Kritisks skatījums uz Latvijā sastopamajiem vīriešiem

 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
Labrīt!

Saprotams, ka arī šodiena neatšķiras no vakardienas - joprojām garlaikojos birojā, šobrīd ieturu vieglas brokastis un prātoju, kā kliedēt garlaicību.

Savas iepriekš veidotās diskusijas par dzimumu vienlīdzību kontekstā esmu saņēmis krietnu devu visai bargas kritikas - neviena vien Cosmo.lv foruma dalībniece man gan publiski, gan privātā sarakstē pārmetusi sieviešu nīšanu un vīriešu šovinismu, tādēļ, lai nogludinātu iepriekšējās diskusijas radītos asumus, šoreiz piedāvāju kritiski paraudzīties uz mūsdienu vīriešiem. Uzreiz vēlos piebilst, ka vīriešus ikdienā aplūkoju no draugu un paziņu viedokļa, taču uzdrošinos apgalvot, ka kaut nedaudz, bet tomēr pazīstu viņus.

Ja neiebilstat, sākšu ar piemēru par kādu puisi, kuru agrāk pazinu itin labi. Viņš studējis LU EVF, kur ieguvis bakalaura grādu, bet ne par to ir šis stāsts. Pēc vectēva nāves mūsu stāsta varonis mantojumā ieguva pusi domājamās daļas no dzīvokļa Rīgas centrā, ļoti labā vietā. Dzīvoklis bija viens, tādēļ dalījums reālajās daļās nebija iespējams, un tika panākta vienošanās, ka mūsu varonis savu daļu pārdos otram kopīpašniekam. Pēc darījuma noslēgšanas viņš, ne mirkli nevilcinoties, devās uz autosalonu un pasūtīja jaunu premium klases vieglo automašīnu, motivējot savu izvēli ar nepieciešamību baudīt dzīvi tieši jaunībā. Visu piedāvātie racionālie argumenti šāda darījuma neizdevīgumam - straujais transportlīdzekļa vērtības kritums un augstā amortizācija - netika uzklausīti, un jau pēc diviem mēnešiem mūsu stāsta varonis pārvietojās ar patiesi valdzinoša izskata transportlīdzeklī. Gāja laiks, un mūsu varoņa ikdiena vairāk līdzinājās nepārtrauktam eiforijas stāvoklim: darbs kredītiestādē, teicams atalgojums, ceļojumi, regulāra izklaides klubos un liels skaits īstermiņa draudzeņu. Saprotams, lai nodrošinātu viņa statusam atbalsošu dzīves līmeni, nepārtraukti bija nepieciešama stabila naudas plūsma, jo apetīte rodas ēdot, bet arī pieklājīgais atalgojums tomēr nespēja nodrošināt visas izklaižu vajadzības. Šajā situācijā tika pieņemts, viņaprāt, ļoti loģisks lēmums - izmantot kredītiestāžu darbiniekiem pieejamās kredītlīnijas.
Pieņemu, ka likumsakarīgo nobeigumu šim skaistajam stāstam varat iedomāties - sākoties ekonomikas lejupslīdei, tika zaudēts darbs; vairs nebija iespējams pildīt savas kredītsaistības; tika zaudēts ar hipotekārās kreditēšanas palīdzību iegūtais dzīvoklis, atņemta automašīna.
Kādēļ rakstu jums šo neiedomājami banālo stāstu?
Pirmkārt, tādēļ, ka lieka didaktika nekad nenāk par ļaunu, taču galvenokārt tāpēc, ka stāsts lieliski portretē vidusmēra Latvijas vīrieti, tā aprobežotību, bravūru, tuvredzību, iedomību, alkatību, tieksmi pēc vieglas naudas, slinkumu un nepacietību.

Apzinos, ka savos secinājumos ne tikai par sievietēm, bet arī par vīriešiem esmu visai skarbs. Ar pilnu atbildību varu paziņot, ka, manuprāt, lielākais vairums Latvijā dzīvojošo vīriešu ir muļķi, un es nebaidos to pateikt skaļi. Tā vietā, lai domātu par ilgtermiņa attīstību, investētu, ieguldītu, krātu, tie izšķērdē līdzekļus, nedomājot par nākotni, vēlas visu uz uzreiz, nespēj racionāli, kritiski domāt. Turklāt tos pārņēmis kaut kāds bērnišķīgs sacensību gars, vēlme pārspēt vienam otru bieži vien ar visai apšaubāmiem sasniegumiem.

Kāds visu šo ne laimju iemesls? Manuprāt, pavisam vienkāršs - vīriešiem, tāpat kā sievietēm, mūsdienās katastrofāli trūkt izglītības. Jā, zinu, ka Latvijā ir ļoti augts studējošo īpatsvars attiecībā pret kopējo populāciju, taču es nerunāju šeit par formālo statistiku, bet tādu, kas attīsta prātu un veido personību. Atcerieties kaut vai savus vidusskolas gadus - cik jūsu klasē bija tādu skolēnu (pieņemsim, ka puišu, bet dzimumam šeit īstenībā nav nozīmes), kas rūpīgi mācījās to pašu ķīmiju, fiziku, matemātiku, piedalījās olimpiādēs, guva tajās godalgotas vietas? Bet cik bija tādu, kas smēķēja, lietoja alkoholu, "tusēja", slikti mācījās? Un kuri meiteņu acīs kotējās augstāk?

Uzskatu, ka pieaugušo puišu un vīriešu vidū novērojamas tieši tās pašas tendences - reti kurš prot un vēlas domāt racionāli, kritiski, analizēt, salīdzināt, mācīties, attīstīt, būt pacietīgam. Tā vietā vīrieši rīkojas pēc manis jau apkratītā modeļa. Jāsecina, ka sievietei ir ļoti grūti, gandrīz neiespējami 20-gadnieku vecuma grupā atrast nopietnu, nobriedušu, atbildīgu puisi, bet, kas attiecas uz 30-gadnieku grupu, tad daudzi tajā jau ir precēti vai izveidojuši attiecības.

Bet tagad jautājums dāmām - vai jūs vispār vēlētos veidot attiecības ar saprātīgu un nobriedušu vīrieti? Pirms steidzaties kaismīgi atbildēt apstiprinoši, padomājiet, ka saprātīgs vīrietis BMW X6M vietā pārvietosies ar mazlietotu Hyundai Getz dīzeli, jo ekonomiski tas ir daudz izdevīgāk; jauna dzīvokļa vietā saprātīgs cilvēks labāk dos priekšroku dzīvei lētā dzīvoklītī, Rīgas guļamrajonā, vai pat pie vecākiem; restorānu un klubu vietā tāds cilvēks noteikti izvēlēsies ēst mājas.
23.07.2013 10:23 |
 
Reitings 6299
Reģ: 15.11.2012
tu lielāko ļaužu daļu sauc par aprobežotiem cilvēkiem, bet pats esi aprobežotības iemiesojums, jo domā tikai divās galējās kategorijās. (kā Nazīc teica - izšķērdētāji un kapeikpisēji) un uzskati, ka tā otrā kategorija ir ''saprātīgi un nobrieduši'' cilvēki. ja šī diskusija ir provokācija, tad uzstādījums ir ļoti labs, bet ja patiešām tā domā... nē, es neticu, ka kāds domā tik polāri.

Atcerieties kaut vai savus vidusskolas gadus - cik jūsu klasē bija tādu skolēnu (pieņemsim, ka puišu, bet dzimumam šeit īstenībā nav nozīmes), kas rūpīgi mācījās to pašu ķīmiju, fiziku, matemātiku, piedalījās olimpiādēs, guva tajās godalgotas vietas? Bet cik bija tādu, kas smēķēja, lietoja alkoholu, "tusēja", slikti mācījās?


Piemēram, mana vsk klase bija viena no spēcīgākajām valstī (nepārspīlējot), turklāt tas bija dabaszinību (respektīvi, padziļināti ķīmija, fizika, bioloģija) un matemātikas novirziens (kas tev tik ļoti patīk, un pārējās zinātnes vispār neatzīsti, kas arī skaidri norāda uz tavu aprobežotību). Tātad, apm. puse klases, ieskaitot mani, piedalījās šo priekšmetu (un ne tikai šo, bet pārējos tu neuzskati par noderīgiem esam) olimpiādēs, pāris cilvēki arī tikai starptautiskā līmenī un tur ļoti labi startēja, daudzus eksāmenus nolikām uz A līmeņiem, bet šī kompānija bija arī lielākie ballētāji, blēņojās arī ar aizliegtām vielām un bija sabiedriski aktīvi. tie, kas netusēja, ''nespīdēja'' arī ar izcilu akadēmiskā intelekta līmeni (vispār ne ar ko ''nespīdēja''). protams, tā nav vienmēr, bet manā klasē tā sagadījās.
Runājot par bmw x6, tā tiešām ir neekonomiska pozeru mašīna - bet cilvēks, kurš var atļauties bmw x6, var atļauties arī ieliet tajā degvielu, tā kā problēmu nesaskatu. nobriedis vīrietis, kurš var atļauties bmw x6 (jā, eksistē arī turīgi nobrieduši vīrieši, iedomājies), drīzāk nopirks sev Audi A4, prestiža, bet ļoti praktiska un ekonomiska mašīna.
23.07.2013 11:07 |
 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
6-7 l uz 100 km var panākt varbūt vienīgi ar X6 dīzeli, jo exsievas benzīna automašīna patērē aptuveni 15-18 l pilsētā, bet ārpus tās - ap 10 l uz 100 km. Pats esmu pie stūres sēdējis.
23.07.2013 11:09 |
 
Reitings 108
Reģ: 10.09.2012
Lielaka dala viriesu Latvija tiesam lielaas ar to ka viniem nemaz nav. Un uzvediba lielakoties ari neatbilst vecumam, ka ari noverojams katastrofals labu manieru trukums.
23.07.2013 11:11 |
 
Reitings 13796
Reģ: 23.10.2010
Sesilla - x1;x3;x5.
23.07.2013 11:14 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Lielaka dala viriesu Latvija tiesam lielaas ar to ka viniem nemaz nav. Un uzvediba lielakoties ari neatbilst vecumam, ka ari noverojams katastrofals labu manieru trukums.


Mani draugi un draugu draugi vairums ir fantastiski vīrieši.

Cik litrus patērē viņu auto, to gan nekad neesmu jautājusi.
23.07.2013 11:14 |
 
Reitings 6299
Reģ: 15.11.2012
arī dizelis nav nekāds ekonomiskais. varbūt, salīdzinot ar džipu, ir, bet 6-7 l arī nav. vismaz uz pusi vairāk.
23.07.2013 11:15 |
 
Reitings 541
Reģ: 17.01.2013
Nudien nezinu, kādā uzpūstā sabiedrībā dzīvo Klusais Smaids.

Laikam jāpiesit pie koka un jāsaka paldies par to, cik brīnišķīgi vīrieši mani ir apkārt.

Par ārišķibu - man, piemēram, pilnīgi noteikti nav nepieciešams šiks auto - braucu ar velo, jo nelielos attālumos tas ir ērti, veselīgi, izdevīgi. Toties liela, skaista, gaiša, nepārblīvēta un sakārtota dzīves telpa ir teju viena no manām pamatvajadzībām. Nevis tāpēc, lai kādam pateiktu, ka es, redz, dzīvoju atjaunota Antonijas ielas nama tādā un tādā dzīvoklī ar tik un tik kvadrātmetriem, bet tāpēc ka šādā vidē vislabāk atpūšos vai spēju koncentrēties darbam.
23.07.2013 11:16 |
 
Reitings 13796
Reģ: 23.10.2010
Donata,Audi ir ekonomiska līdz brīdim, kad tā jāved remontēt, jo viss ir blokos un, jo vairāk automātikas, jo jautrāk. Rezerves daļas sākās ar 3 ciparu skaitli un pirmais cipars nav 1 :D Ok, es ne pa tēmu.
23.07.2013 11:16 |
 
Reitings 8189
Reģ: 02.02.2010
_paris, X5 tiešām nav tik zems patēriņš..par pārējiem nezinu..
23.07.2013 11:17 |
 
Reitings 13796
Reģ: 23.10.2010
Ārpus pilsētas, Sesilla.
23.07.2013 11:17 |
 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
Prieks, ka dažas diskusijas dalībnieces mācījušās tik rūpīgi. Nekad neesmu apgalvojis, ka visi skolēni mācītos slikti, taču vidējais līmenis, manuprāt, ir stipri zems. Esmu mācījies kādā Rīgas vidusskolā, absolvēju to 2001. gadā. Mūsu klasē bija visai ievērojams iedalījums starp tiem, kas mācās, un tiem, kas tikai "tusē".
23.07.2013 11:19 |
 
Reitings 6299
Reģ: 15.11.2012
_paris, ir garantija, mašīnas parasti tiek nomainītas ik pēc 2-3 gadiem un tiek ņemta cita ar garantiju.
23.07.2013 11:20 |
 
Reitings 7143
Reģ: 13.04.2012
Atkal ļoti daudz pārspīlējumu un demagoģijas. Reizēm ir interesanti palasīt autora rakstīto, taču visbiežāk visam cauri spiežas "visi dzīvo nepareizi, es viens zinu, kā ir pareizi".
Ja par tēmu - ar savu vīrieti sāku satikties, kad viņam nebija nekā. Abi bijām studenti, dzīvojām pie vecākiem un 4 gadus staigājām uz randiņiem, līdz radās iespēja dzīvot kopā un būvēt jau kopīgo dzīvi.
Šobrīd es protams vairs ar tādu puisi nesatiktos. Nemeklēju miljonāru-sponsoru (īstenībā, es vispār nemeklēju nevienu :D ), bet vīrietim vajadzētu jau būt kaut ko sasniegušam - stabiliem ienākumiem, kas ļauj vismaz irēt normālu dzīvoklīti un pārvietoties ar savu mašīnu, drošam skatam nākotnē un perspektīvām izaugsmē, un spējai man kādreiz nopirkt saldējumu vai tēju.

Vīrietis, kas 30 un vairāk gados pārvietotos ar knapi kustošu lūzni un dzīvotu ar vecākiem, jo tā esot izdevīgāk, mani neieinteresētu. Tas liecina nevis par spēju sabalansēt līdzekļus un iespējas, bet par skopumu. Nākošais solis būs naudas atprasīšana no manis par viņa gatavotām vakariņām.
23.07.2013 11:20 |
 
Reitings 4703
Reģ: 20.04.2012
Turīgi cilvēki, kas var aļauties dārgas mašīnas, kuras nav ekonomiski izdevīgas, villas labākajos rajonos, nesamierināsies ar kaut ko vidēju un nevis tāpēc, ka autora skatījumā tas nav gudri, bet gan tāpēc, ka taupība vai dzīves prioritātes šajā gadījumā ir pavisam citas - investīcijas, biznesa attīstīšana vai finanšu plūsmas pārskatīšana līdzekļu samazināšanai utt. Vārdu sakot dzīvo atbisltoši savam līmenim un arī attiecīgi domā, taču dzīves kvalitātes līmeni tas varbūt ne vienmēr paaugstina, taču noteikti ne samazina...

P.S. der atcerēties teicienu "parādi man savus draugus un es pateikšu kas Tu esi".
23.07.2013 11:22 |
 
10 gadi
Reitings 2702
Reģ: 29.01.2009
Tev visas tēmas ir vienādas. It kā nebūtu ar savu dzīvi (forumā) apmierināts. Kaut ko cepies un cepies!
23.07.2013 11:22 |
 
Reitings 6299
Reģ: 15.11.2012
Atkal ļoti daudz pārspīlējumu un demagoģijas. Reizēm ir interesanti palasīt autora rakstīto, taču visbiežāk visam cauri spiežas "visi dzīvo nepareizi, es viens zinu, kā ir pareizi".


+1
23.07.2013 11:23 |
 
Reitings 893
Reģ: 13.06.2013
Dāmas, kādēļ jūs tik burtiski uztverat manis rakstīto?
Pats taču nedzīvoju pie vecākiem un ar Getz nepārvietojos. Man pieder jauka privātmāja, nesen iegādājos mazlietotu VW Passat TDI. Varētu atļauties dzīvokli centrā un kaut vai to pašu BMW X6, no kura iegādes centos atrunāt savu bijušo, bet kam man tas viss? Daudz labprātāk līdzekļus ieguldu savā uzņēmumā, bet pats ievēroju mērenību.
23.07.2013 11:25 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Vīrietis, kas 30 un vairāk gados pārvietotos ar knapi kustošu lūzni un dzīvotu ar vecākiem, jo tā esot izdevīgāk, mani neieinteresētu. Tas liecina nevis par spēju sabalansēt līdzekļus un iespējas, bet par skopumu.


:) Pa lielam, taisnība.
23.07.2013 11:25 |
 
Reitings 16391
Reģ: 09.10.2011
Nezinu, vai tāpēc, ka raksts šoreiz tik ļoti neskar sievietes, bet sliecos piekrist Klusais_smaids domām.
Esmu pamanījusi, ka Latvijā ir šis labo mašīnu kults. Reizēm rodas iespaids, ka stilīga mašīna ''pagarina krāniņu''. Protams, runa nav par tiem cilvēkiem, kas to var reāli atļauties.

Tas nav retums, kad puisis lepnā auto aizdodas uz savu pļavnieku bloka mājas dzīvokli. Kāpēc šādas prioritātes? Protams, ja Tu braukā stilīgā auto.. visi apkērtējie uzreiz pamana. Labu dzīvokli (vai kādu citu vērtīgāku investīciju) nepamanīs vairākums.

Šādas iezīmes, protams, norāda uz to, ka LV ir daudz kompleksaini cilvēki. Manuprāt, pašpietiekams, harmonisks vīrietis nelīdīs no ādas laukā (nedzīvos pāri līdzekļiem), lai sēdētu pie stūres ''pussy magnet'' mašīnā :)

Tādiem puišiem ir arī piemērotas Klusais_smaids tik ļoti iecienītās un pieminētās cacas :D

Precīzi jau grūti nosaukt visus iemeslus, kāpēc mums daļa sabiedrības ir ''traumēta''. Es nezinu, vai gluži var uzvelt visu vainu izglītībai. Protams, tajā arī ir robi.. nav normāli, ka tā ir tik viegli pieejama. Bet varbūt tas nāk ģimenēs no audzināšanas. Kaut gan no citas puses jocīgi.. ka vecāki.. kārtīgie padomju laiku cilvēki.. daļā no mums spētu ieaudzināt šādu vērtību listi.. Jūsu domas?
23.07.2013 11:26 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Klusais smaids, tad vajag rakstī tā, lai tevi pārprot tikai 2-3 meitenes, nevis viss forums.
23.07.2013 11:26 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!