Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Darba pieredze 2

 
Reitings 103
Reģ: 14.10.2012
Sveikas, meitenes. Te atkal es rakstu par darbu.
Tatad esmu atradusi darbu uz pusslodzi (darba dienās no 16:00-20:00). Kā jau iepriekšējā diskusijā minēju šī būs mana pirmā darba pieredze, tad nu man atkal ir radušies daži jautājumi.
1. Darba devējs man piedāvāja noformēt mani, kā pašnodarbināto (cik sapratu, kā mikrouzņēmumu). Ko tas īsti nozīmē? Saprotu to, ka laikam nebūs jāmaksā nodokļi. Bet ko man tas dot? Darba devējs minēja, ka, ja ir nepieciešamība var mani noformēt arī oficiāli... Šīs lietas īsti neizpratu.
2. Pašlaik esmu 1. kursa studente, mācības ir diezgan grūtas, bet nekas nav neizdarāms. Kā Jums ir izdevies apvienot darbu ar mācībām? Vai bija grūti?
3. Pēdejais jautājums, varbūt liksies muļķīgs, bet, kā ir ar iešanu prom no darba? Ja sapratīšu, ka nevaru pavilkt mācības un darbu, vai ir grūti aiziet prom no darba? Un vai kaut kur vēlāk uzrādīsies, ka esmu pametusi darbu?

Itkā jau nav nekāda lielā nepieciešamība pēc darba, bet vienkārši gribas kaut ko lietderīgu darīt un vismaz pašai pelnīt kādu naudu, nevis tikai ņemt no vecākiem visu laiku.
05.01.2013 12:22 |
 
Reitings 444
Reģ: 23.07.2012
man radās jautājums, caur kurieni tu atradi darbu un kur strādāsi?
05.01.2013 12:32 |
 
Reitings 103
Reģ: 14.10.2012
Darbu atradu caur ss.lv, tur ir diezgan daudz darba piedāvājumu uz pusslodzi, ir tikai jāmeklē! :) Darbs saistīts ar konultēšanu pa telefonu.
05.01.2013 12:33 |
 
Reitings 10475
Reģ: 01.08.2010
Viltīgs darba devējs, būt par pašnodarbināto nav izdevīgi:

Kā pašnodarbinātais Tu atsakies no sociālajām garantijām, ko pēc likuma tev nodrošina darba devējs: slimības lapām, pabalstiem darba zaudēšanas gadījumā, apdrošināšanas pret nelaimes gadījumiem un virknes citu. Visas sociālās garantijas ir atkarīgas no tevis paša veiktajām iemaksām.

Pašnodarbinātais ir pats sev priekšnieks, tāpēc, teorētiski, savu darba laiku Tu normē pats, kas, praktiski, nozīmē, ka nav tāda lieta kā virsstundas. Attiecīgi Tu nevari pretendēt uz paaugstinātu samaksu par darbu ārpus noteiktā darba laika un brīvdienās. Tāpat tev nepienākas arī apmaksāts ikgadējais atvaļinājums. Par atpūtu būs jārūpējas pašam.

Lai arī ne dziļā līmenī, tomēr tev būs nepieciešamas administratīvas, juridiskas un finanšu prasmes un iemaņas. Būs jāsniedz VIDā atskaites, pašai jāmaksā nodoklis (noteiktis gadījumos) nu vienkārši un primitīvi tas ir kaut kā tā.
05.01.2013 12:33 |
 
Reitings 103
Reģ: 14.10.2012
Paldies, becky!
Jā, darba laiku es pati itkā varu izvēlēties. Galvenais, lai darba dienu aikā savāktos 20 h. Itkā tās lietas ko Tu uzskaitīji ir svarīgas, bet, vai man tas ir svarīgi, ja plānoju šajā darbā pastrādāt tikai kādus 2-3 mēnešus? Vienkārši pamēģināt.
Vai tās atskaites VIDā ir jāsniedz obligāti?
Pirmdien vēlreiz došos runāt ar darba devēju, vienkārši gribas būt arī pašai informētai pirms sarunas, lai zinu, kādus jautājumus vēl uzdot.
05.01.2013 12:41 |
 
Reitings 5115
Reģ: 03.06.2011
Becky, es pieļauju, ka, ja noformēs caur mikrouzņēmumu, arī darba alga, kas sanāks autorei, būs augstāka. Piemēram, darba devējs ir ar mieru iztērēt 500 LVL uz darbinieku. Ja tas ies caur mikrouzņēmumu, būs jāsamaksā 9% no 500 LVL. Bet ja tas ies parasti, tad tajos 500 LVL ietilps gan VSAOI darba devēja daļa (24,09%), gan IIN un VSAOI darba ņēmēja daļa. Protams, darbiniekam nav sociālo garantiju un vēl daudzi mīnusi, bet cik daudz sociālās garantijas vēlas saņemt 1.kursa studente, strādājot uz pusslodzi?
Man arī bija s''ads piedāvājums, kad darba devējs teica, ka var tērēt 400 LVL par manu darbu - piedāvāja caur mikrouzņēmumu to nokārtot. Es gan toreiz atteicos no darba vispār, jo man nevajadzēja CV mistisku mikrouzņēmumu norādīt. Bet vispār variants īpaši jauniešiem nav tas sliktākais.


Atbildot uz 2.jautājumu. Man savienot studijas ar pusslodzes darbu vispār nebija problēmu. Easy. Tagad, kad savienoju studijas ar pilnas slodzes darbu ir grūtāk, bet ne neiespējami. :)

Pārbaudes laikā (3 mēneši) darbu vari uzteikt 3 dienas iepriekš. Pēc pārbaudes laika - mēnesi iepriekš. Bet ja vienojies ar darba devēju, var vienoties, ka ātrāk beigsi darbu. Katrā ziņā aiziet grūti nav.
05.01.2013 12:45 |
 
Reitings 5115
Reģ: 03.06.2011
Raia, nu ja Tu plāno tikai 3 mēnešus pastrādāt un DD jau ir gatavs mikrouzņēmums, tad Tavā vietā piekristu caur mikrouzņēmumu iet - tad atskaites iesniegtu mikrouzņēmuma īpašnieks. Bet ja nav gatavs, tad pašai dibināt...nu nē!
05.01.2013 12:47 |
 
Reitings 10475
Reģ: 01.08.2010
Jessica, protams, katram no šiem nosauktiem ir savi + un -, es vienkāršā valodā centos pastāstīt, kas ir kas.
05.01.2013 12:47 |
 
Reitings 103
Reģ: 14.10.2012
Paldies par palīdzību. Vismaz tagad esmu informētāka un zināšu, ko jautāt! :)
05.01.2013 13:50 |
 
10 gadi
Reitings 1698
Reģ: 29.01.2009
1. Ja darba devējam jau ir izveidots mikrouzņēmums, tad droši vari piekrist - ja gribi strādāt vien dažus mēnešus, sociālās garantijas, domāju, nav tik svarīgas. Savukārt, ja Tev pašai būs jādibina savs MU, silti iesaku neiesaistīties tajā visā dēļ 2-3 mēnešiem :)

2. Es sāku strādā pēc 1.kursā un līdz pat 5.kursa beigām strādāju un mācījos dienas nodaļā. Īpaši grūti nebija, bet man bija arī ļoti pretimnākošs darba devējs.

3. Ja gribi aiziet prom no darba pirmo 3 mēnešu laikā (pārbaudes laikā), vari to izdarīt uzreiz. Ja pēc 3 mēnešiem - darba devējs var likt Tev atstrādāt mēnesi.
Tas, ka aizgāji no darba, nekur neuzrādīsies, turklāt, tas nav nekāds pārkāpums, lai uzrādītos :) Tās ir Tavas likumīgās tiesības - izbeigt darba attiecības, ja Tevi tās kaut kāda iemesla pēc neapmierina :)
05.01.2013 13:54 |
 
Reitings 710
Reģ: 24.11.2010
Lasi ligumu uzmanigi, var gadities ka nav parbaudes laika.
05.01.2013 14:16 |
 
Reitings 103
Reģ: 14.10.2012
Paldies par atsaucību, noteikti izlasīšu visu līgumu un vēlreiz par visu uzdošu jautājumus :)

fluffy, tā jau ir, daudzi strādā un mācās vienlaicīgi, gan jau, ka tas ir izdarāms :) Vienkārši pašlaik nedaudz bail, jo ta īsti strādajusi nekad vel neesmu oficialā darbā. Bet nu ir jāsāk ir :)
05.01.2013 14:19 |
 
Reitings 826
Reģ: 27.04.2012
Nelasīju komentārus, bet saprotu, ka būs darīšana ar pakalpojumu/preču pārdošanu pa telefonu.
Tu reģistrēsies kā pašnodarbinātā, jūs slēgsiet uzņēmuma līgumu ( tā kompānija no tevis pirks pakalpojumu vai ne?)
Man kursabiedrene strādāja šāda tipa uzņēmumā, tur ir vajadzīgas "iekšas", labas vervēšanas spējas utt.. Viņai bija ļoti vajadzīga nauda, bet izturēja tikai 2 nedēļas tur, nopelnīja 30ls, jo, ja nenostrādā pilnu mēnesi, nedabū bonusus, jo šādos uzņēmumos galvenā pelnīšana ir uz bonusiem, piem., tu notirgo televizoru, tev par to piemaksa pie algas 3ls par gab., tu sasniedz apgrozījumu 1000ls, tev piemaksā 6% no tava apgrozījuma utt., bet nu tādi, kas tāda veida uzņēmumos ilgo turās ir apveltīti tiešām ar labu nervu sistēmu un ir ļoti pārliecināti par sevi, ļoti māk manipulēt ar cilvēkiem. Ja tu tāda esi, tad lai tev veicas! :)

p.s. vienīgais, kas tur no tādām soc.garantijām bija - pienākās atvaļinājums.
05.01.2013 14:21 |
 
Reitings 5726
Reģ: 27.08.2011
Tu strādāsi par intervētāju,vai arī mēģināsi,ko pārdot pa telefonu?
05.01.2013 14:28 |
 
Reitings 321
Reģ: 01.10.2009
Pajautášu šeit... Strādājot kā pašnodarbinātais... Kā tur īsti ir ar nodokļu nomaksu? Vienreiz gadā?
05.01.2013 14:51 |
 
Reitings 826
Reģ: 27.04.2012
chiepinja - ik pa 3 mēnešiem jāiesniedz atskaite ar ienākumiem par taksācijas periodu, piem., ja tev 3 mēnešu laikā kopā bijuši ienākumi 1000ls, tev 90ls jāmaksā nodoklis. Gada laikā 4x jāmaksā.
Var jau maksāt arī ik pa mēnesim, lai vienā reizē nav uzreiz no tik lielas summas jāšķirās.
05.01.2013 14:56 |
 
Reitings 104
Reģ: 08.04.2012
1. Tev piedāvā tad kļūt par mikrouzņēmumu vai pašnodarbināto ?
Izskatās ,ka daudzas jauc jo tās ir pavisam dažādas lietas.
Mikrouzņēmumā tu maksāsi 9% no savas algas.
Tev ir jāatver savs uzņēmums tas nav nekas sarežģits un dargs.
Grūtākais tev pieļauju varētu būt atrast adresi kurā varēsi reģistrēt uzņēmumu,bet ja ir savs nekustamais īpašums vai vecākiem ,tad problēmu nevaidzētu būt.
Vel tev vajdzēs atvērt atsevišķu uzņēmuma bankas kontu no kura maksāt sev pašai algu.
Un viss drizāk tev vajdzēs arī grāmatvedes palīdzību jo atskaites vida būs jaiesniedz.

Kā pašnodarbinātai + tāds ,ka nav jātver uzņēmums aizej uzraksti iesniegumu un viss pa lielo.
Pie tam ir iespējams uztaisīt,ka vispār nevienu santīmu no savas algas neatmaksā nodokļos,tā standartā neatceros cik jāmaksā.
Bet nu kādas grāmatvedes vai zinoša cilvēka konsultācija arī šeit būs vajadzīga.

3. Atkarīgs ,kā jus vienojaties ar darba devēju.
Bet standartā kā jau minēja pārbaudes laikā pirmie 3 mēneši parasti 3 dienu laikā var aiziet pēctam 1 mēneša laikā.
Ja tev ir mikrouzņēmums vai pašnodarbinātā tad tīri teorētiski ,protams to varēs zināt ,kad aizgāji ,bet tikpat labi tu vari nenoslēgt viņus vel 5 gadus.
Bet realitatē jau nākošais darba devējs skatīsies uz tavu darba grāmatiņu ,kas šajā gadijumā pat netiek izņemta līdz arto atbilde ir nē ,ja neteiksi nākošais darba devējs to nezinās.
05.01.2013 15:03 |
 
Reitings 321
Reģ: 01.10.2009
Leksus Paldies! :) Vēl jautājums. Jārēķina pašam tie nodokļi vai VID atsūta aprēķinu pa pastu? Un tie 3 mēneši ir VID noteiktie vai arī 3 mēneši kopš pirmās darba dienas?
05.01.2013 15:11 |
 
Reitings 104
Reģ: 08.04.2012
Protams ,ka jārēķina pašai !
Bet ,kā pašnodarbinātā tu vari krāt čekus par ataisnotajiem izdevumiem par kuriem tev nav jāmaksā nodokļi.

Leksus
A pašnodarbinātajiem tagad arī jamaksā 9% tāpat kā mikrouzņēmumam ?
05.01.2013 15:14 |
 
Reitings 10475
Reģ: 01.08.2010
Chipiņa, pa pastu viņi atsūta tikai draudu vēstules! :D
05.01.2013 15:16 |
 
Reitings 321
Reģ: 01.10.2009
:D
05.01.2013 15:26 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits