akiko @ 31.05.2019 23:29
Es gribētu sev citu uzvārdu. Problēma tajā, ka man ir ļoti maz radinieku un starp tiem nevienam nav smuks uzvārds. Vai drīkst mainīt uzvārdu uz citu, pašas izvēlētu uzvārdu?
Uzvārda maiņu var veikt tikai likumā paredzētajos gadījumos.
Saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2.pantu, uzvārdu var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no šādiem iemesliem:
1) vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
2) persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;
3) persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
4) persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
5) persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību, vai pēc laulības atzīšanas par spēkā neesošu;
6) personai mainīts dzimums;
7) viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu.
Turklāt, likuma 2.panta pirmās daļas 1.punktā lietotais vārds
„apgrūtina” ir kritērijs, kas palīdz nošķirt to, vai personas vārds un uzvārds ir tāds, kas personai saskarsmē ar citiem cilvēkiem rada emocionālu vai psiholoģisku slogu (diskomfortu), proti, apgrūtina tās ieļaušanos sabiedrībā. Lai uz minētā pamata veiktu uzvārda maiņu, ir jāspēj pierādīt, ka uzvārds tiešām rada šo diskomfortu.
Tomēr tiesu praksē ir bijuši gadījumi, kad ir atļauts mainīt personas vārdu un uzvārdu, piemēram, Viesturs Dūle oficiāli tagad ir Zuarguss Klororus-Zarmass. Augstākā tiesa ir norādījusi, ka iztulkojot Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumā ietvertās normas, jārespektē tiesības uz privāto dzīvi un cilvēka cieņu. Ņemot vērā to, ka personas vārda un uzvārda maiņa ir saistīta ar personas identitātes izjūtu, kas dažādu apstākļu dēļ var mainīties, pret šo personai nozīmīgo un sensitīvo jautājumu jāizturas ar cieņu. Tāpēc iestādei un tiesai ir jānoskaidro fakti un jāpārliecinās, ka persona ar nopietnību izturas pret savu identitāti un pastāv tādi apstākļi, kuru rezultātā personas identitātes izjūta varētu būt mainījusies.
Ja tiešām vēlies mainīt uzvārdu, iesaku aiziet uz konsultāciju pie jurista vai advokāta. Pašas spēkiem nereti tās lietas tik viegli nevirzīsies, ņemot vērā, ka valsts iestādes vairāk strādā pēc likuma burta, nevis gara un bieži vien liek pie "kā ērtāk", nevis iedziļinās tiesību normu jēgā un Tavā tiesību nodrošināšanas procesos.