Uzvārda maiņas jautājums

 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Blakus diskusijā sāka veidoties neliela diskusija par to - vai pēc kāzām pieņemt vīrieša uzvārdu, palikt savā, vīrietis pieņem sievietes uzvārdu vai likt abus ar strīpiņu.
Kādas jūsu domas par to vai kāda pieredze? Un kādi iemesli jūsu izvēlētajam variantam?
11.07.2017 16:45 |
 
Reitings 2290
Reģ: 19.10.2013
Uzskatu, ka jāpāriet tajā uzvārdā, kurš smukāks. Par Vārnu vai Žagatu nekad nekļūtu, kaut zinu sievietes, kas tādus uzvārdus paņēmušas no vīra.
Man savējais it kā patīk, tomēr traucē, ka vienmēr jauc dažus burtus, neatkarīgi no tā vai pateikts mutiski, vai uzrakstīts. Es labāk izvēlētos populāru uzvārdu, nevis kaut kādu tur specifisku, kas ir tikai vienai dzimtai, man pašlaik nepatik, ka, piemēram, uzrakstot manu vārdu, uzvārdu google, visa informācija ir tikai par mani.
12.07.2017 08:45 |
 
Reitings 7079
Reģ: 11.10.2013
Man savējais it kā patīk, tomēr traucē, ka vienmēr jauc dažus burtus, neatkarīgi no tā vai pateikts mutiski, vai uzrakstīts.

++
Es jau kopš bērnības zināju, ka pieņemšu vīra uzvārdu. Tā arī domas neesmu mainījusi. :)
12.07.2017 10:02 |
 
Reitings 12651
Reģ: 29.01.2009
Man tā vispārīgi liekas visi varianti ok, jāskatās pēc konkrētās situācijas, kurš labāks.
Es sākumā domāju, ka nemainīšu (jā, jā, tāpat, kā domāju, ka neprecēšos :-D), taču tad tā loģiski padomāju, ka es ar to radu daļu, no kuras puses tas uzvārds nāk, komunicēju minimāli, līdz ar to tam nav tik liela nozīme, neskatoties pat uz to, ka tas uzvārds ir vienīgais LV. Vīram ir diezgan skaists uzvārds, svītras likšana pa vidu netika izskatīta, man tas liktos par garu, tāpēc vienkārši pārgāju vīra uzvārdā. Vienīgais man ne visai patīk, ka, neskatoties uz manu salīdzinoši reto vārdu, šāda vārda un uzvārda kombinācija tāpat ir vēl pāris meitenēm, bet, nu, ikdienā mani tas īpaši neskar. Pagājuši gandrīz divi gadi, un vecais uzvārds pat jau piemirstas, pilnībā esmu saplūdusi ar jauno, iespējams, pateicoties darbam, jo tajā diezgan daudz jāparakstās. :-)
12.07.2017 10:03 |
 
Reitings 11162
Reģ: 28.11.2014
Man ir 2 , no sava neesmu gatava atteikties un man patīk salikums + bērnam liku arī abus , beigu beigās , ja nu kas , es viegli varu atmest otru uzvārdu :)
12.07.2017 10:06 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Man ideja par uzvārda mainīšanu nešķiet pievilcīga. Ja nu tiešām tikai nolūkā, lai google neatrastu neglaimojošu info :) Visādi citādi, tagad, kad pēc vārda nevaru atpazīt cilvēkus, kurus kādreiz esmu pazinusi, man tas šķiet muļķīgi. Nu kā lai es zinu, ka Liene Liepa ir tā pati Liene Kozlovska, ar ko kopā skolā gājām?
.
Un ko tad, ja sanāk izšķirties? Mainīt atpakaļ? Nemainīt? Ko tad, ja apprecēties otrreiz? Visai ģimenei vienāds uzvārds, tikai ar pirmo vīru kopīgajam dēlam Jānītim citādāks, lai jau jūt, ka nepieder mammas jaunajai ģimenei?
12.07.2017 10:12 |
 
Reitings 7827
Reģ: 17.05.2012
Visai ģimenei vienāds uzvārds, tikai ar pirmo vīru kopīgajam dēlam Jānītim citādāks, lai jau jūt, ka nepieder mammas jaunajai ģimenei?

Jā, šo esmu piefiksējusi tām, kuras precas otrreiz. Pašas pāriet nākamā vīra uzvārdā, bet pirmais bērniņš paliek tēva uzvārdā.. un kaut kā nevienai vairs nešķiet tas tik traki.
Teikšu godīgi, man pašai visticamāk nepatiktu, ja šķiroties bērnam paliktu tēva uzvārds. Ja bērns būtu mazs, tad visticamāk nomainītu uz savējo nemaz ilgi nedomājot..bet, ja vecāks, tad piedāvātu maiņas variantu, bet ļautu izvēlēties.
12.07.2017 10:21 |
 
Reitings 417
Reģ: 29.01.2009
Es kaut kā vienmēr zināju, ka būs man caur strīpiņu uzvārds.
Man ir salīdzinoši rets un skaists uzvārds. Tāpēc arī uzreiz jau zināju, ka būs caur strīpiņu.
Satikos ar savu vīru un kad lieta nonāca līdz kāzām, tad izrādās arī manam vīram mans uzvārds patīk. Tā nu mums abiem ir caur strīpiņu uzvārds.
Abi esam apmierināti. Vīrs pat vairāk nekā es, jo viņam taču tagad ir tāds uzvārds.
12.07.2017 10:40 |
 
Reitings 1912
Reģ: 13.05.2016
Draugam savs uzvārds galīgi nepatīk, tāpēc meitai ir mans, kad precēsimies palikšu savā, viņš var pats izlemt vai paliks ar savu vai ņems manu..vēl domā :D
Bet man īsti nepatīk arī savs..bet neko darīt. Abi vēl spriedām cik forši būtu ja paši sev varētu izdomāt kopīgu uzvārdu :D
12.07.2017 11:07 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Man ideja par uzvārda mainīšanu nešķiet pievilcīga. Ja nu tiešām tikai nolūkā, lai google neatrastu neglaimojošu info Visādi citādi, tagad, kad pēc vārda nevaru atpazīt cilvēkus, kurus kādreiz esmu pazinusi, man tas šķiet muļķīgi. Nu kā lai es zinu, ka Liene Liepa ir tā pati Liene Kozlovska, ar ko kopā skolā gājām?
.
Un ko tad, ja sanāk izšķirties? Mainīt atpakaļ? Nemainīt? Ko tad, ja apprecēties otrreiz? Visai ģimenei vienāds uzvārds, tikai ar pirmo vīru kopīgajam dēlam Jānītim citādāks, lai jau jūt, ka nepieder mammas jaunajai ģimenei?

57days, šīs interesantas pārdomas.
Par pirmo runājot, mamma pirms laika vienā sociālā portālā netīšām ieraudzīja it kā savu ''pazudušo'' klasesbiedreni, nu bildi. Pēc skolas jau noklīst katrs uz savu pusi. Skatās, skatās, it kā varētu būt, uzvārds gan nav tas, tik daudz gadi pagājuši, nevar saprast pēc dažādām bildēm, uzbāzties vai neuzbāzties ar vēlmi ''atrasties''. :D Beigās jau bija gan tā pati, ko domāja. :)
*
Šķiršanās gadījumā sanāk, ka vīrietis tā arī aiznes to uzvārdu uz citām mājām. Tad ir katrā lv pusē pa jūsu kopīgā uzvārda pārstāvjiem, ja vairs neprecas, piemēram. Bērnam gan, ja apprecas otrreiz, tad tāpat visi plāni par kopīgo uzvārdu pajūk, ja mātei viens, tēvam viens, bet vienam bērnam vispār svešs (iepriekšējā vīra), jaunajam bērnam cits - esošā. Tad sanāk viena ģimene, bet katram bērnam cits uzvārds, arī kaut kā interesanti.
12.07.2017 12:23 |
 
10 gadi
Reitings 3281
Reģ: 18.01.2011
Man viena kolēģe, kas precējās otro reizi arī sākumā gribēja pāriet tikai vīra uzvārdā, bet viņai meitiņa ļoti pārdzīvoja, ka viņai būs savādāks uzvārds, tāpēc beigās paturēja veco un jauno pielika klāt.
12.07.2017 12:31 |
 
Reitings 7827
Reģ: 17.05.2012
Vēl jau ir variants bērnam no iepriekšējām attiecībām likt jaunā vīra uzvārdu..
12.07.2017 12:40 |
 
Reitings 7704
Reģ: 13.03.2012
Labojiet, ja kļūdos, bet man šķiet, ka nevar vienkārši ņemt un izdomāt jaunu uzvārdu. Uzvārdam bija jābūt viena vai otra dzimtā.
12.07.2017 12:54 |
 
Reitings 1677
Reģ: 19.04.2011
Es domāju, ka tas tomēr nav tik viennozīmīgi un vienkārši - gribu un vienpersoniski nomainu bērnam uzvārdu, jo bērnam taču ir arī tēvs... Es domāju, ka ir daudz vīriešu, kas nebūtu ar mieru, ka, teiksim, viņa dēlam nomaina uzvārdu uz kādā cita - sveša - vīrieša uzvārdu. Tas, ka šķīrušies, tomēr nenozīmē, ka vīrietis savu bērnu vairs nemīl.
12.07.2017 12:58 |
 
Reitings 2357
Reģ: 17.02.2016
Mainīt bērna uzvārdu, piemēram, ja sieviete precas otro reizi un bērnam vēlas tādu pat uzvārdu kā jaunajam vīram, var tikai ar bērna tēva atļauju, tieši tāpat arī ja to vēlas tēvs, jāsaņem atļauja no mātes. Bez otra vecāka piekrišanas to var veikt, ja tiesas ceļā ir pierādīts, ka tēvs nav bioloģiskais tēvs, apstrīdēta paternitāte, vecāks ir sodīts par smagiem noziegumiem, vecāks ir miris, atņemtas aizgādības tiesības.
12.07.2017 13:09 |
 
Reitings 5954
Reģ: 08.07.2013
Man tas neliekas forši, ka bērnam atņem viņa īstā tēva uzvārdu un iedod svešu. Kaut kā neloģiski, ja uzvārdu uztver kā dzimtas turpinājumu un identitātes simbolu.
12.07.2017 13:10 |
 
10 gadi
Reitings 2496
Reģ: 29.01.2009
Un ko tad, ja sanāk izšķirties? Mainīt atpakaļ? Nemainīt? Ko tad, ja apprecēties otrreiz? Visai ģimenei vienāds uzvārds, tikai ar pirmo vīru kopīgajam dēlam Jānītim citādāks, lai jau jūt, ka nepieder mammas jaunajai ģimenei?

Bet tas taču pašsaprotami, ka bērniem būs cits uzvārds, ja apprecēsies otrreiz. Kā tad Tu to iedomājies? Pieņems bērns mammas jaunā vīra uzvārdu un sauks viņu par tēti? Ja mamma apprecās otrreiz, tad tētis uzreiz no savas dzīves jāizsvītro?
12.07.2017 13:11 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Labojiet, ja kļūdos, bet man šķiet, ka nevar vienkārši ņemt un izdomāt jaunu uzvārdu. Uzvārdam bija jābūt viena vai otra dzimtā.

Nu tādā ziņā, ka nevar izdomāt - būšu tagad Abdahula un viss. :D
*
Par to šķiršanos, man laikam šķiet, ka jāskatās, pie kā bērns tomēr dzīvos pamatā. Ja ar māti, kura vēlāk atrod sev jaunu dzīvesbiedru, apprecas, tad tomēr gribētu, lai ir vienoti ar šo, ne nosacīti ''svešo'' ģimeni, kas kaut kur veidosies. Lai gan, bērnam ģenētiski sakara ar jauno vīru jau nav, tēvs cits, bet atkal jaunais vīrs var pat vairāk rūpēties par viņu, kā tiešām savu, un īstais aizmirst. Jāskatās no apstākļiem, kāpēc šķiršanās, kāda iesaistīšanās tālākajā bērna dzīvē. Tad uz savu mainīt labāk laikam un, ja vēlas, pielikt jauno klāt varbūt. Nezinu, sarežģīts jautājums. Tāpat, ja nomaina mātes uzvārdu bērnam atpakaļ, tad jau tas nav iemesls, kāpēc vīrietis vairs nemīlēs savu bērnu. Tāpat mainītās lomās, ja nu notiek brīnums un pie bērna tēvs uzņemas visu pie sevis.
12.07.2017 13:11 |
 
10 gadi
Reitings 3281
Reģ: 18.01.2011
Es saprotu, ja īstais tēvs no ģimenes ir aizgājis par bērnu nerūpējas un neinteresējas, bet normālā gadījumā arī pēc šķiršanās abi turpina rūpēties par kopīgajiem bērniem un mainīt bērnam uzvārdu ir vairāk kā neloģiski.
12.07.2017 13:12 |
 
Reitings 2357
Reģ: 17.02.2016
Ja bērna bioloģiskais tēvs nekādā veidā nepiedalās bērna audzināšanā, neliekas ne zinis un savu bērnu neatzīst, tad man šķiet, ka bērnam nevajag šāda tēva uzvārdu.
12.07.2017 13:13 |
 
Reitings 5261
Reģ: 27.03.2009
Man bija pirms kàzàm superīgs uzvàrds, un mūsu dzimtas uzvàrds beidzàs, kad es un màsa nomainījàm savus kàzàs. Nedaudz žèl. Biju agràk vienīgà Latvijà ar vàrda uzvàrda kombinàciju, tagad skatos viena paràdījusies. Toties jaunais uzvàrds arī rets un glīts, iniciàli saglabàjàs, paraksts palika tàds pats :D tagad atkal esmu vienīgà LV ar savu jauno vàrda un uzvàrda kombinàciju.
Man vispàr dzimtà skaisti uzvàrdi bijuši, gan tèta, gan mammas vecàku un vecvecàku. JA būtu jàizvēlas , pat nezinu, kuru njemtu. Caur svītrinju man nepatīk, ljoti nepatīk. Tàpat kà 2 un 3 vàrdi nepatīk.
12.07.2017 13:19 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits