Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Vaina un atbildība

 
Reitings 965
Reģ: 14.08.2015
Šodien noskatījos pāris filozofiskos youtube video, vienā no tiem tika apspriesta vainas un atbildības koncepts. Tāpēc aizdomājos, ka, varbūt, izveidotos interesanta diskusija par šo tēmu, jo sev apkārt redzu dažādus cilvēkus ar dažādām uztverēm un rīcību modeļiem, nešaubos, ka šeit vide ir tik pat raiba.
.....................................................................
Pirmkārt, vai jums, ja sanāk nonākt kādā ne tik labā situācijā, ir svarīgi uzzināt, kā vaina tā ir? Vai jūtaties atviegloti/tas, ja izrādās, ka tā nav jūsu vaina, un vai tas, ka atklājat vainīgo, palīdz situāciju risināt?
Kā jums šķiet, vai tas, ka kādā ķezā vainojams kāds cits, jūs atbrīvo no atbildības ar šo situāciju tikt galā? Vai tomēr ir situācijas, kuras radušās ne jūsu vainas dēļ, bet tomēr jūtaties atbildīgs ar to tikt galā?
Daudz jautājumu, zinu, bet patiesībā jau to visu var novienādot līdz jautājumam: vai vaina = atbildība?
22.07.2018 15:21 |
 
Reitings 2264
Reģ: 21.01.2013
Nonākot ne tik labā situācijā, es jutīšos līdzatbildīga, bet tomēr diskomforts būs mazāks,
ja zināšu, ka tā nav mana vaina. Viss, protams, ir atkarīgs no situācijas nopietnības. Piemēram, sasists spogulis noīrētā pirtī tomēr atšķirsies no vilciena avārijas.
22.07.2018 15:29 |
 
Reitings 1180
Reģ: 21.02.2018
Skatoties no juridiskās puses, vaina nav viens un tas pats, kas atbildība par padarīto. Vērtējot noziegumus, izskata cilvēka attieksmi pret nodarīto un tas, ka viņš ir teorētiski vainīgs, nenozīmē, ka viņam jānes atbildība. Piemēram, noziegums var tikt izdarīts, bet cilvēks to var izdarīt ar nodomu vai bez nodoma. Es tagad necitēšu gudras grāmatas, bet, ja interesē, var pameklēt par vainas formām.
Šo teoriju attiecinu arī uz citām dzīves situācijām.
22.07.2018 15:54 |
 
Reitings 114
Reģ: 30.03.2018
Nevar.
.
Juridiski vaina ir loģiska vērtība - apsūdzētais katrā apsūdzības punktā ir vai nu vainīgs, vai nē; bet atbildība - un līdz ar to arī sods - variē atkarībā no atbildību pastiprinošiem/mīkstinošiem apstākļiem.
.
Bet citās dzīves sfērās, filozofiski sakot, atbildība ir pienākums nepieļaut sliktus notikumus ar kaut ko, bet vaina ir statuss, kas nepietiekami atbildīgajai personai iestājas pēc sliktā notikuma. Tādā gadījumā vainīgās personas jaunā atbildība ir reducēt sliktā notikuma sekas.
22.07.2018 16:04 |
 
10 gadi
Reitings 2520
Reģ: 29.01.2009
Nu, es, ja būšu vainīga, protams, uzņemšos atbildību nevis bēgšu prom vai novelšu vainu uz citu. Taču bieži vien man ļoti nepatīk, ka citi vienmēr un visur cenšas atrast kādu vainīgo, lai varētu viņu sodīt pēc iespējas bargāk bez jebkādas žēlastības un pilnīgi vienalga, cik liels ir viņa nodarījums. Šķiet, ka šie cilvēki pat gūst baudu no tā, ka var kādam likt justies slikti. Un nav runa par taisnīgumu un to, ka vainīgajam jāsamaksā par nodarīto, tas ir loģiski, bet šie vainīgo meklētāji vienkārši grib izgāzt žulti uz kādu - vienalga vainīgu vai nevainīgu. Un tas ir šausmīgi, ka ir tādi ļauni cilvēki.
22.07.2018 16:17 |
 
Reitings 965
Reģ: 14.08.2015
Bet citās dzīves sfērās, filozofiski sakot, atbildība ir pienākums nepieļaut sliktus notikumus ar kaut ko,

Es, laikam, nepiekrītu. Man šķiet atbildība ir plašāks termins. Piemēram, cilvēkam A ir tuvs radinieks, teiksim, tēvs, ko nobrauc dzērājšoferis. Tēvs paliek kopjams. Cilvēka A atbildība nevar iestāties pirms tas ir atgadījies, viņš nevar nepieļaut to situāciju, ko, pirmkārt, nevar paredzēt. Toties viņam, visdrīzākais, būs jāuzņemas atbildība par situācijas sekām, pie kuras rašanās vainojams kāds cits (dzērājšoferis).
22.07.2018 16:24 |
 
Reitings 965
Reģ: 14.08.2015
Papildjautājums.
Vai, jūsuprāt, ir negatīvas situācijas un atgadījumi, kur reāli nav vainīgo?
22.07.2018 16:26 |
 
Reitings 1937
Reģ: 18.05.2016
Lovisa +++
Parslina - ja, ir briziem negativas situacijas, kur domajot un domajot nakas secinat ka neviens nav vainigs... ta vienkarsi iznaca un viss
22.07.2018 19:22 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Es tādas situācijas, izņemot saslimšanas, nevaru iedomāties.
Lielākoties tomēr sliktās lietas notiek kāda neuzmanības vai neizdarības dēļ, un to vainīgo ir samērā viegli sazīmēt.
Man noteikti nav tendence sevī meklēt vainu pie notikušā, bet nav arī tā, ka es no vainas uzņemšanās bēgtu kā no uguns. Mana nostāja par dzīvi ir vairāk - shit happens. Vairākām lietām un apstākļiem sastājoties noteiktā vietā, kaut kas notiks un nevajag vienmēr censties sevi vai kādu blakus esošo padarīt par katalizatoru, tā var jumtiņš aizbraukt.
Labākā draudzene, pilnīgi pretēji, ir staigājoša vainas apziņa pat par lietām, kam vina tuvumā nav bijusi. Protams, ne tik slimīgi kā "Karš Irākā ir mana vaina" , bet teiktu, ka pārspīlējumi un izdomājumi seko viens otram.
Pat nezinu, kas tur pie vainas, vai tā ir sava lieluma vai mazuma apziņa, kas liek iedomāties sevi par nozīmīgu vai nenozīmīgu? Katrā ziņā ar shit happens attieksmi dzīvot ir daaaaudz vieglāk.
22.07.2018 20:17 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits