Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Studiju maksa.

 
Reitings 1701
Reģ: 03.11.2022
Sveiki . Šobrīd mācos vidusskolā pēdējā klasē un jau skatos tālāk, uz augstskolu, bet izmaksas....
Gribētu dzirdēt viedokli , kāds variants ir labāks, pievilkt ciešāk jostu , meklēt papildus darbu un maksāt katru mēnesi studiju maksu vai ņemt studiju kredītu? Esmu izskatījusi studiju kredītus, bet biedē tas , ka pēc tam ilgus gadus būs jatmaksa ar procentiem tas viss..
01.01.2023 13:16 |
 
Reitings 95
Reģ: 05.11.2022
Atkarīgs no studiju jomas. Ja ir augsta iespēja, ka jau studiju laikā/uzreiz pēc dabūsi labi atalgotu darbu savā jomā, tad necepies, paņem kredītu un miers. Ietaupīsi sev nervus, raujoties starp studijām un darbu, un arī atmaksāsi bez problēmām. Ja kārtējā programma, kur ''studē pašizaugsmei'', konkrētas profesijas nav, darba iespējas neskaidras, tad labāk ir strādāt jau studiju laikā un ar kredītiem nepīties.
01.01.2023 13:26 |
 
Reitings 4904
Reģ: 11.08.2022
Tiešām jau tagad zini, ka Tev būs maksas studijas?
01.01.2023 16:02 |
 
Reitings 1701
Reģ: 03.11.2022
Mušpapīrs @ 01.01.2023 16:02
Tiešām jau tagad zini, ka Tev būs maksas studijas?

Kāpēc lai būtu bezmaksas?
01.01.2023 16:40 |
 
10 gadiPatīk
Reitings 3681
Reģ: 31.10.2010
Nu daudzās augstskolās pastāv arī budžeta vietas, kur studijas tavā vietā apmaksā valsts. Vai paveiksies tur iekļūt, ir cits jautājums.
01.01.2023 17:23 |
 
Reitings 1701
Reģ: 03.11.2022
Minelūše @ 01.01.2023 17:23
Nu daudzās augstskolās pastāv arī budžeta vietas, kur studijas tavā vietā apmaksā valsts. Vai paveiksies tur iekļūt, ir cits jautājums.

Nu to es zinu, bet nav man tik augstas atzīmes dažos priekšmetos, lai uz to pretendētu.
01.01.2023 17:24 |
 
Reitings 561
Reģ: 15.12.2022
Tad varbūt jāapdomā iespēja par kādiem kursiem/kvalifikācijām nevis augstskolu, ja zini, ka ir sliktas atzīmes priekšmetos, kuri ir tieši saistīti ar izvēlēto studiju jomu, ja jau nevarēsi iekļūt budžetā.
Nav jau visiem jābūt ar augstāko izglītību, īpaši tie, kas studē par maksu, bieži atbirst un nepabeidz augstskolu, jo nevar pavilkt.
Cita runa būtu, ja interesētu kāda programma, kura ir maksas studiju vērta, piemēram, SSE vai kas tāds.
01.01.2023 17:42 |
 
Reitings 69
Reģ: 06.12.2022
Es maksāju katru mēnesi, lai pēc tam nav jāvelk līdzi kredīts. Ja ir iespēja tad noteikti labāk darīt šādi.
01.01.2023 18:12 |
 
Reitings 3339
Reģ: 23.01.2022
Ja kredītu, tad tikai valsts galvoto (ja tāds vēl vispār ir).
Un iespējams labāk ir sākt ar 1.līmeņa izglītību. Paralēli strādājot mazākus darbus, lai apmaksātu studijas. Kad pabeigts, iekārtoties labākā darbā un turpināt bakalaura studijas. Lielāka alga un iespējams kopumā sanāks mazākas izmaksas. Ja man būtu bijis tagadējais prāts, es tikai tā darītu.
Tas, protams, der tikai tādām programmām, kur šis ir iespējams.
01.01.2023 18:21 |
 
Reitings 273
Reģ: 13.10.2021
Metaforaas @ 01.01.2023 17:24

Nu to es zinu, bet nav man tik augstas atzīmes dažos priekšmetos, lai uz to pretendētu.
ļoti aplama doma. Varbūt vienu semestri netiksi budžetā, bet citā tiksi. Vidusskola un augstskola nav salīdzināmas lietas. Vidusskola ir fufelis salīdzinājumā ar augstskolu. Sākumā iestājies un tad jau redzēsi jo arī uz haļavu vari tikt budžetā jau 2.semestrī
01.01.2023 19:29 |
 
Reitings 1701
Reģ: 03.11.2022
Debestiņa @ 01.01.2023 19:29
ļoti aplama doma. Varbūt vienu semestri netiksi budžetā, bet citā tiksi. Vidusskola un augstskola nav salīdzināmas lietas. Vidusskola ir fufelis salīdzinājumā ar augstskolu. Sākumā iestājies un tad jau redzēsi jo arī uz haļavu vari tikt budžetā jau 2.semestrī

Ja ? Es kautkur lasīju, ka nevar būt zemak par 7 visos priekšmetos , lai tiktu budžetā.
01.01.2023 20:28 |
 
Reitings 1701
Reģ: 03.11.2022
Lucida @ 01.01.2023 17:42
Tad varbūt jāapdomā iespēja par kādiem kursiem/kvalifikācijām nevis augstskolu, ja zini, ka ir sliktas atzīmes priekšmetos, kuri ir tieši saistīti ar izvēlēto studiju jomu, ja jau nevarēsi iekļūt budžetā.
Nav jau visiem jābūt ar augstāko izglītību, īpaši tie, kas studē par maksu, bieži atbirst un nepabeidz augstskolu, jo nevar pavilkt.
Cita runa būtu, ja interesētu kāda programma, kura ir maksas studiju vērta, piemēram, SSE vai kas tāds.

Nav sliktas atzīmes tajos priekšmetos, par ko velos macities, bet piemēram matemātiku taču arī ņem vērā. Un nevēlos studēt tikai papīra dēļ, bet gan tāpēc ka tiešām gribu to mācīties un apgūt.
01.01.2023 20:29 |
 
Reitings 273
Reģ: 13.10.2021
Metaforaas @ 01.01.2023 20:28

Ja ? Es kautkur lasīju, ka nevar būt zemak par 7 visos priekšmetos , lai tiktu budžetā.
nu piemēram varbūt Tu netiksi budžetā pirmajā semestrī, bet tiksi nākamajā, ja studijās veiksies. Katru semestri budžeta vietas rotē un beigu beigās vari lielāko daļu studiju laika nomācīties budžetā un samaksāt vien par dažiem semestriem.
Sākumā protams iestāsies vidusskolas gudrīši, bet pēc tam viss var strauji mainīties. Un parasti jau pirmajos mēnešos daudzi atbirst.
Pierauj tagad vidusskolā jostu un izspied to 7. Ej uz konsultācijām, izrādi vēlmi, pildi papildus darbus. Skolotāji to dažbrīd novertē un beigās tavu 6.5 noapaļos uz 7
02.01.2023 08:07 |
 
Reitings 1310
Reģ: 19.07.2019
Atkarīgs no studiju programmas, augstskolas, kur vēlies tikt. Nevajag uzreiz sevi noskaņot, ka netiksi budžetā. Vēl ir laiks sagatavoties eksāmeniem, apzināties, ar ko tev iet visgrūtāk un likt akcentu uz to.
Es ņemtu studiju kredītu. Strādāt un studēt ir grūti, īpaši, ja esi tikko no vidusskolas sola izkāpusi un neesi izbaudījusi, kā tas ir. Tā ātri var izdegt un iedzīvoties veselības problēmās.
Kur plāno studēt?
02.01.2023 13:00 |
 
Reitings 504
Reģ: 16.03.2022
Metaforaas @ 01.01.2023 20:28

Ja ? Es kautkur lasīju, ka nevar būt zemak par 7 visos priekšmetos , lai tiktu budžetā.

Man gan šķiet šis apgalvojums diez gan aplams. Laikā, kad pati sniedzu dokumentus augstskolās (nepilni 3 gadi atpakaļ), sekoju līdzi uzņemšanas noteikumiem attiecīgajās programmās. Un lielākajā daļā no man zināmajām programmām, skatās tieši CE rezultātus, un retu reizi kāda attiecīgā priekšmeta gada atzīmi. Nav obligāti jābūt visiem vidusskolā apgūtajiem priekšmetiem virs 7, vēl jo vairāk, nav jākoncentrējas uz skaitļiem, jo budžeta vietas tiek noteiktas konkursa kārtībā - var būt arī tā, ka visiem pretendentiem vidējā ir līdzīga Tavai vai pat zemāka, un tas nenozīmē, ka tādā gadījumā, kad visiem šis vidējais vērtējums ir zem 7, budžeta vietas tiks atceltas 😄. Ir arī tāda iespēja, ka konkrētajā studiju programmā nemaz netiek aizpildītas līdz galam budžeta vietas, un tas nozīmē, ka visi pretendenti ir tikuši budžetā.
Ja tomēr ir svarīgi mācīties bez maksas, iesaku iečekot arī koledžas, protams, nemāku teikt par visām, bet tās, kas saistītas ar manu sfēru (medicīna), ir tiešām super viegli dabūt valsts apmaksātu budžeta vietu.
Kopumā, iesaku izokšķerēt potenciālās augstkolas/u vai koledžas/u mājaslapas un studiju programmu aprakstus!
P.S. Neviens manu viedokli šeit, protams, neprasīja, bet uz jautājumu "vai, manuprāt, ir vērts Latvijā studēt par maksu?" ir nē, it īpaši šajos laikos, kad viss ir attālināti un mācību kvalitāte iet uz leju.
Lai nu kā, veiksmi un skaidru prātu eksāmenos!
02.01.2023 14:49 |
 
Reitings 623
Reģ: 07.09.2018
Tāpēc es mācos tikai tur, kur ir bez maksas 😄. Nav daudz tādu vietu, bet tās, kas ir, es droši vien visas izmantošu.
28.02.2023 09:21 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
Tigeriene @ 28.02.2023 09:21
Tāpēc es mācos tikai tur, kur ir bez maksas ?. Nav daudz tādu vietu, bet tās, kas ir, es droši vien visas izmantošu.

Kā tu to domā? Budžeta vietas vai kaut kādas ārzemju skolas, kas ir par brīvu?
28.02.2023 10:43 |
 
Reitings 107
Reģ: 04.01.2023
Manigais @ 27.02.2023 16:11
Par iespejam studet bez maksas nekad nevari but drosa, bet uz to jatiecas. Kas attiecas par kredita iespejam noteikti jaskatas kreditu devejs pie kura tiek piedavats kredits no 18 gadiem un bez darba vietas. Nekur nav teikts ka banka akceptes tev to studiju kreditu, tapec jaskatas noteikti ir plasak. Tagad jau visu var atrast ja grib un mekle. Parocies un pamekle kur bus labakais kredits interneta lai vari saprast ko darit talak. Domaju ka tev viss izdosies, tikai roc. Gan jau ari sencisiem vari paprasit, ja galigi neka, bet patstaviba ta noteikti ir laba ipasiba. Tiesam - novelu izdosanos.

Šis ir aplami, jo studiju kredīts ir valsts galvots un tā mērķauditorija ir tieši nestrādājoši, tikko vidusskolu beiguši topošie studenti. Protams, šo iespēju var izmantot jau strādājošs un vecāks cilvēks, kas domā studēt.
Manos laikos bija nepieciešams galvinieks, bet arī tur nekādas lielās izskatīšanas procedūras nebija, galvenais, ka ir minimālie ienākumi.
Tā kā esmu ņēmusi un tagad atmaksāju šo kredītu, varu teikt, ka ņemtu atkal, tas nav nekas traks, to atmaksu nemaz nejūt, jo ir ap 25 EUR mēnesī un neko citu man tas neietekmē. Uz šo kredītu visi skatās normāli, nav taču nekāds ātrais kredīts.
Protams, var atmaksāt ātrāk ar lielākām summām, lai nejustu emocionāli to kredīta slogu. Ja sāc studēt kaut kur atkal, tad kredīts tiek nobremzēts un tev pa to laiku tas nav jāmaksā. Ja piedzemdē cik tur tos bērnus un vēl citos gadījumos, kredīta daļa dzēšas.
Tas noteikti ir labāk nekā speciāli meklēt darbu un maksāt studējot. Ja tev jau ir līdzekļi pašai (uzsāc studijas vecākā vecumā, vecāki apmaksā vai tamlīdzīgi), tad citādāk, protams, tad es droši vien maksātu uzreiz. Bet studēt un strādāt, lai gan mūsu sabiedrībā tas šķiet norma, tā tam nevajadzētu būt pie pilna laika studijām pa dienu un pilnu laika darbu. Viens no tiem cieš. Protams, atkal, ja studijas ir tikai divas reizes nedēļā vai tamlīdzīgi, tad cita lieta, lai gan es tāpat ieteiktu izbaudīt studiju gadus.
28.02.2023 10:52 |
 
Patīk
Reitings 11059
Reģ: 01.10.2016
Ruellle @ 28.02.2023 10:52

Šis ir aplami, jo studiju kredīts ir valsts galvots un tā mērķauditorija ir tieši nestrādājoši, tikko vidusskolu beiguši topošie studenti. Protams, šo iespēju var izmantot jau strādājošs un vecāks cilvēks, kas domā studēt.
Manos laikos bija nepieciešams galvinieks, bet arī tur nekādas lielās izskatīšanas procedūras nebija, galvenais, ka ir minimālie ienākumi.
Tā kā esmu ņēmusi un tagad atmaksāju šo kredītu, varu teikt, ka ņemtu atkal, tas nav nekas traks, to atmaksu nemaz nejūt, jo ir ap 25 EUR mēnesī un neko citu man tas neietekmē. Uz šo kredītu visi skatās normāli, nav taču nekāds ātrais kredīts.
Protams, var atmaksāt ātrāk ar lielākām summām, lai nejustu emocionāli to kredīta slogu. Ja sāc studēt kaut kur atkal, tad kredīts tiek nobremzēts un tev pa to laiku tas nav jāmaksā. Ja piedzemdē cik tur tos bērnus un vēl citos gadījumos, kredīta daļa dzēšas.
Tas noteikti ir labāk nekā speciāli meklēt darbu un maksāt studējot. Ja tev jau ir līdzekļi pašai (uzsāc studijas vecākā vecumā, vecāki apmaksā vai tamlīdzīgi), tad citādāk, protams, tad es droši vien maksātu uzreiz. Bet studēt un strādāt, lai gan mūsu sabiedrībā tas šķiet norma, tā tam nevajadzētu būt pie pilna laika studijām pa dienu un pilnu laika darbu. Viens no tiem cieš. Protams, atkal, ja studijas ir tikai divas reizes nedēļā vai tamlīdzīgi, tad cita lieta, lai gan es tāpat ieteiktu izbaudīt studiju gadus.

Man šķiet, ka tas komentārs, kuram atbildēji, bija diezgan nekaunīga reklāma, lai iemestu jaunu cilvēku dīvainos kredītos.
28.02.2023 10:55 |
 
Reitings 107
Reģ: 04.01.2023
Mjā, man likās nezināšana, bet var arī tā būt. Protams, ka ir jāņem studiju kredīts tikai tajā bankā, kur attiecīgajā gadā tas ir valsts galvots (tās bankas mainās, jo laikam notiek kādi konkursi par to vai tml.). Man, piemēram, ir SEB. Tad, kad gāju pieteikties, tad sākumā gāju uz augstskolu, tur pateicu, ka vajag kredītu un pa lielam viss tika kārtots caur augstskolu, jo bankai jau vajag no augstskolas dokumentus - papīru, ka mani paņēma utt. Loģiski, vienreiz vajadzēja iet uz SEB klātienē, lai visu parakstītu.
28.02.2023 11:00 |
 
Reitings 107
Reģ: 04.01.2023
Ā un varbūt tad pieminēšu arī elementāru lietu, bet ņemot vērā, ka, ja te kāds cenšas izplatīt dezinformāciju. Valsts galvotais studiju kredīts uzreiz no bankas tiek pārskaitīts uz augstskolu, t.i., fiziski tev to naudu neviens nedos.
Principā par kredītu sākotnēji jāiet runāt ar augstskolu, nevis ar banku, ja nav pašai skaidrības par šīm lietām, jo augstskola visu paskaidros un neieteiks nekādus shady variantus kā forumos.
28.02.2023 11:13 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits