Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Bērnu palutināšana vai izlutināšana

 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
Kādas jūsu domas par to?
Ievadam, raksts:
Anda Līce: Bērnu lutināšana veido būtībā garīgi neveselas personas
Nekad agrāk tik tuvu acīm un ausīm nav bijis tik daudz kārdinājumu, kā ir tagad. Tāpēc daudzi vecāki nelabprāt uz lielveikaliem iepirkties dodas kopā ar savām mazgadīgajām atvasēm, tomēr ne mazums ir arī tādu, kas paši ir kļuvuši par patērēšanas filozofijas upuriem un, izdabājot bērnu iegribām, kurām nav robežu, attiecībās ar bērniem iztrūkstošo kompensē ar mantu pirkšanu un milzīgām atlaidēm disciplīnas jautājumos. Bez robežu ievērošanas nespēj pastāvēt neviena sabiedrība. Tās ir spēkā pat dzīvnieku pasaulē.
Liberālā pedagoģija robežu ierādīšanas jautājumā ir izrādījusies bezspēcīga. Par to ir vienisprātis daudzi, taču publiski nerunā, jo baidās, ka viņus ieskaitīs homofobos un atpakaļrāpuļos, ka stingrāku prasību izvirzīšana bērniem tiks vienādota ar vardarbību un bērnu tiesību pārkāpšanu. Politkorektums gan politikā, gan pedagoģijā ir kļuvis par slimīgu izdabāšanu. Un tā nu, sapņojot par lielu un gaišu nākotni, bērniņi aug, kļūstot par garlaicības māktiem patērētājiem. Pieaugušie no izglītības iestāžu puses tiek terorizēti ar prasībām kaut kā īpaši ieinteresēt bērnus gan mācīties, gan strādāt. Sanāk, ka mācībām un darbam ir jākļūst par rotaļu, bet vecākiem un skolotājiem par rotaļniekiem, ja viņi to nespēj, skaitās caurkrituši. Taču dzīve nav un nekad nebūs atrakciju parks. Neviena darbavieta negaida uz rotaļām kāros. Daudzi jaunieši tikai tur pirmo reizi sastopas ar prasībām un disciplīnu un drīzi vien šādu darbavietu pamet.
Ilgstoša iegribu apmierināšana un lutināšana noslāpē gribu, neļauj attīstīties veselīgam pašnovērtējumam un veido narcistiskas, būtībā garīgi neveselas personas. Cilvēks gan fiziski, gan garīgi izļogās. Tā kā Latvijā īpaši zēniem ir maz iespēju iziet iniciāciju, nav brīnums, ka mums hroniski trūkst stipras gribas cilvēku, kuri spēj uzņemties atbildību ģimenē un valstī. Visos laikos cilvēku galvenais dzinējs ir bijis fiziskais un garīgais izsalkums, ko varēja remdēt vienīgi ar darbu un zināmu piepūli. Tagad daudziem izsalkumu remdē ledusskapis, un viņi pat nejautā, kā tur viens vai otrs produkts ir nonācis. Fiziskā un garīgā aptaukošanās ilgtermiņā ir drauds nācijas un valsts pastāvēšanai. Izrādās, plašo iespēju laikmetā nemaz nav viegli izaugt par pilnvērtīgu personību.
Pirms dažām dienām es vēroju, kā manā pilsētā vasaras brīvlaikā pieci labi noauguši skolas puiši, acīmredzot komunālā dienesta salīgti, bariņā sastājušies, no tilta metāla margām nesteigdamies berž nost rūsu un tērzē par to, ko kurš par nopelnīto pirks. Nodomāju – rūsa jāberž nost ne tikai no tilta margām.
14.08.2018 17:26 |
 
Reitings 813
Reģ: 16.04.2018
Protams, ka sen par tālu (sliktajā virzienā) daudz kas ir aizgājis.
14.08.2018 17:35 |
 
Reitings 1164
Reģ: 16.09.2015
Uzskatu, ka komentārs ir smagi pārpīlēts..iekrāsots tādās balts-melns krāsiņās.
Protams, bērnus nevajag izlaist, robežas vajag, audzināt vajag, bet viss lielākoties sākas ar vecāku paraugu.
.
Loģiski, ka izglītības sistēmai ir jāmainās, un, jā, ja viņas laikā tā bija norma ar lineālu sist pa pirkstiem vai ar grāmatu pa galvu, tad tagad, par laimi, tā vairs nedrīkst. Acīmredzot, Līces kundze labprāt saglabātu un kultivētu savu totalitāro režīmu, jo tas tak izaudzina tik brīnišķīgus un spēcīgus cilvēkus...tikai kur ir tie reālie piemēri?!
.
Un kas par to, ka puiši apspriež ko nopirks? Acīmredzot tantei nav ko darīt, tāpēc analizē citu sarunas :-P
14.08.2018 17:44 |
 
Reitings 1267
Reģ: 30.08.2013
Mans uzskats ir tāds, ka nekas nav uz slikto pusi aizgājis. Krievlaiku metodes bērnu bojāja vēl vairāk.
Problēma ir nevis mūsdienu liberālajā audzināšanā, bet gan nespējā atšķirt lutināšana no izdabāšanas. Neviens psihologs mūsdienās neiesaka bērnu lutināt nenosakot robežas! Maldīgu priekšstatu rada tie, kuri liberālo audzināšanu pārvērš visatļautībā. Un visatļautība ir nevis liberālās audzināšanas metode, bet gan vecāku nespēja analizēt pedagoģisko literatūru. Vēl līdz šim man nav trāpījusies rokā mūsdienu bērnu psiholoģijas un audzināšanas grāmata, kurā būtu teikts, ka robežas nav jānosaka un vecākiem būtu jāpilda bērna iegribas bez vārdu runas. Tieši pretēji.
14.08.2018 17:51 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Piekrītu, ka raksts pārspīlēts un diezgan pilns ar vienkāršu žēlošanos. Šàda tipa ‘vaimanu vaimanu’ viedokļus atceros dzirdējusi jau no agras bērnības, manai paaudzei tika paredzēta šausmīga nākotne, un tiem, kas vēlāk dzimuši - tie vispār tika norakstīti. Skatos, ka tomēr cilvēki ir izdzīvojuši :-). Plusā vēl mēģina uzlabot apkārtējo pasauli (piem., vides tīrības, klimata ziņā), manuprāt, aktīvāk nekā iepriekšējās paaudzes (šis gan ir izteikti subjektīvs novērojums no manas puses, kam iespējams nav nekāda stipra pamata). Domāju, ka būs OK.
14.08.2018 17:58 |
 
Reitings 1164
Reģ: 16.09.2015
Šàda tipa ‘vaimanu vaimanu’ viedokļus atceros dzirdējusi jau no agras bērnības, manai paaudzei tika paredzēta šausmīga nākotne, un tiem, kas vēlāk dzimuši - tie vispār tika norakstīti.

Šis parasti izskanēja no skolotājām vai tantītēm pēc 60, sak 'kādi jaunieši, fu! Mūsu laikos gan...', acīmredzot laiks iet, tantuku vaimanas nemainās :-/
14.08.2018 18:03 |
 
Reitings 139
Reģ: 08.08.2018
aj, nav tak ko pat klausīties un apspriest veca kaluma omes teikto. Interesanti kā tad pārtikušās ārzemēs, kur sovjeta metodes gājušas secen, auga un aug krietni cilvēki un prāti, jauniešus ieskaitot. (t)
14.08.2018 19:20 |
 
Reitings 2442
Reģ: 20.04.2014
Uzskatu, ka komentārs ir smagi pārpīlēts..iekrāsots tādās balts-melns krāsiņās.
Protams, bērnus nevajag izlaist, robežas vajag, audzināt vajag, bet viss lielākoties sākas ar vecāku paraugu.

Šàda tipa ‘vaimanu vaimanu’ viedokļus atceros dzirdējusi jau no agras bērnības, manai paaudzei tika paredzēta šausmīga nākotne, un tiem, kas vēlāk dzimuši - tie vispār tika norakstīti.

Pievienojos šim.
14.08.2018 19:31 |
 
Reitings 11162
Reģ: 28.11.2014
Kādreiz prāts bija aizņemts ar neviss par ko nopirkt , bet kur dabūt.
Katra paaudze uzskata , ka viņu jaunībā zāle bija zaļāka un saldējums garšīgāks.
Nejau bērni ir savādāki, bet gan pieaugušo attieksme pret apkārt sev notiekošo. Vai tas ir labi vai slikti , ne man spriest.
14.08.2018 19:32 |
 
Reitings 576
Reģ: 02.07.2018
izlasīju līdz šai vietai:
Par to ir vienisprātis daudzi, taču publiski nerunā, jo baidās, ka viņus ieskaitīs homofobos un atpakaļrāpuļos, ka stingrāku prasību izvirzīšana bērniem tiks vienādota ar vardarbību un bērnu tiesību pārkāpšanu.

iesmēju un sapratu, ka nav vērts.
14.08.2018 19:57 |
 
Reitings 2185
Reģ: 22.01.2018
Katra paaudze uzskata , ka viņu jaunībā zāle bija zaļāka un saldējums garšīgāks.

nē, nevis katra paaudze tā uzskata, bet katrā paaudzē uc cilvēku grupās ir profesionāli vaimanologi un pesimisti.
man ir tikai prieks, ka mūsdienu paaudzei nav jāiepērkas zem letes, jāmaksā mēnešalga par sūda biksēm, ko sauc par džinsiem utt. vispār jau latviešu senākā literatūrā dominē, ka vecāki grib, lai viņu bērniem būtu vieglāk. es nezinu, no kurienes tas ir ienācis, tā kaut kāda sovoku ģedovščinas domāšana: 'es cietu/man darīja pāri/man bija grūti' -- lai jums tiek tāpat, citādi jau nebūsit cilvēki...
nav 5 gados jāsāk ganīt cūkas, lai kļūtu par labu cilvēku
14.08.2018 20:00 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
profesionāli vaimanologi

:-D šo frāzi jāatceras :-D
14.08.2018 23:22 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
Nu es, piemēram, daudzām vietām domai piekrītu. :-)
15.08.2018 23:56 |
 
Reitings 3521
Reģ: 25.06.2017
up
19.08.2018 16:27 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits