ: 12.10.2018
Tagad daudzi ražotāji, tirgotāji un pakalpojumu sniedzēji spekulē izmantojot sankcijas un savu monopolstāvokli tirgū. Ir jau palicis par normu, ka visam var celt cenas, pamatojot to ar situāciju resursu tirgū.
Parasti šādas situācijas agri vai vēlu noved pie krīzes, kas nozīmē ka būs bankroti, lielāks bezdarbs un tam sekojoša deflācija.
Bet Krīzes ir vajadzīgas, it īpaši Latvijā. Tas ir sāpīgi, bet krīze noregulē un sakārto tirgu, tas atsijā daudzus uzpūstus uzņēmumus un noliek visu pa vietām, kā tas bija pēc 2009 gada krīzes.
Tas arī samazinās nodokļu ieņēmumus un stimulēs valsti pārskatīt un samazināt nevajadzīgus izdevumus, kuru noteikti ir daudz, ja ekonomiskā situācija ir laba.
09.05.2022 08:59 |
 
Reitings 1033
Reģ: 27.02.2022
Jums patiešām liekas lēta un pieejama medicīna?

Neviens neteica ka pieejam.
Bet tajā pat Anglijā tagad arī jāgaida nenormālas rindas. Manai draudzenei lai tiktu uz ginekologa usg 8 mēneši lai gan kaut kas aizdomīgs dzemdē. Plāno braukt uz Latviju samaksāt 40 eiro nevis kā Anglijā 200 pounds par maksas ārstu.
Nekur nav ideāli.
Un ir jomas kur Latvijā ir ļoti mazs speciālistu.
09.05.2022 10:10 |
 
Reitings 1809
Reģ: 17.03.2022
iiieviiite @ 09.05.2022 08:08
Vispār ar savu 5 gadu pieredzi (izstaigājot daudzus ārstus), mums tiešām ir labu, zinošu ārstu trūkums medicīnā, jo pie labākajiem ir rindas pa pusgadu, pat ar to, ka viņi pieņem tikai par maksu (un nē, ne privātajās klīnikās, bet tajā pašā RAKUS, Stradiņos u.c. tie ir tikai maksas ārsti, lai gan es šo īsti nesaprotu, kādēļ tad viņi izmanto šo iestāžu telpas). Pie tādiem ārstiem, kuri neiedziļinās vai visas kaites noveļ uz stresu, pie tādiem var tikt - 1-2 nedēļu laikā, bet jēgas jau 0, jo neizmeklē korekti, uz izmeklējumiem nesūta. Tā sistēma Latvijā tiešām ir bēdīga.
Par ierēdņu skaitu valsts iestādēs - piekrītu, būtu jāsamazina (es par to tieši runāju nesen ar kolēģiem), citādāk sanāk, ka ierēdņiem (par mūsu nodokļu naudu) ar katru gadu algas ceļ proporcionāli inflācijai, nodokļu slogs iedzīvotājiem līdz ar to tikai pieaug, lai gan apstākļos, kad cilvēku labklājība strauji krīt, jo pirktspēja samazinās, tas ir neloģiski. OK, algas jāceļ ir, bet tad ir arī jāizvērtē, cik efektīvi ir darbinieki. Pazīstamai meitenei uzņēmumā (neliela privātfirma), atlaida vienu pārdevēju, jo nevar atļauties vairs 3 pārdevējus, atstāja tikai 2, kurām var maksāt pilnu algu un darbs ir tāpat paveicams. A valsts iestādēs kāds to izvērtēs? Pofig! Var taču maksāt visiem par nodokļu naudu.

Par medicīnu piekritīšu. Esmu cilvēks, kuram jāiet pie ārstiem regulāri t.i dažādi speciālisti un gandrīz katru mēnesi. Par valsts naudu neeju,jo nevaru gaidīt tik ilgi. Vislielākā problēma jau ir speciālistu trūkums, viens ārsts var pieņemt 10 dažādās iestādēs un reti kurš strādā tikai vienā iestādē pilnu dienu. Tātad,ja eju uz maksas vizītēm arī visas analīzes un izmeklējumi man būs maksas. 5 gadu laikā man nav nekādu uzlabojumu tieši ārstu nepieejamības dēļ. Darba laiki tiešām ir tādi, ka ja darbs nav nu gandrīz pie pašas medicīnas iestādes durvīm, tad man tas nozīmēja bezalgas atvaļinājumu,jo citādi es nevarēju neko pakārtot darbam.
Pie tam ārsti nesteidzas ar diagnozes uzlikšanu. Nezinu kā citiem, bet man piem. analīzes un izmeklējumi ir uzrādījuši konkrētas saslimšanas, kurām noteikti būtu jābūt pie oficiālām diagnozēm, bet viņas tur nav! Kad braucu uz slimnīcu, tad mediķi ir šokā par visām diagnozēm un manu papīru kalniem, jo manā e-kartiņā neviens no tām diagnozēm nav. Un tā arī es pērku zāles ar zilo recepti simtos eiro :) Par medicīnu varētu daudz ko pastāstīt, bet nu varbūt ja kāds aiziet retu reizi, tad šķiet,ka nav nemaz tik slikti, bet es kā regulārs apmeklētājs redzu ļoti daudz nepilnību un robu.
09.05.2022 10:36 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits