Vari varbūt izvērtēt, kas un kā atbilst Tev.. Sāku skatīties ko piedāvā google -
A un E vitamīni arī ir ieteicami lūpām, jo tie baro un mīkstina ādu, tie ir arī daudzu krēmu sastāvā. Lūpas var papildus apasiņot, masējot. Lūpu masāžai noder mīksta zobu birste, ar kuru, veicot apļveida kustības, lūpas masē. Papildus apasiņošana padara lūpas pilnīgākas un veselīgākas.
Sausas lūpas liecina par zarnu trakta disbakteriozi, kā arī par vāju imūnsistēmu.
Sausu lūpu iemesls ziemas periodā var būt sauss gaiss telpās, aukstums un vējš ārā. Barojošs un mīkstinošs lūpu balzams jālieto regulāri. Ja ir niķis bieži aplaizīt lūpas, no tā var izvairīties regulāri uzklājot lūpu balzamu.
Sausu lūpu iemesli :
- Nepietiekoša šķidruma uzņemšana. Tas arī ir biežākais un banālākais sausu lūpu iemesls. Palūkojoties uz to lietu sausi medicīniski – 75% no pieauguša cilvēka veido ūdens un dabisks lūpu mitrinātājs ir siekalas. Veselam cilvēkam diennaktī jāizdzer 30 ml ūdens uz vienu ķermeņa svara kilogramu (ja svars ir 60 kg, tad dienā jāizdzer vidēji 1,8 l ūdens). Ja ilgstoši tiek izdzerts mazāk, organisms atūdeņojas, nojūk vielmaiņas procesi, iekšējie orgāni, tostarp arī siekalu dziedzeri, funkcionē ar grūtībām, lūpas nesaņem pietiekoši mitruma , kļūst sausas, sāk sprēgāt un asiņot.
- Stress. Sensenos laikos stress bija dabiska izdzīvošanas instinktu sastāvdaļa, kas palīdzēja ātrāk aizbēgt no lāča. Mūslaikos vislielāko stresu rada Ieņēmumu dienests, priekšnieks, zobārsts un eksāmeni. Lai gan tas nav nekāds lācis, stresa ietekmē joprojām cilvēka ķermenī notiek ķīmiskie procesi, kas ietekmē iekšējo orgānu darbību un var kļūt par sausu lūpu iemeslu.
- Vitamīnu trūkums. Sausas lūpas un plaisājoši lūpu kaktiņi var norādīt uz dzelzs un vitamīna B2 trūkumu organismā, taču to visprecīzāk noteikt asins analīzes un ārsts. Galvenais ir atcerēties, ka cīsiņos, fri kartupeļos, kolā un alkoholā vitamīnu nav!
- Infekcijas. Visbiežāk vainojams ir herpes vīruss, retāk kāda sēnīšu infekcija vai stafilokoku infekcija.
- Laika apstākļi. Lūpu āda ir ļoti plāna un jutīga, tās aizsargspējas ir daudz vājākās, nekā sejas ādai. Vēja, sala, kontrastainu temperatūras izmaiņu ietekmē lūpu āda kļūst sausa, sāk plaisāt un iekaist.
- Kosmētika. Kosmētikas industrija radījusi neskaitāmus ikdienā lietojamus lūpu kopšanas līdzekļus. Tomēr, jo treknāki līdzekļi ik dienas tiek lietoti, jo ātrāk veidojas pieraduma efekts. Bez tam jāņem vērā riski iedzīvoties alerģijā vai tas, ka produkts gluži vienkārši izrādīsies nepiemērots.
- Medikamenti. Sausuma sajūtu mutē un diskomfortu lūpām var izraisīt dažādi medikamenti, taču par iespējamo blakusparādību vajadzētu būt rakstītam medikamenta lietošanas instrukcijā. Jāatceras, ka lūpas sausina arī ziedes, ko izmanto herpes ārstēšanai.
- Ikdienas paradumi. Teju ik mirkli lūpas tiek aplaizītas, kodītas un knibinātas ar pirktiem, šņaucot degunu kārtīgi izrīvētas ar kabatlakatu un diezgan skarbi berzētas, lai notīrītu lūpu krāsas paliekas un uzsmērētu jaunu kārtu smiņķa. Psihologi skaidro, kas visas minētās darbības liecina par iekšēju nemieru, stresu, pašpārliecinātības trūkumu, apmulsumu un tātad pastāv iespēja, vismaz teorētiska, visus ar lūpām saistītos nelabos ieradumus pārspēlēt uz kaut ko ne tik traumējošu lūpām, piemēram, košļājamās gumijas košļāšanu.
- Iesnas. Iesnas ir teju pats traumējošākais pasākums lūpām – deguns ciet, jāelpo tikai caur muti, augšlūpa noberzta koši sarkana un uztūkusi.
Ja lūpas jau sprēgā
Nedrīkst:
- Nekādā gadījumā nedrīkst aplaizīt lūpas! Jāatceras, ka mute ir pati netīrākā ķermeņa vieta. Uz mēles mājo gan ēdiena atliekas, gan visādi baciļi, kas nekādā veidā neveicinās lūpu dzīšanu.
- Lai ir cik grūti nāktos sevi savaldīt, nedrīkst nedz ar zobiem, nedz ar pirkstiem knibināt un raustīt atlobījušās ādas plēksnītes. Tādējādi brūcītes uzraujam vēl lielākas, turklāt viegli iedzīvoties infekcijās.
- Vēlams izvairīties no skābiem ēdieniem un dzērieniem, tie iekaisušās lūpas kairinās un vēl vairāk sausinās.
- Nedrīkst pārāk paļauties uz lūpu balzamiem. Ne visi lūpu balzami lūpas arī baro un mitrina, tāpēc ļoti rūpīgi jālasa, ko iekārotais produkts piedāvā. Produkta sastāvā esošais mentols kairinās un veicinās iekaisumu. Ja lūpu balzamam kā viena no primārajām minēta aizsargfukcija, tad būs ļoti iespējams, ka balzams ne tikai pasargās lūpas no ārējās vides ietekmes, bet arī neļaus lūpām piekļūt tik ļoti nepieciešamajam mitrumam no gaisa.
Drīkst:
- Sezonas laikā ar gurķa šķēlītēm palutināt ne tikai acis, bet arī lūpas. Gurķis iekaisušās lūpas nomierinās un mitrinās.
- Pēc vannas vai dušas viegli iemasēt lūpās pāris pilītes sezama eļļas, kas ir bagāta ar A un E vitamīniem.
- Dzert ūdeni un ēst veselīgi!
Varbūt kkas noderēs! ;)