Uzvārda maiņa apprecoties

 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Vienu vakaru ar vīru runājot nonācām pie kāda interesanta jautājuma - ja mūsu dēls apprecēsies ar norvēģieti, kas izlems pieņemt viņa uzvārdu, tad tas netiks mainīts sieviešu dzimtē, kā to nosaka latviešu valodas gramatikas likumi un piemēram, ja Jānis Kalniņš apprec norvēģieti vārdā Nora, kas vēlas pāriet vīra uzvārdā, viņa būs Nora Kalniņš? Varbūt es kļūdos. Tādā gadījumā, lūdzu,izlabojat manu kļūdu.
..
Vēl man radās jautājums - latviešu vīriešiem mēdz būt uzvārdi sieviešu dzimtē: Jānis Bite, Ege, Liepa. Tos nepārveido uz vīriešu dzimti. Vienlaikus vīriešu dzimti, piemēram, uzvārdu Ozols, sievietei pārveido uz Ozola. Vai tā nav sava veida diskriminācija?
19.03.2018 13:21 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Ja Latvijā, tad būtu Kalniņa, neviens neapšaubīja, ka citur var būt citādāk, kā jau minēja iepriekš.

Mani patiešām interesē šis jautājums.. Vai tad svarīgākais ir vieta, kur precas? Ja norvēģiete un latvietis precas Latvijā, viņa taču automātiski nekļūst par latvieti, ne tā? Un tādēļ viņai uzvārdam būtu jāatbilst Norvēģijas likumiem, valsts, kuras pilsone viņa ir.
19.03.2018 15:24 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Tad kāpēc viņa precas šeit?
19.03.2018 15:25 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Tad kāpēc viņa precas šeit?

Tāpēc , ka Latvijā ir lētāk.
19.03.2018 15:29 |
 
Reitings 2461
Reģ: 02.01.2010
Kā Bite un Liepa var pārveidot uz Vīriešu dzimti? Bits un Lieps?

Tieši tāpat kā ir pārveidots uz Lūse, Vilka, Gulbe, Bērza u.c. :-D Man vienmēr ir licies tizli, ja pārveido it kā nepārveidojamus vārdus uz citu dzimti. Būtu vismaz atstājuši izvēles iespējas, citādi sanāk dīvaini - vīriešiem tiešām taču nepārveido, nav ne Bitis, ne Pūcis..
19.03.2018 15:36 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Bet dod jau laulību apliecību, ko izsniedz mūsu valsts. Ja viņai te nav uzturēšanās atļauja, vīza, ja tadu vajag utt., nu tikai dēlam ir lv pase, tad jau nevar vispār laulāties.
19.03.2018 15:39 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Par uzvārdiem var fantazēt, cik grib, likties, cik nu stulbi vien var, bet nu tas neko nemaina - likumi ir likumi, pēc kuriem atveido, tieši lai tādas briesmas neparadītos.
19.03.2018 15:42 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Ja viņai te nav uzturēšanās atļauja, vīza, ja tadu vajag utt., nu tikai dēlam ir lv pase, tad jau nevar vispār laulāties.

Vai tad Norvēģijas pilsonei vajag uzturēšanās atļauju? Ok, piemērs var arī būt kāda ES valsts, piemēram, Vācija.
19.03.2018 15:47 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
likumi ir likumi,

Pēc Latvijas likumiem, māja var būt kuģis :-D Tas tā, komiskai atkāpei.
19.03.2018 15:49 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Tikai minēšu, jo neesmu pat attāli saistïta ar valodniecību. Nav tomér atkarīgs no paša uzvārda kā tāda? Piem., Jānis Saule - saule kā vārds jau ir sieviešu dzimtē, kāpēc to mainītu?
Par uzvārdu maiņu kā tādu - ne jau valsts, kurā apprecās, maina uzvārdu, bet tā, kuras pilsone sieviete būtu. Pat ja viņa apprecētos un dzīvotu Latvijā, viņa ietu uz Norvēģijas vēstniecību, kura mainītu uzvārdu pēc Norvēģijas likumiem (ja vienīgi viņa nebūtu mainījusi pilsonïbu). Vai arī es kaut ko neesmu sapratusi problēmā?
19.03.2018 15:54 |
 
Reitings 281
Reģ: 12.03.2009
Man skjiet taapat kaa Pasadenai - ka jaunais uzvaards atkariigs no pilsoniibas (pases), nevis kaazu vietas
19.03.2018 15:58 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Norvēģietei jau nav Latvijas pase, nu viņa pieder pie citas valsts.
19.03.2018 16:01 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Ja latvietis prec ārzemnieci Latvijā, tad viss notiks pēc Latvijas uzvārdu likumiem. Tā vismaz ir bijis.
19.03.2018 16:03 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Laulības ar ārvalstnieku
Civilstāvokļa aktu likuma 15. panta 1. daļa paredz: ja ārzemnieks laulības noslēgšanas brīdī Latvijā uzturas likumīgi, viņš var noslēgt laulību ar Latvijas pilsoni vai Latvijas nepilsoni, vai ārzemnieku, kuram ir derīga pastāvīgas uzturēšanās atļauja, vai personu, kura atzīta par bezvalstnieku Latvijas Republikā un kurai ir derīga termiņuzturēšanās atļauja.
Pārdaugavas izpilddirekcijas Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja norāda: „Lai varētu reģistrēt laulību ar ārvalstnieku, viņam Latvijā ir jāuzturas legāli – jābūt vai nu vīzai, uzturēšanās atļaujai, vai arī viņš ir tādas valsts pilsonis, ar kuru Latvijai ir bezvīzu režīms, piemēram, ES valstis. Papildus ārzemnieks iesniedz attiecīgās ārvalsts kompetentas institūcijas izsniegtu dokumentu par to, ka šai personai nav šķēršļu laulības noslēgšanai Latvijā.”
19.03.2018 16:06 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Uzvārdu maiņa pēc laulībām
„Laulātie var palikt katrs savā uzvārdā, sieva var pāriet vīra uzvārdā, vīrs – sievas uzvārdā, var arī veidot kopīgu dubultuzvārdu.
Ja reģistrējot laulību, persona maina uzvārdu, pase jāmaina nekavējoties, jo tā kļūst nederīga.
Reģistrējot jauno uzvārdu, jāatceras, ka visiem dokumentiem jābūt rakstītiem valsts valodā. Ministru kabineta noteikumu Nr. 114 „Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju” 5. punkts paredz, ka personvārdi iekļaujas latviešu valodas gramatiskajā sistēmā. Līdz ar to visi personvārdi ir lokāmi, tiem ir dzimte un skaitlis, galotne attiecībā no konteksta ir mainīga. Nevar būt, piemēram, „Ivanov”, kā tas ir krievu valodā. Latviešu valodā šis uzvārds rakstāms „Ivanovs”.
Šai ziņā rodas problēmas ar ārzemniekiem. Viņi uzskata, ka mums uzvārds jāraksta tāpat, kā rakstīts viņa pasē. Iepriekš minēto noteikumu 8.2. punkts paredz, ka citvalodu personvārdus latviešu valodā atveido atbilstoši to izrunai oriģinālvalodā un iekļauj latviešu valodas gramatiskajā sistēmā.
Piemēram, ja vārds angļu valodā rakstāms „Dave”, mēs rakstam „Deivs”. Te rodas problēmas, jo persona uzstāj, ka tas nav viņa vārds - pilnīgi citādāk uzrakstīts. Lai izietu no šīs situācijas, apliecība tiek rakstīta latviešu valodā un iekavās norādīts vārds un uzvārds atbilstoši ierakstam ārzemnieka personu apliecinošajā dokumentā, atveidojot svešvalodas oriģinālformu latīņalfabētiskajā transliterācijā. Līdzīgi notiek, arī reģistrējot jaundzimušos bēniņus, kam vecāki ir ārzemnieki
19.03.2018 16:08 |
 
Reitings 3665
Reģ: 23.06.2016
Ja latvietis prec ārzemnieci Latvijā, tad viss notiks pēc Latvijas uzvārdu likumiem. Tā vismaz ir bijis.
Pat ja ārzemniece nav Latvijas pilsone?
Ja situācija būtu reāla un atbilde būtu vajadzīga tagad (jo šāda tipa likumi tomēr mēdz mainīties, īpaši jau, ja runājam par diezgan tālu nākotni), es ietu noskaidrotu pašā Norvēģijas vēstniecībā, jo viņu attieksme varētu būt liberālāka nekā Latvijas (vai tieši otrādi).
Citādi, ja viņa paliek norvēģiete, pieļauju, ka būtu Nora Kalnins, jo kaut vai uz laulības apliecības vīra uzvārds būtu Kalnins un šaubos, ka Norvēģijas vēstniecība bez vajadzības mainītu kaut ko. Varbūt to darītu, ja Nora pati to pieprasītu (varbūt arī tad nē) ar viņiem pieņemamu pamatojumu.
19.03.2018 16:12 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Ja dēls Norvēģijā precas, tad:
Reģistrējot laulību ārpus Latvijas, rūpīgi jāpārdomā, vai kāzu dienā pieņemt laulātā uzvārdu vai tomēr uzvārda maiņu atlikt uz vēlāku laiku. Saskaņā ar Latvijas tiesību aktiem, tiklīdz persona maina uzvārdu, arī savā kāzu dienā, tās personu apliecinošais dokuments kļūst nederīgs un pasi, personas apliecību ar veco uzvārdu izmantot nedrīkst. Tajā skaitā dokumenti kļūst nederīgi ceļošanai, un, nesaņemot jaunu personu apliecinošu dokumentu, no valsts, kurā reģistrēta laulība, izbraukt nedrīkst.
Pēc laulības reģistrācijas, ja tiek mainīts uzvārds, personai 30 dienu laikā jāsaņem jauns personu apliecinošs dokuments. Līdz ar to, ja pēc kāzu ceremonijas plānots doties ceļojumā, uzvārda maiņa jāatliek uz vēlāku laiku.
Piedzīvojot šādu situāciju, jādodas uz Latvijas konsulāro vai diplomātisko pārstāvniecību attiecīgajā ārvalstī un jāiesniedz nepieciešamie dokumenti jauna personu apliecinoša dokumenta saņemšanai

Un jāņem vērā tas, ko Norvēģijā prasa, kādus dokumentus, lai vispār varētu stāties laulībā.
19.03.2018 16:15 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Jāiesniedz pēc tam dokumenti, lai legalizētu, sakārtotu mantojumu un citus jautājumus, tad pēc kuras valsts to skatās. Nu jāizformē savas pilsonības valsts.
19.03.2018 16:20 |
 
Reitings 1164
Reģ: 16.09.2015
Piekrītu Pasadenai.
Ja es esmu latviete un precos ar ārzemnieku (vienalga kur) man tiks latviskots uzvārds.
Tāpat arī norvēģietei, viņai tiks piemērots jaunais uzvārds pēc norvēģu likumiem.
ja vecāki izvēlas otra vecāka pilsonību, piemēram, Francijas. Tad taču bērnam vārds un uzvārds būs pēc šīs valsts likumiem, vai tad ne tā?

Ja bērnam ir Francijas pase, vārds un uzvārds būs pēc FR likumiem.
19.03.2018 16:35 |
 
Reitings 1983
Reģ: 13.01.2012
Selīna
Pieļauju, ka mainoties varām mainījās izpratne par locīšanu.
Mans uzvārds ir krietni mainīts un manam tēvam rakstīja uz valodniekiem un prātoja, vai jābūt ar -is, vai ar -s, jo sievietēm ir bijis laika gaitā -a un -e.
Manai klasesbiedrenei vispār bija šausmu stāsti sākumskolā. Vectēvam uzvārds bija pieņemsim maijiņš, viņai laika gaitā bija palicis maij un pēc tam skolas laikā valodnieki izdomāja, ka jābūt maija. un tagad tā arī staigā ar piekabinātu -a, kaut gan vectēvam bija pavisam kaut kas cits, bet diemžēl psrs daudz ko sabojāja un tāpēc grūtāk izsekot savus ciltskoku.
19.03.2018 18:18 |
 
Reitings 3934
Reģ: 01.04.2011
Ir daudz muļķīgu uzvārdu- brīnos par tiem, kas tos saglabā un nodod bērniem, ja par nelielu valsts nodevu ikviens var izvēlēties jebkuru savā dzimtā esošu uzvārdu (gribas domāt, ka katrā dzimtā ir vismaz viens labskanīgs).
19.03.2018 19:55 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits