Kāpēc vegāni ir tik kaitinoši?

 
Reitings 70
Reģ: 17.12.2014
Hey!
Ieeju feisbukā, redzu - kārtējā dāma no draugu loka atkal izdomājusi mēģināt pievērsties veselīgam dzīves veidam. Katru dienu šēro visādu sūdu par vegānisma kultu, cik vegāni ir labi un topošie ilgdzīvotāji un to, cik nevegāni cilvēki ir slikti, nogalina dzīvnieciņus un dzer ''pretīgo'' pienu... cik cūciņas esot piemīlīgas un tās taču nedrīkst nokaut un ēst!!! Un tā katru dienu, viens un tas pats. Labi, varbūt es pārspīlēju nedaudz, bet tā ir! Tas kaitina, ka ir indivīdi kas uzskata, ka viņu uzskati un dzīves veids ir vispareizākais ever. Ok, feisbukā var atsekot šiem cilvēkiem. Tas pats attiecas uz youtubi, kur vegāni kameras priekšā trako un bļaustās par to, cik gaļa ir slikta un piens ir pilns ar '' govju mēsliem'', strutām un vēl sazin ko. Atzīšos, dažreiz ēdu vistiņu vai dzeru jogurtu (piena jogurtu) (l) un paskatos šos video intereses pēc un brīnos, cik tomēr tie vegāni ir psihopāti. Daudzi nemāk savu domu izteikt bez pretīgām piezīmēm un gaļēdāju noniecināšanas. Spilgts piemērs youtubē ir freelee the banana girl, kas vispār ir psycho, es atvainojos, bet nopietni.
Es saprotu, esot vegānam, gribās to izkliegt visai pasaulei, jo pie sevis laikam paturēt nav iespējams, tāpēc ir jāpied*rš sociālie tīkli ar savu viedokli. Nekad neesmu nosodījusi vēgānus, katram ir tiesības dzīvot pēc saviem ieskatiem un ēst ko sirds kāro. Bet kāpēc vairākums vegānu nosoda visēdājus? Vienkārši, kāpēc? Kur ir viņu problēma?
Atvainojos, ja aizskāru kādu vegāni, bet man gribējās izteikt savu domu 8-)
22.02.2016 16:32 |
 
Reitings 1832
Reģ: 27.12.2012
Nav runa par to, vai ēst gaļu ir labi vai slikti, vai labi ir būt vegānam, vai labi būt visēdājam. Runa ir par to, ka pie lēmuma, kā dzīvot savu dzīvi, katrs nonāk pats un nevienam nav tiesību mani aizskart vai likt justies slikti tāpēc, ka es nedzīvoju tā, kā viņi.
Es tiešām esmu ievērojusi, ka vegāni ir ļoti agresīva grupa (kaut vai tie daži darvas pilieni tomēr sabojā visu medus mucu). Tā ir mana izvēle- būt vegānam vai nē, tāpat kā ir izvēle būt musulmanim, tāpat kā ir izvēle iet uz svingeru klubu un nevienam nav tiesību mani saukt par slepkavu, neizglītotu, tumsoņu un vēl sazin ko. Katrs savas idejas var paust mierīgā ceļā un neapvainojot.
22.02.2016 21:10 |
 
Reitings 555
Reģ: 22.04.2015
Miss Joker

protams, gan starp vegāniem, gan starp tiem kuri nevēlās dzīvot šādu dzīves veidu ir agresīvi cilvēki.

Autore un vēl dažas citas izteicās diez gan asi par visiem vegāniem, pasakot ka šie cilvēki esot agresīvi un uzspiež savu viedokli citiem.
22.02.2016 21:11 |
 
Reitings 1821
Reģ: 13.02.2010
Es, teiksim, domāju tieši tāpat, kā Tavi kaitinošie paziņas: cūciņu ēst ir pretīgi, tā nedrīkst. Tiesa, nesaku to skaļi, jo ir arī interesantākas tēmas, ko apspriest.

Man jau šķiet, ka brīdī, kad cilvēks piedzīvo jaunu atklāsmi, vienalga, reliģisku vai pasaulīgu, sākumā teju vienmēr drusku kniešas tā vēlmīte "sludināt". Parasti tāpāriet, bet, kamēr šie izdzīvo savu "tūlīt izmainīšu pasauli!" fāzi, atseko, lai sirds mierīgāka.

Zinu, ka tūlīt izsaukšu uz sevi neizdevušos vecgada nakts salūtu, bet vienmēr, arī tad, kad pati gardu muti ēdu gaļu, esmu bijusi saprotoša pret veģetāriešu/ vegānu vēlmi "vest apkārtējos pie prāta". Ēst dzīvu (reiz) radību laikā, kad medījošās kopienas ir tālu pagātnē - tā ir viena no lielākajām cilvēces nejēdzībām/ neģēlībām. Diezin vai tavs, autore, sarauktais deguntiņš un nepatikā noskurināšanos ir kaut sūda vērti to ciešanu priekšā, ko piedzīvojusi puse tava ledusskapja satura.

P.S. Jap, uz mirkli iedomājos sevi paša mīļā dieviņa vietā.
22.02.2016 21:15 |
 
Reitings 7079
Reģ: 11.10.2013
neviens jau nenosoda cilvēkus, kas atsakās lietot uzturā konkrētus produktus.
nosodījumu izpelnās agresīva sava dzīvesveida sludināšana un citādāk domājošo apvainošana.


+++
22.02.2016 21:15 |
 
Reitings 86
Reģ: 18.01.2015
Es piekrītu tiem, kuriem vienalga, ko un cik daudz citi ēd. Esmu arī pieredzējusi piena ražošanas procesu no "sētas puses" un teikšu tikai to, ka nevajag visas zemnieku saimniecības bāzt vienā maisā pie briesmīgajiem dzīvnieku mocītājiem.

Bet galvenais, kas man iekrita acīs šajā diskusijā, ir tas, ka liela daļa vegānu un veģetāriešu apgalvo, ka viņi nepazīst nevienu agresīvu un citus nosodošu vegānu vai veģetārieti. Bet protams, ka nepazīst - savā starpā taču viņi ir draudzīgi un viens otru nenosoda :-)
22.02.2016 21:21 |
 
Reitings 17203
Reģ: 08.05.2010
hanna! bet to jau visu var darīt pa mierīgam, stāstot kaut vai to kā tev tas patīk, ka tomēr esi priecīga ka ko tādu esi izvēlējusies un ka vēlētos lai vairāk cilvēki to vismaz izmēģinātu utt. Nevis skriet un likt iekšā asiņainus video vai visu laiku reklamēt vegānismu ar tekstiem par to ka citi ēd vistu mēnešreizes.
22.02.2016 21:22 |
 
Reitings 17203
Reģ: 08.05.2010
avā starpā taču viņi ir draudzīgi un viens otru nenosoda

+ To pašu iedomājos vienā mirklī.
22.02.2016 21:23 |
 
Reitings 158
Reģ: 31.10.2015
Miss Joker
Kāpēc vegāniem ir tās tiesības visiem aizrādīt?
Nevis vegāniem ir kaut kādas īpašas privilēģijas un nevis visiem aizrādīt, bet gan katrai saprātīgai būtnei ir pienākums kaut kā reaģēt pret to, ka kādam bez vajadzības tiek darīts pāri. Nosodījuma izteikšana ir adekvāta reakcija.

Neesi aizdomājusies, kādēļ šāda veida diskusijas netiek veidotas pret tiem "derdzīgajiem" tipiem, kas nosoda, piemēram, bērnu izvarošanu? Vai ne tāpēc, ka patiesībā jau vairums patiesībā piekrīt, ka ir adekvāti izteikt nosodījumu par klaji amorālu rīcību, un vairums piekrīt, ka bērnu izvarošana ir amorāla? Nešķiet, ka diskusijas pamatā ir nevis jautājums par nosodījuma izteikšanas pieņemamību, bet gan jautājums par to, vai ir pieņemami kaitēt dzīvniekiem? Tas, kā šī tēma ir pasniegta, ir patiesībā negodīgs veids, kā dzīvnieku varmākas cenšas izvairīties no šī nepatīkamā jautājuma par dzīvnieku ēšana moralitāti, jo patiešām grūti iedomāties racionālus argumentus par labu kaitēšanai dzīvniekiem, tāpēc nekas cits neatliek kā sofistiski apelēt pie tolerances.
22.02.2016 21:49 |
 
Reitings 4083
Reģ: 22.11.2013
Vispār savai domai jāpiemet klāt tas par ko es nesen aizdomājos. Mēs latvieši esam ļoti izteikti gaļēdāji. Mūsu pārtikā ļoti daudz dominē gaļa un ēdieni, kuri galvenokārt sastāv no tās. Ieejot parastās kafejnīcās patiesībā ir diez gan maza izvēle, lai paēstu ēdienu, kurā nav gaļa. Tāpēc, ka tas ir latvieša dabā. Svētkos galdā tiek celti cepeši, kotletes, karbonādes, kāpostu tīteņi.. Tā gaļas ēšana ir no laika gala vairumam jau ieaudzināta. Un tas nav slikti. Tomēr, ja cilvēks ir izvēlējies jebkāda iemesla dēļ atteikties no šīs gaļas, tad citiem nevajadzētu par to viņu noniecināt vai uzskatīt par kaut kādu kaitinošu pamuļķi. Gaļa, manuprāt, ir vairumam latviešu komforta zona.
22.02.2016 21:52 |
 
Reitings 158
Reģ: 31.10.2015
Ophelia
Es savā komentārā nevienā vietā neteicu to, ka es nosodītu vegānus. Man tiešām ir vienalga ko cilvēki ēd vai neēd, līdz brīdim, kad pret mani netiek izteiktas pretenzijas un izmantoti arī lamuvārdi, tikai tādēļ, ka es ēdu gaļu, sieru vai olas. Un tici vai nē, bet man nav nekādu problēmu saprast, ka ir cilvēki, kuri šos produktus neizmanto uzturā. Drīzāk problēma ir tieši viņiem, jo es nekad mūžā neesmu citiem cilvēkiem norādījusi, ko tiem ēst vai ne.

1. Tu neesi sapratusi, ka vegānisms NAV uztura veids. Iepazīsties ar šī vārda nozīmi: http://tezaurs.lv/sv/?w=vegānisms

2. Es neteicu, ka Tu nosodītu vegānus par to, ko viņi ēd vai neēd. Tu nosodi vegānus par to, ka viņi cenšas atturēt citus no kaitēšanas dzīvniekiem. Kāpēc Tu domā, ka atturēšana no kaitēšanas dzīvniekiem ir nosodāma, bet kaitēšana dzīvniekiem nav nosodāma?
22.02.2016 21:56 |
 
10 gadi
Reitings 166
Reģ: 20.09.2012
1) Ja govs pati ir vesela, tad nekādu strutu pienā nebūs. Ne vienmēr slima govs ir cilvēka roku darbs.
Ar šādu skandināšanu - visi slikti, dzīvniekus moka, sit, u.t.t ir jadzīvo mežā pie zvēriem, lina apģērbā. :D Manuprāt, mūsdienās reti kāds, kurš tiešām dziļi sirdī ir veģetārietis vai vegāns. Pārsvarā tā ir mode, kurai akli seko (lai kā dažiem vegāniem to negribētos atzīt). Manā paziņu lokā ir viens veģetārietis, taču tas cilvēks ne facebookā šēro kkādas "asiņainas bildes", ne arī skaļi visiem bāž sejā -piem., tev nav dvēseles, jo tu ēd gaļu. Cilvēks dzīvo savu dzīvi un respektē citu dzīvi un ēšanas paradumus. Tiem, bļauriem, drīzāk uzmanības trūkst, nevis žēl to dzīvnieku. Un ne vienmēr viss, kas ir atrodams i-netā ir taisnība, varbūt iesākumam vajadzētu palasīt kādus pētījumus (zinātniskos, nevis tos pseido, kurus saliek katrā ziņu portālā).
22.02.2016 22:05 |
 
Reitings 844
Reģ: 11.08.2011
Es tieši ļooti bieži saskaros ar gaļēdājiem, kas uzreiz brūk virsū, kad pasaku, ka gaļu neēdu. Vieni saka, ka drīz jau slimnīcā būšu - pārbaudītiem faktiem viņi netic, bet par kaut kādu dzeltenās preses anti-vegānisma reklāmu var stundu no vietas runāt... cits sāk stāstīt piemēru, kā 3 dienas vien uz rīsiem dzīvoja un tāpēc spēka nebija, jo, viņaprāt, tas ir viss, ko vegāni ēd... kāds vēl pa vidam sāk stāstīt par pēdējo reizi, kad steiku apēda. Kad sākumā biju veģetāriete, klausījos, kā tā otra suga - vegāni - tiek saukti par prātu izkūkojušiem.
Kad eju ciemos, kāds noteikti atgādina, ka vārīs kartupeļus un KARTUPEĻOS GAĻAS NEBŪS, restorānos met man acīs no ēdienkartes visu, kur nav gaļas, veikalos ejot uz gaļas nodaļu saka "ak, atvaino, ka tevi te atvedu".
Ne jau es esmu tā, kas lec viņiem acīs, viņi paši izvēlas izcelt to, kā es ēdu.
22.02.2016 22:07 |
 
Reitings 555
Reģ: 22.04.2015
Piekrītu arī Luna komentāram. Pati agrāk piedzīvoju nepeatīkamus komentārus no gaļēdāju puses: "un savas lapas paēdi?" "a ko tu vispār ēd?" liekas, ka uz pasaules ja need gaļu tad vairs nav ko ēst. Dārzeņi, augļi, dažādi graudu produkti utt. piedāvā iespējas interesantām un garšīgām receptēm.
22.02.2016 22:15 |
 
Reitings 70
Reģ: 17.12.2014
Cleopatra - Tu izteici visu manu domu vienā teikumā. Simtprocentīgi piekrītu Tev! Un tā sasmējos par dzīvošanu mežā pie dzīvniekiem ar lina apģērbu mugurā!!! :-D:-D:-D bet taisnība vien ir.
22.02.2016 22:56 |
 
Reitings 509
Reģ: 24.03.2011
Neesmu vegane, bet veģetāriete 12 gadus, neēdu ne galu ,ne zivis! Savu izvēli nevienam neuzspiežu, tikai pati priecājos par rezultātiem, jo sporta zāle neesmu kāju spēris gadus četrus, un cilvēki netic ka var ta izskatīties nesportojot! Pareiza ēdienkarte, elementāri! Esmu mēģinājusi un eksperimentējusi ar galu ,rezultāta pavadīju nakti apskaujot podu, jo pēc tik daudzu gadu gaļas nešanas, mans organisms vairs nav spējīgs to pārstrādāt normāli! Pēc ēdienreizēm nekad nejutos pārēdusies vai smagi, kops beidzu ēst galu, saku daudz retāk slimot. Bet nevienam nekad neesmu uzspiedusi, katrs dara ka vēlas!
22.02.2016 23:00 |
 
Reitings 158
Reģ: 31.10.2015
Cleopatra
Ar šādu skandināšanu - visi slikti, dzīvniekus moka, sit, u.t.t ir jadzīvo mežā pie zvēriem, lina apģērbā. Manuprāt, mūsdienās reti kāds, kurš tiešām dziļi sirdī ir veģetārietis vai vegāns.
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtp1/v/t1.0-9/12036450_909117475849376_5635637301164863688_n.jpg?oh=f0847a41192a284b56139e179cdb6348&oe=576F0467

Tiem, bļauriem, drīzāk uzmanības trūkst, nevis žēl to dzīvnieku.
Nedz uzmanības trūkst, nedz arī obligāti žēl dzīvnieku. Vienkārši cilvēki saprot, ka ir neprāts bez vajadzības citiem kaitēt un neko nedarīt, lai arī citi cilvēki pārtrauktu bez vajadzības kaitēt.
22.02.2016 23:20 |
 
Reitings 309
Reģ: 02.08.2014
Vispār man šie ''zaļie'' cilvēki liek smieties:D Ne jau viņi grib izmainīt pasauli vai kaut ko tādu( nenoliedzu gan jau ir arī tādi) bet lielākais vairums cilvēku visam šim pievēršas modes dēļ. Tāpat kā ir selfiju mode tāpat arī ir tagad visa šī zaļā domāšana.
Šīs zaļās organizācijas starp citu ir vienas no labāk pelnošajām organizācijām pasaulē.
Viņi vispār nodara lielus zaudējumus ar savām darbībām lauksaimniecībai un mežsaimniecībai, jo aizliedzot vai apturot dažādus procesus viņi nevis palīdz dabai, bet tieši rada vēl lielāku kaitējumu. Esmu pietiekami redzējis ko sliktu un kādus zaudējumus dabai rada šī ''zaļā'' domāšana.
Un jā vispār tie lielākie bļāvēji un nosodītāji parasti nedzīvo nemaz tik zaļi un dabai draudzīgi kā viņi bļauj un nosoda citus.
Tāpēc labāk ir neklausīties ko citi saka, bet dzīvot savu dzīvi kā pats vēlies nevis kā mēģina kāds cits tevi mācīt.
22.02.2016 23:47 |
 
Reitings 796
Reģ: 09.08.2015
Tu nosodi vegānus par to, ka viņi cenšas atturēt citus no kaitēšanas dzīvniekiem. Kāpēc Tu domā, ka atturēšana no kaitēšanas dzīvniekiem ir nosodāma, bet kaitēšana dzīvniekiem nav nosodāma?

Jā, es nosodu tos, kuri noteiks man kā man dzīvot, ko ēst un ko ne - neatkarīgi vai tas, kurš man to teiks, būs vegāns, svaigēdājs vai visēdājs. Lūdzu - nekaitē dzīvniekiem, neēd gaļu un iesaki citiem foršas receptes par kurām daudzi varbūt nemaz nenojauš, bet nesāc citiem lasīt morāles un nesauc citus par necilvēkiem, tikai tāpēc, ka viņi ēd gaļu. Un tajā ir milzīga atšķirība. Man reiz bija dzīvokļa biedrs vegāns, kurš man ieteica daudz labu ideju vegānām vakariņām, taču tai pat laikā ne reizi mūžā man pat ne vārda neteica par to, ka ēdu gan gaļu, gan uzturā lietoju citus dzīvnieku valsts produktus, taču tai pat laikā ir citi vegāni, kā mana jau minētā ex-draudzene, kuri uzskata, ka citus saukt aizvainojošos vārdos laikam ir ok. Cilvēku atturēšana no dzīvnieku nogalināšanas sevī neietver citu cilvēku dzīvesveida noniecināšanu.
22.02.2016 23:50 |
 
Reitings 4083
Reģ: 22.11.2013
Es tā aizdomājos vēlreiz. Nez vai tie, kuri sludina, ka gaļa ir slikta, jo tiek nogalināti dzīvnieki un piens un olas ir sliktas, jo tas viss ir nācis no dzīvnieka, valkā dermantīna vai ādas apavus?
23.02.2016 00:15 |
 
Reitings 158
Reģ: 31.10.2015
Cilvēku atturēšana no dzīvnieku nogalināšanas sevī neietver citu cilvēku dzīvesveida noniecināšanu.
Ja šis dzīvesveids ietver kaitēšanu dzīvniekiem, tad atturēšana no kaitēšanas dzīvniekiem pilnīgi noteikti ietver šī dzīvniekiem kaitnieciskā dzīvesveida nosodīšanu. Daudzi vegāni par tādiem kļuvuši, tieši saskaroties ar dzīvniekēšanas morālo kritiku, piemēram, iepazīstoties ar akadēmiskās filozofijas darbiem par šo tēmu vai noskatoties kādu kritisku filmu (zinu, ka ļoti daudzus ir pārliecinājusi filma Earthlings).

Uz manu jautājumu Tu neesi joprojām atbildējusi: Kādēļ Tu domā, ka atturēšana no kaitēšanas dzīvniekiem ir nosodāma, bet kaitēšana dzīvniekiem nav nosodāma?

Cits jautājums ir, kāda ir šī kritika un nosodījums. Es nesaku, ka katrs vegānu izteikts nosodījums ir pieņemams. Es piekrītu, ka ir bezjēdzīgi un pat kaitīgi mētāties ar apvainojumiem un kritizēt gaļēdājus kā personas, piedēvējot tiem vēl kaut kādus citus netikumus, kas ir tas, ko tepat forumā varam novērot, ka dara kā reiz paši gaļēdāji (piemēram, Niks1), kritizējot vegānus. Bet argumentēti izteikt kritiku nevis par personām, bet gan par rīcību un aktīvi informēt par kaitējumu dzīvniekiem, ko ietver dzīvnieku produktu saražošana, ir tikai un vienīgi atbalstāmi.

Tas, ka Tavs laipnais dzīvokļa biedrs ne reizi neizteica nosodījumu par gaļas ēšanu, nav nekāds tikums, drīzāk tas ir netikums. Viņš bija gļēvs, jo tā vietā, lai pievērstu uzmanību reālai problēmai, izvēlējās ērtāko risinājumu - klusēt. Arī, ja viņa kaimiņš sistu bērnus, tāds gļēvulis neiejauktos un klusētu. Gļēva vienaldzība nav nekas labs.

Ja ir tā, kā Tu apraksti, tad patiešām arī Tava nosodošā draudzene nerīkojās pareizi, jo koncentrējās uz personu kritizēšanu, nevis rīcības kritiku, bet tas jebkurā gadījumā ir sīkums salīdzinājumā ar to ļaunumu, kuru dzīvniekēdāji nodara dzīvniekiem masveidā katru dienu, tāpēc, manuprāt, ir nevietā nosodīt šādus agresīvus vegānus, ņemot vērā, ka šī agresija ir vērsta uz kaut ko vēl daudz ļaunāku.
23.02.2016 00:30 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits