Nav pieredze ar moduļu/koka karkasu mājām, taču pakomentēšu par izmaksām. Pašas mājas un uzstādīšanas izmaksas jums būs diez gan skaidras, kad kompānija sagatavos piedāvājumu (vai izvēlēsieties kādu gatavo standarta piedāvājumu). Taču ir desmitiem citu svarīgu izmaksu pozīciju, par kurām nedrīkst aizmirst, plānojot mājas celtniecību.
Vai zeme jau ir īpašumā? Ja nē, tad jārēķinās ar pirkšanas izdevumiem, ja zeme tiks atdalīta no kāda īpašuma, jārēķinās ar mērnieku, atdalīšanas izmaksām (tie būs vairāki tūkstoši). Ļoti svarīgas ir komunikācijas - elektrība, ūdens, kanalizācija. Ja vien elektrības skapis nav turpat blakus pagalmā, tad elektrība būs jāpievelk, tas nozīmē tādas izmaksas kā kabeļi, ekskavatora pakalpojumi un sadales tīklu pakalpojumi par pieslēgšanu. Ja elektrība zemes gabalā nav vispār, tad elektrības skapja uzstādīšana būs ļoti dārga vai pat neiespējama. Jāskatās, kādā kvalitātē ir pieejamais ūdens (ja vispār ir pieejams), jo ūdens attīrīšanas iekārtas izmaksas var aizvilkt līdz pāris tūkstošiem.
Jādomā par apkuri - granulu katls, tie ir vismaz pāris tūkstoši. Zemes siltumsūknis - krietni vairāk.
Ap māju gan jau gribēsiet smuku mauriņi un bruģi. Ja māju celsiet slapjā vietā, tad jāiestrādā drenāžas sistēma - atkal izdzevumi gan par drenām, gan ekskavatora pakalpojumiem. Ja māja ir zemākā vietā, tad droši vien vajadzēs iegādāties melnzemi, kura arī ir pietiekami dārga. Tāpat jāskatās kādā kvalitātē ir piebraucamais ceļš - ceļa seguma izveide/atjaunošana arī var izmaksāt vairākus tūkstošus, atkarībā no ceļa posma garuma un esošā stāvokļa. Ja māju celsiet blīvāk apbūvētā teritorijā, tad noteikti gribēsiet sētu. Kārtīga sēta un vārti (jo īpaši, ja gribēsiet automātiskos) arī izmaksās vairākus tūkstošus.
Varbūt mans komentārs nav par tēmu, taču pirms 5 gadiem, kad tikai sākām plānot savas mājas celtniecību, es patiesībā pat neapzinājos, cik daudz naudas būs nepieciešams, lai uzceltu māju un iekoptu apkārtni.