Zero Waste

 
10 gadi
Reitings 483
Reģ: 29.01.2009
Vai kāda piekopj/mēģina šādu dzīvesveidu? Cik reāli tas ir Latvijā?
02.11.2017 21:14 |
 
Reitings 7408
Reģ: 06.05.2013
bet man vairāk liekas, ka tas saistīts ar augstajām izmaksām un arī neērtībām, jo vairs nevar smēķēt kafejnīcās, klubos, bāros.

Es domāju, ka izmaksas diez vai. Cigaretes ir tāds mistisks produkts - tiem, kas tās lieto, nauda tām atradīsies arī tad, ja naudas nav. Bet neērtības gan diezgan ierobežo, klubos, bāros nevar, autobusu pieturās nevar, tur nevar, šite nevar, ja blakus stāv kāds bērns, atkal nevar, darba vietā nevar. Beigās cilvēks konstatē, ka izsmēķē 3 cigaretes dienā un saprot, ka nav jēgas. Es tādus zinu vairākus, kas šādi atmeta, bet tādu, kas atmetis, jo pārāk dārgi, nepazīstu nevienu.
27.01.2018 22:35 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Pazīstu vairākus, kuri atmeta, jo nebija naudas. Tā, ka vispār, vispār nebija naudas. Viens pārītis gan atsāka, tiklīdz nauda parādījās. :-D Un mans vīrs ir vienīgais man zināmais eksemplārs, kas tiešām atmeta tikai veselības dēļ, kad saprata, kādu kaitējumu tas nodara.
27.01.2018 22:38 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Mans vīrs saka, ka viņš jaunībā smēķēja, bet nezināja par cigarešu kaitīgumu, nu zināja, ka tas nav labi, bet neticēja, ka tas izraisa plaušu vēzi utml., domāja, ka tie ir kaut kādi vecu tantiņu murgi utt.

Nu īpatnēji, daudzi nemaz nelasa, kas uz pakām rakstīts, arī neinteresē, tāpēc tā nebūtu laba atruna.
27.01.2018 23:26 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Daudzi nelasa, bet daži tomēr izlasa un aizdomājas, un tas JAU ir daudz.
27.01.2018 23:34 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Nu domāju, ja gribētu par to interesēties, tad izlasītu arī citur un ņemtu vērā citu teikto. Citādi, nē, kaut vai izlasa, tāpēc izpīpēs, atkarībā tā nebeidzas.
27.01.2018 23:36 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Daudzi nelasa, bet daži tomēr izlasa un aizdomājas, un tas JAU ir daudz.

Tieši tā. Turklāt, pat, ja apzināti neaizdomājas, dotā informācija ( tai skaitā ilustrācija, kas ir ātrāk uzņemams informācijas veids, jo nav pat nepieciešams laiks, lai izlasītu), tiek reģistrēta atmiņā. Ja tas atkārtojas atkal un atkal (piem., smēķēšanas gadījumā atkārtoti skatoties uz paciņu), informācija nosēžas atmiņā. Protams, ka tas neiedarbojas uz visiem, bet pietiekami daudzos gadījumos šāda informācija var būt vismaz daļējs iemesls, lai cilvēks pieņemtu lēmumu mēģināt mainīt savus ieradumus. Turklāt, drastiski lēmumi var prasīt laiku, lai līdz tiem nonāktu, un reti kad pietiek ar tikai vienu iemeslu/faktoru, lai cilvēks pieņemtu šo lēmumu.
28.01.2018 01:07 |
 
Reitings 4298
Reģ: 29.01.2009
Es neticu ZERO WASTE dzīvesveidam, bet ticu un pati mēģinu pāriet uz LOW WASTE dzīvesveidu.
28.01.2018 10:19 |
 
