Kapu apmeklēšana

 
Reitings 6037
Reģ: 30.10.2010
Nesen biju dzimtajā pusē un aizdomājos par šo. Mamma uz mani apvainojās par to, ka nevēlējos iet apciemot tēta kapu. Šķiet, jau gandrīz gadu neesmu bijusi. Viņai šķiet, ka tādējādi es parādu, ka man viņš vairs nerūp un neliekas svarīgs. Tā gan nav. Ar kapu apmeklēšanu kā tādu man problēmu nav, tās nav bailes, tā nav nepatika. Tā noteikti arī nav necieņa pret tēti. Viņš ir miris nu jau pirms gandrīz četriem gadiem, bet es tiešām joprojām nevaru tā vienkārši iet pie viņa kapa. Iespējams, līdz šim vēl neesmu īsti pieņēmusi sev to, ka viņa vairs nav. Turklāt, manī ir pārliecība, ka ar nāvi viss nebeidzas, ka fiziskais ķermenis ir tikai kā automašīnas korpuss, ka dvēsele tāpat ir citur. Tieši tāpēc neasociēju tēti ar kapu kopiņu... Mamma nesaprot iemeslus, kāpēc nevaru doties apraudzīt tēta kapu, brīžiem pat pati nesaprotu. Iespējams, man šķiet, ka tad, ja es atzīšu sev, ka viņš ir tur, tas nozīmēs, ka viņš tiešām, pavisam noteikti vairs neeksistē.

Kā ir ar jums? Vai izjūtat nepieciešamību doties pie sev tuvo cilvēku kapu kopiņām? Vai nav šo iekšējo šķēršļu, kas neļauj to darīt? Cik bieži ejat uz kapiem?
29.08.2013 15:46 |
 
10 gadi
Reitings 2493
Reģ: 29.01.2009
Es diezgan reti aizeju uz kapiem, vairāk pienākuma pēc. Un tā nav necieņas izrādīšana, vienkārši cilvēks, kad nomirst manuprāt vairs jau nav tur kapā, zem zemes.
Es personīgi arī negribētu, lai pēc manas nāves kāds nāk pie manis uz kapiem, tiešām negribētu to!! Labāk lai mani kremē un pelnus izkaisa un viss, es labāk gribu palikt saviem mīļajiem sirdīs un atmiņās nevis kapos.
29.08.2013 17:25 |
 
10 gadi
Reitings 264
Reģ: 02.12.2012
Neeju uz kapiem, kaut arī tur guļ daudzu dvēseļu, ko cienu, fiziskie ķermeņi. Ne jau to gaļas gabalu, kurš tagad ir puspuvis, es cienu. Un nejūtu vajadzību apliecināt ''kapu kaimiņiem'' savu cieņu pret aizgājušo cilvēku, jo nedomāju, ka viņiem ar to būtu kāda saistība.

Cieņu izrādu domās un vārdos, nevis zemes grābšanā. Arī par bērēm esmu zemās domās.. Parasti aizeju vien tāpēc, lai nesāpinātu vecākos radus, kuriem bēru rituāli ir ļoti svarīgi.
29.08.2013 18:43 |
 
Reitings 4775
Reģ: 18.03.2012
Debija, bet kas notiktu, ja visi domātu kā tu un neietu uz bērēm?
29.08.2013 19:57 |
 
Reitings 207
Reģ: 16.08.2012
Man vispār nepatīk latviešu kapu kultūra, labāk kā citviet ārzemēs - sakopts mauriņš ar kapu pieminekļiem un viss.

Pilnīgi manas domas. Domāju, ka uz kapiem jāiet tad, kad tu jūtu iekšēju vajadzību aiziet pie sava tuvinieka kapa, nevis aiz pienākuma, ka nezāles jāizravē un krūmi jāapcērp. Man personīgi mirušais cilvēks nu nekādi nesaistās ar to kapu kopiņu, es atceros jaukos brīžus, ko kopā pavadījām un iekšēji saglabāju sevī šo cilvēku. Man dzimtā ir pat tantes, kas sanaidojas savā starpā, ja aizbrauc uz kāda kopīgā radinieka kapiem un tur nav svaigi sakopts, dažreiz pie mums tā kapu kultūra aiziet par tālu, ka dzīves laikā cilvēks netiek tā novērtēts kā tad, kad jau guļ zem zemes.
29.08.2013 22:06 |
 
Reitings 7143
Reģ: 13.04.2012
Neeju uz kapiem. Droši vien, ja nebūtu neviena, kas kopj, tad pāris reizes gadā aizietu. Man nav nepieciešams iet un skatīties uz kaut kādu zemes pleķīti, lai atcerētos savus tuviniekus. Vectēvs nomira 10 gadus atpakaļ. Pēc bērēm kapos bijusi neesmu. Bet tas nenozīmē, ka viņu neatceros.
Esmu par kremēšanu un pelnu izkaisīšanu. Mūsu tuvie tāpat vienmēr būs mūsu sirdīs. Nu priekš kam vajag kaut kādu konkrētu apzīmētu vietu, kur tas cilvēks ir aprakts? Nu ko tas dod? Tāpat tas ir tikai zemes uzkalniņš. Cieņu es izrādu, glābājot labas atmiņas un ar labu vārdu pieminot mirušos, nevis nesot puķes uz konkrētu vietu.
29.08.2013 22:18 |
 
Reitings 1243
Reģ: 29.01.2009
Man arī ir ļoti, ļoti grūti. Eju tikai pienākuma pēc, lai galīgi viss nav aizlaists - ap dzimšanas dienu laiku un miršanas gadadienu. Bet tā kā visi aizgājušie ir vienos kapos, tad jau ejot pie viena, aizeju pie visiem. Apmēram sanāk vienreiz +/- divos mēnešos aiziet.
Pati gribētu tikt kremēta.
29.08.2013 22:28 |
 
Reitings 5941
Reģ: 30.10.2009
Cenšos ik pa laikam aizbraukt, sakopt kapiņus. Lai gan dvēselīte turpina savu ceļu, arī ķermenis bijis mīļš, tāpēc, manuprāt, vismaz 2x gadā vajadzētu apkopt kapiņu.


Sallija varbūt Tavai mammai vienkārši pietrūkst atbalsta? Vēl sāp, bet nav neviena, kas ļautu uz pleca izraudāt sāpi. Varbūt grib, lai viņu saprot tā.
29.08.2013 22:42 |
 
Reitings 1440
Reģ: 08.04.2013
Braucam uz kapiem paretam,vajadzētu gan biežāk,jo pati kapsēta ir salīdzinoši tuvu mājām.
Mūsu ģimene parasti iet tikai piekopt,uzturēt to vietiņu kārtībā,mēs tā nepiešķiram šim apciemojumam emocionālu nozīmi - cilvēks jau sen kā aizsaulē,savulaik ir par to pietiekami raudāts,tagad mūsu pienākums ir vienkārši sekot,lai vectēva atdusas vieta ir viņa cienīga.
29.08.2013 22:52 |
 
Reitings 9169
Reģ: 23.02.2012
Man vispār nepatīk latviešu kapu kultūra, labāk kā citviet ārzemēs - sakopts mauriņš ar kapu pieminekļiem un viss.

Man tas pats. Tik veel truukst, lai dazji uz kapiem veel gurkjus saaktu audzeet pilnam komplektam. Jaa, pensionaariem tas ir neslikts hobijs, bet paareejiem driizaak tas ar laiku paliek kaa dadzis peecpusee iet un kashaat to zemes plekji. Es personiigi negribeetu, lai mani beerni un mazbeerni mani peec tam uztvertu kaa skeletinju zem pukju dobes.
30.08.2013 01:43 |
 
Reitings 16208
Reģ: 01.02.2010
Krista -tiesi tapeec es noteikti gribu buut kremeeta!Man jau tagad gruuti sadziivot ar domu,ka buusu kaadam par nastu veelaak,kur nu veel iedomaaties,ka kaps buus aizaudzis un vieniigais ,kas veestiis par to ,ka tur kaads ir -lielais piemineklis!Manos kapos Latvijaa muusu kapam ir loti skaists piemineklis...!
Es te vispaar neesmu bijusi kapos...!
30.08.2013 03:14 |
 
10 gadi
Reitings 264
Reģ: 02.12.2012
Šarlote,

Cerams, ka izskaustu šo īpatnējo rituālu, un ar ķermeņa likvidēšanu nodarbotos vien pāris tuvākie cilvēki, turklāt netaisītu no tā lielu trādi - rīdi ar asarām, vīnu un kūkām. Un, protams, piecus gadus neredzētiem radiem un viņu līdzjūtībām.
30.08.2013 09:26 |
 
10 gadi
Reitings 855
Reģ: 12.02.2011
man uz kapie ļoti nepatīk iet. nejau necieņas dēļ vai kaut kā tā, bet kam man apmeklēt miruša cilvēka kauliņus. man viņi ir dzīvi.
viena pazīstamā redzēja sapnī savu mirušo brāli un kad aizgāja uz kapiem nolikt uz viņa kapa ziedos viņš pazuda, tas glužu vai tā, ka viņš sauca viņu pie sava kapa.
30.08.2013 09:36 |
 
Reitings 7704
Reģ: 13.03.2012
Visbiežāk sanāk apmeklēt vectēva kapu. Viņs man bija ļoti mīļš. Neteikšu, ka sanāk bieži aizbraukt līdz kapiņiem, bet tad, kad rodas izdevība, es to izdaru. Es saprotu, ka tur ir tikai cilvēka ķermenis un gars ir citur, bet tāpat šad tad parunājos ar viņu un man paliek labāk.
30.08.2013 09:54 |
 
Reitings 5087
Reģ: 01.03.2009
Es to uztveru kā vienu no pienākumiem, tas ir jāizdara un viss. Lapas pašas nesavāksies, krūmi neapgriezīsies. Nekādu jūtelību. Esmu jauna un stipra, diezvai labi ir novelt to visu uz mammas pleciem. Viņas brālis ar ģimeni, lūk, arī tur nebrauc, ar gariem zobiem moš kādreiz, kaut dzīvo 10 min. attālumā- un man par to tiešām ir dusma, iemeslus nemaz neinteresē zināt.
30.08.2013 10:01 |
 
Reitings 615
Reģ: 20.10.2009
Man gan patīk aiziet uz vectēva kapa vietiņu un visu sakopt. Bērnībā bieži vien gājām kopā ar tēti un vecmammu.
Un uz kapu svētkiem vienmēr visur tās svecītes un tas miers, kas tur valda.
30.08.2013 10:33 |
 
Reitings 691
Reģ: 03.03.2013
Sanaak sameeraa reti, tacu vienmeer censos aizbraukt,kad esmu savaa dzimtajaa pilseetaa.
Iespeejams ir taa nepatiikamaa sajuuta, tacu tas ir tev kaut kas tuvs.. domaaju,ka aiziet gan vajadzetu. Es ari ticu,ka dvesele jau dzivo mužam tacu uz kapiņiem aizeju gan. Tur ir taa vieta,kur vins ir apglabaats, viņam taa ir sveeta.
Bieži vien mans miilais vecvecteevs raadaas sapņos, tad juutu pati,ka ilgi neesmu apciemojusi tieši viņa kapiņu. Peec apciemošanas sapņos vins ta vairs nenaak. Es ticu,ka tomeer uz kapiem ir jaaiet, lai viņi zin ka tev rūp!
30.08.2013 11:17 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits