Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Likumpaklausība, morāle un sociālā atbildība

 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Aicinu diskutēt par tēmu - vai jūs savā dzīvē darītu kaut ko citādi, piemēram, pārkāptu kādas vispārpieņemtas morāles normas, ja zinātu, ka a) jūs par to netiksiet sodītas likuma izpratnē, VAI b) sabiedrība jūs par to nenosodītu? Kas tas būtu?
_____
Šodien ar draugu aizrunājāmies par šo jautājumu, kurā brīdī cilvēks kaut ko dara vai nedara aiz bailēm no soda, aiz bailēm no sabiedrības nosodījuma, vai arī savu morāles principu dēļ.
Aizrunājāmies par dīzeļdegvielu. ES ir aizliegts izmantot dīzeļdegvielu ar sēru, bet Krievijā - atļauts, tas ir viens no iemesliem, kāpēc tur ir lētāka degviela, taču sēra savienojumi ir kaitīgi apkārtējai videi, tie no izplūdes gāzēm tiek cilvēku plaušās un izraisa plaušu slimības. Nu lūk, un tad ir jautājums, kā ir ar tiem, kuri pērk kontrabandas dīzeli. Pirmkārt, nelegāli, jo valstij iet secen akcīzes nodoklis, otrkārt, videi kaitīgi. Draugs teica, ka "nekad nelietu kontrabandas dīzeli", uz ko es atbildēju, ka, ja viņam tas būtu par brīvu, tad lietu gan, īpaši neuztraucoties par vidi un akcīzi, un pat par motora un sprauslu remontu nē, jo braukt būtu tik lēti, ka iespējamais motora remonts nebiedētu. Par mani runājot, protams, ka cenšos dzīvot videi draudzīgi un rupji nepārkāpt likumus, bet no otras puses, galvenais iemesls ir pieejamība un bailes par auto remontu. Ja man cenas atšķirība ir, teiksim, 10%, tad braukt kaut kur uz Juglu vai Ziepniekkalnu meklēt "točku", vēl uzrauties uz radara, tērēt savu laiku... nu neatmaksājas.
Vai jūs pirktu kontrabandas dīzeli, ja: a) tas maksātu, piemēram, 0,20 eiro litrā, b) jūs būtu 100% pārliecinātas, ka neviens nepieķers un nesodīs, c) jūs būtu pilnīgi pārliecinātas, ka tas nekaitē motoram, d) tas būtu pieejams blakus mājā.
_____
Bet diskusijai varu piedāvāt dažādas citas dilemmas:
1) Savākt kakas aiz suņa uz ielas vai nē, ja neviens neredz?
2) Izkārt Latvijas karogu svētku vai sēru dienā vai noslinkot un neizkārt, ja zini, ka netiksi sodīts?
3) Intensīva satiksme, sastrēgums, pamatīgs korķis, vienīgā iespēja veikt kreiso pagriezienu - izbraukt zem dzeltenā signāla. Brauksi vai nē?
4) Nogalināsi kādu cilvēku, kurš tev izteikti riebjas, ja zināsi 100%, ka par to nebūs nekāds sods?
5) Tā pati suņu laišana bez pavadas, ko parkā redzu katru dienu - laistu vai nē, ja zinātu, ka policija nesodīs, lai gan cilvēki pret to iebilst.
6) Ja Latvijā pēkšņi ieviestu sauso likumu - nelietotu alkoholu vai tomēr uz svētkiem pa kluso mēģinātu dabūt?
22.07.2017 20:02 |
 
Reitings 12651
Reģ: 29.01.2009
petunijayyy, par tām skrituļslidām - tur jau rakstīts, ka laikā pēc saulrieta jābūt atstarotājam. Es parasti izvēlos skrituļot pa dienu nevis pašā vakarā, tāpēc speciāli atstarotāju nemeklēju, var tikai gadīties, ka izvēlētajā sporta apģērbā ir iestrādāts.
__
Vienīgais, ko es no šeit minētā esmu pārkāpusi, ir - ar atvērtu alko pudeli sab. vietā un pārbraukusi pār oranžo (kaut gan tas arī tā nosacīti) /pārgājusi pār sarkano (ļoti reti).
Filmu iespaidā arī biju aizdomājusies par banku apzagšanu un cilvēku nogalināšanu, nekad nevienu nenogalinātu, man vispār nemaz nav tāds cilvēks, kas baigi nepatīk, kur nu vēl nogalināt..:-D
23.07.2017 09:23 |
 
Reitings 7682
Reģ: 31.01.2013
Marihuana ir nelegala, bet tik viegli dabujama, ka atliek vien nobrinities. Ir meginata.
Slepkavot nevienu negribetu.
Esmu 2 gadus braukajusi ar auto kuram leeju praktiski zaljo dizeli. Pilnigi popig.
Sunja kakas vaacu neatkarigi ne no kaa. Atkritumus kaa tadus uz zemes nemetu. Pat koslajamas gumijas ne.
23.07.2017 08:46 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Mans vīrs tikko pateica, ka, ja netiktu sodīts un noķerts - apzagtu banku!:-P
22.07.2017 23:59 |
 
Reitings 11996
Reģ: 15.03.2013
Tā grūti iedomāties... Kakas savāktu, jo man neliekas ok ko tādu atstāt, tāpat kā nemetu uz zemes ēdiena paliekas un citus atkritumus, bet sameklēju atkritumu urnu. Par sodu nedomāju tajā brīdī - man tas vnk nav pieņemami tāpat. Suni bez pavadas nelaistu ne jau likuma dēļ, bet tāpēc, ka suns var aizklīst. Valstī, kurā šobrīd dzīvoju, pagrieziens pa labi pie sarkanās gaismas ir atļauts un benzīna ir pietiekami lēts, lai nenāktos liet mašīnā mēslu bez maksas. Cits dzīves līmenis, starp citu, atspoguļojas tajā cik iedzīvotāji ir "izsalkuši" uz visu lēto, bezmaksas, "haļavu" u.tml. Kas attiecas uz karogu - nē, neizkārtu, jo vnk nu kāda tam jēga? Svētki ir svētki, bet karoga izkāršanai neredzu nekādu nozīmi, pamatojumu un vispār vajadzību. Kā tāds karogs man liekas vispār lieks aksesuārs manā īpašumā. Tam nav nekāda sakara ar cieņu pret valsti. Simbols - jā, bet kāpēc tas katrreiz man personīgi ir kaut kur jāizkar? Varbūt tad arī ar likumu salūtu katram būtu jārīko, jāmaršē ap māju un 7:00 pie ieejas durvīm jādzied valsts himna?... Ar to gribu teikt - ka nepārkāptu likumu, ja tam būtu loģisks pamatojums un reāla nepieciešamība, kas kaut kādā veidā ietekmē vidi/drošību u.t.t.
22.07.2017 23:56 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
petunijayyy
Es ievēroju pilnīgi visus Tevis iekopētos noteikumu punktus, manā īpašumā ir skrituļslidas, bet ar tām esmu skrituļojusi tikai Mežaparkā, kur ir pat speciāla skrituļotāju josla. Par suņu vešanu bez pavadas no 23 līdz 7 arī zināju, protams, ka iepazinos ar šiem noteikumiem, iegādājoties suni, lai pie vajadzības varētu strīdēties ar policiju vai citiem suņu saimniekiem. Bet man ir kucēns un es nejūtos tik 100% pārliecināta par savu suni, lai to darītu, lai gan ziepes šis nav sastrādājis. Jā, es esmu ļoti labi informēta par šiem noteikumiem. Tāpat kā labi pārzinu MK 266. - dzīvnieku labturības noteikumus.
Vienīgais, kur es pati nesen nofeiloju - gāju ar suni saitē pa kapiem. RD saistošie noteikumi paredz, ka ar suni pavadā var atrasties RD kapos, izrādās, ka es ar suni staigāju privātos(!!!!) kapos un tiku no tiem izraidīta. Nedaudz neizpratne man bija par to, ka šiem privātajiem kapiem nav savu noteikumu, nedz kādu zīmju uz nožogojuma, tad kā es vispār varu zināt, ka tie ir a) privāti, b) tur nevar ar suņiem? Zvanīju uz RD Kapu pārvaldi, teica, ka konceptuāli ir manā pusē. Es, protams, runāju par situāciju, kad suns ir īsā pavadā un aiz suņa tiek savākts, mums viss bija zolīdi.
22.07.2017 23:51 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
A kā jūs vispār zināt, kas ir aizliegts, kas nav? Kāds ir lasījis Sabiedriskās kārtības noteikumus Rīgā?
https://likumi.lv/doc.php?id=160837
Man šķiet, ka šo neviens neievēro (sakiet pretī, ja kāds skrituļojot liek sev atstarotāju!):
6. Publiskās vietās aizliegts:
6.3. pārvietoties ar skrituļslidām, skrituļdēļiem un skrejdēļiem laikā no saulrieta līdz saullēktam (atbilstoši kalendāra laikam), ja pie virsdrēbēm saskatāmā vietā nav piestiprināts gaismas atstarotājs;

Šos arī daudzi nē:
4.3. atrasties ekspluatācijā nenodotās būvēs, neapdzīvotās vai saimnieciskajai darbībai neizmantotās ēkās un telpās, būvēs, kuras ir pilnīgi vai daļēji sagruvušas, kā arī šo būvju teritorijā, ja apsaimniekotājs ir nodrošinājis teritorijas slēgtu nožogojumu, logu un ieejas durvju noslēgšanu (aizmūrēšanu, aiznaglošanu u.tml.) pret nepiederošu personu iekļūšanu tajās un izvietojis brīdinājuma zīmes normatīvajos aktos noteiktā kārtībā, izņemot personas, kas saistītas ar ēkas (būves) uzturēšanas pasākumiem, remontdarbiem u.tml., un tas ir saskaņots ar ēkas īpašnieku (valdītāju);

6.13. atrasties ar atvērtu vai vaļēju alus vai cita alkoholiskā dzēriena iepakojumu jebkādā vaļējā tarā, izņemot vietas, kur alkoholisko dzērienu lietošanu atļāvusi pašvaldība;

6.17. atrasties Kanālmalas apstādījumu nogāzēs, kā arī zālienā un apstādījumos, kuros ir pašvaldības izvietotas aizlieguma zīmes;

Es saprotu, ka cosmo nesēž ubagotājas, bet šis punkts liek sasmieties:
7.1 Ubagot ir aizliegts:
7.11. Rīgas vēsturiskajā centrā, izņemot vietās pie dievnamiem, kurās ubagot ir atļāvusi attiecīgās reliģiskās organizācijas vadība;
7.12. uz ietvēm, kāpnēm, estakādēm, laukumiem u.c. gājējiem paredzētiem ceļiem vietās, kur tas var apgrūtināt vai traucēt gājēju kustību;
7.13. sabiedriskajā transportā un tā pieturvietās;
7.14. uz ceļa braucamās daļas, veloceliņiem un pie gājēju pārejām;
7.15. izmantojot dzīvniekus;
7.16. uzmācīgā veidā.

Zinājāt, ka suņus VAR laist bez pavadas, tikai attiecīgos laikos - agri no rīta vai vēlu vakarā?
6.8. laikā no plkst. 7.00 līdz plkst. 23.00 vest pastaigā suni bez pavadas publiskajos apstādījumos, izņemot speciāli šim nolūkam ierīkotas un norobežotas teritorijas;
22.07.2017 23:44 |
 
Reitings 142
Reģ: 22.07.2013
pa kaklu visiem tiem durakiem, kas iebrauc krustojumā un tur paliek, kamēr zaļā gaisma jau otram virzienam!

+++
Ko aizliegtu es gribētu darīt, ja zinātu, ka nebūs nekāda soda? Ar, piemēram, atslēgām saskrāpēt auto, kur vadītāji uzvedas kā pilnīgi assholes - bloķē krustojumus (reti tam ir attaisnojums), pīpina, steidzina omes un sāk jau braukt, kamēr gājējiem vēl zaļais deg, taisa pagriezienus neatļautās un bīstamās vietās, parkojas kā lohi utt.
.
Nepatīk ļoti, kad vide tiek nevajadzīgi bojāta, tāpēc aiz suņa tāpat savāktu un dīzeli neņemtu.
.
Nemaz nezināju, ka Rīgā nevar suni bez pavadas laist. Mazliet dīvains noteikums liekas - tā vietā, lai ierobežotu, kurš suni vispār drīkst turēt, un lai veicinātu, ka visi suņi ir labi apmācīti, un reāli uzlabotu vidi, likt suņiem būt tikai pie saites. Tas būtu tas pats, kas likt visus mazus bērnus vest tajās pavadiņās, jo daži vecākiem neklausa/nesaprot, ka nevar uz ielas skriet.
22.07.2017 23:38 |
 
Reitings 3388
Reģ: 27.11.2012
Ļoti interesanta tēma!
Uz Maximu neeju, bet ne Zolitūdes dēļ, man vienkārši tas veikals kā tāds riebjas. Daudzreiz sev esmu arī zvērējusi neiet uz Mego, bet ar to tik viegli nesanāk.
.
Karogus kārtu tik un tā, man tas šķiet svēts pilsoņa pienākums.
.
Naktī pie sarkanā nestāvu (kājāmgājējs), bet pirms tam gan paskatos, vai pašvaldības policija nav kaut kur tuvumā :-D
.
Man nav suņa, tāpēc grūti spriest, kā es rīkotos. Ja tas būtu dzīvojamais rajons, pa kuru staigāju, tad vāktu gan. Ja kāda vienmuļāka vieta, tad nezinu. Būs suns, zināšu :-)
.
Ja redzu uz ielas nekārtības, tad parasti zvanu policijai.
.
Kopumā esmu mēreni paklausīgs pilsonis. Dažus likumus dažādās situācijās uzskatu par ievērošanas bezjēdzīgiem (piemēram, ja es labi naktī redzu, ka tuvumā nav nevienas mašīnas, tad kāpēc pie gājēju pārejas gaidīt?).
22.07.2017 23:26 |
 
Reitings 159
Reģ: 03.04.2017
Teikšu īsi un kodolīgi "intuīcija"
22.07.2017 22:54 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Man par sevi secinājums viens - laikam esmu nenormāli likumpaklausīga un atbildīga dzīvnieku jautājumos, bet ne pārējos. :-D
22.07.2017 22:53 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
parkos ir speciāli iežogoti suņu laukumi, kuros dzīvnieks var izskrieties bez pavadas, nekur nevar aizmukt un nevienam nerada pretenzijas, tāpēc neredzu vajadzību laist bez pavadas parkā, patiesībā pat nav īsti sanācis redzēt, ka tā darītu, bet man pašai nav suņa, tikai reizēm pieskatu kādu, kamēr saimnieki, aizbraukuši atpūsties...

Taisnība, es dzīvoju blakus parkam, kur ir viens no foršākajiem suņu laukumiem Rīgā, kuru apmeklēju praktiski katru dienu, un zini, burtiski 10m attālumā no suņu parka saimnieki savus suņus laiž bez pavadas. Esmu redzējusi, ka policija par to raksta sodus, bet cilvēkiem vienalga. Viena kaimiņiene atzina, ka ir saņēmusi protokolu, bet vakar redzēju, ka atkal laiž suni bez pavadas pļaviņā, lai gan 10m tālāk ir suņu laukums. Es laižu suni bez pavadas laukos, piemēram, bijām laivu braucienā, tur pļavā visu vakaru suns notusēja brīvībā, bet, pirmkārt, pieskatījām ik sekundi, otrkārt, tā bija pirmā reize, kad tā atļāvāmies, jo suns nenormāli hiperaktīvs un līdz šim arī laukos vedām pie saites un cītīgi mācījām komandas "šurp!", "nedrīkst!".
22.07.2017 22:52 |
 
Reitings 1224
Reģ: 17.08.2015
22.07.2017 21:56 |
 
Reitings 16391
Reģ: 09.10.2011
Pa lielam likums jau nav radīts, lai sariebtu tautai.. ja neviens nenāktu suņu kakas.. būtu briesmīgi :(
22.07.2017 21:53 |
 
Reitings 1832
Reģ: 27.12.2012
1) Savākt kakas aiz suņa uz ielas vai nē, ja neviens neredz?

Lai cik briesmīgi tas nebūtu, tā dara varbūt 1 no 10 suņu saimniekiem. Nu, vismaz manā rajonā un tas ir briesmīgi.
22.07.2017 21:42 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Vaitad par karoga nekāršanu joprojām soda? Karogu regulāri aizmirstu izkārt.
.
Par visu pārējo - ir atsevišķas lietas, par ko soda un ko sabiedrība nosoda, bet kas man neliekas nemaz tik sliktas, tās, ja nepieķertu, darītu. Ir lietas, kas MAN šķiet nepareizas, un tās nedaru arī tad, ja tas ir legāli, sabiedriski pieņemami, ir tumšs un tāpat neviens neredz.
22.07.2017 21:36 |
 
Reitings 171
Reģ: 21.04.2014
es braucu pie dzeltenā uz abām pusēm, ja apstākļi spiež;
vienmēr savācu aiz suņa, ja tuvumā ir atkritumu urnas, neatkarīgi no tā vai kāds redz vai neredz, ja urnas jāmeklē, tad gan varu nesavākt;
parkos ir speciāli iežogoti suņu laukumi, kuros dzīvnieks var izskrieties bez pavadas, nekur nevar aizmukt un nevienam nerada pretenzijas, tāpēc neredzu vajadzību laist bez pavadas parkā, patiesībā pat nav īsti sanācis redzēt, ka tā darītu, bet man pašai nav suņa, tikai reizēm pieskatu kādu, kamēr saimnieki, aizbraukuši atpūsties...
alkoholu jau tā lietoju tik reti, ka aizliegums neizsauktu ne mazākās emocijas, tāpat kā marihuānas legalizācija, jo tā arī, pēc vairākkārtējiem mēģinājumiem, neesmu sapratusi mani neķer vai es vienmēr vieglā žvingulī;
.
cilvēku nenogalinātu, lai vai kā man viņš riebtos, es pat mušas sitot izjūtu sirdsapziņa pārmetumus, bet neesmu droša kā rīkotos, ja kāds lūgtu palīdzēt veikt ko tādu, kā eitanāzija, ko daudzi joprojām uzskata par slepkavību, jo es droši vien atnestu tabletes vai sašpricētu.
.
kā arī vienmēr izmantoju iespējas, nopirkt, piemēram, rezerves daļas mašīnai caur paziņu paziņām skaidrā naudā, bet bez pvn.
22.07.2017 21:22 |
 
10 gadi
Reitings 3675
Reģ: 24.09.2012
interesanti, cik daudzi no tiem cilvēkiem, kuri teica, ka nekad vairs neiepirksies Maximā, tur arī neiepērkas?

Man māsa ar vīru kopš Zolitūdes gadījuma Maximā nav iepirkušies ne reizi. Sākumā neticēju, ka izturēs un nepārkāps, bet jā, strikti to ievēro (lai gan tagad tas viņiem ir pašsaprotami - šajā veikalā kāju nespert).
22.07.2017 20:56 |
 
Reitings 3267
Reģ: 20.05.2016
1) Savākt kakas aiz suņa uz ielas vai nē, ja neviens neredz?
Savāktu vienmēr. Neciešu kretīnus, kas atļaujas mēslot aiz sevis.
2) Izkārt Latvijas karogu svētku vai sēru dienā vai noslinkot un neizkārt, ja zini, ka netiksi sodīts?
Izkārtu vienmēr - tā ir cieņa pret savu valstu, pret sevi.
3) Intensīva satiksme, sastrēgums, pamatīgs korķis, vienīgā iespēja veikt kreiso pagriezienu - izbraukt zem dzeltenā signāla. Brauksi vai nē?
Brauktu bez jebkādām problēmām un uzskatītu, ka esmu izdarījis pakalpojumu tiem, kas palika aiz manis, jo sastrēgums ir mazāks. :D
4) Nogalināsi kādu cilvēku, kurš tev izteikti riebjas, ja zināsi 100%, ka par to nebūs nekāds sods?
Riebuma dēļ nekad, bet tīri teorētiski varu iedomāties situāciju, kad būtu uz to spējīgs.
5) Tā pati suņu laišana bez pavadas, ko parkā redzu katru dienu - laistu vai nē, ja zinātu, ka policija nesodīs, lai gan cilvēki pret to iebilst.
Nelaistu.
6) Ja Latvijā pēkšņi ieviestu sauso likumu - nelietotu alkoholu vai tomēr uz svētkiem pa kluso mēģinātu dabūt?
Nelietotu un tas nesagādātu nekādas neērtības. Bet ja sagribētos, tad dabūtu tāpat un neiespringtu par to, cik tas ir likumīgi. :D
22.07.2017 20:56 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Ā, vēl par vienu lietu runājām - interesanti, cik daudzi no tiem cilvēkiem, kuri teica, ka nekad vairs neiepirksies Maximā, tur arī neiepērkas? Un vai reizēm nav tā, ka nepārkāpj kaut kādu ētikas normu nevis tāpēc, ka tas ir principa jautājums, bet gan tāpēc, ka ir ērti to nepārkāpt? Es arī ilgu laiku lepni teicu, ka Maximā neiepērkos, jo man neviena Maxima nebija pa ceļam un arī nepatīk tas veikals, lai brauktu speciāli, bet tagad tas man ir tuvākais lielais pārtikas veikals.
__
Draugs teica, ka viens viņa bērnības draugs kategoriski neipērkoties Maximā. Protams, jo viņam to ir viegli izdarīt - viņš dzīvo Ķekavā, blakus Elvi. Ja dzīvo ciemā, kurā nav Maximas, piemēram, Līčos, ir vēl vieglāk tur neiepirkties. Bet, ja Maxima būtu vienīgais veikals Ķekavā? Oi kā iepirktos!
22.07.2017 20:48 |
 
Reitings 2152
Reģ: 08.05.2014
Es īsti nepārzinu to galu, tāpēc nespēšu komentēt :D Toties pie Nacionālās bibliotēkas tie, kas brauc pāri tiltam un paliek krustojuma vidū reeeegulāri (krustojums ar Valguma ielu uzreiz aiz tilta), man ir tik ļoti līdz kaklam (e) :D Protams, situācijas ir dažādas, esmu pārāk kategoriska, bet 90% gadījumu tas ir vienkārši stulbums, nevis apstākļu sakritība.
Par pārējiem jautājumiem... kakas savāktu, alkoholu nelietotu (nelietoju principā jau tāpat), cilvēku nenogalinātu, karogu izkārtu, ja neaizmirstu :D
22.07.2017 20:42 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits
vairāk  >

Lietotāji online (3)