Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Valoda - jūsu redzējums

 
Reitings 16
Reģ: 08.11.2016
Zinu, ka diskusijas tēma šķitīs nedaudz banāla un nodeldēta, taču kāds ir jūsu redzējums par latviešu valodu šajā laikā? Vai par daudz nepiesārņojam to - pirmkārt jau iebāžot angļu valodas vārdus savējā un lietojot nevajadzīgus svešvārdus. Varbūt tā attaisnojam savu gara nabadzību vai lasītprasmes trūkumu, vai ceļam sevi augstāk? Kāds ir jūsu redzējums par visiem šiem anglicismiem un rusicismiem, kas mūsu valodā pieņemti gandrīz vai ar uzviju? Ko jūs nodomātu, ja kāds jūsu sabiedrībā būtu ar ļoti koptu valodu, proti, svešvārdos runātu un rakstītu tikai tad, ja nav citu iespēju, nebītos lietot frazeoloģismus, sarakstē ar jums stingri ievērotu pareizrakstības likumus? Kā jūs rīkotos, ja jums skolotāja cienīgā tonī aizrādītu par dzimtās valodas pareizību (arī, ja jums, sievietei esot, tas būtu vīrietis, kura darbs ir cieši saistīts ar valsts valodu).
07.03.2019 06:35 |
 
Reitings 16
Reģ: 08.11.2016
? (daudzviet aizmirsu par jautājumzīmēm) :-D
07.03.2019 06:36 |
 
Reitings 1093
Reģ: 05.09.2018
Pastāvēs kas mainīsies.
Cilvēki ir spiesti lietot informācijas resursus un mācību materiālus svešvalodās. Mazo tautu pārstāvji arī datorus iepazina caur anglisko izvēlni. Sākumposmā arī lielo tautu pārstāvji.
Lietišķajā sarakstē, protams, jālieto tikai gramatiski un stilistiski pareiza valoda. Ikdienā, ko padarīsi paaudzei, kura internetu sāka lietot laikā, kad diarktrika bija reta ekstra, čati ar ļoti limitētu ziņojumu garumu? Mūsdienās citi pārbaudījumi; svešvalodu pieprasīšana visur, pat crappy darbos?
Pie mums augšiņas dievina svešvalodas.
Valodnieki savukārt rada ubersarežğītus latviskojumus, kuri cilvēkiem, kas iepazina priekšmetu svešvalodā liekas mokoši. Zinu vairākus pensionārus, kuri datoram lietotāja interfeisa valodu izvēlas angļu, nevis latviešu.
07.03.2019 07:25 |
 
Reitings 1330
Reģ: 29.10.2014
nepatīk anglicismi. pati tādus lietoju ļoti reti. rusicismi ir kautkaa pierasti un pret tiem nav iebildumu. un pareizrakstība man ir pie kājas, ja nav galīgs analfabētisms. ļoti tracina tie, kas fb un visur kur vien var piepisas pie gramatikas.
07.03.2019 08:13 |
 
Reitings 1093
Reģ: 05.09.2018
Kad neko cilvēkiem ļoti vajadzīgu nespēj radīt, atliek tikai piepisties citiem.
07.03.2019 08:16 |
 
Reitings 11162
Reģ: 28.11.2014
Mani vairāk uztrauc , kā var nemācēt rakstīt naV, iZtaba augstumu no aukstuma neatšķiršanas u.t.t
07.03.2019 10:08 |
 
Reitings 554
Reģ: 17.12.2018
Wee, pareizi ir iStaba:-D:-D
07.03.2019 13:43 |
 
Reitings 2185
Reģ: 22.01.2018
Tul, varētu piemēru 'ubersarežğītam' un mokošam latviskojumam, paskaidrojot, kas tur ir it tik sarežģīts un kas/kādā ziņā mokošs?
07.03.2019 13:48 |
 
Reitings 554
Reģ: 17.12.2018
Neteiktu, ka man ļoti traucē tie -cismi, ja runājam par tādām ļoti ierastām lietām, kad citu nosaukumu grūti atrast, latviskais variants izklausās dīvaini vai nav tik ērts lietošanā (torte, bizness un pārējie, kas sarunvalodā jau kļuvuši diezgan pašsaprotami).
Vairāk jau traucē, ka vārdus vienkārši tupi pārveido no angļu vai krievu valodas, lai izklausītos stilīgāk - bez maz vai katrs otrais vārds citā mēlē ar latviešu galotni (es dažreiz nemaz tā uzreiz arī nesaprotu, jo grūti uz sitiena iedomāties, kādā valodā tas teikts :-D). Vienkārši nesaprotu, kāpēc jāsaka "geimot" nevis "spēlēt", "jūzot" nevis "izmantot", u.t.t. :-D To es uztveru kā valodas piediršanu, lai gan savulaik mūsu senči noteikti šausminājās par to, kas mūsdienās jau šķiet pašsaprotams.
07.03.2019 13:59 |
 
Reitings 257
Reģ: 11.09.2018
Esmu tuva ar laviešu valodu un literatūru, bet krievu valodā literāri vairāk var izpausties jeb skaistāk. Ļoti daudz vārdu, ko kombinēt kopā.
Angļu valoda liekas pārspīlēta, saprotu, ka viss tagad tikai angļu valodā un baigi forši, bet preškam visur to bāzt un skolā bez maz vai uzspiest nesaprotu,katra paša izvēle tā ir.
07.03.2019 14:05 |
 
Reitings 610
Reģ: 04.03.2017
Maz ir taada, kas man riebjas vairaak par latvieshu valodas piesaarnjoshanu ar anglju valodu. Pavisam nesen seedeeju kafejniicaa un pie blakus galdinja divas meitenes sarunaajaas par kaut ko ar veesturi saistiitu shaadaa veidaa " Basically cilveeki ir wired taa, ka muusu evolution...." Gribeejas vai nu ausis aizspiest vai paarseesties kur citur. Saprotu, ja tas ir kas taads, kam latviski nav tulkojuma, tachu lielaakajai daljai anglicismu mums ir pashiem savi vaardi. Nu nav latvieshu valoda tik nabadziiga. Runaa vai nu latviski, vai angliski, bet nejauc abas valodas kopaa, tas griezhas ausiis un izklausaas ideaali tizli.
07.03.2019 14:07 |
 
Reitings 235
Reģ: 18.01.2018
Piekrītu, 2 valodu lietośana izklausās pilnīgi jocīgi! Es priecājos, ka apgrozos tādā sabiedrībā kurā runājam bez angļu vai citas valodas vārdiem. Ļoti novērtēju arī koptu valodu kaut tikai sarakstoties kādā no aplikācijām. Par 100% uzskatu, ka latvietim ir jāciena sava valoda, nepiesārņojot to!!
07.03.2019 14:14 |
 
Reitings 554
Reģ: 17.12.2018
KindaPsycho Ou, jā, tieši par to es runāju. Briesmīgi. (t)
07.03.2019 14:19 |
 
Reitings 230
Reģ: 02.10.2018
Es iestājos par pareizu latviešu valodu un runājot sevi rūdu nepiesārņot valodu ar svešvārdiem. Bet ir tādi vārdi, kurus man grūti pārvērst un izskaidrot latviešu valodā!
Manuprāt, rakstīšanas, runāšanas stils, jau parāda cilvēka līmeni, tāpēc piedomājiet kādu iespaidu par sevi radāt.:-D:-D8-)
07.03.2019 14:26 |
 
Reitings 76
Reģ: 26.11.2017
Ar to istabu diezgan smieklīgi sanāca.:-D
07.03.2019 14:31 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Šad tad gadās pa kādam anglicismam, bet jautājums ir - cik tad mēs ejam tālu svešvārdu jautājumā. Var jau teikt "deķis, ķēķis, ķesele un brūte" un justies varen latviski, tomēr realitātē visi šie vārdi ir aizguvumi. Ir ļoti daudz jomu, kur īsto latviešu vārdu teju nav.
Kas attiecas uz viekārši sarunvalodu, lietoju padaudz slenga vārdus un barbarismus. Piemēram besī (arī aizguvums no krievu) - man besī sīkās, kuras runā "OMG, iedomājies, es vakar aizeju like uz kafejnīcu un like, tur nav sojas piena, unbelievable"
07.03.2019 15:17 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Kāds te sakars vīriešiem un sievietēm - to gan nesapratu. Feministes apvainojas, ja viņām vīrieši aizrāda? :-D
07.03.2019 15:18 |
 
Reitings 17082
Reģ: 27.11.2018
Ikdienas komunikācijā nav iebildumi pret anglicismiem, žargoniem, īpaši, ja to lietošana ir ērtāka un vai vardam nav latviskās versijas. Drīzāk dīvaini un muļķīgi sķiet minēto vārdu latviskās versijas izgudrošana- nevis brančšs bet brusdienas utt
Kā jau šeit pāris minēja- sāk traucet, kad valoda tiek pārāk piesarņota, arī esmu to novērojusi jauniesu vidū, ka šķiet baigi stilīgi katru otro vārdu angliskot. Vēl tikko piespiedu kārtā nācās noklausīties kāda spusaugu meitenes telefonsarunu- man bija kauns viņas vietā, pirmkart radas sajūta, ka viņa mazliet "parskatījusies" youtuberus- visa tasamakslota intonācija un otrais tie anglicismi katrs otrais vards neparspīlējot.
07.03.2019 16:00 |
 
Reitings 1093
Reģ: 05.09.2018
Nav tomēr nedaudz liekulīgi, ko vecie pieņem, tas esot pareizi, jaunieši visislikti visinepareizi vissirnelabojamislikti? Vissirslikti elvē.
bizness
licence
sertifikāts
Tas sen adaptēts, tātad ir ļoti latviski teikt; nodarbojos ar biznesu, nevis nodarbojos ar uzņēmējdarbību...
Pastāvēs kas mainīsies. Negribas pastāvēt, tad nu ko.
Vācijā jau ne tikai jaunieši izsakās ļoti negramatiski, tāpat visi saprotas. Valodu deformē daudz vairāk kā mūsu jaunieši, kaut esejas skaistas iesniedz un smukus kursa darbus, smuki runā auditorijās.
Tur kaut kā pierasts, ja nu cilvēks skaitās patiešām inteliğents, auditorijai būs Hochdeutsch, kafejnīcā kaut kas tāds, ko mūsu kabinetos skolotie īsti nesapratīs vispār.
07.03.2019 16:18 |
 
Reitings 1093
Reģ: 05.09.2018
Tas vēl ir labi, ja vienalgakas, slikts jaunietis vai vecs profesors kur vajag lieto saprotamu, pareizu literāro vācu vai angļu valodu ar labu izrunu. Notiekti nav dzirdētas lekcijas angļu valodā ar žargonu un izloksnē. Ļoti žēl, tas daudz pamācītu pasaules uztveri.
07.03.2019 16:22 |
 
Reitings 16391
Reģ: 09.10.2011
Pasaulē viss mainās, cilvēki mainās... tas ir normāli, ka arī valoda mainās.
Tā kā ikdienā sanāk aktīvi pielietot 3-4 valodas.. runā bieži vien pinu vairākas valodas (sevišķi, kad ar 2. pusīti komunicēju).
Drīzāk dīvaini un muļķīgi sķiet minēto vārdu latviskās versijas izgudrošana- nevis brančšs bet brusdienas utt
+++
Man nav iebildumi, ja aizrāda un pamāca (vīrietis vai sieviete - vienalga). Galu galā gramatika pēc skolas nav atsvaidzināta.. un pagājis labs laiciņš kopš skolas sola :D
07.03.2019 16:49 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits
vairāk  >

Lietotāji online (1)