Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Gaisa piesārņojums pilsētā

 
Reitings 1318
Reģ: 11.01.2023
Sveiki!
Pēdējā laikā sāku domāt par gaisa piesārņojumu pilsētā, kurā dzīvoju.
Ziemas sezonā privātmāju apkure rada apmēram trešo daļu no gaisa piesārņojuma pilsētā un mūsu organismā nonāk smalkās daļiņas PM2,5 un PM10.
Gaisā un plaušās nonāk smalkās daļiņas un citi gaisa piesārņotāji, kas ilgstoši uzkrājas organismā. Notiek iekaisuma process, organisms visu laiku ar to cīnās un tā sekas var būt arī ļaundabīgi audzēji.
Protams, piesārņojums ir arī no autobusiem, un auto izplūdes gāzes.
Un manuprāt, to visu situāciju pasliktina intensīva šašliku cepšana pavasara un vasaras sezonā. Ejot pa ielu ir jaaelpo milzīga dūmu smaka no citiem ,kas cep savas gaļas. Protams, ja ir iespēja, es eju ar līkumu, lai nebūtu jaaelpo smaka.
Un nerunājot, jau par to, kas darās jāņos un līgo, vienreiz izgāju uz ielas, vakarā un naktī un bija milzīgs smoga mākonis pacēlies gaisā no visiem kas cepa. Pati es nekad necepu šašlikus, un nelieku elpot savu smirdoņu citiem.Kā ari es nedzīvoju privātmājā un nekurinu, un nesmēķēju. 👍
Varbūt, kādam ir līdzīgi? Arī nepatīk un traucē gaisa piesārņojums?
Kāds ir jūsu viedoklis par gaisa piesārņojumu pilsētas vidē?
09.04.2023 20:42 |
 
Reitings 1318
Reģ: 11.01.2023
Ziemā un pavasarī ir augsts putekļu jeb cieto daļiņu piesārņojums, ko Eiropas Savienībā uzskata par vienu no galvenajiem priekšlaicīgas nāves cēloņiem.
10.04.2023 01:02 |
 
Reitings 623
Reģ: 07.09.2018
Protams, piesārņojums ir reāls un bīstams. Piemēram, Rīgā ir daudz par daudz parasto mašīnu (protams, ar degvielu darbināmās ir lielākoties, bet arī kopumā ņemot pilnīgi visas mašīnas - to ir par daudz).
Un cilvēkiem ar elpošanas grūtībām ir stulbi. (Jā, cilvēkiEM.)
Var jau teikt, ka tad jābrauc uz laukiem dzīvot. Bet laukos nav tik viegli, ja cilvēkam nav mašīnas, ja samērā bieži "jāapciemo" slimnīca, ja darbs ir galvaspilsētā, ja galu galā nav pat mājas tur.
Un tad vēl tā mikroplastmasa...☹☹☹
10.04.2023 01:44 |
 
Reitings 1318
Reģ: 11.01.2023
Svaigs gaiss ir viens no cilvēka veselības nosacījumiem. Nevienam nav noslēpums, ka lielpilsētās gaiss ir piesārņots.
gaisa piesārņojums – cik liela problēma Latvijai?
Gaisa kvalitātei ir ļoti liela ietekme uz cilvēka veselību un pašsajūtu.
slikta gaisa kvalitāte īpaši apdraud tieši jūtīgo iedzīvotāju daļu – bērnus, seniorus, grūtnieces un cilvēkus ar sirds vai plaušu slimībām.
Gaisa kvalitātes mērījumi norāda – gaisa piesārņojums dažviet Latvijā ir augsts un tas  būtiski ietekmē iedzīvotāju veselību. Piesārņojumu veido arī pavisam smalkas, neredzamas putekļu daļiņas, kuras pastāvīgi ieelpojot, tiek nodarīts kaitējums veselībai🌪🌫🌥
10.04.2023 03:56 |
 
Reitings 1318
Reģ: 11.01.2023
Pasaules veselibas organizācija (PVO) ir kontstatējusi, ka katru gadu Latvijā slikta gaisa kvalitātes dēļ, priekšlaicīgi mirst ap ~1600 cilvēkiem.😵 Tas ir ļoti daudz.
Slikta gaisa kvalitāte samazina dzīves ilgumu. 🌫
10.04.2023 04:02 |
 
Reitings 1318
Reģ: 11.01.2023
Tigeriene @ 10.04.2023 01:44
Protams, piesārņojums ir reāls un bīstams. Piemēram, Rīgā ir daudz par daudz parasto mašīnu (protams, ar degvielu darbināmās ir lielākoties, bet arī kopumā ņemot pilnīgi visas mašīnas - to ir par daudz).
Un cilvēkiem ar elpošanas grūtībām ir stulbi. (Jā, cilvēkiEM.)
Var jau teikt, ka tad jābrauc uz laukiem dzīvot. Bet laukos nav tik viegli, ja cilvēkam nav mašīnas, ja samērā bieži "jāapciemo" slimnīca, ja darbs ir galvaspilsētā, ja galu galā nav pat mājas tur.
Un tad vēl tā mikroplastmasa...☹☹☹

👍🌥
10.04.2023 04:04 |
 
Reitings 753
Reģ: 14.12.2019
Kas vispār nekāda piesārņojuma nebija, tad nez ko vidējais mūža ilgums nevilka vairākpar knapiem 40 gadiem. Gaisa piesārņojums nav nekāda noteicošais faktors, tas var kļūt par triggeri tiem, kuri paši par sevi jau ir defektīvi. Tā ka necepies te velti, gribi tiešām kādu glābt, ej pie saeimas paklaigā par finansējumu vēžiniekiem.
10.04.2023 10:42 |
 
10 gadi
Reitings 16
Reģ: 23.11.2009
Jā, mēs Rīgā ļoti izjūtam gaisa piesārņojumu arī apkārtējās mājas kurina ar kaut ko nesaprotamu un izplūdes gāzes jūtamas. It sevišķi tagad, kad piedzimis bērns plānojam tuvākajā laikā pārcelties prom no Rīgas. Pats trakākais, kad privātmājas sāk kurināt, tad vispār ir traki.
10.04.2023 11:57 |
 
Reitings 10736
Reģ: 22.12.2022
Gaisa piesārņojums ir problēma Latvijā no kā cilvēki mirst. Bija pētījums par gaisa piesārņojumu Indijā, tur tie skaitļi vispār ir graujoši. Tā ka tik nevainīgi tas nav. Vienkārši par to nedomā, kamēr nav nekādu veselības problēmu.
Varu pateikt vienu piemēru no dzīves, kurš man bija kā ar bomi pa galvu. Rīgas centrā bērnudārzā vienā grupiņā ir 15 Ventolin inhalatori bērniem skapīšos, jo bērniem masveidā ir astma. Runājos ar vienu mammu no mazpilsētas un viņiem grupiņā nebija neviens bērns ar astmu.
10.04.2023 12:52 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
Un kādi ir varianti, ko darīt?
Kad ierosina ieviest vairāk veloceliņus, veicināt sabiedriskā transporta izmantošanu, tad šoferi (ne visi, bet lielākā daļa) bļauj un lamājas.
Ko iesākt ar apkuri? Nav ne jausmas.
Jā, dažreiz liekas, ka cilvēki savas mājas kurina ar vecām zeķēm, jo kaut kas tajos dūmos pretīgi smird.
Par grillēšanu un šašlika dūmiem nekad neesmu sūdzējusies, ja tā ir problēma, tad jau arī mazpilsētas dzīve neko neatrisinās.
10.04.2023 12:58 |
 
Reitings 14327
Reģ: 29.08.2022
Var jau pačīkstēt, bet nekas nemainīsies. Kā jau minēja Lula - daudz no minētā ir neatrisināms.
Kamēr RS braucieni ir par maksu, pie tam palielu, cilvēki brauks ar mašīnām. Lai izbrauktu cauri Rīgai, man ir jāiztērē 3 eiro (turp un atpakaļ), pēc aprēķiniem, man mašīna tērē dienā vien 70 centus vairāk. Iztērēšu tos 70 centus vairāk, bet būs ērtības, kas nav RS. Ir valstis, kur braucieni ir par kapeikām vai vispār bez maksas. Ja mums tā būtu (un RS atrisinātu savas mūžīgās problēmas), pieļauju, ka uz ielām būtu daudz mazāk mašīnu.
Par apkuri un mājām - diemžēl dzīvojam tādos platuma grādos, kur bez apkures neiztikt.
Un par gaļas vai kā cita grilēšanu vispār smieklīgi. Ļauj taču cilvēkiem izbaudīt pavasari un papriecāties par dzīvi. Gaļu/zivis/dārzeņus utt. grilē arī citās pilsētās un valstīs. Tas ir sīkums.
Piemēram, man ir diezgan spēcīga alerģija uz bērzu un alkšņu putekšņiem, es taču nevaru pieprasīt, lai manis un citu alerģijas cietēju dēļ visā LV teritorijā izcērt bērzus un alkšņus.
10.04.2023 13:22 |
 
Reitings 1318
Reģ: 11.01.2023
sabine19 @ 10.04.2023 11:57
Jā, mēs Rīgā ļoti izjūtam gaisa piesārņojumu arī apkārtējās mājas kurina ar kaut ko nesaprotamu un izplūdes gāzes jūtamas. It sevišķi tagad, kad piedzimis bērns plānojam tuvākajā laikā pārcelties prom no Rīgas. Pats trakākais, kad privātmājas sāk kurināt, tad vispār ir traki.

👍Piekrītu, smaka ir milzīga.
10.04.2023 15:50 |
 
Reitings 4914
Reģ: 11.08.2022
Tad ceru, ka nepasūti sūdus no aļika, nepērc importa augļus un tamlīdzīgi. Cik daudz izmešu ir to visu izgatavojot un atvedot.
Un par elektromašīnām runājot, jā, ikdienā praktiski nerada izmešus, bet ražošanas procesā izmešu ir aptuveni uz pusi vairāk. Tricky question + baterijas maiņa ir aptuveni 1x 10 gados + pārstrādā 5% no visām elektroauto baterijām. Baterijas ražošanas izmeši ir aptuveni kā uzražot vienu ne pārāk lielu mašīnu ar iekšdedzes dzinēju
Lielākie piesārņotāji ir kravas mašīnas. Kad to nav, gaiss ir ievērojami tīrāks. Tā ka nav ko katru mēnesi pirkt lupatas, mest ārā paiku, pirkt poļu ābolus, avokado, banānus utt. Ja to nedari, no savas puses visu esi izdarījusi. Un nav ko čīkstēt
10.04.2023 16:09 |
 
Reitings 1318
Reģ: 11.01.2023
Sebii @ 10.04.2023 13:22
Var jau pačīkstēt, bet nekas nemainīsies. Kā jau minēja Lula - daudz no minētā ir neatrisināms.
Kamēr RS braucieni ir par maksu, pie tam palielu, cilvēki brauks ar mašīnām. Lai izbrauktu cauri Rīgai, man ir jāiztērē 3 eiro (turp un atpakaļ), pēc aprēķiniem, man mašīna tērē dienā vien 70 centus vairāk. Iztērēšu tos 70 centus vairāk, bet būs ērtības, kas nav RS. Ir valstis, kur braucieni ir par kapeikām vai vispār bez maksas. Ja mums tā būtu (un RS atrisinātu savas mūžīgās problēmas), pieļauju, ka uz ielām būtu daudz mazāk mašīnu.
Par apkuri un mājām - diemžēl dzīvojam tādos platuma grādos, kur bez apkures neiztikt.
Un par gaļas vai kā cita grilēšanu vispār smieklīgi. Ļauj taču cilvēkiem izbaudīt pavasari un papriecāties par dzīvi. Gaļu/zivis/dārzeņus utt. grilē arī citās pilsētās un valstīs. Tas ir sīkums.
Piemēram, man ir diezgan spēcīga alerģija uz bērzu un alkšņu putekšņiem, es taču nevaru pieprasīt, lai manis un citu alerģijas cietēju dēļ visā LV teritorijā izcērt bērzus un alkšņus.

Gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plāns 2020.-2030.gadam"
10.04.2023 16:10 |
 
Reitings 10736
Reģ: 22.12.2022
Lula @ 10.04.2023 12:58
Un kādi ir varianti, ko darīt?
Kad ierosina ieviest vairāk veloceliņus, veicināt sabiedriskā transporta izmantošanu, tad šoferi (ne visi, bet lielākā daļa) bļauj un lamājas.
Ko iesākt ar apkuri? Nav ne jausmas.
Jā, dažreiz liekas, ka cilvēki savas mājas kurina ar vecām zeķēm, jo kaut kas tajos dūmos pretīgi smird.
Par grillēšanu un šašlika dūmiem nekad neesmu sūdzējusies, ja tā ir problēma, tad jau arī mazpilsētas dzīve neko neatrisinās.

Bezmaksas sabiedriskais transports... Plusā ja tur nevizinātos bomži, kursētu ik pa minūtei. Nevis pārbāzts smirdīgs tramvajs, kur puse tāpat braukā pa zaķi.
Domāju ka tas atrisinātu ļooti daudz.
10.04.2023 16:17 |
 
Reitings 4914
Reģ: 11.08.2022
Berry5 @ 10.04.2023 16:17

Bezmaksas sabiedriskais transports... Plusā ja tur nevizinātos bomži, kursētu ik pa minūtei. Nevis pārbāzts smirdīgs tramvajs, kur puse tāpat braukā pa zaķi.
Domāju ka tas atrisinātu ļooti daudz.

Foršākais ir tas, ka maksas un bezmaksas sabiedriskais transports Rīgā izmaksātu identiski, bet neviens netaisās to labot 🙄
10.04.2023 16:19 |
 
Reitings 90
Reģ: 31.10.2022
Neteiktu, ka gaiss tik ļoti būtu piesārņots, bet tas, ka lielākai daļai ir nospļauties uz atkritumu šķirošanu un plastmasas maisiņu patēriņu, mani trigero visvairāk.
Kāda velna pēc man lielveikalos jāliek katru konfektes nosaukumu atsevišķā maisiņā, ja cena tām ir vienāda par kg? Tā lamāties gribās, tikai nezinu kam lai adresē sūdzības.
10.04.2023 16:26 |
 
Reitings 14327
Reģ: 29.08.2022
vainadzite @ 10.04.2023 16:26
Neteiktu, ka gaiss tik ļoti būtu piesārņots, bet tas, ka lielākai daļai ir nospļauties uz atkritumu šķirošanu un plastmasas maisiņu patēriņu, mani trigero visvairāk.
Kāda velna pēc man lielveikalos jāliek katru konfektes nosaukumu atsevišķā maisiņā, ja cena tām ir vienāda par kg? Tā lamāties gribās, tikai nezinu kam lai adresē sūdzības.

Veikalnieki un ražotāji jau arī ir problēma, jo ir veikali, kas mēdz tirgot cepumus, dārzeņus, augļus utt. iepakotus mazos plastikāta iepakojumos. Priekš kam ir jāiepako cepumi pa 4 vienā paciņā? 🤦🏼‍♀️ Ja es gribēšu četrus cepumus, es paņemšu četrus. Bet, ja es gribu vairāk, tad man ir jārēķinās ar kaudzi iepakojumu pēc tam.
10.04.2023 19:18 |
 
Reitings 1033
Reģ: 27.02.2022
vainadzite @ 10.04.2023 16:26
Neteiktu, ka gaiss tik ļoti būtu piesārņots, bet tas, ka lielākai daļai ir nospļauties uz atkritumu šķirošanu un plastmasas maisiņu patēriņu, mani trigero visvairāk.
Kāda velna pēc man lielveikalos jāliek katru konfektes nosaukumu atsevišķā maisiņā, ja cena tām ir vienāda par kg? Tā lamāties gribās, tikai nezinu kam lai adresē sūdzības.

Liec auduma maisiņā. Jā, jā katru reizi jāstaipa līdzi un plus nāk 3-10 grami konfekšu svaram ak nē. Cilvēkam nekad nav labi. Dažos veikalos jau ir papīra maisiņi, kā laba alternatīva.
Vispār cilvēks kurš izgudroja celafānu to darīja ar domu ka to maisiņu varēs izmantot 100 reizes un tāpēc tas būs ļoti ērti cilvēkam. Bet mūsdienu konsūmerisms un pohujisms par dabu to pavērsa par ko citu.
Vislabāk man patīk tās omes kuras saliek vienu preci vismaz 2-3 maisiņos. Vislabākais ja tas ir piens plēves iepakojumā tad pat 4 maisiņi var būt par maz 😂
10.04.2023 19:50 |
 
Reitings 262
Reģ: 02.04.2022
Mazliet offtopic, bet vai jūs atceraties, ka deviņdesmitajos maisiņus bija normāli izmazgāt un uz striķa izžāvēt atkārtotai lietošanai? Riktīgs zero waste ♻
10.04.2023 21:03 |
 
Reitings 1318
Reģ: 11.01.2023
Berry5 @ 10.04.2023 16:17

Bezmaksas sabiedriskais transports... Plusā ja tur nevizinātos bomži, kursētu ik pa minūtei. Nevis pārbāzts smirdīgs tramvajs, kur puse tāpat braukā pa zaķi.
Domāju ka tas atrisinātu ļooti daudz.

👍
10.04.2023 22:37 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits