Mēģināšu ieviest nelielu skaidrību. Mēs ar vīru esam ieguvuši adoptētāju statusu, bet neesam vēl adoptejuši bērnu tāpēc daļa procesa man zināma.
1. Jāsaprot kādu statusu vēlies iegūt: adoptētājs; audžuģimene; aizbildnis; viesģimene... Būtiskākā atšķirība starp audžuģimeni un adoptētāju ir, ka audžuģimene ir uz laiku, un tas var būt ka darbs. Par to maksā. Adoptācija paredz to, ka bērns kļūst juridiski tavs, un tur nekādi vecāki neko vairs nevar atņemt.
2. Jāsaprot cik bērnus adoptēt ir tavos spekos. Tas būs smags darbs, pat ja bērns ir fiziski vesels.
3. Kādu bērnu vari adoptet- tikai veselu vai arī ar īpašām vajadzibam? Piebildīšu, ka veselu bērnu tradicionālā izpratnē nav. Viņi visi būs ar traumu. Lielāku vai mazāku.
Lai adoptētu bērnu, ir jāiziet adopcijas kursi, psihiatra, psihologa, narkologa novērtējums. Kursi ir obligāti tikai kopš 2020.gada laikam. Un tie kursi ir tiešām vērtīgi, jo reāli cilvēkam no malas nevar ienākt prātā tas viss, ko mācās kursos.
Kad esi ieguvis statusu, tad izejot no tā ir turpmākie procesi. Adoptētāji nonāk adoptētāju rindā, vadoties pēc viņu izvirzītajām prioritātēm: bērna vecums, dzimums, veselības stāvoklis utt. Zīdaini adoptēt Latvijā ir praktiski neiespējami. Juridiski brīvi, tātad adoptējami zīdaini ir tikai tie, kurus ieliek glābsilītēs, tātad 2-3 bērni gadā. Pārējie zīdaiņi prioritāti nonāk audžuģimenē, un ja nav iespējas tad bērnunama vai krīzes centrā (kas nav paredzēts, lai tur uzturētos ilgstoši).
Adoptētajiem tiek sūtīta informācija par adopcijai pieejamiem bērniem, neatkarīgi no vietas rindā kur atrodies. Bet jo tuvāk rindas sākumam esi, jo lielāka iespēja, ka varēsi turpināt adopcijas procesu.
Mēs, piemēram, esam izteikuši vēlmi adoptēt bērnus vairākas reizes, bet tikai viena process tika līdz tam, ka sazinajamies ar audžuģimeni un vietējo bāriņtiesu. Tas process neizdevās, bet tas jau ir cits stāsts-par to kā audžuģimenes izmanto caurumus likumdošanā. Šobrīd adoptēt nepiesakamies, jo tūlīt būs ģimenes pieaugums, esam šo procesu atlikuši par gadu. Bet nu par to neviens nav jāinformē, vnk nepiesakies bērniem un viss.
500 ģimenes, kas varētu pa 2 bērniem paņemt pie sevis
Tas nav vienkārši, jo bieži vien bērni tiek nodoti adopcijai TIKAI grupas, t.i. 3 vai 4 bērni. Un jāsaprot, ka jau VIENS bērns prasīs darbu.