Hematogēns, maskējies aiz saldās garšas un šokolādes batoniņa formas, var šķist nedaudz maldinošs, tomēr, kā uzsver „BENU aptieku” farmaceite, hematogēns noteikti ir jāuztver vairāk kā uztura bagātinātājs, nevis kā kārums. Hematogēns lieliski palīdz atjaunot dzelzs līdzsvaru organismā, jo tā būtiskākā sastāvdaļa ir albumīns, kas ir galvenais dzelzs avots un savas dabīgās izcelsmes dēļ organismam ir viegli asimilējams. Tāpat hematogēns satur arī aminoskābes, folskābi, B grupas vitamīnus un vitamīnu C, kas nodrošina dzelzs uzsūkšanos. Turklāt hematogēna gatavošanā tiek izmantots arī kondensētais piens, kura saturā atrodas kalcijs un vitamīni.
Tā kā pie normāla veselības stāvokļa ieteicamā dienas deva dzelzij ir 18 miligrami, divas tāfelītes hematogēna var nodrošināt teju 55% no nepieciešamās dzelzs dienas devas pieaugušiem cilvēkiem (pārējā deva uzņemama ar sabalansētu pārtiku). Uzmanīgākiem ar hematogēna lietošanu jābūt cukura diabēta slimniekiem, jo hematogēns satur cukuru un glikozes sīrupu, tomēr 1-2 gabaliņus dienā ēst var bez uztraukuma. Kā iesaka farmaceite Janīna Kušnere, hematogēns ir lielisks aizvietotājs šokolādei.
Turklāt hematogēna gatavošanā tiek izmantots arī kondensētais piens, kura saturā atrodas kalcijs un vitamīni
Taču cukuri ir ļoti dažādi, un vienkāršie, rafinētie jeb pārstrādātie cukuri, ko parasti pievieno ēdienam, ļoti atšķiras no tiem ogļhidrātiem, kas lēni dalās, lai ķermenis tos pēc vajadzības pārvērstu glikozē un izmantotu kā degvielu. Pirmie nozīmē novecošanu, bet otrie - neaizstājamas uzturvielas, kas, saņemtas pareizos daudzumos, uztur smadzenes un ķermeni jaunu un veselu.
Problēma ar rafinēto cukuru - tas izraisa atkarību. Ir atklāts, ka mūsu smadzenēs tas aktivizē tos pašus receptorus, kurus stimulē heroīns.
Mūsdienās ir praktiski neiespējami izvairīties no rafinētajiem un pārtikā slēptajiem cukuriem. Tie ir pievienoti pārstrādātiem un konservētiem produktiem, brokastu pārslām, maizei, kūkām, cepumiem, konfektēm un gāzētajiem dzērieniem.Par nelaimi, mūsdienās saldina pat veselīgus produktus. Humoss un dārzeņu mērcītes ir "karamelizētas", zemesrieksti un mandeles - grauzdētas medū; veikaliem paredzētie āboli, vīnogas, ananasi un kukurūza tiek audzēti, lai būtu īpaši saldi; "kraukšķošajiem" mušļiem ir pievienota glikoze vai kukurūzas sīrups; pat čili mērce ir mistiskā veidā kļuvusi "salda".
AI ŠODIEN IR PIEEJAMS ĪSTAIS HEMATOGENS, KO ATCERAMIES NO BĒRNĪBAS?
Īsto hematogenu, ko atceramies no bērnības, šodien ražo Lietuvas uzņēmums SIA Mogemas, kura izmantotās receptūras pamatā tiek lietots Krievijas Federācijas Farmakopejas raksts, kas arī bija pamatā mūsu bērnības atmiņu hematogenam. Viena no svarīgākajām hematogena sastāvdaļām visos laikos ir bijis pārtikas albumīns, kas satur organismam viegli asimilējamu dzelzi. SIA Mogemas ražo Eiropas standartiem atbilstošu pārtikas albumīnu, lai nodrošinātu hematogenā noteiktu dzelzs daudzumu, kā arī produkta nekaitīgumu. Lietuvā ražotais hematogens atbilst visām Eiropas Savienības prasībām un satur gandrīz divas reizes vairāk dzelzs nekā NVS valstīs ražotais. 2007. gadā Lietuvā hematogens ieguva balvu kā Gada produkts.
Šodien īsto hematogenu mēs varam iegādāties aptiekās un veikalos ar nosaukumu Hematogenas 50 g, kas ir saglabājis savu uzturvērtību un palicis vēl kvalitatīvāks, jo tā sastāvā ir arī C un B vitamīni, kas nodrošina labāku dzelzs uzsūkšanos organismā.
100 g hematogena (~2 tāfelītes) satur 10 mg dzelzs, kas nodrošina no 1 līdz 10 gadu vecam bērnam 100 % ieteicamo diennakts devu. Ja dodam vēl kādus vitamīnus vai pārtiku, kas bagāta ar dzelzi, tas būtu jāņem vērā. Jāatceras arī tas, ka hematogens ir salds, tātad satur ogļhidrātus (cukuru), tādēļ varbūt būs jāatsakās no kādas konfektes vai cita "našķa”.
Ja jums rodas aizdomas par dzelzs trūkumu organismā vai nepieciešams vairot enerģiju, iekļaujiet savā ikdienas ēdienkartē Hematogenu!
Tad jau labāk normālu dzelzs preparātu nopirkt kapsulāstas ir zales, lidz ta limenm labak nenonakt. Hematogens ir tikai uztura bagatinatajs, der ipasi cilvekiem kam garso saldumi. Labak hematogens nevis sokolade!
Man ir tendence uz anēmijuveselam cilvekam nav anemija, un arsti zales neizraksta.;-)