Kritisks skatījums uz Latvijā sastopamajiem vīriešiem

 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
Labrīt!

Saprotams, ka arī šodiena neatšķiras no vakardienas - joprojām garlaikojos birojā, šobrīd ieturu vieglas brokastis un prātoju, kā kliedēt garlaicību.

Savas iepriekš veidotās diskusijas par dzimumu vienlīdzību kontekstā esmu saņēmis krietnu devu visai bargas kritikas - neviena vien Cosmo.lv foruma dalībniece man gan publiski, gan privātā sarakstē pārmetusi sieviešu nīšanu un vīriešu šovinismu, tādēļ, lai nogludinātu iepriekšējās diskusijas radītos asumus, šoreiz piedāvāju kritiski paraudzīties uz mūsdienu vīriešiem. Uzreiz vēlos piebilst, ka vīriešus ikdienā aplūkoju no draugu un paziņu viedokļa, taču uzdrošinos apgalvot, ka kaut nedaudz, bet tomēr pazīstu viņus.

Ja neiebilstat, sākšu ar piemēru par kādu puisi, kuru agrāk pazinu itin labi. Viņš studējis LU EVF, kur ieguvis bakalaura grādu, bet ne par to ir šis stāsts. Pēc vectēva nāves mūsu stāsta varonis mantojumā ieguva pusi domājamās daļas no dzīvokļa Rīgas centrā, ļoti labā vietā. Dzīvoklis bija viens, tādēļ dalījums reālajās daļās nebija iespējams, un tika panākta vienošanās, ka mūsu varonis savu daļu pārdos otram kopīpašniekam. Pēc darījuma noslēgšanas viņš, ne mirkli nevilcinoties, devās uz autosalonu un pasūtīja jaunu premium klases vieglo automašīnu, motivējot savu izvēli ar nepieciešamību baudīt dzīvi tieši jaunībā. Visu piedāvātie racionālie argumenti šāda darījuma neizdevīgumam - straujais transportlīdzekļa vērtības kritums un augstā amortizācija - netika uzklausīti, un jau pēc diviem mēnešiem mūsu stāsta varonis pārvietojās ar patiesi valdzinoša izskata transportlīdzeklī. Gāja laiks, un mūsu varoņa ikdiena vairāk līdzinājās nepārtrauktam eiforijas stāvoklim: darbs kredītiestādē, teicams atalgojums, ceļojumi, regulāra izklaides klubos un liels skaits īstermiņa draudzeņu. Saprotams, lai nodrošinātu viņa statusam atbalsošu dzīves līmeni, nepārtraukti bija nepieciešama stabila naudas plūsma, jo apetīte rodas ēdot, bet arī pieklājīgais atalgojums tomēr nespēja nodrošināt visas izklaižu vajadzības. Šajā situācijā tika pieņemts, viņaprāt, ļoti loģisks lēmums - izmantot kredītiestāžu darbiniekiem pieejamās kredītlīnijas.
Pieņemu, ka likumsakarīgo nobeigumu šim skaistajam stāstam varat iedomāties - sākoties ekonomikas lejupslīdei, tika zaudēts darbs; vairs nebija iespējams pildīt savas kredītsaistības; tika zaudēts ar hipotekārās kreditēšanas palīdzību iegūtais dzīvoklis, atņemta automašīna.
Kādēļ rakstu jums šo neiedomājami banālo stāstu?
Pirmkārt, tādēļ, ka lieka didaktika nekad nenāk par ļaunu, taču galvenokārt tāpēc, ka stāsts lieliski portretē vidusmēra Latvijas vīrieti, tā aprobežotību, bravūru, tuvredzību, iedomību, alkatību, tieksmi pēc vieglas naudas, slinkumu un nepacietību.

Apzinos, ka savos secinājumos ne tikai par sievietēm, bet arī par vīriešiem esmu visai skarbs. Ar pilnu atbildību varu paziņot, ka, manuprāt, lielākais vairums Latvijā dzīvojošo vīriešu ir muļķi, un es nebaidos to pateikt skaļi. Tā vietā, lai domātu par ilgtermiņa attīstību, investētu, ieguldītu, krātu, tie izšķērdē līdzekļus, nedomājot par nākotni, vēlas visu uz uzreiz, nespēj racionāli, kritiski domāt. Turklāt tos pārņēmis kaut kāds bērnišķīgs sacensību gars, vēlme pārspēt vienam otru bieži vien ar visai apšaubāmiem sasniegumiem.

Kāds visu šo ne laimju iemesls? Manuprāt, pavisam vienkāršs - vīriešiem, tāpat kā sievietēm, mūsdienās katastrofāli trūkt izglītības. Jā, zinu, ka Latvijā ir ļoti augts studējošo īpatsvars attiecībā pret kopējo populāciju, taču es nerunāju šeit par formālo statistiku, bet tādu, kas attīsta prātu un veido personību. Atcerieties kaut vai savus vidusskolas gadus - cik jūsu klasē bija tādu skolēnu (pieņemsim, ka puišu, bet dzimumam šeit īstenībā nav nozīmes), kas rūpīgi mācījās to pašu ķīmiju, fiziku, matemātiku, piedalījās olimpiādēs, guva tajās godalgotas vietas? Bet cik bija tādu, kas smēķēja, lietoja alkoholu, "tusēja", slikti mācījās? Un kuri meiteņu acīs kotējās augstāk?

Uzskatu, ka pieaugušo puišu un vīriešu vidū novērojamas tieši tās pašas tendences - reti kurš prot un vēlas domāt racionāli, kritiski, analizēt, salīdzināt, mācīties, attīstīt, būt pacietīgam. Tā vietā vīrieši rīkojas pēc manis jau apkratītā modeļa. Jāsecina, ka sievietei ir ļoti grūti, gandrīz neiespējami 20-gadnieku vecuma grupā atrast nopietnu, nobriedušu, atbildīgu puisi, bet, kas attiecas uz 30-gadnieku grupu, tad daudzi tajā jau ir precēti vai izveidojuši attiecības.

Bet tagad jautājums dāmām - vai jūs vispār vēlētos veidot attiecības ar saprātīgu un nobriedušu vīrieti? Pirms steidzaties kaismīgi atbildēt apstiprinoši, padomājiet, ka saprātīgs vīrietis BMW X6M vietā pārvietosies ar mazlietotu Hyundai Getz dīzeli, jo ekonomiski tas ir daudz izdevīgāk; jauna dzīvokļa vietā saprātīgs cilvēks labāk dos priekšroku dzīvei lētā dzīvoklītī, Rīgas guļamrajonā, vai pat pie vecākiem; restorānu un klubu vietā tāds cilvēks noteikti izvēlēsies ēst mājas.
23.07.2013 10:23 |
 
Reitings 772
Reģ: 04.07.2013
Vēl citā diskusijā teici, ka visiem jāiet studēt eksaktās zinātnes, jo pēc humanitāro zinātņu pabeigšanas sanāks Maķīša darbinieki.

+++

pretrunās ar sevi un savu pārliecību :D
24.07.2013 14:35 |
 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
Vēl citā diskusijā teici, ka visiem jāiet studēt eksaktās zinātnes, jo pēc humanitāro zinātņu pabeigšanas sanāks Maķīša darbinieki.

Šeit runāju par sadzīviskajiem darbiem, nevis karjeru.
Izvēloties izglītību virzienu, jāprot rast kompromiss starp savām spējām un darba tirgus noteiktu pieprasījumu. Nedrīkst studēt tikai humanitāras programmas, jo tās ir "vieglākas".
24.07.2013 14:38 |
 
Reitings 158
Reģ: 29.01.2009
Sagribējās izteikties par to bērnu iznēsāšanu un dzemdēšanu... Lasīju - sensenos laikos, kad cilvēku suga "vēl ar astēm pa kokiem lēkāja", mātīšu fiziskais spēks un citi līdzīgi dotumi ne ar ko īpaši neatšķīrās no tēviņiem, varēja iekost un iesist tāpat kā tēviņi, bet pamazām notiekot evolūcijas procesam un, palielinoties mazuļu galvas smadzeņu tilpumam (ieguvums cilvēku sugas intelektuālajā attīstībā), sievietes ieguva platākos gurnus utt., kas stipri samazināja spēju skriet un lekt, respektīvi, tajos laikos aizstāvēties, bija nepieciešms kāds kas pasargā... tas, protams, laika gaitā ietekmējis arī psiholoģiskos aspektus.
24.07.2013 14:44 |
 
Reitings 772
Reģ: 04.07.2013
Tu jau pats runā galējībās,piemēram, tēmas pieteikumā, kurā raksti par dzīvošanu pie vecākiem un vienmēr ēšanu mājās. Man tas neliekas normāli. Man patīk ēst ārpus mājās katru nedēļas nogali, tas sniedz man relaksāciju un patīkamas emocijas, jo pietiek jau tā, ka katru darba dienu pēc darba es stāvu pie plīts, pēc tam mazgāju traukus, beržu māju. Brīvdienas ir tās dienas, kad gribu sajusties brīva un īpaša, tērējot naudu uz labu servisu gan ēšanas ziņā, gan skaistumkopšanas ziņā, gan izklaides ziņā.
24.07.2013 14:51 |
 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
Interesants viedoklis, Vega. Piekrītu, ka jaundzimušo galvas izmērs arvien pieaug, bet diemžēl sieviešu gurnu izmēri nespēj tik ātri palielināties, tādēļ sievietēm dzemdības kļuvušas arvien grūtākas evolūcijas procesā. Tomēr mēs zinām, ka 100 metru sprintā sieviešu uzstādītais rekords tikai par aptuveni vienu sekundi atpaliek no vīriešu - nedomāju, ka tā ir tik vēra ņemama atšķirība.

Mirdza, pašas pelnītos līdzekļus vari tērēt, kā vien labpatīk. Cita jautājums ir, vai vīrietim no saviem līdzekļiem būtu jāsponsorē šāda sievietes atpūta.
24.07.2013 15:00 |
 
Reitings 2542
Reģ: 07.06.2012
Klusajam smaidam psiholoģiskās un fizioloģiskās atšķirības izsaka apaļu neko. Nav jēgas pat pieminēt. Tieši tāpēc loģiska likumsakarīga ir tā, ka, viņaprāt, humanitārās zinatnes ir plāno galdiņu urbēju nodarbošanās.
24.07.2013 15:02 |
 
Reitings 158
Reģ: 29.01.2009
Ar to gribēju teikt, ka sievietes vēlme būt pasargātai ir dabiska, tā vienalga zemapziņā kaut kur būs, arī tad, ja dāma mainīs auto riepas vai remontēs pilošo krānu.
Cilvēce turpina mainīties, bet ne tik ātri. Un vai vajag?
24.07.2013 15:10 |
 
Reitings 772
Reģ: 04.07.2013
Vīrieši, kas uzskata, ka sievietei nekas nav jāpērk vispār neietilpst manā redzeslokā! Nav runa par bieziem auto, bet savu iespēju robežās ir patīkami saņemt no vīrieša kko materiālu. Parasti jau tādi skopie veči beigās paliek vieni vai ar kādu krokseni :D
24.07.2013 15:18 |
 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
andas, nekad neesmu noliedzis, ka starp vīrieti un sievieti pastāv anatomiskas, fizioloģiska un, iespējams, arī psiholoģiskas atšķirības. Patiesi vīrieši ir spēcīgāki, viņu muskuļi, pateicoties hormoniem, attīstās straujāk, vīriešu asinīs ir vairāk eritrocītu utt. - to neviens nenoliedz. Nav noslēpums, ka, piemēram, vīriešu smadzenes labāk piemērotas telpiskās orientācijas noteikšanai (to var labi redzēt, salīdzinot vidusmērā vīrieša un sievietes uzvedību, parkojot automašīnu), tajā pat laikā sievietes ir daudz spēcīgākas, pildot vairākus uzdevumus reizē. Evolūcija katram dzimumam devusi savas stiprās puses, tādēļ abi dzimumi ir līdzvērtīgi.
Starp citu, vairumu (ne visus!) humanitāro zinātņu druvas kopēju patiesi uzskatu par "plānā galdiņa urbējiem".

Vega izklausās inteliģenta, un ir patīkam lasīt viņas rakstīto. Atbildot par vēlmi pēc drošības, es domāju, ka tā ir universālā un ne tikai cilvēkiem piemītoša, bet pat dzīvniekiem. Tad kāds te sakars ar sievietēm? Arī vīrietis vēlas justies pasargāts attiecībās un būs drošs par to nākotni.
24.07.2013 15:30 |
 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
Mirdza, es personīgi daudz labprātāk paliktu viens, nevis veidotu attiecības ar kādu zeltraci. :)
24.07.2013 15:32 |
 
Reitings 8189
Reģ: 02.02.2010
Jums vēl neapnīk te strīdēties? Jau cik dienas tiek malts viens un tas pats!:)
24.07.2013 15:46 |
 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
Sesilla, es šeit tikai kavēju laiku. :)
24.07.2013 15:58 |
 
Reitings 772
Reģ: 04.07.2013
Klusais smaids, tev neviens neliedz palikt vienam :) Žēl, ka tu neizproti, ka divi cilvēki var viens otru arī mīlēt, bet diez vai gribas mīlēt kādu, kam žēl tevi pat uz Hesīti aizvest paēst :D
24.07.2013 16:00 |
 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
Mirdza, Tu nespētu būt vēl tālāk no patiesības - es ticu mīlestībai pret cilvēku, personību, bet neticu tādai "mīlestībai", kuras pamatā ir aprēķins, izdevīgums, materiālā labklājība.
24.07.2013 16:04 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
Kur nabadzība pa logu iekšā, tur mīlestība pa logu ārā. Ir dzīvē pierādīt ka stradat, berni mazini,uzkopt maju,un hebojs( uz ko ir tiesibas katram cilvekam) , vel sevis sakopsana prasa daudz vairak pūļu neka tikai stradat. Tikai nu jā ..tas nav autora smadzenem sagremojams. Tev ar vecis jadzivo kopā:D
24.07.2013 16:10 |
 
Reitings 772
Reģ: 04.07.2013
Kur nabadzība pa logu iekšā, tur mīlestība pa logu ārā.

+
Neskaties tik daudz meksikānu seriālus, kur cilvēki pārtiek viens no otra!
Skatoties un lasot tās pašas diskusijas - meitenes samīlējušās, paiet laiks un tiek uzcepta diskusijā- Man neko nepērk, Mani aizmirsa valentīndienā, Manējais aizgāja no darba un citu nemeklē, Kāpēc mums viss jādala uz pusēm utt.
24.07.2013 16:15 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
diez vai gribas mīlēt kādu, kam žēl tevi pat uz Hesīti aizvest paēst

neticu tādai "mīlestībai", kuras pamatā ir aprēķins, izdevīgums, materiālā labklājība.


Ja vīrietis pats ēd 3x nedēļā dārgā restorānā, bet mani viņam būs žēl aizvest pat uz Hesīti, tad kādus secinājumus var izdarīt? Ka kvēli mīl, bet ir taupīgs?
24.07.2013 16:16 |
 
Reitings 772
Reģ: 04.07.2013
57days, vai arī diezgan stulba sajūta, ka vīrietis strādā labā darbā, pelna labu algu, bet Jums visi vīkendi jāsēž mājās, neejat ēst arī nekur ārpus mājas utt., un ja ejat tad sametaties :D
24.07.2013 16:20 |
 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
Neskaties tik daudz meksikānu seriālus, kur cilvēki pārtiek viens no otra!
Skatoties un lasot tās pašas diskusijas - meitenes samīlējušās, paiet laiks un tiek uzcepta diskusijā- Man neko nepērk…

Nejauksim dažādas lietas - nepamatotu līdzekļu piešķiršanu un uzmanības izrādīšanu. Uzskatu, ka tas ir normāli dažreiz uzdāvināt sievietei ziedus vai kādu mazu dāvaniņu, bet ne jau sponsorēt viņai jaunu ūdeļādas kažoku. Ja patīk kažokādas, lai krāpj un pērk par saviem līdzekļiem.

… Mani aizmirsa valentīndienā…

Manuprāt, uzmanība viens otram jāizrāda abiem, un es būtu apvainojies, ja partnere mani aizmirstu apsveikt kādos svētkos.

…Manējais aizgāja no darba un citu nemeklē…

Ja būtu sieviete, nekad nepaciestu, ka vīrietis dzīvo uz mana rēķina.

…Kāpēc mums viss jādala uz pusēm utt….

Kādēļ, braucot sabiedriskajā transportā, jāpērk biļete?
Manuprāt, visi izdevumi ir jādala un pusi un vienādi jāsedz abiem.
24.07.2013 16:28 |
 
Reitings 772
Reģ: 04.07.2013
Ja patīk kažokādas, lai krāpj un pērk par saviem līdzekļiem.

:D tieshi tā arī darīs :D
Veiksmi tev atrast sievieti, kurai pa retai reizei uzdāvināt vienu neļķi un snikersu! ;)
24.07.2013 16:33 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits