Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Zero Waste

 
10 gadi
Reitings 483
Reģ: 29.01.2009
Vai kāda piekopj/mēģina šādu dzīvesveidu? Cik reāli tas ir Latvijā?
02.11.2017 21:14 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Pilsētā dzīvojam patērēdami un musarodami uz vieglu roku. Šķirojam tikai to, kas tuvumā pieejams - stikls un papīrs. Ļoti labprāt šķirotu plastmasu. Maisiņus neņemu, staigāju ar savējiem un veikalos lamāju pārdevējas, kas manu zeķu pāri centīgi bāž maisā.
Laukos vairāk sanāk low waste. Tur papīri sadeg, stikla burkas vasarā piepildās ar zapti vai sulām, mizas aiziet kompostā vai cūkām, paliek vien plastmasa no cīsiņu pakām. Drēbes, tāpat kā mēbeles tiek atdotas nabadzīgākiem kaimiņiem, veļasmašīna netiek griezta katru otro dienu, mazāks ūdens un elektrības patēriņš, mazāk patērēšanas kopumā.
29.03.2018 16:19 |
 
Reitings 12651
Reģ: 29.01.2009
Tās šķirošanas kartes, protams, ir forši un tā, bet tā informācija netiek atjaunota. Piemēram, no manā rajonā norādītajām 2 šķirojamajām vietām, viena jau labu laiku vienkārši vairs nav, un otra ir aiz tādas sētas un atslēgas it kā tur būtu dārgumi paslēpti. Ir vairākas adreses, kurās šīs kartes ir, bet tās ir vienkārši pārkopētas, līdz ar to ar vienādām neatbilstībām. Un, jā, es pat rakstīju viņiem par to, ņemot vērā, ka esmu atkal iecepusies par šo tēmu, bet mani tikai aizsūtīja tālāk..:-D Ar šito visu penteri tikai gribēju pabrīdināt, ka var gadīties, ka aizbrauc līdz norādītajai vietai, bet tā nemaz tur neeksistē.
Man ļoti, ļoti forša šķiet šī akcija - https://www.ziedot.lv/par-ziedot-lv/jaunumi/projekti/skirojot-atkritumus-vares-ziedot-bernu-rehabilitacijas-centram-poga-4604 Tur arī vedīšu savējos, tikai neesmu vēl izdomājusi, kā labāk (smukāk) to visu uzglabāt mājās. (t) Iepriekš, kad mājās nebija mazs šķirotājs, viss bija vienkārši, tagad man ir vairākas reizes dienā jāpāršķiro viss. :-D
29.03.2018 15:09 |
 
10 gadi
Reitings 10290
Reģ: 29.01.2009
Esmu pārāk slinka, lai ievērotu zero waste principus.
Vienīgais, ko esmu pasākusi darīt- atsevišķi šķirot papīrus un plastmasu, pēc tam sadedzinu ugunskurā. Un esmu pārsteigta, cik ātri tas maiss ir pilns:-O:-O
Varētu arī izvairīties no maisiem, piemērot, ejot uz veikalu ar savām kastītīm gaļai, piena produktiem utt. Bet ko ar augļiem? :D negribu nobērt pilnu lentu ar āboliem :D bet tos augļus, kurus ņemu pa vienam, gan nekrāmēju mazajos maisos atsevišķi.
Principā, ja padomāju, tad šis dzivesveids man sanāktu ievērojami dārgāks, jo būtu jātērē degviela un laiks apbraukājot vairākus veikalus, lai visu sapirktu savās kastēs, kā arī vēl jābraukā uz šķirošanas laukumu, jo kaut kādi atkritumi taču rastos, piemēram, vīna pudeles :D
29.03.2018 13:59 |
 
Reitings 7079
Reģ: 11.10.2013
Scandinavian, manā ciemā ir nolikts konteiners, kur visi, kas vēlas, var aizvest un atstāt. Es pat nezinu, kas par to konteineru ir atbildīgs, bet daudzi šo iespēju izmanto :)
29.03.2018 13:37 |
 
Reitings 668
Reģ: 04.05.2009
Ir nopirkti, lietoju, ērti. Nav ilgs laiks pagājis, redzēs kā būs pēc gada. Linkos varbūt ir kādas atsauksmes no ilgstošākiem lietotājiem. Vieni (pirmie)maksāja 3.26 par pieciem gabaliem, nevajadzētu iecirst robu budžetā. Apšulapa piedāvāja šūt, bet tas laikam būtu ok, ja mājās mētājas audums, ir laiks un ar ko sašūt;-)(l)
Turklāt uz veikalu cenšo iet jau ar maisiņu un šad tad tajā sametu arī mazos baltos maisiņus, kas domāti dārzeņiem un augļiem, viņi ir diezgan ilgi dzīvotspējīgi un nemaz tā nesaplīst lai lietotu 1 x.

Es arī tā daru:-D Plastmasa, kartons/papīrs, stikls viss atsevišķi un smuki nogādāts līdz pareizajam konteinerim:-):-)
29.03.2018 12:58 |
 
Reitings 668
Reģ: 04.05.2009
Scandinavian, te var atrast sev tuvākos punktus(l)
https://www.atkritumi.lv/lv/
29.03.2018 12:38 |
 
Reitings 1512
Reģ: 25.09.2015
€rica
Vai pati lieto šos maisiņus? Viņi ir normālas kvalitātes? Nemaksā centus, tāpēc negribas, ka pēc nedēļas irst pa vīlēm vai plīst caurumos.
29.03.2018 12:34 |
 
10 gadi
Reitings 2563
Reģ: 29.01.2009
Turklāt uz veikalu cenšo iet jau ar maisiņu un šad tad tajā sametu arī mazos baltos maisiņus, kas domāti dārzeņiem un augļiem, viņi ir diezgan ilgi dzīvotspējīgi un nemaz tā nesaplīst lai lietotu 1 x.
29.03.2018 12:04 |
 
10 gadi
Reitings 2563
Reģ: 29.01.2009
Jā, kad pārvācāmies prom no Rīgas, ir grūtāk šķirot. Es visus degošos (papirs, kartons) metu katlā kopā ar malku, plastmasu un stiklu sakrāju maisos un uz darbu braucot piebraucu pie mammas mājas un sasķiroju.
29.03.2018 12:02 |
 
Autorizēts lietotājs10 gadiPatīkModerators
Reitings 10497
Reģ: 29.01.2009

neesmu gatava kraut mašīnas bagāžniekā lai vestu izmest.
To mēs darām ar plastmasu. Labi, ka tālu nav jāved, bet mājās sakrājam lielu maisu un tad vedam.

Kur jūs vedat?
29.03.2018 11:57 |
 
Reitings 7079
Reģ: 11.10.2013
neesmu gatava kraut mašīnas bagāžniekā lai vestu izmest.

To mēs darām ar plastmasu. Labi, ka tālu nav jāved, bet mājās sakrājam lielu maisu un tad vedam.
29.03.2018 10:50 |
 
Reitings 73
Reģ: 15.05.2017
Latvija paliktu zaļāka jau vien, ja plastmasas pudeles varētu nodot tā pat kā tas ir Lietuvā un Igaunijā. Es, patiesībā, tikai nesen aizdomājos un sāku šķirot plastmasu un stiklu. Nebiju pamanījusi cik daudz plastmasu patiesībā izmantoju līdz nesāku to šķirot atsevišķā maisā, lai pēc tam aiznestu uz šķirošanas konteineru. Plastmasas pudeles vairs nemētātos apkārt, jo tās salasītu arī bezpajumtnieki, un kurš gan negribētu pēc tam saņemt atpakaļ tos 20 centus par vienu pudeli, par kuru veikalā samaksāja papildus.

Lai cik tas dīvaini nebūtu, bet šim pasākumam ir diezgan maza atdeve (statistiski šķiet kādi 20% pudeļu tikai atgriežas šādā veidā). Vienlaicīgi sistēmas ieviešana ir ļoti dārga.
29.03.2018 10:47 |
 
Reitings 116
Reģ: 29.01.2009
Manai dzīvesvietā ar kājām sasniedzamā attālumā nav atkritumu šķirošanas konteineru. Nav arī iespēja sadedzināt, piemēram, kartonu un papīru. Līdz ar to neredzu jēgu škirot atkritumus, neesmu gatava kraut mašīnas bagāžniekā lai vestu izmest.
Domāju arī par iepirkuma maisiem - ok, veikalā varu izmantot auduma somu, bet mājās vienalga lietoju atkritumu maisus.. tad jau tas pats iznākums, ja atkritumu spainī izmantoju maximas vai rimi maisu... lūk, mana pesimistiskā pārdoma...
ir pieejami kaut kādi atkritumu maisi "zaļie", kas pārstrādājas? ...(t)
29.03.2018 08:37 |
 
Reitings 7079
Reģ: 11.10.2013
kādas pārdomas par atkritumu maisiem? izmantojat? neizmantojat? izmantojat spaini un berat pa tiešo konteinerā?

Atkritumu maisus es izmantoju. Ja ir oriģinālie, tad tos, ja nav, tad vienkārši kādu lielo maxima vai rimi maisu, kas laika gaitā sakrājušies. Tā kā rūpīgi šķiroju plastmasu, kartonu, stiklu un organiskos atkritumus, tad "parastie" atkritumi ir tik maz, ka miskaste jāiznes reizi divās nedēļās, tāpēc pašlaik ļoti par to izmantošanu nepārdzīvoju.
Plastmasas maisiņu krājumi gan sāk iet mazumā, jo veikalā vismaz 4-5 mēnešus neesmu nevienu lielo maisu pirkusi. Vienmēr somā ir no mājām paņemts vecais maisiņš un vienmēr ir arī auduma taša. To iegādājos pirms pāris mēnešiem un bez tās uz veikalu vispār neeju. Ja tomēr līdzi nav, nesu visu rokās (tajā reizē pērku tik, cik varu panest).
Arvien biežāk aizdomājos par to, kādos iepakojumos un ko pērku, jo redzu, cik daudz plastmasas savācas 1-2 nedēļu laikā. Bet, vai esmu gatava pievērsies zero waste? Diez vai... Ja es dzīvotu laukos un kāda kārtīga tirgus tuvumā, tas noteikti būtu vieglāk gan ar savu iepakojumu ņemšanu no mājām, gan papīru dedzināšanu un organisko atkritumu šķirošanu. Bet visu pakāpeniski un ar laiku...
29.03.2018 08:32 |
 
Reitings 116
Reģ: 29.01.2009
kādas pārdomas par atkritumu maisiem? izmantojat? neizmantojat? izmantojat spaini un berat pa tiešo konteinerā?
29.03.2018 08:21 |
 
Autorizēts lietotājs10 gadiPatīkModerators
Reitings 10497
Reģ: 29.01.2009
tālāk atteikšanās no parastajām zobubirstēm, švammēm un tamlīdzīgiem sadzīves priekšmetiem, aizstājot ar pārstrādājamām koka alternatīvām, tas gan prasītu lielu apņemšanos, bet nav neizdarāms.

Bonecutie, vari paskaidrot, ko ar šo biji domājusi? Kas tās par alternatīvām? Diez vai domāta, piemēram, zobubirste ar koka kātu..
29.03.2018 08:05 |
 
10 gadi
Reitings 1746
Reģ: 18.11.2009
FreshDrop - es jau ļoti ilgi gaidu, kad Latvijā ieviesīs to.. tas taču ir tik superīgi!
kā arī - tos maisiņus dārzeņiem varat pašas uzšūt no kaut kāda tilla vai aizkaru auduma.
ps. FB ir baigi laba grupa - Zero Waste :)
29.03.2018 00:53 |
 
Reitings 1153
Reģ: 16.08.2012
Latvija paliktu zaļāka jau vien, ja plastmasas pudeles varētu nodot tā pat kā tas ir Lietuvā un Igaunijā. Es, patiesībā, tikai nesen aizdomājos un sāku šķirot plastmasu un stiklu. Nebiju pamanījusi cik daudz plastmasu patiesībā izmantoju līdz nesāku to šķirot atsevišķā maisā, lai pēc tam aiznestu uz šķirošanas konteineru. :-O Plastmasas pudeles vairs nemētātos apkārt, jo tās salasītu arī bezpajumtnieki, un kurš gan negribētu pēc tam saņemt atpakaļ tos 20 centus par vienu pudeli, par kuru veikalā samaksāja papildus.
29.03.2018 00:23 |
 
Reitings 2442
Reģ: 20.04.2014
Ļoti interesanta tēma, kuru pavisam noteikti vajadzētu popularizēt vairāk. Tas ir dzīvesveids, kuram jāpievēršas pakāpeniski - kā jau minēja -, 2 dienu laikā savu ikdienas dzīvi nepārplānosi un neizmainīsi. Un neviens jau šeit neaģitē, ka cilvēkiem simtprocentīgi jāpievēršas šādai filozofijai (tas tām, kuras meklē 101 attaisnojumu neērtībām ar tomātiem), bet ja daudzi kaut tikai pievērstu lielāku uzmanību atkritumu problēmai, nedaudz vairāk piedomātu pie šķirošanas un jēgpilnas preču izmantošanas, tas jau būtu lieliski. Tie, kuri realizē šādu dzīvesstilu bez maz pilnībā - vispār malači, apbrīnoju.
.
Pati arī plānoju pakāpeniski dzīvot ar vien zaļāk. Sāku ar sīkumiem - auduma maiss iepirkumiem, sava kafijas krūze un ūdens pudele, ūdens filtrs (nepārtrauktas plastmasas pudeļu pirkšanas vietā attīrīts krāna ūdens), atkritumu šķirošana, veco drēbju nodošana labdarībai, utml. Produktus vienmēr cenšos maksimāli izlietot (pirmkārt visu iegādāties apdomīgi). Nākamais mazais solis laikam būtu papīra salvešu aizstāšana ar mutautiņiem un to mazgāšanu, tālāk atteikšanās no parastajām zobubirstēm, švammēm un tamlīdzīgiem sadzīves priekšmetiem, aizstājot ar pārstrādājamām koka alternatīvām, tas gan prasītu lielu apņemšanos, bet nav neizdarāms.
Vienīgais, no kā nekad nebūtu gatava atteikties, ir tamponi un paketes. Jā, daudz atkritumu, bet alternatīvas galīgi neuzrunā, šajā sakarā neparko nevēlos zaudēt komfortu.
.
Paldies Alexxai par vērtīgiem un saturīgiem komentāriem šajā sakarā. :)
29.01.2018 19:38 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits