Studēt aktieros, būt aktierim?

 
Reitings 14
Reģ: 08.07.2012
Sveikas!
Mans stāsts. jau no bērna kājas esmu gribējusi kļūt par aktrisi, kaut kā bija tas tēlošanas gēns manī iekšā, pat tad, kad vēl īsti ne runāt mācēju, ne arī ko no pasaules sapratu. toreiz vēl tās vēlmes bija ļoti nenoteiktas (nesapratu ne, kurā virzienā iet, ne kas, kur kā pasaulē ir iekārtots), tad izaugu, pienāca 10. klase, sāku skatīties konkrētāk, kā savu ieceri īstenot. Noskaidroju, ka LV ir tikai viena skola, kas piedāvā aktieru apmācību un līdz ar to mans vienīgais reālais variants. uz ārzemēm nebraukšu, jo jau šeit, Latvijā, tā ir tāda diegan utopiska vēlme, jo konkurence ir milzīga un daudzi ir talantīgi, tad ārzemēs tikt šajā profesijā uz augušu ir neiespējami. Tas nenozīmē, ka es uzskatu sevi par netalantīgu, esmu spējīga un skolā man šīs lietas padevās ļoti labi, tiku sūtīta uz dzejas lasīšanas konkursiem, ludziņās saņēmu galvenās lomas un pelnīju par to labas atzīmes. Taču es tajā pašā laikā apzinos, ka tādu kā es ir simtiem un uz vienu vietu aktieros katru gadu pretendē apmēram 20 cilvēku, taču arī iekļūšana laimīgo sarakstā, kas tikuši nav garantija nākotnei, jo labākajā gadījumā trešdaļu no aktieru absolventiem pēcāk uzņem strādāt kādā teātrī.

Vārdu sakot, es stāvu ar abām kājām uz zemes un šobrīd jau saprotu, kā pasaulē grozās tās lietas. Man nav rozā brilles uz acīm un neceru, ka kļūšu par baigo holivudas vai vēl tur kādu zvaigzni, tomēr vēlme savu ieceri, protams, ir saglabājusies cauri visiem dzīves gadiem. no mazotnes līdz pat šim brīdim, kad jau esmu pabeigusi 12. klasi.

Aktiermeistarības kursu LKA uzņem reizi divos gados, šogad iekrita ''tukšais'' gads un, lai iestātos, jāgaida vēl gadu. Jūnijā absolvēju 12. klasi, respektīvi, es jau mēnesi sēžu mājās, vēl vienpadsmit tādus nosēdēšu - neziņā, kas būs, kā būs, vai tikšu, vai kas izdosies. Neziņa par nākotni smacē un galina. Jo vairāk lasu un klausos no pieredzējušākiem cilvēkiem par šo lietu, jo mazāk uzmundrinoša un cerīga manis izvēlētā nākotne kļūst.

Ko es vēlos dzirdēt no Jums? Padomus, kā rīkoties. Gaidīt gadu, tikmēr kaut kur piestrādājot, (neveiksmes gadījumā šis būs lieki izšķiests laiks) vai atmest visas cerības un stāties citā augstskolā un profesijā, kur ir reālas izaugsmes iespējas nākotnei?
Jeb stāties citā augstskolā, gadu nomācīties tur un nākamgad tomēr mēģināt iestāties kārotajos aktieros? Variantu ir daudz.

Vispār gribās jau dzirdēt uzmundrinājumus - ka ir jēga tam, ko šobrīd daru, ka viss sanāks. Varbūt kāda ir tiešā saskarē ar teātri un var dot kādu vērtīgu padomu no dzīves pieredzes? :)
08.07.2012 23:02 |
 
Reitings 2304
Reģ: 06.12.2009
vienradzis var apmeklēt nodarbības, kas ļauj tikt no šī akcenta vaļā (arī manis jau vairākkārt minētā holandiete tādā veidā mēģina atbrīvoties no sava) un manuprāt jau, tā ir mazākā problēma uz visu pārējo fona. Vismaz akcents būtu tas, par ko es uztrauktos vismazāk, ja būtu jau izkūlusies cauri visām problēmām ar darbu, konkurenci, iestāšanos augstskolā vai vēl trakāk - aģenta atrašanu un vīzas saņemšanu (runājot par ASV).

Krievijā, gan, ir 1000x grūtāk, jo īpaši iestāties augstskolā. Tie skaitļi un statistika, cik daudzi stājas VGIK (tur gan vairāk kino, nevis teātris) ir aptuveni tādi paši kā prestižākajās augstskolās Eiropā un ASV, tādēļ tas tiešām ir domāts cilvēkiem ar milzīgu apņemšanos un tādiem, kuri zina, ka neko citu negrib darīt un nedarīs.
09.07.2012 02:03 |
 
Reitings 2304
Reģ: 06.12.2009
Astra, tev privāta vēstule no manis. :)
09.07.2012 02:16 |
 
Reitings 14
Reģ: 08.07.2012
Zane, kontakti augstos amatos ir svarīgi jebkurā profesijā, tāpat arī teātrī aizkulišu politika ir ļoti nozīmīgs faktors. Bet, lai satiktu noderīgas paziņas, tajā vidē vispirms ir jāpagrozās. Iesākumā ir sevi jāparāda kā spējīgu savas profesijas pārstāvi, lai vispirms radītu par sevi interesi, lai savukārt tas cilvēks vēlētos pats tevi uzmeklēt un iepazīties. Tālāk viss ir atkarīgs no spējas pagriezt situāciju par labu sev, no komunikablitātes un spējas to kontaktu uzturēt.

Lou, jocīgi dati, nesaskan ar redzēto un dzirdēto. katrā ziņā Latviešu aktieru veiksmes stāstu Krievijā regulāri dzirdēti, un noteikti ir vairāk, kā sapņu zemē ASV vai Anglijā. Un tie parasti ir cilvēki, kas izglītību ir ieguvuši LV un arī šeit kādu laiku strādājuši savā profesijā. Par piemēru tas pats variants ar Mārtiņu Kalitu. Agate Muceniece no Slēgtās skolas cits stāsts, bet būtība tā pati.
09.07.2012 02:22 |
 
Reitings 2304
Reģ: 06.12.2009
Nē, es biju domājuši tieši studēšanu tur. ;)
09.07.2012 02:27 |
 
Reitings 2304
Reģ: 06.12.2009
*domājusi
09.07.2012 02:27 |
 
Reitings 14
Reģ: 08.07.2012
Nabaga krievi, ne, sitās, kuļās, kā pa nātrēm savās augstās skolās, atnāk latviešu bāleliņš no vietējā Liepājas teātra un nocopē galveno lomu Mihalkova filmā, kas dažam labam VGIK absolventam sapņos i nerādās. :D Labi, tas humors, bet vispār, interesanti, ka rodas šādas situācijas.
09.07.2012 02:36 |
 
Reitings 1405
Reģ: 17.02.2012
Pārskrēju pāri komentāriem- katra gadījumā arī iesaku gadu pastudēt kur citur un tad jau startēt nākamgad bargās žūrijas priekšā :D Ja nekas nav mainījies, tad konkursam ir trīs kārtas- pirmajā demonstrēsi savus runas talantus- dzeja, proza un fabula. Otrajā kārtā ir dziedāšana un dejošana. Trešajā izšķirošajā kārtā jau tiek kādi 30 kandidāti, no kuriem tad izvēlas labākos. Trešajā kārtā ir jāimprovizē un jāpierāda, kā spēj tikt galā dažādās situācijās. Ja tas viss Tev piemīt, uz priekšu!

Redz, ar to Latviju ir tā, ka teātri ir tik, cik ir. Vispār interesanti, kad JRT dos iespēju kādam jaunajam iekļūt viņu rindās? DT uzņēma pirms vairākiem gadiem, šķiet, kādus 6 jaunos censoņus aktieru rindās un vairākus ārštatniekus, arī NT uzņēma apmēram 6. Vēl jau ir Klaipēdas (tā, šķiet, viņus dēvē?) kurss, bet tie jau laikam ir paredzēti Liepājas teātrim.

Kādu laiku biju visā šajā iekšā un diezgan labi pārzinu to virtuvi. Jābūt ar amīcijām un mērķi. Stiprai personībai. Citādi jau tajā skatuves pasaulē nav ko meklēt.
09.07.2012 09:34 |
 
Reitings 478
Reģ: 12.06.2012
No visas Tavas dzīves, gads nav nekas daudz
09.07.2012 10:35 |
 
Reitings 478
Reģ: 12.06.2012
Labāk visu mūžu darīt to, ko ne īsti gribi vai vienu gadu? :)
09.07.2012 10:36 |
 
Reitings 7781
Reģ: 12.11.2010
es tava vieta izstudetu ko nopietnu, un tad tadai "'vieglai" profesijai kertos klat, kur ieklut ir salidzinosi necigas izredzes, pec tam stradat ari ir maz iespeju, un alga ari noteikti nav ta lielaka...
pietam, dzive viss notiek ta ka tam ir janotiek. ir cilvekam kas lemts un ari nav. varbut tasd ko tu tik loti iekaro nav tev, un varbut nav verts skriet ar galvu siena, jo tev dzive kas cits ir paredzets?
09.07.2012 10:51 |
 
Reitings 497
Reģ: 31.01.2009
Ka es tev saku, aizej tajos kursos. Pēc pieredzes saku, ka esot tādā vidē var sākt lēnām saprast, ka nemaz tik nenoooormāli par aktrisi negribās būt. :D Tu LKA vari neteikt, kur tu esi gājusi. Man jau gan liekas, ka labāk tomēr, ja redz, ka cilvēks tiešām to vēlas un kaut ko dara un virzās uz to. Pašai ar doma bija stāties LKA, bet pēc tiem kursiem secināju, ka teātris paliks kā hobijs un vairāk interesē kino joma.
09.07.2012 11:03 |
 
Reitings 1197
Reģ: 23.03.2012
http://satori.lv/raksts/4623

sāc kaut ar šo, Astra :)
09.07.2012 15:30 |
 
Reitings 5726
Reģ: 27.08.2011
ieteiktu meklēt darbu, iet teātra kursos 25ls mēnesī,ja vien ir tāda nauda. ja tevi cita profesija neinteresē,tad jau arī vienu gadu būsi velti iztērējusi,jo mācīsies to,kas nepatīk. Ja izdomā par labu mācībām,tad ej skolā, kurā var izmācīties profesiju 1g. laikā un pēc gada mēģini stādies izvēlētajā skolā. ja vairākus gadus jāmācās, tad kāda jēga iesākt un pamest???
09.07.2012 16:00 |
 
Reitings 121
Reģ: 29.01.2009
Es pagājušo gad stājos uz aktieriem. Bija ļoti daudz pretendentu. Nedomā, ka ir jābūt ģeniālam, lai tur iestātos. Jo stājās arī mana paziņa, kura IR ļoti laba dramatiskā aktrise un viņa netika.
Nevar zināt kādi viņiem ir kritēriji. Tāpēc tā ir laimes spēle.

Ejot uz atlasi ir kārtīgi jāsagatavojas. Es gāju nesagatavojusies, un jutu, ka būtu bijis nepieciešams labāk zināt dzejoli, prozu un pārējo. Kaut gan viņi - komisija - nav tā, ka prasa visu kā pēc kārtas. Viņi paprasa padziedāt, padejot arī tajā kārtā, kur tikai dzejolis, fabula, proza. Tāpēc, ja es stipri nesagatavojusies ar nav nekāda bēda. Gatavojas tikai nu priekš sevis, cik tev tas svarīgi..

Ja ir sapnis kļūt par aktrisi, tad jāmēģina vairāk reižu stāties. Ja nesanāk iesaku braukt mācīties uz Krieviju. Ja tas nav tik liels sapnis, var tepat meklēt darbu mazajos teātros - kādi viņi tur ir - Ģertrūdes ielas teātris. Nu respektīvi - meklēt sakarus šajos teātros.

Es iesaku sapņiem nekādā gadījumā neatmest ar roku. Uzskatu, ka, ja ĻOTI gribēsi šajā profesijā, tad kaut kur tiksi. Iesaku padomāt par amatierteātriem (tie laikam tie paši kas mazie teātri, nezinu), piem. LU studentu teātris. Atceros, ka mums teica, ka reizēm amatierteātra izrāde var būt labāka par profesionālo, un tā mēdz būt.

+Profesionāla aktiera darbs ir mežonīgi grūts! To nezināt kamēr nav strādāts!
09.07.2012 19:12 |
 
Reitings 7781
Reģ: 12.11.2010
gabriela, tiesam bja jadzied, jadejo, dzejolis no galvas jaskaita vai jalasa???
09.07.2012 19:28 |
 
Reitings 121
Reģ: 29.01.2009
Tas viss liekas tāli, neaizsniedzami, taču, lai kaut vai ar acs kaktiņu tajā lielajā biznesā iekļūtu, kaut pašu niecīgāko, neierakstīto titros, lomu nospēlētu un kādā kases grāvējā uz sekundi pazibētu gar kameru, ir jākuļas kā pa nātrēm,


Nu jau, nu! Pa kādām nātrēm? Es nekultos pa nātrēm, lai pazibētu ekrānā. :D
09.07.2012 19:52 |
 
Reitings 121
Reģ: 29.01.2009
6 graudi

Un šaubos, ka ir kāda nopietna darba vieta, kur aktiera diplomu nopietni uztvers, kaut vai tas iegūts Holivudas nez kādā tur augstskolā.


Tu joko? Aktieris taču var būt jebkas! Aktieris pats apr sevi ir talantīgs, daudzpusīgs cilvēks. Piedalīties reklāmās, vadīt, runāt, domāt!
09.07.2012 20:03 |
 
Reitings 121
Reģ: 29.01.2009
Zane tu esi aktrise?
09.07.2012 20:04 |
 
Reitings 121
Reģ: 29.01.2009
Nabaga krievi, ne, sitās, kuļās, kā pa nātrēm savās augstās skolās, atnāk latviešu bāleliņš no vietējā Liepājas teātra un nocopē galveno lomu Mihalkova filmā, kas dažam labam VGIK absolventam sapņos i nerādās. Labi, tas humors, bet vispār, interesanti, ka rodas šādas situācijas.


Es tā nedomāju. Pie mums festivālā ciemojās Krievu teātris ar saviem aktieriem. Viņi ir ļoti spēcīgi. Man liekas labākais mūsu aktieris nobāl uz viņu fona. Krievijā ir labs teātris un labi aktieri.

Bet nedrīkst runāt gan par kino, gan teātri. Teātris ir māksla. Bet filmas mēdz būt visādas...
09.07.2012 20:12 |
 
Reitings 121
Reģ: 29.01.2009
Marta jā, a kas?
09.07.2012 20:13 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits