Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Etiķete

 
Reitings 1868
Reģ: 25.05.2014
Šodien dažu paziņu sabiedrībā ieturēju pusdienas restorānā. Liels bija mans pārsteigums, kad viens no viņiem, sākot maltīti, salveti ievietoja aiz sava krekla apkakles. Redzētais man lika aizdomāties par to, cik zinoši ir mūsdienu divdesmitgadnieki etiķetes un uzvedības kultūras jautājumos, tādēļ gribētu apjautāties, kā jūs vērtētu savas zināšanas un prasmes šajā aspektā? Vai, piemēram, zināt, kāds apģērbs jāizvēlas dažādos pasākumos? Vai pazīstat visus galda piederumus un zināt, kādiem mērķiem tie paredzēti? Kā pareizi ēdami spageti, fondī, vēžveidīgie, zivis un gliemeži? Vai pārvaldāt saskarsmes etiķeti? Un tamlīdzīgi jautājumi.
Vai vērtējat apkārtējo manieres un uzvedības kultūru? Vai jūsu vīri, draugi, brāļi atver jums durvis, pasniedz roku un pietur lietussargu? Apmeklējot publiskus pasākumus, vai vīrietis jūs ved zem rokas?

Varbūt varat pastāstīt kādus kuriozus, kas radušies etiķetes nezināšanas vai neievērošanas dēļ? Man nāk prātā gadījums, kad pusdienu laikā kāda dāma uz mirkli atstāja pasākuma norises telpu, bet atgriežoties konstatēja, ka viņas trauki jau ir tikuši novākti - izrādījās, ka viņa salveti bija novietojusi uz galda, bet nazīti un dakšiņu - tādā pozīcijā, kas apkalpojošajam personālam signalizēja maltītes beigas.
19.06.2014 19:33 |
 
10 gadi
Reitings 5929
Reģ: 29.01.2009
Man vidusskolā bija priekšmets " Lietišķā etiķete un protokols", kas man tiešām dzīvē ir ļoooooti noderējis, bet vienlaikus liek šķībi skatīties, ja kāds rīkojas pretēji etiķetei. Zinu par sveicināšanos, par atbilstošu apģērbu pasākumam un diennakts laikam, par piederumiem utt. Pirms nezināju, nelaimīga nebiju, bet šobrīd jūtos "drošāk". :D
P.S. ļoti lec acīs, ja vīriešiem ir etiķetei neatbilstošs uzvalks :D
19.06.2014 19:36 |
 
Reitings 1300
Reģ: 07.10.2012
Man jau liekas, ka etiķete ir ļooti svarīga lieta, bet mūsdienās arvien retāk un retāk to ievēro.
Ļoti cienu visus, īpaši vīriešus, kas ievēro noteiktas vietas/pasākuma etiķeti.
19.06.2014 19:38 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Man ta joma pieklibo, to es apzinos, bet nu, motivācijas palasīt par lietišķo etiķeti man arī nav.
19.06.2014 19:39 |
 
Reitings 974
Reģ: 08.05.2014
Man nav talanta šajā jomā. Ja vajag, varu sagūglēt, bet neuzskatu par nepieciešamu to 100% ievērot. Liekas, ka tādai striktai noteikumu dievināšanai jāizmirst līdz ar monarhiju, lēdijām un seriem.
Par salveti aiz apkakles - ja man svarīgi pasargāt apģērbu, es salveti ne tur vien iebāzīšu.
19.06.2014 19:48 |
 
Reitings 3704
Reģ: 06.05.2014
Vai jūsu vīri, draugi, brāļi atver jums durvis, pasniedz roku un pietur lietussargu? Apmeklējot publiskus pasākumus, vai vīrietis jūs ved zem rokas?

Uz šo es varu atbildēt ar pārliecinošu jā, jo draugs tiešām šīs lietas dara. Ejot kaut kur, ved mani aiz rokas, vienmēr uzmana, lai lielā pūlī esmu viņam blakus. Lietussargu vienmēr nes viņš. Durvis arī man atver. Un viss tas notiek bez jebkādas prasīšanas.

Vienīgais, ko varu atcerēties, bija reize, kad mana tante atbrauca uz Latviju ar savu vīru, kurš latviski nerunā. aizgājām tādā kā dubultrandiņā uz restorānu, lai viņi iepazītos ar manu puisi. Mēs vakariņojām, viņi savā starpā tur apmainās ar frāzēm, kuras, protams, es nesaprotu. Bet draugs pēctam mani ķircināja, ka tante ar draugu apsprieduši to, cik es labi māku apieties ar nazīti un dakšiņu. Šāda saruna notika, jo, kad biju nedaudz jaunāka, biju aizbraukusi pie viņiem paciemoties, un es savā ģimenē esmu iemācījusies ēst tā, kā ir ērtāk, bet tur iemācījos kā pieklājīgi to darīt, izmantojot dakšiņu un nazīti. Neteiktu, ka pirmstam nemācēju, bet pirmstam tas bija tā, ka sagriez, apmaini dakšiņu otrā rokā un ēd. Vairāk nekas prātā nemāk. Vispār daudz ko iemācījos pie savas tantes, par ko tagad varētu viņai pateikties.
19.06.2014 19:54 |
 
Reitings 549
Reģ: 22.12.2013
Zinu etiketi loti laba, bet ne perfekta limeni. Attieciba uz apgerbu, edienu nekadu problemu. Man loti simpatize cilveki, kuri ievero etiketi. Ta etiketes neieverosana patiesiba loti lec acis un ir traucejosa.
19.06.2014 19:59 |
 
Reitings 1868
Reģ: 25.05.2014
Patīkami, ka tik daudzas foruma dalībnieces pārzina un novērtē etiķetes nozīmi.
19.06.2014 20:24 |
 
Reitings 541
Reģ: 15.02.2009
Man ar etiķeti ir OK.
BET mani kaut kas vienkārši ĻOTI pārsteidz! Ir sanācis pie viena galda sēdēt ar izglītotiem cilvēkiem (augstākās izglītība, laba ģimene), bet, kad viņi ņem rokās kafijas tases, tad ir, ak, jel, gribas ātrāk prom no galda, jo viņi kafiju nevis dzer, bet STREBJ! Nu kā kaut ko tādu var atļauties pie galda??? Man tas nav saprotams...
19.06.2014 20:36 |
 
Reitings 5346
Reģ: 03.01.2012
Pārzinu etiķeti un mans vīrietis arī, šajā ziņā problēmu nav. Ikdienā visbiežāk redzu to, ka nepalaiž ārā nākošo cilvēku un pats iet iekšā, tas manī izraisa izbrīnu.
19.06.2014 20:40 |
 
Reitings 2336
Reģ: 29.01.2009
Ar pieciem instrumentiem katrā šķīvja pusē man būtu problēmas, bet tā-pamatā viss ir skaidrs. Dzīves skola :D
19.06.2014 20:44 |
 
Reitings 157
Reģ: 12.06.2012
nē, es nezinu, kā ēdami vežveidīgie un visādi citādi glumekļi un tāpēc arī tos nepasūtu tikai tāpēc, lai izliktos smalkāka kā esmu un vēl neviens to man nav pārmetis. Bet jā, savā agrīnajā jaunībā ar etiķetes un cilvēku uzvedības pētīšanu sabiedriskajos pasākumos aizrāvos, tāpēc arī kaut ko zinu, un man tas ir pietiekoši - vēl nav sanācis krist kaunā.
19.06.2014 20:49 |
 
Reitings 1806
Reģ: 18.08.2013
Nekā personīga, bet kad ieraudzīju ka Bante ir komentejusi diskusiju par etiķeti, sasmejos :D kur šitai dzelīgajai kāda etiķete var būt :D
19.06.2014 20:50 |
 
Reitings 4339
Reģ: 01.06.2014
Ar etiķeti nav problēmu. Cenšos ievērot, ja zinu, ka varētu būt problēmas, tad iemetu aci grāmatā, jo mājās ir paliela etiķetes grāmata.

Varbūt varat pastāstīt kādus kuriozus, kas radušies etiķetes nezināšanas vai neievērošanas dēļ?

Ne gluži kuriozs, bet pagalam stulba situācija. Kad studēju, tad mēdzu pēc universitātes ieiet veikalā, lai nopirktu nepieciešamo. Vienā reizē nācu mājās ar kompi +grāmatām, bet veikalā vajadzēja. Sapirku visu. Kā mazs ēzelītis un eju ārā, durvis knapi varu atstumt vaļā. A otrā pusē vīrietis. Šis rauj vaļā durvis. Es jau sapriecājos, ka tikšu forši ārā, bet šis ņem un iestumjās iekšā. Praktiski deguna galā. Es biju tīk īgna!

Patīk, ja ikdienā vīrieši atver durvis, palaiž pa priekšu. Parasti uzsmaidu un pasaku paldies, jo man šķiet, ka tas ir forši. :)
19.06.2014 20:52 |
 
Reitings 3652
Reģ: 26.10.2012
Atzīstos- nezinu kā ēst omāru, jo nav bijusi iespēja praktizēties.arī austeres. Pārējais tiek ievērots.
19.06.2014 20:52 |
 
Reitings 5346
Reģ: 03.01.2012
Matilde, vēl viena, kas nekomentē pa tēmu. :D Vot aizej palasi etiķeti , varbūt sapratīsi kādas lietas, saldumiņ. :D
Man etiķete ir vairāk nekā tev, jo nekomentē pa tēmu. Un tagad nesāc piecus atbildes komentārus, bet komentē pa tēmu. ;)
19.06.2014 20:54 |
 
Reitings 9169
Reģ: 23.02.2012
Etikjeti paarzinu, bet ja ir iespeeja, eedu kaa cuuka. :D Tomeer dazi eedieni ir gardaaki, ja tos eed ar rokaam, alus ir forshaaks no pudeles un desertu ir vieglaak eest ar lielo eedamkaroti nekaa ar mazo vai deserta dakshinju. Taa jau ir, ja esi naacis no nabadziigas gjimenes, tad arii veelaakos gados paarticiibaa aiz sleegtaam durviim grauziisi vistu ar zobiem no karkasa.
19.06.2014 20:55 |
 
Reitings 1277
Reģ: 30.10.2013
Uz doto brīdi, manuprāt, zinu pietiekami, lai neizgāztos kā veca sēta kādā smalkākā pasākumā. Parasti visu kas un kā noskaidroju pirms kur dodos. Es uzskatu, ka visu iemācas dzīves skolā, jo nezinu cik normāli ir lasīt milzīgu grāmatu un iegaumēt katru teikumu. Nekad visu neuzzināsi un prātā nepaturēsi kā arī pa muti tev nesitīs, ja kaut ko nepareizi izdarīsi. :)

Jā, novērtēju cilvēkus ar manierēm.
Jā, puisis pasniedz roku, atver durvis, nes iepirkumus.

Lieta, kas mani mulsina - tas, ka meitene gaida, lai puisis atver mašīnas durvis, lai iesēstos un atkal lai izkāptu. Es saprotu, ka ļoti pieklājīgi un džentlmeniski, bet manā skatījumā - pilnīga galējība, kuru noteikti negribētu piedzīvot.
19.06.2014 20:57 |
 
Reitings 63
Reģ: 23.12.2013
Eee, nu, tur vēl ir atšķirība, vai tā ir papīra vai auduma salvete. Ar papīra salvetēm, man šķiet, neko nedrīkstēja darīt. Ar auduma salvetēm - tā kā noteikti zinu, ka ar tām kaut kas ir jādara obligāti (nu nderīkst atstāt uz galda), tad lieku klēpī, kas ir vienīgais variants, ko zinu.
Etiķeti jau neievēro pēc grāmatas, bet pēc sabiedrības.Vienā kompānijā un vietā, pat, ja tur būs auduma salvetes, neviens neko ar tām nedarīs, citā, smalkākā - viens sāks, pārējie atkārtos, jo nekad nav 100% pārliecības, kas kā jādara. Etiķete jau nav tik stīva ;)
19.06.2014 21:07 |
 
Reitings 63
Reģ: 23.12.2013
omeer dazi eedieni ir gardaaki, ja tos eed ar rokaam, alus ir forshaaks no pudeles un desertu ir vieglaak eest ar lielo eedamkaroti nekaa ar mazo vai deserta dakshinju.
Pilnīgi piekrītu! :)
19.06.2014 21:08 |
 
Reitings 492
Reģ: 29.11.2009
jā, esmu gājusi lietiškās etiķetes kursos, bet tomēr ikdienā visu necenšos ievērot, bet gadījumos, kad tikšanās ar svarīgiem cilvekiem, protams, noder! :)
19.06.2014 21:12 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!