Reitings 1512
Reģ: 25.09.2015
Neesmu gatava dzīvot Zero Waste, bet pēdējā laikā cītīgi šķirojam atkritumus - plastmasu, kartonu, stiklu un organiskos. Veikalā pērku preci dabai draudzīgos iepakojumos, ja ir izvēle starp kartonu un plastmasu. Drēbes nododu HM, kur, cik lasīju, tās pēc tam izmanto kā kurināmo.
Starp citu rajonā, pa kuru es dzīvojos visvairāk - Ziepītī, tirgus ziemā laikam nestrādā?! Vismaz ārā. Āgenskalna tirgus ir ciet, līdz ar to Pārdaugavā normāla tirgus vispār nav... Uz centru braukt ar auto, parkot par maksu - nē, paldies. Izmantoju lielveikalus.
28.01.2018 11:38 |
 
Reitings 1512
Reģ: 25.09.2015
Uzrunāja tie Ali maisiņi, jāpačeko vairāk. Jo man besī katrus dārzeņus likt plastmasas maisiņā...
Kāda būtu alternatīva gaļas iesvēršanai?
28.01.2018 11:41 |
 
Reitings 638
Reģ: 29.01.2009
Zero waste ir nedaudz nereāli, nepaliekot par mazo meža dīvainīti pilsētas centrā. Bet low waste / environmentally conscious ikdienu ievērot nav milzu izaicinājums.
28.01.2018 23:58 |
 
Reitings 3922
Reģ: 06.03.2011
Fantastiski.
Ierosinu akciju pārsaukt win win waste. Tas ir atbilstīgāk. :D
29.01.2018 00:26 |
 
Reitings 951
Reģ: 16.12.2014
Kāda būtu alternatīva gaļas iesvēršanai?

Stockmann jau sen sveramo gaļu un pat zivis saiņo papīrā (kā kādreiz). - Nekad nekas nav iztecējis, satecējis vai sasmirdējis līdz šim...
29.01.2018 09:51 |
 
Reitings 1512
Reģ: 25.09.2015
Aether, papīrs ir forši no veikala puses, nebiju iedomājusies. Cerams, citur to arī kādreiz varētu ieviest.
29.01.2018 12:56 |
 
Reitings 2442
Reģ: 20.04.2014
Ļoti interesanta tēma, kuru pavisam noteikti vajadzētu popularizēt vairāk. Tas ir dzīvesveids, kuram jāpievēršas pakāpeniski - kā jau minēja -, 2 dienu laikā savu ikdienas dzīvi nepārplānosi un neizmainīsi. Un neviens jau šeit neaģitē, ka cilvēkiem simtprocentīgi jāpievēršas šādai filozofijai (tas tām, kuras meklē 101 attaisnojumu neērtībām ar tomātiem), bet ja daudzi kaut tikai pievērstu lielāku uzmanību atkritumu problēmai, nedaudz vairāk piedomātu pie šķirošanas un jēgpilnas preču izmantošanas, tas jau būtu lieliski. Tie, kuri realizē šādu dzīvesstilu bez maz pilnībā - vispār malači, apbrīnoju.
.
Pati arī plānoju pakāpeniski dzīvot ar vien zaļāk. Sāku ar sīkumiem - auduma maiss iepirkumiem, sava kafijas krūze un ūdens pudele, ūdens filtrs (nepārtrauktas plastmasas pudeļu pirkšanas vietā attīrīts krāna ūdens), atkritumu šķirošana, veco drēbju nodošana labdarībai, utml. Produktus vienmēr cenšos maksimāli izlietot (pirmkārt visu iegādāties apdomīgi). Nākamais mazais solis laikam būtu papīra salvešu aizstāšana ar mutautiņiem un to mazgāšanu, tālāk atteikšanās no parastajām zobubirstēm, švammēm un tamlīdzīgiem sadzīves priekšmetiem, aizstājot ar pārstrādājamām koka alternatīvām, tas gan prasītu lielu apņemšanos, bet nav neizdarāms.
Vienīgais, no kā nekad nebūtu gatava atteikties, ir tamponi un paketes. Jā, daudz atkritumu, bet alternatīvas galīgi neuzrunā, šajā sakarā neparko nevēlos zaudēt komfortu.
.
Paldies Alexxai par vērtīgiem un saturīgiem komentāriem šajā sakarā. :)
29.01.2018 19:38 |
 
Reitings 1153
Reģ: 16.08.2012
Latvija paliktu zaļāka jau vien, ja plastmasas pudeles varētu nodot tā pat kā tas ir Lietuvā un Igaunijā. Es, patiesībā, tikai nesen aizdomājos un sāku šķirot plastmasu un stiklu. Nebiju pamanījusi cik daudz plastmasu patiesībā izmantoju līdz nesāku to šķirot atsevišķā maisā, lai pēc tam aiznestu uz šķirošanas konteineru. :-O Plastmasas pudeles vairs nemētātos apkārt, jo tās salasītu arī bezpajumtnieki, un kurš gan negribētu pēc tam saņemt atpakaļ tos 20 centus par vienu pudeli, par kuru veikalā samaksāja papildus.
29.03.2018 00:23 |
 
10 gadi
Reitings 1746
Reģ: 18.11.2009
FreshDrop - es jau ļoti ilgi gaidu, kad Latvijā ieviesīs to.. tas taču ir tik superīgi!
kā arī - tos maisiņus dārzeņiem varat pašas uzšūt no kaut kāda tilla vai aizkaru auduma.
ps. FB ir baigi laba grupa - Zero Waste :)
29.03.2018 00:53 |
 
Autorizēts lietotājs10 gadiPatīkModerators
Reitings 10497
Reģ: 29.01.2009
tālāk atteikšanās no parastajām zobubirstēm, švammēm un tamlīdzīgiem sadzīves priekšmetiem, aizstājot ar pārstrādājamām koka alternatīvām, tas gan prasītu lielu apņemšanos, bet nav neizdarāms.

Bonecutie, vari paskaidrot, ko ar šo biji domājusi? Kas tās par alternatīvām? Diez vai domāta, piemēram, zobubirste ar koka kātu..
29.03.2018 08:05 |
 
Reitings 116
Reģ: 29.01.2009
kādas pārdomas par atkritumu maisiem? izmantojat? neizmantojat? izmantojat spaini un berat pa tiešo konteinerā?
29.03.2018 08:21 |
 
Reitings 7079
Reģ: 11.10.2013
kādas pārdomas par atkritumu maisiem? izmantojat? neizmantojat? izmantojat spaini un berat pa tiešo konteinerā?

Atkritumu maisus es izmantoju. Ja ir oriģinālie, tad tos, ja nav, tad vienkārši kādu lielo maxima vai rimi maisu, kas laika gaitā sakrājušies. Tā kā rūpīgi šķiroju plastmasu, kartonu, stiklu un organiskos atkritumus, tad "parastie" atkritumi ir tik maz, ka miskaste jāiznes reizi divās nedēļās, tāpēc pašlaik ļoti par to izmantošanu nepārdzīvoju.
Plastmasas maisiņu krājumi gan sāk iet mazumā, jo veikalā vismaz 4-5 mēnešus neesmu nevienu lielo maisu pirkusi. Vienmēr somā ir no mājām paņemts vecais maisiņš un vienmēr ir arī auduma taša. To iegādājos pirms pāris mēnešiem un bez tās uz veikalu vispār neeju. Ja tomēr līdzi nav, nesu visu rokās (tajā reizē pērku tik, cik varu panest).
Arvien biežāk aizdomājos par to, kādos iepakojumos un ko pērku, jo redzu, cik daudz plastmasas savācas 1-2 nedēļu laikā. Bet, vai esmu gatava pievērsies zero waste? Diez vai... Ja es dzīvotu laukos un kāda kārtīga tirgus tuvumā, tas noteikti būtu vieglāk gan ar savu iepakojumu ņemšanu no mājām, gan papīru dedzināšanu un organisko atkritumu šķirošanu. Bet visu pakāpeniski un ar laiku...
29.03.2018 08:32 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!