Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Vecāki

 
Reitings 203
Reģ: 06.02.2023
Cik ciešās attiecībās esat ar saviem vecākiem? Vai savā dzīvesveidā esat līdzīgi domājoši, vai krasi atšķirīgi? Kā rīkotos, ja redzētu, ka vecāku dzīvesveids sāktu atšķirties no sabiedrībā pieņemtajām normām?
Esmu ilgstošā dillemā. No vienas puses gribas palīdzēt, kaut ko glābt, no otras puses nevienam nav jāaudzina pieaugušus cilvēkus, kas paši tādu dzīvesveidu ir izvēlējušies.
Vecākiem ir savdabīga uztvere par tīrību un kārtību, ir redzamas iezīmes vācējiem. Visas interesējošās tēmas ir par un ap kaitēm, slimībām, cik viss ir grūti, slikti un spriedelēšana par kaimiņu/darba kolēģu dzīvēm, bet ne mazākā vēlēšanās uzlabot savu dzīves kvalitāti. Negribēšana uzņemties atbildību par savu dzīvi un elementāru, pašsaprotamu pamatlietu dramatizēšana par darbībām, ko ikdienā veic jebkurš no mums. Gaidas, ka visu atnesīs, atvedīs, ieliks rokās un izdarīs viņu vietā. Un pat tad neapmierinātība.
Ir morāli grūti, jo jau no mazotnes esmu krasi atšķirīga, ar pārliecību, ka paši esam atbildīgi par savas dzīves kvalitāti. Es neiebilstu palīdzēt un atbalstīt, bet man ir sajūta, ka es esmu mamma, kas visu laiku audzina, strostē, saka, kas jādara, un man pretī ir niķīgi bērni, kas visu laiku atrunājas, čīkst, atbildību pārveļ uz kādu citu vai likteni. Kāds ir saprātīgākais risinājums - turpināt visu laiku seko līdzi vai pieņemt?
06.02.2023 12:45 |
 
Patīk
Reitings 1762
Reģ: 24.05.2019
Man ir ļoti atšķirīgs dzīvesveids, reliģiskie un arī politiskie uzskati, nekā maniem vecākiem. Neko, sen dzīvoju atsevišķi, runāju par neitrālām tēmām, cenšos laist gar ausīm kritiku par sevi un pati cenšos nekritizēt viņus.
Esmu viņus pieņēmusi (no attāluma), mūs visus veido tā vide, kurā mēs uzturamies, jā, mēs varam savu vidi izvēlēties un mainīt zināmā mērā, bet tā nu tas ir, ka iepriekšējā paaudze nav tik apzināta, kā nākamā.
Mums ģimenē ir arī cilvēks "vācējs", to ir grūti pieņemt un saprast, bet šo savā ziņā traumu viņam arī ir izveidojusi viņa dzīves pieredze. Ik pa laikam iztīram, dažreiz labi strādā iedot lietošanā labāku alternatīvu.
Pieņemt savus vecākus man arī palīdzēja apziņa, ka bez viņiem, tādiem iesūnojušiem, nebūtu manis, tādas progresīvas. Jo viņi man ir devuši to, kā viņiem nav bijis.
06.02.2023 12:53 |
 
Autorizēts lietotājs10 gadiPatīkModerators
Reitings 10573
Reģ: 29.01.2009
Var mazliet šo to piekoriģēt, bet audzināt nevajag. Vari censties parādīt labāku vidi: vest ceļojumos, uz restorāniem, spa, teātriem.
06.02.2023 13:08 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
Labākais, ko vari darīt ir pieņemt to, ka Tavs darbs nav kādu citu mācīt vai izmainīt, katrs pats nes atbildību par sevi, savu rīcību un sekām. Tas attiecas gan uz vecākiem, gan otro pusīti, vēlāk arī uz bērniem. Var palīdzēt, parunāties, bet ne tik tālu, ka tas sāk traucēt pašas mentālajai veselībai.
06.02.2023 13:11 |
 
10 gadiPatīk
Reitings 4333
Reģ: 31.10.2010
Mūsu vecāki ir cita paaudze. Viņi ir izauguši savādāk un viņu jaunībā valdīja pavisam citādāki uzskati. Es zinu, ka mani vecāki neatbalsta daudz no tā, ko atbalstu es, bet katrs paliekam pie savām domām un viedokli cits citam neuzspiežam.
Tētis man ir daudz mīļāks par māti, mums ir ļoti siltas attiecības. Māte ir šausmīga pesimiste, vienmēr visur redz tikai slikto un viņas klātbūtnē jūties tā, ka bezmaz depresija jau zogas klāt. Tāds cilvēks viņa ir. Mans risinājums ir mazāk ar viņu kontaktēties.
06.02.2023 13:29 |
 
Reitings 2977
Reģ: 19.09.2021
Ar mammu ideālas attiecības, ar tēvu sūdīgas.
06.02.2023 20:35 |
 
10 gadi
Reitings 2729
Reģ: 21.06.2011
Nav jēgas glābt. Esmu par to pārliecinājusies vairākkārtīgi, iespējams vēl 5x apdedzināšos, bet pati tikai sevi čakarēju.
Mēs nevaram izmainīt cilvēkus, ja viņi paši nesaprot un negrib mainīties. 😬
Vari, protams, izpalīdzēt, bet nedzīvo viņu dzīvi! Tev noteikti savā dzīvē ir ko darīt un sasniegt! Virzi šo enerģiju savā labā! Vieglāk pateikt nekā izdarīt, bet es šo mācos.
06.02.2023 21:02 |
 
Autorizēts lietotājsPatīk
Reitings 2134
Reģ: 02.01.2022
Ar māti attiecību nav vispār, ar tēvu minimālas.
Tas, ko esmu sapratusi savas dzīves laikā, ka nav jēgas vecam runcim mācīt pelnos dirst. Paši esam atbildīgi. Palīdzēt var un vajag. Bet jāzina robeža.
06.02.2023 21:04 |
 
Reitings 401
Reģ: 09.08.2022
Man ir labākie vecāki kādus vien sirds varētu vēlēties. Tādām labām un atbalstošām attiecībām ar vecākiem kādas man vienmēr bijusas ir tikai viens liels mīnuss - mēs visi kādreiz piedzīvosim savu vecāku nāvi. Ja šīs attiecības dzīvē devušas lielu laimi tad zaudēt tās varētu but dzīves traģēdija. Mēs visi 3 esam līdzīgi pamata vērtības. To, ka ar gadiem palieku lidzigaka mammai - to es uztveru ka komplimentu.
06.02.2023 21:46 |
 
10 gadi
Reitings 1533
Reģ: 29.01.2009
Attiecības ar vecākiem normālas. Bet nekad tā īsti neesmu varējusi uzticēt savas problēmas vai sirdssāpes. Ne skolas laikā, ne tagad.
Tā jau man viņi forši, palīdz, ja ko lūdzu un es viņiem, bet varētu vēlēties sirsnīgākas attiecības.
06.02.2023 22:48 |
 
Reitings 752
Reģ: 03.01.2023
Autore, jūtu līdzi. Manuprāt, tādi cilvēki ir nelabojami. Vai vismaz tur būtu jāiegulda milzīgs darbs, lai kaut ko mainītu, arī viņiem pašiem, un tādā vecumā tas visdrīzāk nekad nenotiks. Viņi arī nav auguši tādā laikā, kad varēja tā vienkārši ņemt un ''uzlabot savas dzīves kvalitāti'' kad vien sagribas. Daudziem tajā vecumā tas ir pilnīgi svešs koncepts, īpaši tiem (un tādu ir daudz), kas nekādu īpašo ''dzīves kvalitāti'' agrākos gados nekur daudz neredzēja un nezina, kā tas praksē izskatās, ko vispār ir jādara, lai tāda būtu.
06.02.2023 22:56 |
 
10 gadi
Reitings 1386
Reģ: 13.02.2009
EveEve @ 06.02.2023 12:45
Cik ciešās attiecībās esat ar saviem vecākiem? Vai savā dzīvesveidā esat līdzīgi domājoši, vai krasi atšķirīgi? Kā rīkotos, ja redzētu, ka vecāku dzīvesveids sāktu atšķirties no sabiedrībā pieņemtajām normām?
Esmu ilgstošā dillemā. No vienas puses gribas palīdzēt, kaut ko glābt, no otras puses nevienam nav jāaudzina pieaugušus cilvēkus, kas paši tādu dzīvesveidu ir izvēlējušies.
Vecākiem ir savdabīga uztvere par tīrību un kārtību, ir redzamas iezīmes vācējiem. Visas interesējošās tēmas ir par un ap kaitēm, slimībām, cik viss ir grūti, slikti un spriedelēšana par kaimiņu/darba kolēģu dzīvēm, bet ne mazākā vēlēšanās uzlabot savu dzīves kvalitāti. Negribēšana uzņemties atbildību par savu dzīvi un elementāru, pašsaprotamu pamatlietu dramatizēšana par darbībām, ko ikdienā veic jebkurš no mums. Gaidas, ka visu atnesīs, atvedīs, ieliks rokās un izdarīs viņu vietā. Un pat tad neapmierinātība.
Ir morāli grūti, jo jau no mazotnes esmu krasi atšķirīga, ar pārliecību, ka paši esam atbildīgi par savas dzīves kvalitāti. Es neiebilstu palīdzēt un atbalstīt, bet man ir sajūta, ka es esmu mamma, kas visu laiku audzina, strostē, saka, kas jādara, un man pretī ir niķīgi bērni, kas visu laiku atrunājas, čīkst, atbildību pārveļ uz kādu citu vai likteni. Kāds ir saprātīgākais risinājums - turpināt visu laiku seko līdzi vai pieņemt?

Tāda sajūta, ka izrāvi man vārdus no mutes. Esmu precīzi tādā pašā situācijā jau vairākus gadus. Mērķtiecīgi dāvināju mammai biļetes uz pasākumiem, mudinu viņu izrauties no ierastā. Parādu, ka var dzīvot arī savādāk un mans lielākais gandarījums ir, ka mamma piekrīt, ka ir jāmaina kaut kas un cik patīkami ir baudīt atkal dzīvi - mākslu, ēdienus, satikšanos ar draudzenēm un radiniekiem.ar viņu man ir labas attiecības. Vienīgi tēvs ir kā stopkrāns šajā visā situācijā, kas neļauj neko izmest, uzlabot mājās utml. , nekur negrib iet vai tikties ar citiem cilvēkiem. Ar tēvu siltas attiecības nav nekad bijušas un visi viņam slikti. Vienvārdsakot, smagi, bet sirdsapziņa neļauj nepalīdzēt, jo mammu žēl.
06.02.2023 23:51 |
 
Reitings 203
Reģ: 06.02.2023
Skumjākais šajā visā, ka nav ne materiālu grūtību, ne smagu slimību, ne arī liels vecums. Nevēlēšanās neko darīt, dzīve kā karalaukā un pāri visam pārliecība, ka vainīgi visi citi. 101 attaisnojums, lai tikai neko nemainītu.
Kaut vai viens piemērs. Es saprotu, ka cita domāšana, audzināšana un pārliecības, taču, ja padsmit gadus stāv acu priekšā kaut kads haoss, nekārtība, tad kāpēc nevar paņemt un to sakārtot (principā ielikt melnajā atkritumu maisā un izmest) nevis tā vietā 10gadus staigāt apkārt, apcerēt, vainot visu pasauli savā neizdarībā līdz visa māja pārvērtusies krājēju-vācēju migā?
Esmu piedāvājusi palīdzēt, iesaistīties. Rezultāts kā citos jūsu komentāros - paliec pati vainīga ar lielu traci vai vispār atsakās no palīdzības, lai tikai nav neko jādara. Taisnība tām, kas saka, ka pieaugušus cilvēkus nevar pārmācīt un arī neviena bērna pienākums nav rūpēties par vecāku labsajūtu, bet vecākiem gribas to labāko, grūti noskatīties…
07.02.2023 16:19 |
 
Patīk
Reitings 1762
Reģ: 24.05.2019
Ja tā atkritumu kaudze jau smako vaikaut kas tur ir jau ieperinājies, es ņemtu un izmestu, kaut 100x mani nolādē, slimu cilvēku nedrīkst ņemt par pilnu.
07.02.2023 17:30 |
 
Reitings 752
Reģ: 03.01.2023
Ja lielā problēma ir tieši nekārtība, tur, manuprāt, ir divi varianti. Vai nu Tu pati vai vēl labāk papildus nolīgstot kādu servisu/cilvēku, iztīri pilnīgi visu, vai arī citādi es īsti neredzu jēgu darīt vispār kaut ko. Jo kaut ko mazliet šur tur piekārtojot, pa lielam jau tas viņu dzīvi labāku nepadara. Aiz pārējiem gružiem viņi var to pat nepamanīt. Arī tev pašai diez vai tas uzlabo pašsajūtu, ja viss tavs dzīvoklis ir netīrs, bet tu saņemies iztīrīt vienu stūri. Īsti jau tas neko nemaina. Bet, protams, ja tu iztīri pilnīgi visu, tad ir iespēja gan uz lielu skandālu, gan arī, ka ātri vien viņi atkal visu aizjauks, jo ir pieraduši tā dzīvot. Vienīgi ja materiālu grūtību nav, un paši nemāk uzturēt kārtību, tad var reizi 2 vai 4 vai cik nedēļās nolīgt kādu, kas to kūti izmēž. Galvenais ar to cilvēku neskandalēt.
07.02.2023 17:37 |
 
Reitings 203
Reģ: 06.02.2023
Kārtot viņu vietā tas nav iespējams un piesaistīt cilvēku no malas arī ne - sākas skandalēšanās un histērija. Vienīgi piedāvāt kopīgu talku, kas tiek pārcelta ntās reizes un beigās atcelta, jo paši kārtošot. Rezultāts 0. Tās ir lietas, kas, viņuprāt, kaut kad noderēs un ir vajadzīgas.
Lai arī nekāda veida psiholoģiskās novirzes no normas nav diagnosticētas, taču rodas iespaids, ka kaut kas nav labi. Tā vākšana, krāšana, pārmērīgā taupīšana un knapināšanās, visur saskatīšana, ka grib apkrāpt, izkrāpt naudu (cenas paceltas, lai viņus apkrāptu, kara dēļ visi ceļ cenas arī, lai izkrāptu naudu).
07.02.2023 17:55 |
 
10 gadi
Reitings 2729
Reģ: 21.06.2011
EveEve @ 07.02.2023 17:55
Kārtot viņu vietā tas nav iespējams un piesaistīt cilvēku no malas arī ne - sākas skandalēšanās un histērija. Vienīgi piedāvāt kopīgu talku, kas tiek pārcelta ntās reizes un beigās atcelta, jo paši kārtošot. Rezultāts 0. Tās ir lietas, kas, viņuprāt, kaut kad noderēs un ir vajadzīgas.
Lai arī nekāda veida psiholoģiskās novirzes no normas nav diagnosticētas, taču rodas iespaids, ka kaut kas nav labi. Tā vākšana, krāšana, pārmērīgā taupīšana un knapināšanās, visur saskatīšana, ka grib apkrāpt, izkrāpt naudu (cenas paceltas, lai viņus apkrāptu, kara dēļ visi ceļ cenas arī, lai izkrāptu naudu).

Normāli, manai mātei kaut kas līdzīgs. Agrāk es regulāri tīrīju vannasistabu no tukšajām pudelītēm(šampūniem, krēmiem) utt., kad tur dzīvoju vēl. No garderobes metu laukā vecās kurpes, zābakus. Ledusskapī viņai patika atstāt pēdējo kumosu kaut kam un atstāt to dabīgā nāvē. Jā, kādreiz atrāvos par to ka kaut ko izmetu, bet nu sorri, man miskastē nepatika dzīvot.😀
Nezinu, kas tas prikolu bija to turēt, bet nu kaut kāds aizsardzības mehānisms tas viņai bija, ka nespēj izmest lietas. Man savukārt riktīgi patīk sakārtot un mest laukā.😁
Pieņem to kā faktu, ka tā ir viņu dzīvesvieta un viņi var tur dzīvot kā grib. Es vairs necenšos sakārtot pie mammas neko, jo tur vairs nedzīvoju. Kad atbraucu pašausminos, bet tas arī viss.
Nav jēgas tev veltīt ne finanšu, ne mentālos resursus.
07.02.2023 20:17 |
 
Reitings 706
Reģ: 04.05.2015
Interesanti palasīt citu situācijas. Man kopš bērnības ir tikai viens vecāks - mamma. Tēvu neesmu satikusi nekad.
Attiecības priekš manis ir vnk super 😍 Pati dzīvoju 60 km attālumā, bet katru otro nedēļu braucu ciemos, un uz svētkiem vai garākām brīvdienām, mamma brauc pie manis. Es laukos dzīvoju, viņa mazpilsētā.
Uzskati daudzās lietās atšķiras mums, bet tas netraucē labām attiecībām. Mamma ir pedants, es gan tik ļoti nē. Krājējas neesam, bet man drīzāk būs mājās lietas, ko saglabāju, bet mamma izmet, piemēram, dažu veidu iepakojumi, jo, pavasarī stādot stādus, tiešām noder un izmantoju.
Runāt vot vienīgais, par ko nevaru, ir sirdslietas, pat nezinu kāpēc, bet tās ar mammu nē. Laiku pavadīt kopā dievinu un jau tagad nevaru sagaidīt Lieldienu brīvdienas, kad viņa būs pie manis.
Autorei - atgādina manu radinieci. Arī pa dzīvi neapmierināta gandrīz vienmēr, kad nav garīgais nedēļu, var lieti no ādas laukā, bet labi viņai nebūs. Un jā, arī tiešām taupa mēslus, kas nu nekad nav noderīgi bijuši un diez vai būs. Izmacīt grūti ļoti cik zinu, lai gan, kopš covid laika, kad viņas meita sāka strādāt attālināti un arī dzīvot tur, situācija kārtības ziņā ir uzlabojusies, bet "kādreiz noderēs" ir aiznesti uz šķūni.
08.02.2023 02:12 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits