Jautā speciālistam

Atbild Rīgas Dzemdību nama ārste - rezidente,
ginekoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzēja Karlīna Elksne

Jautājums Laura, 26 gadi
Vai grutniecibas 9 nedela ir pielaujama Hlamidju arstesana ar Azibiot 500mg.antibiotikam!?-
Atbilde
Labdien, Laura!

Jā, tas ir ne tikai pieļaujami, bet pat nepieciešami. Azibiot satur antibakteriālu prep., kas saucas azitromicīns, kas ir pirmā izvēle hlamīdiju ārstēšanai grūtniecēm.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums Daniela, 23 gadi
Labdien!
Sakiet, lūdzu, pēc cik ilga laika pēc dzimumakta var veikt sts analīzes? Pēc nedēļas vai arī ir nepieciešams ilgāks laiks, lai visi rādītāji uzrādītos pareizi? Cik esmu skatījusies šī analīzes ir dārgas, tāpēc būtu svarīgi zināt pēc cik ilga laika tās uzrādītu pareizus rādītājus.

Patiesā cieņā,
Daniela
Atbilde
Labdien, Daniela!

Dažādām infekcijām šis laiks ir atšķirīgs. Piemēram trihomonas var noteikt jau pēc pāris dienām, taču HIV dažkārt neuzrādās pat 6 mēnešus.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums Vita, 21 gadi
Labdien!

Man ir sūrstoša sajūta pēc seksa, brūni izdalījumi no maksts kam ir skāba smaka, kā arī sāpes seksa laikā.

Biju ārstēties, jo bija infekcija, ar vīrieti ārstējāmies kopā. Tagad arī lietojam prezervatīvu lai patiešām zinātu ka viss kārtībā.

Nezinu ko darīt un domāt un uztraucos. Kā arī gribu kādu viedokli zināt kamēr tieku pie savas ginekoloģes.

Paldies jau iepriekš!
Atbilde
Labdien, Vita!

Man žēl, ka nevaru Jums īsti palīdzēt, bet ar šo aprakstu man nepietiek, lai sniegtu jums kompetentu atbildi. Būtu jāzin, kāda infekcija un ar ko ir ārstēta, kā arī jāveic apskate un vēlams arī sonogrāfija.
Bet pagaidām varu pateikt tikai to, ka rīkojaties pilnīgi pareizi, izmantojot prezervatīvu.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums Lana, 18 gadi
Sveiki!
Man vairākus gadus ir uz lielām kaunum lūpam pāris izaugumi, vai ir jāuztraucas par to un jāiet pie ginekologa?
Atbilde
Labdien, Lana!

Jā, noteikti ir jāiet, jo Jūs nezināt, kāda veida izaugumi tie ir. Iespējams, ka jāuztraucas nav nemaz, taču, kamēr neparādīsiet šos izaugumus speciālistam, par to nevarat būt pārliecināta.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums AneteOz, 22 gadi
Labdien, man pirms diviem gadiem pazuda mēnešreizes tolaik vērsos pie ārsta un viņš man ieteica nomest svaru, kurš tolaik bija diezgan liela 110kg. Sāku cītīgi to darīt, mēnešreizes atgriezās un sāku justies arvien labāk, tagad sveru 67kg (augums 178) jūtos labi, bet mēnešreizes atkal sāk streikot nav bijušas divus mēnešus, zinu, ka stāvoklī nēesmu, esmu neizpratnē.
Atbilde
Labdien!

Dažreiz menstruālā cikla traucējumi var iestāties strauja svara zuduma rezultātā, tomēr drošības pēc iesaku veikt ginekoloģisko ultrasonoskopiju, lai pārliecinātos, vai nepastāv kāds organisks iemesls.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums laila, 20 gadi
labdien,
gribeju pajautat ja ir loti saapigas menstruaacijas un nepastaaviigs cikls un taa jau 3 gadus,vai tas var buut kas nopietns??jo menstruaacijas meedz buut tik saapiigas ka gjiibonii ribas krist:(
Atbilde
Labdien, Laila!

Visticamāk, ka nopietna organiska iemesla nav, taču iesaku veikt ginekoloģisko ultrasonoskopiju, lai pārliecinātos, vai nav izveidojusies kāda dzemdes vai olnīcu pataloģija.
Jebkurā gadījumā iesaku apmeklēt ginekologu, kas nozīmēs atbilstošāko ārstēšanu.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums Viktorija, 25 gadi
Labdien! Ar vīru plānojam mūsu pirmo bērniņu, tāpēc ir radušies daži jautājumi. Vai Jūs varētu lūdzu sniegt atbildes uz šādiem jaut.:

1. no kura datuma- jeb no kuras dienas ginekologs sāk skaitīt grūtniecības iestāšanos, ja ir zināms ieņemšanas brīdis. Visur tiek runāts tikai par pēdējo menestruācijas dienu, taču pārim plānojot bērniņu ir zināms šis datums- auglīgās dienas datums. Kad īsti skaitās šī pirmā grūtniecības perioda pirmā diena un pirmā nedēļa?

2. kā sieviete var noteikt savu auglīgo dienu( ovulāciju) bērniņa ieņemšanai , ja periods starp mēnešreizēm katru mēnesi atšķiras kā pagadās- te par 2, te par 6 dienām? ( Kopējais periods nekad nepārsniedz 32 dienas līdz nakamās menestr.d.)

Cerot uz Jūsu atbildēm,
jau iepriekš mīļš PALDIES par tām,
Viktorija.
Atbilde
Labdien, Viktorija!

1. Ginekologi grūtniecību skaita no pēdējo menstr.pirmās dienas- sanāk, ka pirmās divas nedēļas grūtniecība vēl nav iestājusies, taču nobriest olšūna, kas vēlāk tiks apaugļota, tāpēc skaita arī šo laiku.

2. Ja cikls nav perfekti regulārs, iesaku izmantot vai nu "gļotu pētīšanas metodi"- par to daudz varat lasīt dabīgās auglības plānošanas mājaslapās. Vēl precīzāka metode ir noteikt ovulāciju ar speciālajiem testiem ovulācijas noteikšanai- tādus varat iegādāties aptiekā vai pasūtīt internetā.

3. To neesat vaicājusi, bet es drošības pēc pateikšu, ka jau sākot plānot bērniņu, dzeriet folskābi 400. Vai arī grūtnieču vitamīnus, kas to satur. Ideāli, ja būsiet to lietojusi vismaz 3 mēnešus pirms bērniņa ieņemšanas.

Cerot uz izdošanos,
Karlīna Elksne
Jautājums kristine, 27 gadi
Labdien! mums ar viiru bija sekss bez izsargasanas augligajas dienas un nujau menesreizes kavejas 5to dienu, bet tests sorit rada negatiivu un simptomu nav, iznemot sapes vedera lejasdala pirms paris dienam. Paris dienas pirms gaidamajam menesreizem saku lietot l-thyroxin. Vai tas varetu but iemesls iztrukusajam menesreizem?
liels paldies par atbildi!
Atbilde
Labdien, Kristīne!

Ja tests ir negatīvs, visticamāk, ka cikla traucējumus rada jauna medikamenta lietošana. Tomēr drošības pēc iesaku testu atkārtot vēl pēc nedēļas.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums Terrace, 24 gadi
Man ir aizdomas par piena sēni. Kā to ārstēt mājas apstākļos? Vai nepieciešams izvairīties no dzimumattiecībām?
Atbilde
Labdien!

Piena sēne mājas apstākļos var izārstēt dažreiz- pareizāk sakot tā mēdz pāriet pati. Taču, ja Jums ir sūdzības, ieteiktu tomēr apmeklēt ārstu, kurš nozīmēs terapiju, kas iedarbosies ātri un efektīvi.
Ar dzimumdzīvi nodarboties drīkst, taču dažkārt tā rada sūdzības arī partnerim.
Mājas apstākļos varat mēģināt aptiekā nopērkamos bezrecepšu līdzekļus.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne
Jautājums sinta, 18 gadi
Sveiki! gribu jautat no ka var sapet vedera leja?
Atbilde
Labdien!

Tam var būt ļoti daudz iemeslu. Vēdera lejas daļā atrodas gan gremošanas, gan urīnizvadsistēmas, gan dzimumorgāni, un katrā no tiem var būt sāpes.
Lai noskaidrotu, kas tieši ir problēmas cēlonis, rekomendēju sākt ar ģimenes ārsta apmeklējumu, kurš tālāk Jūs nosūtīs uz atbilstošākajiem izmeklējumiem.

Ar cieņu,
Karlīna Elksne