Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Fiziska/emocionāla ietekmēšana no mātes/ģimenes puses pret pilngadīgu bērnu

 
Reitings 623
Reģ: 07.09.2018
Ar nepilngadīgiem viss skaidrs - tur atņem, ja konstatē, ka ir vardarbība (ok, Latvijā nav tik bieži, bet nu es vispārīgi saku).
Bet kā ir ar pilngadīgiem, kas turpina dzīvot pie vecākiem/pie savas ģimenes, es nezinu. Vai tad arī var likt doties prom no ģimenes/piespiedu kārtā nošķir, ja fiziska/emocionāla vardarbība notiek/turpinās pret bērnu jau pieaugušā vecumā?
16.03.2023 11:29 |
 
10 gadiPatīk
Reitings 3681
Reģ: 31.10.2010
Pilngadīgs cilvēks ir pieaudzis cilvēks. Pieaugušais pats ir atbildīgs kur un kādos apstākļos dzīvo. Pret viņa gribu nevienam nav tiesību viņu nekur vest. Protams, pie noteikuma, ka cilvēks ir psihiski adekvāts un spējīgs pieņemt patstāvīgus lēmumus.
16.03.2023 11:46 |
 
10 gadi
Reitings 2605
Reģ: 29.01.2009
Nu atkarīgs cik pilngadīgs. Ja tas ir tāds, kam tikko 18 un vēl 11. klasē mācās (hello mūsu sajātā izglītības sistēma), tad nu ir kā ir.
Ja tas ir 30 gadīgs tēvainis ar uzēstu vēderu, kas tup 24/7 pie datora un māte aiz izmisuma ar trauku lupatu uzšauj, tad ir savādāk.
16.03.2023 11:50 |
 
Reitings 226
Reģ: 03.07.2015
Tam pieaugušajam bērnam atņemta rīcībspēja, vai viņu ar varu tur iespundētu?
16.03.2023 12:09 |
 
Reitings 3438
Reģ: 01.03.2022
IceCream @ 16.03.2023 11:50
Nu atkarīgs cik pilngadīgs. Ja tas ir tāds, kam tikko 18 un vēl 11. klasē mācās (hello mūsu sajātā izglītības sistēma), tad nu ir kā ir.
Ja tas ir 30 gadīgs tēvainis ar uzēstu vēderu, kas tup 24/7 pie datora un māte aiz izmisuma ar trauku lupatu uzšauj, tad ir savādāk.

Te arī viss ir pateikts!
Tigeriene, ja vēlies precīzāku padomu, vajag konkrētāku situāciju, vecumu.
Pieņemsim, ja tas nav 18-20 gadīgs (bērns kā Tu nosauci?), bet 20 un uz augšu, bez fiziskiem vai psiholoģiskiem traucējumiem, es tiešām neredzu iemeslu, kāpēc, lai neuzsāktu patstāvīgu dzīvi atsevišķi no vecākiem, ja tie ir vardarbīgi utt.
Pēc Tevis teiktā izklausās, ka cilvēks jau ir pieaudzis un iesēdējies mājās, nevēlas iet prom, tāpēc vecāki mēģina tikt vaļā kā nu prot.
16.03.2023 12:45 |
 
Reitings 489
Reģ: 28.01.2023
Neredzu nevienu iemeslu, kāpēc pilngadīgs, kurš pieņemsim, jau ir beidzis vidusskolu, nevarētu dzīvot atsevišķi. Tādi bērni ar vardarbību ģimenē iedalās divās kategorijās- tie, kam ir sačakarēta psihe un uztvere par normālu dzīvi , dzerstās apkārt un dara sazin kādus mēslus, un tie, kam 18 gados jau ir mazliet prāts un dzīves apstākļi piespiež uzņemties pašam atbildību, sākt stradāt, studēt un īrēt kaut mazu istabiņu. Ja ir otrs varinats un bērns nav sačakarēts, kāpec gan nesākt strādāt, kaut ko īrēt un darīties pašam pa dzīvi.
Bet daudz neskaidru jautājumu tevis teiktajā- cik tas ir bērns, vai vēl macās vidusskolā, vai ir ricībspējīgs, vai nav kādas psihiskas saslimšanas.
16.03.2023 13:01 |
 
Reitings 497
Reģ: 02.03.2022
Viena no pieaugušā cilvēka pazīmēm - ir spēja uzņemties atbildību par savu dzīvi. Neviens vairs nenāks, ne ar karoti mutē ieliks, ne izņems. Neatkarīgi no tā, vai situācijā ir 19 gadīgs vai 39 gadīgs - šis būtu tas laiks, kad sākt uzņemties atbildību.
Ja tas ir vidusskolēns, tad ir pieejami krīžu centri, kur var vērsties pēc palīdzības, gan juridiskās, gan tīri sadzīviskās.
Bet skatos jautājums ir pavīdējis arī citos portālos, autore, tā vietā lai drukātu ar cerību sagaidīt tādu atbildi, kādu vēlies tu, sāc ar šo atbildības uzņemšanos pašai par sevi!
16.03.2023 13:01 |
 
Patīk
Reitings 2066
Reģ: 22.05.2019
Pilngadīgs var mierīgi sākt veidot savu dzīvi atsevišķi no vecākiem,it sevišķi,ja ar vecākiem nav normālas attiecības,vai tās ir vardarbīgas.
Bieži vien dzīvo pie vecākiem,jo ir ērtāk/finansiāli izdevīgāk,nav jādomā par sava mājokļa uzturēšanu,par naudas pelnīšanu utt..
16.03.2023 13:26 |
 
Reitings 623
Reģ: 07.09.2018
Nu labi, skaidrs. Paldies.
16.03.2023 14:09 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
Tigeriene @ 16.03.2023 14:09
Nu labi, skaidrs. Paldies.

Negribi pastāstīt kāda tieši ir tā situācija?
Bieži vien te parādās tēma bez nekādas attīstības vai risinājuma, bet varam taču parunāt padziļinātāk.
16.03.2023 16:54 |
 
Reitings 24
Reģ: 23.02.2023
Domāju, ka šeit katra situācija ir individuāla.
Neskatoties uz to, vai atvase ir maziņš (līdz 18 ), vai pieaugušā vecumā, jāsaprot, ka jebkura vardarbība nav normāla. Parasti, ja fiziski ietekmē, sauc policiju. Nezinu kā to vardarbību pierāda, droši vien izsaka tikai apgalvojumus. Valstī ir likums, ja bērns līdz 24 g. vecumam studē dienas nodaļā, viņš var prasīt vecākiem pajumti, var pat vērsties tiesā ar prasību. Pēc tam, droši vien, ja pats ir vainīgs vardarbībā, policija var nošķirt.
Es konkrēti zinu, ka daudzi vēl studiju vecumā dzīvo pie vecākiem, arī tādi, kas tikko atgriezušies no ārvalstīm un mēģina kaut kā iekārtoties atpakaļ. Bet zinu arī tādus, kas līdz 50+ gadiem dzīvo vecāku mājā un paši neko atsevišķi neīrē, jo tā ir ērtāk, vai arī pieraduši pie vecāku sabiedrības. Vari šo jautājumu pajautāt tajā bezmaksas konsultāciju tālrunī cietusajiem.lv, kur tādas situācijas ar vardarbību ir ikdiena.
16.03.2023 17:00 |
 
Reitings 24
Reģ: 23.02.2023
Personīgi uzskatu, ka, ja atvase pieaugušā vecumā studē, piem, bakalauru vai maģistru un dzīvo pie vecākiem, ir normāli. Nenormāli likās, kad, strādājot pirms 2 gadiem sociālajā iestādē, tapa zināms, ka 40gadīgie bērni nodzer vecāku pensiju... Bet, ja tur ir vardarbība un tas ir finansiāli iespējams, pie pirmajiem signāliem jau vajadzētu iet prom. Ir arī daudz nelabvēlīgās ģimenes un nelabvēlīgas personas, ne tikai normālas ģimenes.
16.03.2023 17:06 |
 
Reitings 623
Reģ: 07.09.2018
Lula @ 16.03.2023 16:54

Negribi pastāstīt kāda tieši ir tā situācija?
Bieži vien te parādās tēma bez nekādas attīstības vai risinājuma, bet varam taču parunāt padziļinātāk.

Nu bērnībā bija bieži fiziska vardarbība un arī emocionāla. Pastiprinātā fiziskā ilga kaut kur apmēram līdz 16 vai 17 gadiem. Bet emocionālā nekur nav pazudusi. Kaut gan...arī tagad (jau pāri 20 gadiem esot) ik pa laikam mamma pamanās piedraudēt ar siksnu. Ok, es īsti neticu vairs tam, ka patiešām viņa to varētu atkal izmantot pēc tik ilga pārtraukuma, bet nu tāpat mazliet bail ir.
Bet nu lieta tāda, ka ne jau tikai uz mani bļauj, bet arī uz savu māti. Vispār uz visiem, kas ir viņas ģimene. Darbā esot vai ar draudzenēm gan tā neuzvedas. Šausmas vispār.
Un visstulbākais ir tas, ka emocinālās "rētas" sāp vairāk, nekā fizikās. Un gadiem ejot tas krājas un krājas. Murgs.
Reāli ir arī tādas situācijas, kad es vai ome neko tādu nedarām vai nesakām, bet viņa tāpat pamanās kliegt. Un pati pēc tam apgalvo, ka viņa nekliedzot. Un vēl viņa gadiem periodiski krekšķina. Un pie ārsta neiet. Viņai var teikt kaut 10 reizes, bet viņa neklausa. Mums ar omi jau līdz kaklam ir tā nenormā krekšķināšana, bet mēs nedrīkstam neko iebilst, jo tad atkal būs kliegšana. Vispār patiesībā neko nedrīkst viņai iebilst, jo sāk uzreiz bļaut.
Viens bērns jau notinās. Otram gan nav kur likties. Un nabaga omei arī nervus bendē bez maz vai katru dienu. ☹
Un vēl ir bijušas situācijas, kas liek secināt, ka viņai diezgan vienalga par mani (un pārējiem.) 😪
17.03.2023 02:58 |
 
Reitings 1318
Reģ: 11.01.2023
Minelūše @ 16.03.2023 11:46
Pilngadīgs cilvēks ir pieaudzis cilvēks. Pieaugušais pats ir atbildīgs kur un kādos apstākļos dzīvo. Pret viņa gribu nevienam nav tiesību viņu nekur vest. Protams, pie noteikuma, ka cilvēks ir psihiski adekvāts un spējīgs pieņemt patstāvīgus lēmumus.

Ļoti daudzi jauni, veseli pilngadīgi cilvēki
18- 24 g, nespēj dzīvot pastāvīgi bez vecāku atbalsta.
17.03.2023 03:08 |
 
Reitings 24
Reģ: 23.02.2023
Ja mājās kliedz vai ārdās, kā autore raksta, var saukt policiju. Es neciestu. Citu variantu tur nav, kamēr esi, kā saprotu, mātes īpašumā? Cik šobrīd gadu?
17.03.2023 08:50 |
 
Reitings 623
Reģ: 07.09.2018
Beverly Hilza @ 17.03.2023 03:08

Ļoti daudzi jauni, veseli pilngadīgi cilvēki
18- 24 g, nespēj dzīvot pastāvīgi bez vecāku atbalsta.

👍🏻 Nemaz nerunājot par slimiem vai ar kādiem šķēršļiem
17.03.2023 12:58 |
 
Reitings 623
Reģ: 07.09.2018
Latte5 @ 17.03.2023 08:50
Ja mājās kliedz vai ārdās, kā autore raksta, var saukt policiju. Es neciestu. Citu variantu tur nav, kamēr esi, kā saprotu, mātes īpašumā? Cik šobrīd gadu?

Nu vot. Ar to policiju ir kā ir. Visu māju uzcels gaisā un vēl pa visu rajonu šitais aizies. Nē, policiju nevar saukt. Pārāk riskanti.
Redz', es jau ceru, ka kaut kad tikšu prom un varēšu dzīvot kaut kur atsevišķi, bet pagaidām tas nav iespējams. Ja būtu tāda iespēja, es jau būtu izvācies pirms vairākiem gadiem. Nē, nu ok, ir jau tie krīzes centri un pagaidu dzīvesvietas, kā arī galu galā - "OPEN Radošo Centru" drošās apmešanās vietas. Bet nu nē. Es negribu tik zemu krist.
Gan jau kaut kad radīsies iespēja dabūt dzīvokli. Diez vai visu mūžu nodzīvošu vienā vietā.
Man 24, bet viņa domā, ka var izrīkoties kā grib. Un citus neņemt vērā. Man vispār liekas, ka viņa ir psihopāte.
Nu vispār jau ome arī ir tāda kontrolētāja, bet viņa vismaz nekliedz. Toties viņa kontrolē vairāk, nekā mamma. Bet nu tā bļaušana ir vienkārši kaut kas briesmīgs. Es tiešām brīnos, kā to daudzo gadu laikā kaimiņi vēl nav sākuši interesēties kas te notiek.
17.03.2023 13:08 |
 
Reitings 64
Reģ: 15.03.2023
Nesaprotu, kāpēc cilvēkiem patīk sevi mocīt un pieciest tādus apstākļus. Tagad taču ir tik daudz iespējas, it īpaši jauniem cilvēkiem. Un tik pat daudz iespējas strādāt un apvienot ar studijām, īrēt istabiņas (diez gan normālos apstākļos) un labāk pieciest kādu svešu un pieklājīgu, nekā savu un psihopātu. Un tā vietā, lai te sēdētu un spriedelētu par to, kāda ir māte un viņas problēmas, labāk tīties prom un to laiku veltīt sev, savam darbam un mācībām. Nevienam bērnam nav jārisina mātes problēmas vai par tām ikdienā jādomā/jāietekmē sevi un sava dzīve.
17.03.2023 13:19 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
Tigeriene @ 17.03.2023 13:08

Nu vot. Ar to policiju ir kā ir. Visu māju uzcels gaisā un vēl pa visu rajonu šitais aizies. Nē, policiju nevar saukt. Pārāk riskanti.
Redz', es jau ceru, ka kaut kad tikšu prom un varēšu dzīvot kaut kur atsevišķi, bet pagaidām tas nav iespējams. Ja būtu tāda iespēja, es jau būtu izvācies pirms vairākiem gadiem. Nē, nu ok, ir jau tie krīzes centri un pagaidu dzīvesvietas, kā arī galu galā - "OPEN Radošo Centru" drošās apmešanās vietas. Bet nu nē. Es negribu tik zemu krist.
Gan jau kaut kad radīsies iespēja dabūt dzīvokli. Diez vai visu mūžu nodzīvošu vienā vietā.
Man 24, bet viņa domā, ka var izrīkoties kā grib. Un citus neņemt vērā. Man vispār liekas, ka viņa ir psihopāte.
Nu vispār jau ome arī ir tāda kontrolētāja, bet viņa vismaz nekliedz. Toties viņa kontrolē vairāk, nekā mamma. Bet nu tā bļaušana ir vienkārši kaut kas briesmīgs. Es tiešām brīnos, kā to daudzo gadu laikā kaimiņi vēl nav sākuši interesēties kas te notiek.

Kāpēc nevari jau tagad pārcelties citur?
17.03.2023 13:47 |
 
Reitings 24
Reģ: 23.02.2023
Vai šobrīd esi bezdarbniekos, kaut ko strādā vai studē? Varbūt ir jau iegūta kāda specislitāte, grāds? Kādā nozarē? Kādi apstākļi šobrīd kavē iegūt atalgotu darbu, lai tiktu prom? Tu dzīvo Rīgā, pierīgā, vai mazā LV vietā?
Vai zināji, ka, ja persona trako, sauc ātro palīdzību, ja aizdomas par psihisku saslimšanu? To var saukt arī policija konstatējot personas neadekvātumu. Nesaprotu, kāds te risks saukt policiju, labāk paciest to? Nu un tad, ja rajons zinās? Dzīvo jau sev, ne rajonam.
17.03.2023 14:26 |
 
Reitings 668
Reģ: 10.03.2022
Tā mamma smagsvara bokseris un meita kusla invalīde? Varbūt derētu pateikt, ka pati atrausies ar savu siksnu pa muguru. Tas ir vienas reizes risinājums.
Ilgtermiņā, ja es būtu tādā situācijā, labak īrētu istabu un strādātu da kaut vai veikalā. Ar laiku vakaros var studēt vai iet kādos kursos un tad meklēt labaku darbu. 24 gados vairs nav jābūt tik nevarīgai un infantilai.
17.03.2023 15:36 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!