Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Likumpaklausība, morāle un sociālā atbildība

 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Aicinu diskutēt par tēmu - vai jūs savā dzīvē darītu kaut ko citādi, piemēram, pārkāptu kādas vispārpieņemtas morāles normas, ja zinātu, ka a) jūs par to netiksiet sodītas likuma izpratnē, VAI b) sabiedrība jūs par to nenosodītu? Kas tas būtu?
_____
Šodien ar draugu aizrunājāmies par šo jautājumu, kurā brīdī cilvēks kaut ko dara vai nedara aiz bailēm no soda, aiz bailēm no sabiedrības nosodījuma, vai arī savu morāles principu dēļ.
Aizrunājāmies par dīzeļdegvielu. ES ir aizliegts izmantot dīzeļdegvielu ar sēru, bet Krievijā - atļauts, tas ir viens no iemesliem, kāpēc tur ir lētāka degviela, taču sēra savienojumi ir kaitīgi apkārtējai videi, tie no izplūdes gāzēm tiek cilvēku plaušās un izraisa plaušu slimības. Nu lūk, un tad ir jautājums, kā ir ar tiem, kuri pērk kontrabandas dīzeli. Pirmkārt, nelegāli, jo valstij iet secen akcīzes nodoklis, otrkārt, videi kaitīgi. Draugs teica, ka "nekad nelietu kontrabandas dīzeli", uz ko es atbildēju, ka, ja viņam tas būtu par brīvu, tad lietu gan, īpaši neuztraucoties par vidi un akcīzi, un pat par motora un sprauslu remontu nē, jo braukt būtu tik lēti, ka iespējamais motora remonts nebiedētu. Par mani runājot, protams, ka cenšos dzīvot videi draudzīgi un rupji nepārkāpt likumus, bet no otras puses, galvenais iemesls ir pieejamība un bailes par auto remontu. Ja man cenas atšķirība ir, teiksim, 10%, tad braukt kaut kur uz Juglu vai Ziepniekkalnu meklēt "točku", vēl uzrauties uz radara, tērēt savu laiku... nu neatmaksājas.
Vai jūs pirktu kontrabandas dīzeli, ja: a) tas maksātu, piemēram, 0,20 eiro litrā, b) jūs būtu 100% pārliecinātas, ka neviens nepieķers un nesodīs, c) jūs būtu pilnīgi pārliecinātas, ka tas nekaitē motoram, d) tas būtu pieejams blakus mājā.
_____
Bet diskusijai varu piedāvāt dažādas citas dilemmas:
1) Savākt kakas aiz suņa uz ielas vai nē, ja neviens neredz?
2) Izkārt Latvijas karogu svētku vai sēru dienā vai noslinkot un neizkārt, ja zini, ka netiksi sodīts?
3) Intensīva satiksme, sastrēgums, pamatīgs korķis, vienīgā iespēja veikt kreiso pagriezienu - izbraukt zem dzeltenā signāla. Brauksi vai nē?
4) Nogalināsi kādu cilvēku, kurš tev izteikti riebjas, ja zināsi 100%, ka par to nebūs nekāds sods?
5) Tā pati suņu laišana bez pavadas, ko parkā redzu katru dienu - laistu vai nē, ja zinātu, ka policija nesodīs, lai gan cilvēki pret to iebilst.
6) Ja Latvijā pēkšņi ieviestu sauso likumu - nelietotu alkoholu vai tomēr uz svētkiem pa kluso mēģinātu dabūt?
22.07.2017 20:02 |
 
Reitings 5637
Reģ: 06.11.2013
Vai vilkt zandales kopā ar baltām zeķēm skaitās amorāli?
22.07.2017 20:11 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
1) Savākt kakas aiz suņa uz ielas vai nē, ja neviens neredz?
Logidki, jo milu un cienu gan sevi, gan savu Rigu. Un patik tiriba..
4) Nogalināsi kādu cilvēku, kurš tev izteikti riebjas, ja zināsi 100%, ka par to nebūs nekāds sods?
tikai slima kas tads var ienakt prata, pamatigi psihski slimam. Komunicet a sev nepatkamo neviens ar varu neliek. Vardarbibu vispar neatbalstu.
5) Tā pati suņu laišana bez pavadas, ko parkā redzu katru dienu - laistu vai nē, ja zinātu, ka policija nesodīs, lai gan cilvēki pret to iebilst.
kad bija suns pisleta nekadnelaidu bez pavadas, garu bet vienmer ar pavadu. Pirmkart suna drosibas del izskrieties vedam arpus pilsetas.
22.07.2017 20:11 |
 
Reitings 12990
Reģ: 29.11.2014
Es domāju, ka vairumā gadījumu mani principi sakrīt arī no likumpaklausības viedokļa, iespējams, tāpēc, ka šie principi ir veidojušies, balstoties uz to, kas ir pieņemts un kas nē.
---
Nevienu cilvēku nenogalinātu, suni bez pavadas nelaistu ārā, bet arī kaku laikam nesavāktu un alkoholu arī mēģinātu dabūt. Latvijas karogu izkārtu jebkurā gadījumā, tā man ir cieņa un gods pret atceres un svētku dienām, pret mūsu valsti.
Par degvielu nav konkrēta viedokļa, ja 100% zinātu, ka tas noteikti kaitē cilvēka veselībai būtiski, laikam nelietotu.
22.07.2017 20:13 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
A lko gan leietotu, jo esmu brivs cilveks un pati izlemsu ko man sav avieinga dzive dzert un ko ne!
tacu ASV sausa likuma piemers labi parada tada likuma sviestainumu, atkal jasaka JAMACAS VESTURI...
22.07.2017 20:14 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Neesmu likumpaklausīga arī tagad, kad jādomā par sodiem, kur nu vēl, ja varētu nedomāt par sodu. :D Bet ko tieši daru vai darītu, šķiet, bīstami teikt publiski. :D
22.07.2017 20:16 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Par karoga neizkāršanu vairs nesoda jau kādus gadus divus.
22.07.2017 20:19 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Jūs varat nākt klajā ar kādām savām interesantām dilemmām, kādas ir bijušas. :-) Neesmu tas likumpaklausīgākais cilvēks, bet atzīšos, ka brīžos, kad suns nokārtojās, bet uz ielas nav nevienas dzīvas dvēseles (1 naktī), es tomēr savācu aiz suņa. :-D It kā jau nav nekas tāds, bet man tas šķiet pareizi.
Toties interesanti ir ar šo:
Intensīva satiksme, sastrēgums, pamatīgs korķis, vienīgā iespēja veikt kreiso pagriezienu - izbraukt zem dzeltenā signāla. Brauksi vai nē?

Domāju, ka gandrīz katra cosmiete, kurai ir tiesības un ir pieredze ar autovadīšanu Rīgas centrā sastrēgumu laikā, atzīs, ka griezīs pa kreisi pie dzeltenā signāla, nešaubos, ka daudzas arī pie sarkanā, protams, pārliecinoties par drošību. Nesen runāju ar vienu vīrieti, kuram nav tiesību un kurš neprot braukt ar auto, viņš bija sašutis par to, kā tā vispār drīkst darīt. Es saku - ko tad man, 2 stundas no 17.00 līdz 19.00 stāvēt krustojumā un līdz ar to arī citus nelaist, kas aiz manis stāv? Viņš pilnā nopietnībā teica, ka tā darītu. :-D
22.07.2017 20:20 |
 
Reitings 12990
Reģ: 29.11.2014
Es gan patstāvīgi pagaidām vēl nevadu, bet diezgan daudz braukājos ikdienā pa Rīgu, Rīgas centru... nu, kamēr vēl nav plastiikāta gabaliņa, tikmēr es ievēroju visus noteikumus līdz kaulam, bet, bieži sēžot pie stūres, domāju.. velns, vot izdarītu tā un aizbrauktu :D
22.07.2017 20:21 |
 
Reitings 3897
Reģ: 01.01.2017
Es laikam esmu cilvēks, kuru vairāk attur likumi, nevis sirdsapziņa.
Pirmkārt, nelegāli, jo valstij iet secen akcīzes nodoklis, otrkārt, videi kaitīgi.

Piemkārt, nodokļu politika valstī ir tāda, ka viņa nestumulē maksāt nodokļus un tai skaitā akcīzes nodokļus. Labāk pirkt degvielu Krievijā vai Baltkrievijā un tur maksāt par degvielu un akcīzi.
Ja reiz kurināmā degviela ir tik kaitīga, tad kāpēc viņu joprojām izmanto elektrostacijās?
22.07.2017 20:24 |
 
Reitings 2152
Reģ: 08.05.2014
Intensīva satiksme, sastrēgums, pamatīgs korķis, vienīgā iespēja veikt kreiso pagriezienu - izbraukt zem dzeltenā signāla. Brauksi vai nē?

Ja ir iebraukts krustojumā, tad manevrs jebkurā gadījumā ir jāpabeidz, nesaprotu laikam īsti situāciju. Ja pretim neviens nebrauc un ir droši, tad, protams, ka brauktu un vienmēr tā braucu :D
22.07.2017 20:28 |
 
Reitings 175
Reģ: 26.05.2017
1) Domāju, ka savāktu, jo pārāk bieži nācies lavierēt, lai tik neuzkāptu :-D
2)Izkārtu.
3)Nē, kad runa iet par satiksmi, esmu kaitinoši pareiza.
4)Sods būs, mani sodīs sirdsapziņa, tāpēc - nē.
5)Nelaistu, respektēju to, ka līdzcilvēkiem tas varētu nepatikt, kā arī manā paziņu lokā ir cilvēki, kam no suņiem ir izteiktas bailes, tāpēc spēju saprast, ka svešs suns ne visiem liks justies labi.
6)Gan jau mēģinātu, nav ko melot sev:-D
Man gribas pajautāt vai jūs pamēģinātu smēķēt marihuānu ja tā nebūtu aizliegta, bet tāpat kā alkoholu, varētu iegādāties veikalos, kioskos utml?
22.07.2017 20:29 |
 
Reitings 12990
Reģ: 29.11.2014
Jā, gan jau pamēģinātu, bet noteikti tā nebūtu ikdienas lieta.
22.07.2017 20:30 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Ja ir iebraukts krustojumā, tad manevrs jebkurā gadījumā ir jāpabeidz, nesaprotu laikam īsti situāciju. Ja pretim neviens nebrauc un ir droši, tad, protams, ka brauktu un vienmēr tā braucu

Kad es liku tiesības, bija arī tāds punkts, ka krustojumā ir aizliegts iebraukt, ja neesi pārliecināts, ka paspēsi veikt manevru līdz galam. Protams, uz to jau visi šoferi (es to skaitā) spekulē, ka vispirms ir "oi, domāju, ka mani palaidīs un riktīgi paspēšu izbraukt", un pēc tam seko "ups, nepaspēju gan, bet nu neko, manevrs jāpabeidz".
Vienkārši realitātē autovadīšana vismaz par 50% atšķiras no teorijas un CSN.
22.07.2017 20:33 |
 
Reitings 2152
Reģ: 08.05.2014
Par dzelteno signālu tomēr jāsaprot, ka tas neliedz pabeigt manevru, ja tas ir iesākts (pa kaklu visiem tiem durakiem, kas iebrauc krustojumā un tur paliek, kamēr zaļā gaisma jau otram virzienam!), kā arī, ja brauc attiecīgā ātrumā, nav jāmet pa mēmajiem, kad 3 metrus priekša luksoforā iedegas dzeltenais.
22.07.2017 20:33 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
vai jūs pamēģinātu smēķēt marihuānu ja tā nebūtu aizliegta, bet tāpat kā alkoholu, varētu iegādāties veikalos, kioskos utml?

Jā, ja tā būtu legāla.
22.07.2017 20:34 |
 
Reitings 12990
Reģ: 29.11.2014
Tāpēc arī ir tā, ka divas iebrauc krustojumā, pārējās gaida. nu un tad skatās pēc situācijas, tāpat jau pretī būs arī dzeltenais, tie stāsies, tad jau paspēs izbraukt. Pie dzeltenā es iekšā nebraucu, ja tur man priekšā jau kāds ir.
22.07.2017 20:35 |
 
Reitings 2051
Reģ: 29.01.2009
Šis vispār ir ļoti labs jautājums, ko uzdot katram sev pašam - vai esi labs cilvēks, tikai tad, kad kāds uz tevi skatās.
.
Pati esmu kaitinoši pareiza - likumus ievēroju, nodokļus maksāju, cienu apkārtējo vidi un citus cilvēkus. Pat pie sarkanās gaismas pāri ielai neeju (arī naktī uz tukšas iela) :-D Zinu, ka daudziem no maniem paziņām tas šķiet muļķīgi, esam par to runājuši. Zagusi nekad neesmu un nekad to nevarētu, pat ja 100% zinātu, ka neviens nepieķers - man tas vienkārši šķiet morāli nepareizi.
22.07.2017 20:35 |
 
Reitings 2152
Reģ: 08.05.2014
Daenerys, protams, ir jāskatās no situācijas, tikko augstāk komentārā jau minēju par tādiem dundukiem, kas sazin kādam dievam tic, ka spēs pārbraukt, bet paliek krustojuma vidū un kavē satiksmi. Manuprāt, nav tik grūti noteikt šo robežu, ja ir jau kāda pieredze pie stūres. Ne reizi neesmu palikusi krustojumā, pieredze man ir maza, tāpēc nespēju saprast, cik sliktam (vai vienaldzīgam par visu, kas notiek apkārt) vadītājam ir jābūt, lai tā gadītos.
22.07.2017 20:36 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Diversija, var redzēt, ka Tu esi šoferis. :-D Tam manam diskusijas biedram tas likās absolūti nepieņemami.
Bet par šo:
pa kaklu visiem tiem durakiem, kas iebrauc krustojumā un tur paliek, kamēr zaļā gaisma jau otram virzienam!

Esi kādreiz taisījusi kreiso pagriezinu vai griezusies riņķī Pērnavas un Krišjāņa Barona ielas stūrī virzienā uz kapiem? Tur ir tā, ka es stāvu krustojumā, iedegas dzeltenais, pie tā dzeltenā 2 fūres lēnām kā pīles vēl peld pāri krustojumam, kad iedegas sarkanais, vēl viena fūre ir krustojuma vidū, un neatliek nekas cits kā veikt manevru, kad otram virzienam jau ir zaļais. Ja es esmu pie gājēju pārejas, gaidu nākamo zaļo, bet, ja jau uz sliedēm... tad neko, pa kaklu man. :-D
22.07.2017 20:37 |
 
Reitings 12990
Reģ: 29.11.2014
Man tieši liktos dīvaini, ja pie dzeltenā iebrauktu un tur paliktu, jo tā nedrīkst.. ja iebrauca, ir jāpabeidz, var jau paspēt, ja vien tur pretī pie sarkanā vēl nevālē pāri.
22.07.2017 20:40 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits