Praktikanti medicīnas iestādēs

 
Reitings 2342
Reģ: 29.01.2009
Labdien!


Tikko izlasīju vienu ļoti interesantu meitenes darbu par pacientu tiesību aizsardzību medicīnas iestādēs, konkrētāk, par praktikantu dalību medicīnisko manipulāciju un konsultāciju laikā. Aizdomājos, ka savā pieredzē ne reizi neesmu piedzīvojusi situāciju, kurā man tiktu jautāts, vai man nav iebildumu pret praktikantiem, bet tie vienmēr ir bijuši piespiedu kārtā, pat slepus ievesti operācijā.

Vai esat kādreiz saskārušās ar situāciju, kurā Jums jautā, vai nav iebildumu pret praktikanta klātbūtni, viņa veiktajām darbībām? Vai tomēr tie vienmēr tiek pasniegti kā pašsaprotami un bez izvēles iespējām?
02.10.2015 12:24 |
 
Reitings 210
Reģ: 29.10.2014
Jau minēju, ka rezidenti ir klīniskās apmācības daļa, no kā var brīvi atteikties, tieši tāpat kā no praktikanta. Tur nav starpības.

Labi, ka citās valstīs, tas ir nokārtots un rezidents nav nekāda kliniskā apmācibas daļa, bet pilntiesīgs ārsts. Diezgan nekorekti šeit Latvijā, ka piemēram, neiroķirurgs ir rezidents 5 vai 6 gadus (neatceros precīzi), taču jau no kāda 4 kursa dara tieši tikpat cik ārsts speciālists un vel vairak, tikai saņemot par to mazāk.. un vēl redz citi var nievājoši uzvesties. Bēdīgi. Bieži vien rezidenti (nerunāju par pirmajiem kursiem) ir gudrāki par tiem "vecajiem" ārstiem ar padomju domāšanu.
03.10.2015 01:30 |
 
Reitings 210
Reģ: 29.10.2014
Vispār jau atteikties var ne tikai no praktikantiem un rezidentiem, bet arī no ārstiem. Nepatīk šis ginekologs - ej pie cita! nepatīk šis ģimenes ārsts - ej pie cita! Te īsti nav pat par ko diskutēt. Pacients var brīvi izvēlēties, kur un kā tas tiks ārstēts. Ja pacients nezina tik elementāras lietas - nu tad vainīgas ir viņa prāta spējas, manuprāt.

+
Tiesi gribēju rakstīt, ka atteikties var ari no jebkura ārsta un izvelēties citu.
03.10.2015 01:30 |
 
Reitings 2342
Reģ: 29.01.2009
Vispār jau atteikties var ne tikai no praktikantiem un rezidentiem, bet arī no ārstiem. Nepatīk šis ginekologs - ej pie cita! nepatīk šis ģimenes ārsts - ej pie cita! Te īsti nav pat par ko diskutēt. Pacients var brīvi izvēlēties, kur un kā tas tiks ārstēts. Ja pacients nezina tik elementāras lietas - nu tad vainīgas ir viņa prāta spējas, manuprāt.


Pār ārstiem zina, un to dara visi. Bet par rezidentiem un praktikantiem gan nē.
03.10.2015 01:31 |
 
Reitings 2342
Reģ: 29.01.2009
Labi, ka citās valstīs, tas ir nokārtots un rezidents nav nekāda kliniskā apmācibas daļa, bet pilntiesīgs ārsts. Diezgan nekorekti šeit Latvijā, ka piemēram, neiroķirurgs ir rezidents 5 vai 6 gadus (neatceros precīzi), taču jau no kāda 4 kursa dara tieši tikpat cik ārsts speciālists un vel vairak, tikai saņemot par to mazāk.. un vēl redz citi var nievājoši uzvesties. Bēdīgi. Bieži vien rezidenti (nerunāju par pirmajiem kursiem) ir gudrāki par tiem "vecajiem" ārstiem ar padomju domāšanu.


Tavuprāt, prasība ievērot tiesības ir nievājoša uzvedība? Nevar uzskatīt, ka pacientam ir pienākums ļaut izmantot savu ķermeni apmācību procesam.
03.10.2015 01:35 |
 
Reitings 210
Reģ: 29.10.2014
Pēc Tavas teorijas, arī sabiedriskā transporta vadītājam nedrīkst likt ievērot ceļu satiksmes noteikumus, jo tā būtu slikta attieksme un bezkaunība...

Ne pēc tavas loģikas, sanāk, ka jauns autobusa vaditājs nekad nedrīkst vadāt pasažierus. Ja salīdzinam abas situācijas, tad pēc tevis teiktā vadītajs mācās sākuma vnk vadot tukšu autobusu, students sākumā tikai teoriju un uz mulāžām. Pēc tam vadītajs brauc ar kādu kas stāv blakus un jau ar pasažieriem, savukārt ārsts-rezidents ārsta uzraudzībā ārstē cilvēkus un vēlak vadītājs vadā patstāvīgi pasažierus un ārsts pacientus. Bet pēc tavas logikas sanāk, ka tak nedrikst rezidents ārstēt, ar ārsta līdzdalību, līdz ar to kā tad autobusa vadītājs drīkst vadāt pasdažierus, viņam tak ari kkad ta ir pirmā reize. Tapat ari rezidents kopā ar ārstu ārstē pacientus. Bet vispār jāatkārtojas ar tevi nav vērts diskutēt, tu esi ļoti ieciklējusies, ka rezidenti tās ir šausmas, kuriem nedrikst ļaut nākt pie pacienta kopā ar ārstu, bet pie vieniem pašiem jau ari neietu, jo redz viņam nav pieredzes. Sanāk tāds absurds, ka rezidents vnk tiek nogriezts no pacientiem. Bet atceries, ka medicīnas students uzreiz nekļūst par ārstu ;-)
03.10.2015 01:37 |
 
Reitings 210
Reģ: 29.10.2014
Tavuprāt, prasība ievērot tiesības ir nievājoša uzvedība? Nevar uzskatīt, ka pacientam ir pienākums ļaut izmantot savu ķermeni apmācību procesam.

Tu pilnībā savādāk interpretē manus vardus.. Laikam tomēr baigais aizvanojums uz rezidentiem..
Valstīs kur rezidenti ir pilntiesīgi ārsti, nav nekādas nievājošas attieksmes pret pacientiem. Vnk tas nav nekāds apmācības process, bet gan ārstēšanas process. Un velreiz es neko nekad neesmu teikusi par pienākumu!!! Es esmu teikusi, ka vajag iecietīgāk uzvesties pret jaunajiem ārstiem, tie nav nekādu stulbenīšī, kas izmanto tavu ķermeni, bet gan ārsti-rezidenti!
03.10.2015 01:40 |
 
Reitings 2342
Reģ: 29.01.2009
Ne pēc tavas loģikas, sanāk, ka jauns autobusa vaditājs nekad nedrīkst vadāt pasažierus. Ja salīdzinam abas situācijas, tad pēc tevis teiktā vadītajs mācās sākuma vnk vadot tukšu autobusu, students sākumā tikai teoriju un uz mulāžām. Pēc tam vadītajs brauc ar kādu kas stāv blakus un jau ar pasažieriem, savukārt ārsts-rezidents ārsta uzraudzībā ārstē cilvēkus un vēlak vadītājs vadā patstāvīgi pasažierus un ārsts pacientus. Bet pēc tavas logikas sanāk, ka tak nedrikst rezidents ārstēt, ar ārsta līdzdalību, līdz ar to kā tad autobusa vadītājs drīkst vadāt pasdažierus, viņam tak ari kkad ta ir pirmā reize. Tapat ari rezidents kopā ar ārstu ārstē pacientus. Bet vispār jāatkārtojas ar tevi nav vērts diskutēt, tu esi ļoti ieciklējusies, ka rezidenti tās ir šausmas, kuriem nedrikst ļaut nākt pie pacienta kopā ar ārstu, bet pie vieniem pašiem jau ari neietu, jo redz viņam nav pieredzes. Sanāk tāds absurds, ka rezidents vnk tiek nogriezts no pacientiem. Bet atceries, ka medicīnas students uzreiz nekļūst par ārstu


Tu vispār saproti, par ko ir runa? Tu gribi prezumēt, ka rezidents jebkurā gadījumā ir tiesīgs veikt apskati. Es norādu, ka tā nav. Ja pacients vēlas,lai to apskata sertificēts ārsts, viņš no rezidenta var atteikties. Tāpat, ja ienāk kabinetā un tur ir ārsts un rezidents, pacients var neļaut rezidentam veikt apskati. Tas ir normāli. Runa par rezidentiem aizsākās par Lalala ievietoto piemēru, kur daktere pateikusi puisim, ja viņš grib, var izčamdīt no iekšas pacienti. Šajā gadījumā bija jājautā pacientei atļauja vispirms.
03.10.2015 01:42 |
 
Reitings 210
Reģ: 29.10.2014
Bet labi pietiek šo neauglīgo diskusiju turpināt. Saprotu, ka esi aizvainota dēļ kāda gadijuma, tāpēc tik ļoti visu vispārini un esi tik kategoriska pret rezidentiem. Novēlu, lai nekad negatīvā pieredze neatkārtotos, ir ari ļoti daudz jauku ārstu un rezidentu latvijā :)
03.10.2015 01:44 |
 
Reitings 2342
Reģ: 29.01.2009
Tu pilnībā savādāk interpretē manus vardus.. Laikam tomēr baigais aizvanojums uz rezidentiem..
Valstīs kur rezidenti ir pilntiesīgi ārsti, nav nekādas nievājošas attieksmes pret pacientiem. Vnk tas nav nekāds apmācības process, bet gan ārstēšanas process. Un velreiz es neko nekad neesmu teikusi par pienākumu!!! Es esmu teikusi, ka vajag iecietīgāk uzvesties pret jaunajiem ārstiem, tie nav nekādu stulbenīšī, kas izmanto tavu ķermeni, bet gan ārsti-rezidenti!


Kāds aizvainojums uz rezidentiem? Nevajag fantazēt klāt. Rezidents, atbilstoši reglamentam, ir apmācības procesa daļa. Grozies kā gribi. Ja viņš pieņem pacientu viens pats, un viss ir kārtībā, neredzu problēmu, ja nespēj tikt galā, bet aizsūta/pasauc ārstējošo ārstu, arī neredzu problēmu.
03.10.2015 01:46 |
 
Reitings 2342
Reģ: 29.01.2009
Bet labi pietiek šo neauglīgo diskusiju turpināt. Saprotu, ka esi aizvainota dēļ kāda gadijuma, tāpēc tik ļoti visu vispārini un esi tik kategoriska pret rezidentiem. Novēlu, lai nekad negatīvā pieredze neatkārtotos, ir ari ļoti daudz jauku ārstu un rezidentu latvijā


Tu par daudz ieciklējies uz rezidentiem. Izlasi, kur sākas par tiem diskusija, tad sapratīsi.
03.10.2015 01:47 |
 
Reitings 210
Reģ: 29.10.2014
lai to apskata sertificēts ārsts

Principa ja piekasās vārdiem, tad rezidents ir sertificēts ārsts. Viņam ir sertifikats ar ārsta grādu. Bet nu tas tā, negribu kašķi (l) Tik velreiz atkārtošos, ka nekad neesmu teikusi kko par obligāti var, jebkura gadījumā un nav tiesības atteikties. Neko tādu neesmu teikusi, es tiesi saku ka pacientam ir tiesības ATTEIKTIES gan no paša ārsta, ārsta-rezidenta, gan no pašas ārstēšanas. Tā ka ja nepatik kaut vai ārsts speciālists vai ārstēties negribas konkrētajā slimnīcā vai ar konkrēto metodi, var attiekties;-)
03.10.2015 01:49 |
 
Reitings 2342
Reģ: 29.01.2009
Principa ja piekasās vārdiem, tad rezidents ir sertificēts ārsts. Viņam ir sertifikats ar ārsta grādu. Bet nu tas tā, negribu kašķi Tik velreiz atkārtošos, ka nekad neesmu teikusi kko par obligāti var, jebkura gadījumā un nav tiesības atteikties. Neko tādu neesmu teikusi, es tiesi saku ka pacientam ir tiesības ATTEIKTIES gan no paša ārsta, ārsta-rezidenta, gan no pašas ārstēšanas. Tā ka ja nepatik kaut vai ārsts speciālists vai ārstēties negribas konkrētajā slimnīcā vai ar konkrēto metodi, var attiekties


Bet ne speciālists noteiktā sfērā, ar standarta 6 gadu kursu nebūsi traumatologs.

Bet par to jau ir runa - jāinformē pacients par tiesībām. Ir jābūt iemeslam, kāpēc pateikt "nē" praktikanta dalībai vai rezidenta apskatei, tāpēc nevajag baidīties no tā, ka visi pacienti atteiks.
03.10.2015 01:52 |
 
Reitings 4
Reģ: 03.10.2015
ctn - tavi komentāri ir totāli pliekani. Tu domā, ka ārsti piedzimst uzreiz 50 gadīgi ar 25 gadu pieredzi. Laikam Tev kāda trauma pēc studiju beigšanas bija, kad pie Tevis neviens klients negāja, jo nebijis ar 30 gadu pieredzi savā jomā :D
03.10.2015 02:04 |
 
Reitings 2152
Reģ: 08.05.2014
Kā no tik vienkārša jautājuma var nonākt pie tādiem fantāziju plūdiem? Vai tās, kuras raksta palagus par praktikantu un rezidentu grūtajiem likteņiem, vispār izlasīja, kāds ir jautājums? Jautājums ir par pacientu un viņa tiesībām izvēlēties, neiedziļinoties medicīnas studenta ikdienā un tajā, kas viņam jāpārvar. Tas jau ir kaut kas pavisam cits, manuprāt.
03.10.2015 10:27 |
 
Reitings 824
Reģ: 22.02.2009
Neesmu gan saskārusies ar situāciju, ka būtu klāt arī praktikants. Tomēr, ja tād asituācija būtu, 90% gadījumu neiebilstu, jo pilnībā saprotu, ka arī viņiem ir jāmācās, un ja gribu, lai arī pēc 20 un 30 gadiem būtu labi apmācīti ārsti, tad kaut kur tās praktiskās zināšanas ir jāgūst. Ja jau uzticos ārstam, pie kura dodos, tad uzticos arī, ka konkrētais ārsts pārbaudīs praktikanta izdarīto.
03.10.2015 11:02 |
 
Reitings 441
Reģ: 29.01.2009
Esmu pabeigusi šos 6 gadus medicīnā. Un vienmēr ārstējošais(un mūs pamācošie) ārsti ir brīdinājuši pacientu par studentu klātbūtni. Tāpat kā voluntējot pie ģimenes ārsta, katrs pacients varēja izvēlēties, vai es palieku kabinetā.
Arī dzemdību namā ar visām tūlīt topošajām mammām tika sarunāts, vai es drīkstu piedalīties.

Tāpēc galīgi nesaprotu celto traci. Diezgan histēriska attieksme pret šo procesu.

Nevar dzīvot tādā iedomu pasaulītē, ka pacientus varētu atbrīvot no iemaksas, ja tos skatās studenti, voluntieri vai rezidenti. Nedaudz vairāk painteresējies par finansējuma specifiku medicīnas lauciņā, un saprastu, cik ļoti ar šį brīža budžetu tas nav iespējams.

Diemžēl ctn rada iespaidu kā zirgs ar klapēm uz acīm- redz tikai it kā tiesisko, bet citos neklausās un kopējo ainu neievēro.

Vispār negribēju komentēt, bet nenoturējos.
03.10.2015 11:14 |
 
Reitings 1325
Reģ: 10.08.2015
Tikko sapratu, ka esmu no tām retajām, kuru apskata ginekologs-rezidents. :D Un es turklāt esmu grūtniece :D Jā, meitene jauna, grūtāk veidojas raita saruna ar pacientu, bet viņa saprot, ko dara. Pirmā trimestra skrīningu man veica "vecā" ārste, līdz ar to uzskatu, ka esmu kārtīgi uzraudzīta. Nu nav tie rezidenti tādi bubuļi, kā ctn te cenšas iegalvot. Liekas, rezidenti ir vēl uzmanīgāki ar pacientu - pieklājīgāki, maigāk izmeklē.
Visticamāk progresējot grūtniecibai atkal iešu tikai pie "vecās" ārstes, bet tas vairāk tāpēc, lai man psiholoģiski būtu drošāka sajūta. Nepārprotiet, es nejūtos tagad nedroši. Rezidente stažējas (?) Stradiņu dzemdību nodaļā, un man ir tiesības pašai izvēlēties, kas mani apskata.
Nedaudz pat priecājos, ka būšu palīdzējusi rezidentei mācīties savu arodu.
03.10.2015 12:07 |
 
Reitings 16391
Reģ: 09.10.2011
Plusiņi tam, ko rakstīja sanjiita :)
03.10.2015 12:12 |
 
Reitings 2337
Reģ: 14.07.2014
Viss no cilvēka atkarīgs.
Es vienmēr stādījos priekšā, ka esmu tā un tā kursa studente, un man ir pasniedzējs atsūtījis ievākt anamnēzi un izmeklēt, ja nav iebildumu. Studiju laikā nu pie kādiem pārsimts pacientiem esmu bijusi - un nē ir pateikuši varbūt 2.
Attieksme rada attieksmi - ja ej pie cilvēka ar smaidu un lai palīdzētu, viņiem nav iebildumu.
Ir pasniedzēji, kas visas grupas (12 cilvēki) priekšā pacientam norauj bikses, ir tādi, kas uzvedas korekti - kā pilnīgi visās nozarēs, kur strādā cilvēki - tie ir dažādi.
03.10.2015 13:26 |
 
Reitings 7743
Reģ: 29.01.2009
Šķiet, vien pāris reizes ir nācies saskarties ar praktikantiem vizītes laikā. Netika nekas jautāts, bet man arī nekādu iebildumu nebija, tieši tā - lai cilvēki mācās. Ja nu galīgi būtu kāda neērta kaite, tad palūgtu varbūt vizītes laikā bez praktikanta iztikt. Tā jau klusi un kautrīgi stūrītī stāvēja.
03.10.2015 13:38 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits