Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Inteliģenti, gudri cilvēki

 
Reitings 242
Reģ: 13.05.2021
Hey!
Šovakar aizdomājos ko uzskatu par gudru, inteleģentu cilvēku. Dabiski gudru tā teikt. Manuprāt, tie ir cilvēki, kuri spēj uzturēt sarunu, interesējas tālāk par savu degungalu, allaž visu izdara labi un vairāk nekā no viņiem prasa, prot kontrolēt emocijas, savaldīt sevi, viņiem ir izteikta kritiskā domāšana un loģika.
Sapratu, ka esmu tādus sava dzīvē satikusi. Allaž - gan skolā, gan universitātē - bija “brīnumbērni” - viņi nesēdēja caurām dienām pie grāmatām, viņiem bija daudz hobiju, sociālā dzīve un tāpat viņi apsteidza centīgos un zubrītājus. Nesaprotu kā? Protams, akadēmiskie panākumi neko daudz nenozīmē, bet tomēr iespaidigi, ka kādam jāpavada cauras naktis, lai nokārtotu eskamenu, bet kādam tās ir pāris stundas un atzīme kabatā...
Atceros man kursā bija meitene, kura strādāt nozarē sāka 1.kursā, prata 5 valodas, mācībās bija augšgalā - par grūtākos prieksmetus kārtoja uz 9, vienmēr pasniedzējiem uzdeva gudrus jautājumus, viņa arī ir interesants cilvēks - varēja parunāt da par jebko(sākot no politikas un beidzot ar nenopietnam lietām), tāpat viņa, kas bija brîvs neatteica aiziet patusēt. Cilveks ar ffenomenālu laika menedžmentu, loģiku, saprašanu. Varbūt tā ir maska, bet viņa notiekti nebija no cilvēkiem, kura zubrās
Kā jūs domājat kā rodas tādi dabiski gudri cilvēki, kuri pūlās daudz mazāk, bet visur nostartēja labāk? Vai tas ir vairāk “gēnu” jautājums, vai tomēr uzskatāt, ka jebkurš var kļūt par “mazo ģēniju?”.
Personigi man valodas galīgi neiet. Es ļoti cenšos. Man nav ari laba loģiskā domāšana, kritiskā domāšana. Studiju laika cīnījos par palikšanu budžetā un mācījos daudz
29.06.2021 23:52 |
 
Reitings 361
Reģ: 07.07.2020
Es arī zinu ka tas ir, kad jācīnās un jākuļas pa dzīvi. Jā, es eksāmenus vidusskola nokārtoju daudz maz labi, liecībā nebija mazāk par 7, bet es arī mācījos ļoti daudz, gāju uz konsultācijām, priekšmetos, kuri negaja bija privātskolotājs. Studejot turos budžeta(un laikam nākamgad palikšu arī, tā izskatās), bet nav viegli. Jāmācās. Tajā pat laikā man draudzene/kursa biedrene tikpat kā nemācās vispār un dabū labas atzīmes. Vina bieži vien sāk mācīties vakarā pirms pārbaudījuma vai no rita, bieži vien pārlasa pierakstus un pamanās nokārtto labi. Viņai ir draugs ar kuru katru nedēļas nogali(burtiski katru) brauc piedzīvojumos. Viņai tiešām viegli viss padodas, viņa ir tur kur jābūt un vispār dzīvo bez stresa. Viņai “viegla galva” un ātri pielec, kamēr man biezi vien pēc lekcijām ir vēl jāsēž un jāmēģina saprast.
Arī manam brālim ir viegla galva, tikai viņs ir par slinku, lai kaut cik pakustinātu pirkstiņu kaut ko darīt..
Tāpēc es nesaprotu kā. Man tā arī ir mistērija, jo, salīdzinot mani un brāli, nepateiksi, ka pie vainas gēni. Ari vide, kurā uzaugam bija tā pat.
30.06.2021 23:28 |
 
Reitings 60
Reģ: 28.04.2021
Man ir viena māsa un divi brāļi, visi vecāki par mani. Jaunākais brālis mūsu ģimenē ir vienīgais, kurš atšķiras ar savu inteliģences līmeni. Patiešām gudrs cilvēks, zinošs gandrīz katrā tēmā, par kuru vēlies padiskutēt. Cik nu esmu domājusi, joprojām nesaprotu, no kurienes viņa gudrība atnākusi. Mammai nav nekādu augstāko izglītību tāpat, kā tētim. Tētis strādā fizisku darbu, mamma vairāk nestrādā jau sen. Ne ģimenē, ne rados neviens nav tāds izteikti gudrs. Māsai ir iegūta augstākā izglītība, labs darbs, bet vecākajam brālim 9 klašu izglītība, taču strādā fiziskā, labā darbā. Arī es neesmu apveltīta augstos līmeņos, ja nemaldos, no visiem vidusskolā visgrūtāk gāja tieši man. Es domāju, ka gudrība ir gēnos, bet par šo sava brāļa gadijumu gan nemācēšu atbildēt :D Man vienmēr licies, ka šie dabīgi gudrie cilvēki vienmēr ir tie, kas dzīvē daudz ko sasniedz un ir tur, kur vēlējušies būt pretēji tiem, kam dabīgi šī inteliģence nav pagadijusies, piemēram, man. Tāpēc līdz sīkākajām vīlītēm zinu, kā tas ir, kad neesi viens no tādiem un par savu gudrības līmeni smagi jācīnas un jāpūlas, jo ja to nedarīsi, tad paliksi tāds, kāds esi un tur, kur esi, jo vienkārši dabīgi necelies uz augšu un dzīve tev nevēlas piespēlēt vieglākos ceļus 🤷🏽‍♀️
30.06.2021 22:24 |
 
Reitings 436
Reģ: 04.06.2015
RedBull,
Man bija 109, kauns teikt, jo te manīju, ka viduvējīja ir 110-120, tad es pat to neaizsniedzu

Vidējais ir 100. Šie IQ 110 līdz 130 ir viduvēji tādā nozīmē, ka tie dominē noteiktos sabiedrības slāņos un noteiktās sfērās darba tirgū. Kā arī nav saistīti ar būtiskām inovācijām (lielākoties, ir reti izņēmumi). Bet nu interneta IQ testi nav nopietni ņemami.
LieneKat,
Jā, ir, bet vai tas ir vides dēļ (piemēram, melnādainie dzīvo atsevišķos nabadzīgākos rajonos un vārās savā sulā) vai viņiem tiešām ir iedzimtas sliktākas prāta spējas, kuras adoptēšana izglītotā ģimenē neizmaina?
Gan, gan. Kā rakstīju, videi ir ietekme uz to, vai cilvēks realizē savu bioloģisko potenciālu. Tas attiecas uz visām jomām, ne tikai intelektu. Bet šo potenciālu ir noteikusi evolūcija. Āfrikā ir ļoti atšķirīga vide no Eiropas, un tur ir atšķirīgi selekcijas spiedieni. Ļoti vienkāršoti sakot, Āfrikā augstāka loma izdzīvošanā ir bijusi fiziskajam stāvoklim, Eiropā tas vēsturiski bija intelekts (lielā mērā aukstu ziemu dēļ, kuras var labāk pārdzīvot, ja spēj iepriekš plānot, kā to darīt).
30.06.2021 16:27 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
Par šo tēmu noteikti ir vairāki pētījumi, kurus palasīt.
Like most aspects of human behavior and cognition, intelligence is a complex trait that is influenced by both genetic and environmental factors. Intelligence is challenging to study, in part because it can be defined and measured in different ways.
Domāju, ka gēniem kaut kāda ietekme ir, neticu, ka absolūti nekāda. Noteikti vide un audzināšana to pārspēj, bet kaut kādi iedzimti talanti vai vājās puses ir katram.
Kā tad ar cilvēkiem, kas piedzimuši nelabvēlīgā ģimenē, auguši sliktos apstākļos, bet dzīvē sasnieguši ļoti daudz?
30.06.2021 15:18 |
 
Patīk
Reitings 335
Reģ: 12.10.2018
Daudziem patīk dažādus trūkumus norakstīt uz iedzimtību un neizbēgamību.
Kāpēc cilvēks uzaugt tāds kāds viņš uzaug ? Kurš ir uzaudzis ideāli pareizā vidē ? Praktiski neviens. Vecāki, ģimene, sociālā vide, attiecības tuvinieku starpā. Tas viss atstāj ļoti lielu iespaidu uz to kāds cilvēks kļūs kad izaugs. Tie ir pamati uz kā balstīsies cilvēka sociālā izpratne un dzīve. Protams kaut ko var mainīt, kaut ko nevar.
Ja vecāki ir pilnīgi analfabēti, tas nenozīmē ka viņu bērns nevar kļūt par izcili gudru cilvēku.
30.06.2021 14:58 |
 
Patīk
Reitings 1753
Reģ: 24.05.2019
Lielākā daļa cilvēku ir diezgan stulbi, nekādi ideālie apstākļi to nelabos. Mūsdienās daudziem ir pieejama lieliska vide attīstībai, informācijas pieejamība ir fenomenāla, bet cilvēki tik un tā turpina būt stulbi un brīvprātīgi neizglītoti.
30.06.2021 14:28 |
 
Patīk
Reitings 1753
Reģ: 24.05.2019
Par tiekšanos uz izcilību 1 jomā piekrītu. Ne obligāti tam jābūt skolas priekšmetam. Skola savā ziņā ierobežo cilvēka attīstību, nu vismaz manu ierobežoja 😄 kad piemēram man nācās atsēdēt stundas, kuru saturu jau zinu, vai lika aizstāt skolotāju un pasniegt matemātiku. Fun times (not). Akadēmiskā vide Latvijā daudzās jomās vispār nav attīstīta, starprautiska pieredze ir obligāta.
Par mūsdienu ģēnijiem - par šo tēmu neesmu baigi interesējusies, tāpēc zinu tikai slavenākos. Piemēram Stephen Hawking, diemžēl jau miris, bet pieskaitu viņu pie šī laika ģēnijiem, Grigori Perelman - bēdīgi slavens matemātikas ģēnijs, dzīvs. Garry Kasparov - šaha ģēnijs. Noam Chomsky - mūsdienu lingvistikas tēvs, sen jau iekļauts mācību grāmatās.
30.06.2021 14:17 |
 
Reitings 874
Reģ: 27.07.2020
Godfather @ 30.06.2021 14:03

Bērns sāk apgūt iemaņas no pirmajiem mēnešiem. Tālāk gandrīz viss ir atkarīgs no tā, cik kvalitatīvu, audzinošu, neuzspiestu, saistošu izglītību un audzināšanu tas saņems. Ja tas viss darbotos ideāli tad izcilība būtu lielākai daļai cilvēku.
Diemžēl neviens nepiedzims par ideāliem vecākiem un bērnus audzinām kā protam

Nu ideālos apstākļos vispārējo līmeni varētu pacelt, bet kāds šā vai tā būtu labāks.
Un sāls jau ir tajā, ka dažādiem cilvēkiem ir atšķirīgas spējas. Piemēram, es un mana draudzene varbūt ir salīdzināmi inteliģences ziņā, bet tas, kā mēs iekšēji domājam, un nianses, kurās katrs dominē, atšķiras, līdz ar to arī ja mēs samainītos ar karjerām, tad noteikti sniegums tajās būtu krasi atšķirīgs, jo tās tomēr ir samērā atšķirīgas nodarbes.
30.06.2021 14:16 |
 
Patīk
Reitings 335
Reģ: 12.10.2018
Viduvējības līmeni katrs var sasniegt, bet runa iet par izcilību

Bērns sāk apgūt iemaņas no pirmajiem mēnešiem. Tālāk gandrīz viss ir atkarīgs no tā, cik kvalitatīvu, audzinošu, neuzspiestu, saistošu izglītību un audzināšanu tas saņems. Ja tas viss darbotos ideāli tad izcilība būtu lielākai daļai cilvēku.
Diemžēl neviens nepiedzims par ideāliem vecākiem un bērnus audzinām kā protam
30.06.2021 14:03 |
 
Reitings 874
Reģ: 27.07.2020
C00L Dzipsy @ 30.06.2021 13:11
Kurus, joprojām pie dzīves esošos cilvēkus, jūs uzskatās par "ģēnijiem"? Nu tādus sabiedrībā, protams, zināmus.

Man īsti nav favorītu vai autoritāšu nevienā dzīves sfērā, līdz ar to es pat nevaru atbildēt uz šo jautājumu. Nedomāju, ka ģēniju definē acīmredzami sasniegtais un publiska atpazīstamība. Ģēnijs var savā pagrābā radīt ļoti nozīmīgu inovāciju, bet par to neviens pat nezinās, jo šī inovācija pati par sevi būs ļoti abstrakta. Sabiedrība vēlāk redzēs tikai radītu galaproduktu, kas kādā mērā ir atkarīgs no šīs inovācijas un varbūt uztvers šī produkta radītāju par ģēniju.
30.06.2021 13:56 |
 
Reitings 874
Reģ: 27.07.2020
Godfather @ 30.06.2021 13:27
Cilvēkiem nav sugu, par kurām varētu teikt ka kāda suga ir savā attīstībā aizgājusi tālāk par citām. Tas nozīmē ka neskatoties uz ārējām, sociālām un intelekta atšķirībā, piedzimstot esam praktiski vienādi. Ir mantots temperments, talanti un un citu īpašību aizmetņi. Kuri bez audzināšanas un izglītības neko nedod.
Jebkuru jaundzimušo vai aizvest un otru pasaules galu un ielikt pilnīgi atšķirīgā ģimenē un pieaugot viņš būs šīs sabiedrības loceklis ar visām iemaņām, zināšanās un spējām kuras tur ir nepieciešamas.

Viduvējības līmeni katrs var sasniegt, bet runa iet par izcilību.
30.06.2021 13:45 |
 
Patīk
Reitings 335
Reģ: 12.10.2018
Cilvēkiem nav sugu, par kurām varētu teikt ka kāda suga ir savā attīstībā aizgājusi tālāk par citām. Tas nozīmē ka neskatoties uz ārējām, sociālām un intelekta atšķirībā, piedzimstot esam praktiski vienādi. Ir mantots temperments, talanti un un citu īpašību aizmetņi. Kuri bez audzināšanas un izglītības neko nedod.
Jebkuru jaundzimušo vai aizvest un otru pasaules galu un ielikt pilnīgi atšķirīgā ģimenē un pieaugot viņš būs šīs sabiedrības loceklis ar visām iemaņām, zināšanās un spējām kuras tur ir nepieciešamas.
30.06.2021 13:27 |
 
Reitings 204
Reģ: 10.08.2020
Rasēm ir IQ atšķirības.

Jā, ir, bet vai tas ir vides dēļ (piemēram, melnādainie dzīvo atsevišķos nabadzīgākos rajonos un vārās savā sulā) vai viņiem tiešām ir iedzimtas sliktākas prāta spējas, kuras adoptēšana izglītotā ģimenē neizmaina?
30.06.2021 13:16 |
 
Reitings 315
Reģ: 14.08.2020
Starp citu, vai kāda/kāds no jums ir pildījusi IQ testus?
Es reiz internetā uzgāju, nezinu vai bija īstais, bet izskatījās, ka varētu būt. Nekas nebija jāmaksā. rezultātu atsūtīja uz epastu. Man bija 109, kauns teikt, jo te manīju, ka viduvējīja ir 110-120, tad es pat to neaizsniedzu :D
30.06.2021 13:14 |
 
Reitings 4759
Reģ: 22.10.2020
Kurus, joprojām pie dzīves esošos cilvēkus, jūs uzskatās par "ģēnijiem"? Nu tādus sabiedrībā, protams, zināmus.
30.06.2021 13:11 |
 
Reitings 204
Reģ: 10.08.2020
Laikam objektīvākos datus par gēnu ietekmi uz prāta spējām sniedz pētījumi par alkoholiķu/narkomānu bērniem, kurus ļoti agrā vecumā ir adoptējušas inteliģentas, turīgas ģimenes.
30.06.2021 13:07 |
 
Reitings 315
Reģ: 14.08.2020
Es domāju, ka tā gudrība, viegla galva utml. ir atkarīga arī no vides kādā bērns uzaug, tāpat emocionālās inteliģences, spējas nodalīt mācības no atpūtas, darbu no atpūtas. Esmu ievērojusi, ka cilvēki, kuri ir gudri parasti ir arī dzīvespriecīgi un daudzpusīgi - viņiem ir daudz hobiju, ārpus mācībām. Tie ir cilvēki, kuri paši par kaut ko interesējas - parasti lasa grāmatas, zinātniskus rakstus un zināšanas neaprobežojas ar to, ko iemāca skolā.
Varbūt intelektu tas neuzlabo, bet pēc pieredzes saku, ka pirmajā kursā biju tāda kā zubrīte, mācījos daudz un likās, ka apsteigšu visus, bet rezultātā dabūju visur 7-9, atzīmes bija ok, bet es nebiju laimīga, jo viss ko redzēju - grāmatas. Tagad es esmu sākusi mācities apzinātāk, izguļos, eju ārā, nedēļas nogalēs braucu tripiņos. Ieguldu daudz mazāk laika studijās, bet atzīmes ir tādas pat un pat labāks, tagad jūtos arī daudz labāk emocionāli...Es teiktu, ka, lai labi nostartētu ir svarīgs kompelkss - tāpat kā sportistam :)
30.06.2021 13:06 |
 
Reitings 436
Reģ: 04.06.2015
Neuzskatu, ka sava "augstākā bioloģiskā potenciāla" sasniegšanai jābūt pašmērķim dzīvē. Ja bērns savā vidusmēra skolā jūtas labi, viņam tur ir draugi un forši skolotāji, tas manuprāt ir svarīgākais.

Nu, tas ir diskutabli. Galu galā tas ir valstiskas nozīmes jautājums. Un Latvijā tā ir problēma. Mēs varam lielīties, cik krutās skolās gājām, kādās olimpiādēs bijām utt., bet fakti ir tādi, ka internacionālos testos latviešiem rezultāti ir salīdzinoši slikti. Un tas, protams, atspēlējas uz pilnīgi visu valsti. Jo neviens cits kā tikai latvietis strādā pilnīgi visās sfērās valstī, un šo valsti arī pārvalda.
Es nedomāju, ka bērnu ir jāpiespiež uz izcilību pilnīgi visos priekšmetos. Bet - un jo īpaši, ja bērnam ir spējas un interese - ir jābūt 1, varbūt 2 priekšmetiem, kur bērnu ir jāmotivē uz izcilību. Un ja bērns ir ļoti labs kādā priekšmetā, tad viņam var mierīgi ļaut dažādus nesaistītus, nesvarīgu priekšmetus bastot un izbraukt uz 4-5.
Godfather,
Tāpat kā rasisti kuri uzskatīja ka cilvēka rase nosaka to vai cilvēks spēj būt inteliģents un gudrs vai nē.

Es zināju, ka no tevis būs šāds komentārs. Rasēm ir IQ atšķirības. Tāpat kā fiziskas atšķirības. Esi ievērojis, ka ir gana daudz sporta veidu, kur melnādainie absolūti dominē? Pat starp Eiropas nācijām ir kvantificējama atšķirība, kādos sporta veidos kurām nācijām iet labāk, kādos sliktāk - un tas ir saistīts ar nācijas vidējo fizisko uzbūvi.
Ja tas būtu atkarīgs no iedzimtības, tad būtu iespējams izveidot ģēniju selekciju

Ja ar ģēniju domā tikai cilvēkus ar IQ145+, tad tas ir iespējams. Ja ar ģēniju domā cilvēkus, kas katrā paaudzē izdara neticamus atklājumus, tad nē.
30.06.2021 13:05 |
 
Patīk
Reitings 1753
Reģ: 24.05.2019
Gotfather, ģēniju selekciju organizēt nav iespējams, jo ģēnijs ir izņēmums, deviācija, "dabas kļūda", tāpat kā iedzimtie attīstības defekti.
Nav visi cilvēki ar vienādi augstu potenciālu, ko iespējams bezgalīgi attīstīt un paplašīnāt. Diemžēl.
30.06.2021 13:02 |
 
Patīk
Reitings 335
Reģ: 12.10.2018
Jā, un katru bērnu ar labu treneri var uztaisīt par olimpieti.
Tas nav iespējams. Cilvēkiem ir bioloģiski limiti. Absolūti lielākā daļa - mantoti no vecākiem.

Tā agrāk uzskatīja aristokrāti, kuri bija pārliecināti ka sociālas īpašības iedzimst. Tāpat kā rasisti kuri uzskatīja ka cilvēka rase nosaka to vai cilvēks spēj būt inteliģents un gudrs vai nē.
Uzaudzinot dvīņus sociāli atšķirīgās vidēs var uzaudzināt ļoti atšķirīgus cilvēkus ar savām zināšanām spējām un gudrību. Iedzimtas spējas un talanti ir apmēram ~10-20%, Tas, kāds ir cilvēks, par 80 % ir atkarīgs, kā viņš ir uzaudzināts un kādā vidē ir uzaudzis un dzīvojis.
Ja tas būtu atkarīgs no iedzimtības, tad būtu iespējams izveidot ģēniju selekciju
30.06.2021 12:47 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!